Forum » AROS
[#1] AROS w dedykowanym profesjonalnym wykorzystaniu.
Witam po raz pierwszy w tym dziale.
Z góry przepraszam , jeśli moje pytania wydadzą się lamerskie , ale sprawa jest poważna, a raczej cel wątku rozważam poważnie. Ci co mnie tu (ppa) jakoś zapamiętali wiedzą, ale się przypomnę. Na jednej stacji czołowej osiedlowej pobliskiej kablówki od ok 1998 roku do emisji tzw. planszówki na małą wspólnotę - zapuściłem CDTV. Tak jak zapuściłem w 98 wykorzystuję do dziś. Działa wzorowo nie licząc jednej awarii stacji dysków z której całość ładuje się do RAM'u (3MB on board + Elbox) i tak świeci. Miałem już wielokrotnie pomysł podmienić tę CDTV na terminal lub jakiś box androidowy, ale sami rozumiecie jaki to fan mieć zawodowo wykorzystaną Amisię w '22 roku :)
Jednak konieczność łażenia do piwnicy przy każdej aktualizacji dysku podsunęła mi pomysł by amigowatość całego przedsięwzięcia usprawnić 1. Aros Amigą lub 2. PC z autostartem UAE.
Stąd pytania:

1. mam 2 Dell'e: laptopa D430 Latitude CoreDuo z 2 GB i Desktopa GX200 1GB z kartą GFX GF6200, czy ktoś ma podobny konfig pod Aros lub jakąś jego rewizję (Icaros desktop)?

2. Czy pod Arosem będzie działać sieć z jakimś VNC podobnym softem by wchodzić nań zdalnie?

I to w zasadzie tyle, bo odpowiedzi na te pytania dadzą mi możliwość pozytywnego rozważenia opcji podmiany i emerytowania CDTV po 24 latach ciągłej pracy.
2
[#2] Re: AROS w dedykowanym profesjonalnym wykorzystaniu.

@xtro, post #1

Hej,

Tutaj masz listę kompatybilności ze sprzetem: https://en.m.wikibooks.org/wiki/Aros/Platforms/x86_Complete_System_HCL

Co do VNC to wydaje mi się, że jest ono dostępne w Icarosie.
[#3] Re: AROS w dedykowanym profesjonalnym wykorzystaniu.

@xtro, post #1

Hej. Ja bym na Twoim miejscu zostawił Amigę tam gdzie jest. Jeśli w tej piwnicy jest dostęp do wifi to możesz kupić moduł serial to wifi i mieć dostęp do napędu Amigi ze swojego mieszkania i wygodnie kopiować na dyskietkę potrzebne dane bez konieczności latania do piwnicy.

Prócz tego przydał by Ci się włącznik prądu smart aby można było Amigę zdalnie włączyć/wyłączyć w razie potrzeby.

Komercyjne wykorzystanie Amigi w 2022 to naprawdę +10 do szacunku.
[#4] Re: AROS w dedykowanym profesjonalnym wykorzystaniu.

@Wankowicz, post #3

Wł/Wył zdalny posiadam na pilota o zasięgu ok 60m wpięty w pół długości przedłużacza. W okolicach 2000 roku obsługiwałem w małym miasteczku poza serwisem www również jego odbicie (a może na odwrót) gdzie serwerownia była dla mnie zupełnie niedostępna (klucze miał tylko technik , który lakacyjnie był w innym mieście). Początkowo wersja TV była obsługiwana przez dysk startowy A600 2MB i dostarczanie dysku technikowi, jednak z racji logistycznych właśnie ok 2000 roku została A600 zastąpiona Compaq Desktopem z konwerterem VGA-czincz i USB kartą wifi (w tamtych czasach z uwagi na ZERO sieci wifi nawet nie było hasła :) ). Z mojej strony był laptopik (malutki netbooczek - potem zmieniony na Compaq Series 2000 handheld z wifi i samodzielnie zrobionym powerbankiem z 4 ładowanych ogniw R20) z adekwatną kartą i VNC oraz programowym restarterem SwischOff i sprzętowym pilotem do przedłużacza o którym wspomniałeś do "brutalnego resetu". W sumie dziś wykorzystałbym jeszcze wakeup on lan, ale wtedy tego nie dodałem. Aktualizacja (zresztą i innych urządzeń administrowanych w podobny sposób) odbywała się z zewnątrz budynku i o ile latem było to dość proste to zimą jak przymroziło było dziwne.... Nie dość, że bateria czasem nie wytrzymywała na mrozie, to obraz człowieka siedzącego na schodach z laptopem w śnieg i mróz skulonego w sobie w pufiastą kurtkę, musiało dla przechodniów wyglądać komicznie.... ale czego się nie robi dla $$$, a systemy online serwis jak i TV generowały całkiem konkretne przychody w owym czasie.

Obecna stacja jest bardziej traktowana dla fanu (tym bardziej , że to system najstarszy i uchował się od '98 na tym samym komputerze) , bo przychodów z tego raczej nie ma (czasem jakaś stówa wpadnie), a lokacja jest też niezbyt bliska więc pomysł z wifi nie jest najlepszy (powrót do 2000 i siedzenia z kompem/tabletem na zimie).

Obecne studio już w innej lokacji, ale jednak jest dość daleko... Puki co trzymam system CDTV 3MB i nagrywanie dyskietki gdzie sprytnym dawno opracowanym systemem na niej napisanym mieści się wszystko co potrzebne na 878 kb. Dysk raz na może kwartał trafia do technika , który podmienia cierpliwie. Nie jest to zbyt kłopotliwe i jest ogromny amifan, ale pojawiają się już pewne braki techniczne.... to awaria stacji (jest ona tylko używana po restarcie aktualizacji lub gdy zabraknie prądu - prezentacja w Deluxe Video 3 ładuje się cała do fast ramu), ale i w domu stacja w roboczej A600 zaczyna powoli protestować. Zaczynam więc kombinować. Nawet tak odleciałe projekty jak postawienia prezentacji na komórce wpiętej systemem HML do modułu kablowego Tonsila. Ale priorytetem (jak podkreślam znowu DLA FANU) jest zachowanie jakiejś formy amigowości. Stąd wrzuciłem dwa bliźniacze tematy tu i w dziale UAE (drugi pomysł na amigowość).

Ku pocieszeniu serc powiem, że chyba zostanie jak jest bo skrobię $ na dwie dodatkowe stacje dysków (dyskietek kupiłem kilo :) ) - jedną zewnętrzną dla CDTV i drugą do domowej roboczej A600. Planuję jeśli zachowam obecny stan rzeczy wpiąć w sygnał tej wspólnotowej CDTV transmiter RMTP video coby można było ten historyczny kanał podejrzeć na sieci w dedykowanym okienku na stronie plus kamerka na tę Amigę bo chyba mało jest takich "odpałów" już na świecie :) ... pomysł wpadł mi gdy usłyszałem o kamerce na żarówkę odpaloną ponad 100 lat temu i dalej się żarzącej. prawie ćwierć wieku tej CDTV to chyba jak 100 lat tej żarówki :)

Ale jeszcze się nad tym zastanawiam...

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2022 13:59:50 przez xtro
2
[#5] Re: AROS w dedykowanym profesjonalnym wykorzystaniu.

@xtro, post #4

Kurcze- masz fantazję- trzymam kciuki za dalsze sukcesy OKOKOK
[#6] Re: AROS w dedykowanym profesjonalnym wykorzystaniu.

@xtro, post #4

Dajesz ten livestream, codziennie będę podglądał co u niej:)
Forum » AROS
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem