Forum » AROS
  kategoria: Icaros Desktop
[#1] Tryby VESA - brak obrazu
Sprzęt: Płyta główna MSI na NForce2, AMD Athlon 2500+ (Barton), 1.5GB RAM, 40GB dysk, SB Live! CT4830, GeForce FX 5700 Ultra. 3Com Etherlink na PCI. Icaros Desktop 2.2.1. Przy uruchomieniu z płyty instalacyjnej w trybach VESA uruchamia się bezproblemowo, instalacja na dysku przebiega pomyślnie, po resecie black screen. W trybie Native (Nouveau) jest elegancko - działa 3D, pulpit w natywnej rozdzielczości monitora itp. Jednak chciałbym sprawdzić tryby VESA, żeby zobaczyć czy Janus UAE działa tam sobie lepiej (podobno tak).
- sprawdziłem ustawienia gruba - takie same na płycie i na dysku,
- sprawdziłem inne karty (GeForce2 GTS, PowerVR Kyro) - to samo.
- sprawdziłem AROSa z Nightly Build ABI v0 - to samo.
Wygląda na to, że zawiesza się gdzieś po drodze - NumLock działa, ale nie słychać dźwięku startowego, który normalnie wybrzmiewa tuż przed pojawieniem się pulpitu Wanderera (czy tam DOpusa).

Skończyły mi się pomysły, google też nie było pomocne, dlatego pytam tutaj :)
[#2] Re: Tryby VESA - brak obrazu

@Jenot, post #1

OK, znalazłem rozwiązanie. O ile przy starcie wszystko działa z ustawieniami ide=32bit to przy uruchomieniu z dysku trzeba niestety przy grafice VESA zmienić na ide=nodma. Różnicy w prędkości nie widzę, ale tryby VESA działają bez zająknięcia.
[#3] Re: Tryby VESA - brak obrazu

@Jenot, post #2

Jeszcze jeden wpis, chociaż pewnie AROS nikogo nie interesuje sądząc po ruchu w dziale. ;) Jednak problem leży głębiej, ale udało się doprowadzić konfigurację do końca. Winny był chipset NForce2, który nie jest chyba do końca poprawnie obsługiwany. VIA KT400 (ASUS K7V8X-X) spisuje się znacznie lepiej (chipset rozpoznawany poprawnie, DMA dla dysku działa, sieciówka na VIA Rhine II też, dźwięk nie, ale mam SB Live!), chociaż i tak tryby VESA poprawnie działają tylko w instalatorze uruchomionym z płyty. Na VIA jednak tryb Native (Nouveau) działa idealnie - 3D, Janus UAE, OpenGL, Tower57. Integracja z Amiga Forever wygodna i bezproblemowa.
[#4] Re: Tryby VESA - brak obrazu

@Jenot, post #3

Ja bawię się od czasu do czasu na malutkim eMachines em350 podobny do acera one. No , ale to słabeusz.
[#5] Re: Tryby VESA - brak obrazu

@Jenot, post #3

Jeszcze jeden wpis, chociaż pewnie AROS nikogo nie interesuje sądząc po ruchu w dziale. ;)

Też to widzę od dłuższego czasu. Ale jest parę osób aktywniejszych, którzy od czasu się odezwą i coś doradzą.

Jeśli chodzi o mnie, do na Asusie F5SL miałem Vesę, (Radeon HD 3470), dźwięk HD Audio, i sieć od Atherosa też. Teraz stacjonarka i sprzęt dobrany pod IcarosDesktop'a. Wszystko śmiga.

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2018 12:39:35 przez don_rafito
[#6] Re: Tryby VESA - brak obrazu

@don_rafito, post #5

Ja zajrzałem na Wikipedie do działu z Arosem/płyty główne i miłe zaskoczenie umieścili płyty z AM4 i Ryzeny. W końcu cos nowego a nie jakies muzeum.
Forum » AROS
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem