Forum » AROS
  kategoria: Icaros Desktop
[#1] braki po instalacji Icaros- a 2.1.1
witam... odpaliłem z dvd Icaros-a Live, na lapku Aspire 5735, niby wszystko ok ale brak obsługi myszki na usb. Od biedy działa touchpad, jednak nie działają jego klawisze (podwójne pacnięcie też nie). Czy to oznacza, że laptop nie nadaje się do Arosa, czy może trza poszukać sterów pod usb ? Z góry dzięki.

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2016 09:14:52 przez AndrECHO
[#2] Re: braki po instalacji Icaros- a 2.1.1

@AndrECHO, post #1

Miałem podobny problem na Lenovo G510. Chciałem mieć Icarosa natywnie, ale się poddałem. Problem jest w zbyt dużej różnorodności sprzętu PC. Duże firmy jak Microsoft wydają fortunę na współpracę z producentami sprzętu i vice versa. Siłą Linuksa z kolei jest masa społecznościowa, która masowo dłubie sterowniki na własną rękę, albo żebra u producentów i byle ochłap ich cieszy, potem wiara bręczy, że Linux źle coś obsługuje. Aros ma zbyt małą społeczność na ogarnięcie takiej ilości hardware'u, nie ta liga. Są dwa wyjścia:
- wirtualizacja np. VirtualBox (chociaż lepiej mi Icaros chodził na jakimś VMWare Playerze),
- Linux hosted - bez wirtualnej maszyny - Aros gada bezpośrednio z Linuksem, a Linux jak masz szczęście (patrz wyżej) obsługuje h/w. Icarosa tak nie odpalałem, tylko Arosa łysego, idea mniej więcej wygląda tak:
link
Aby zmniejszyć ciężar systemu można użyć Ubuntu minimal + sam server Xorg bez żadnych okien. Chciałem kiedyś to przetestować, ale poświęciłem się w całości dopieszczaniem A1200 i C64. Oczywiście są też problemy:
- boot niepotrzebnie się wydłuża
- jest kłopot z zamykaniem takiego systemu, bo najpierw zamykamy Arosa, a potem Ubuntu - tu pole do popisu dla wścibskich.

Poza tym: nawet jak rozwiążesz problem USB, to zaraz zechcesz wi-fi, potem coś jeszcze, potem coś jeszcze... Zamęczysz się.

I jeszcze jedno:
Icaros natywnie obsługuje grafikę tylko w trybie Vesa, który na chipsetach Intela jest dość wydajny, choć nie do końca zgodny. Na innych GPU (np. RadeonHD) wydajność vesy miałem skandalicznie niską - w Linuksie experymentalne pisanie po /dev/fb dawało mi kilka klatek/s - normalnie poziom lat 90'. Uruchomienie w środowisku Xorg daje dużą szansę na akcelerację sprzętową. Sam Aros wewnętrznie raczej nie będzie akcelerowany, ale blit jego desktopu do bufora GPU będzie błyskawiczny. Może nawet da się pograć na tym.

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2016 10:31:09 przez infboras

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2016 10:31:35 przez infboras

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2016 10:43:15 przez infboras
[#3] Re: braki po instalacji Icaros- a 2.1.1

@AndrECHO, post #1

Tylko myszka na USB nie działała a reszta działała? LAN? wifi? audio?
A próbowałeś z inną myszką? Może to wina gryzonia a nie brak obsługi USB...
[#4] Re: braki po instalacji Icaros- a 2.1.1

@Bohun, post #3

próbowałem kilkukrotnie, raz działało to znowu nie działało... dałem sobie na luz. dzięki za pomoc.
Forum » AROS
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem