Forum » AROS
[#1] Polskie znaki w AROS

1) Prefs/Locale - wybierz Polski a na liscie stron kodowania ISO-8859-2
2) Save
3) Reboot
4) System/FTManager
5) Ustaw Codepage na ISO-8859-2
6) Double-click na Liberation Sans Regular
7) W oknie które się otworzy, zmień Name na Liberation Sans Regular PL i kliknij Install
8) Prefs/Font - wybierz stworzony wlasnie font i ustaw rozmiar
9) Prefs/Zune - wybierz font na panelu Okna, byż może musisz usunąć wpisy z panelu Grupy i/lub Przycisk

Ogólnie najbardziej tricki jest punk 7. Jeśli nie wybierzesz strony kodowej, font wygeneruje się z błędną i nadal nie będzie ogonków.


Wykopałem taki poradnik by Deadwood, ale coś mi to nie działa. Czy w distro AROS One 2.0 coś się zmieniło? Bo powyższe kroki nie działają i za nic nie mogę tych polskich znaków ustawić. Wszędzie gdzie to tylko możliwe ustawiłem ISO-8859-2, a jako font wygenerowaną wersję z FTManager.

Ponadto na poniższym screenie KeyShow pokazuje jak mam zmapowaną klawiaturę (w Prefs/Input wybrany "Polski")



Czy ktoś jest w stanie mnie naprowadzić na rozwiązanie? :)

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2023 19:36:26 przez retrofaza
[#2] Re: Polskie znaki w AROS One 2.0

@retrofaza, post #1

Są dwa tematy które możesz sprawdzić:

1) Domyślny font, Bitstream Vera Sans z jakiegoś powodu nie ma polskich znaków, więc musisz użyć innego
2) W obecnej wersji AROSa ABIv0 zakradł się błąd i pliki catalog kodowane są w AmigaPL a nie ISO-8859-2

Tutaj obrazek z mojego lokalnego builda (gdzie 2) jest już naprawione).

[#3] Re: Polskie znaki w AROS One 2.0

@deadwood, post #2

Wywaliłem AROS One i zainstalowałem czyste ABIv0 z Twojego githuba no i teraz to działa (tyle, że z AmigaPL). Kiedy planujesz upublicznić poprawkę z ISO-8859-? :)
[#4] Re: Polskie znaki w AROS One 2.0

@retrofaza, post #3

Ten build powienień mieć już poprawkę: https://build.axrt.org/download/builds/AROS-ABIv0/pc-i386-20230505-172410.tar.gz
[#5] Re: Polskie znaki w AROS One 2.0

@deadwood, post #4

Dzięki, działa. Tak dla zamknięcia tematu dodam jeszcze, że żeby mieć polską klawiaturę dokopiowałem sobie do Devs/Keymaps pliczek pc105_pl z dystrybucji AROS One 2.0.
[#6] Re: Polskie znaki w AROS One 2.0

@retrofaza, post #5

Super :) Gdybyś miał jakieś dodatkowe pytania w kwestii AROSa daj znać.
[#7] Re: Polskie znaki w AROS One 2.0

@deadwood, post #6

SysExplorer.catalog nie jest jeszcze w ISO
Poza tym w samych plikach z Locale\Catalogs\Polish\Tools znalazłem kilka literówek (innych jeszcze nie sprawdzałem).
Jakiego narzędzia używasz do edycji tych plików *.catalog? Mógłbym w wolnej chwili przy tym przysiąść, przejrzeć wszystko i popoprawiać :)

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2023 16:09:57 przez retrofaza

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2023 16:12:38 przez retrofaza
[#8] Re: Polskie znaki w AROS One 2.0

@retrofaza, post #7

Pliki .catalog generowane są podczas budowania AROSa z plików .ct przy użyciu FlexCat. Tutaj przykład:

https://github.com/deadw00d/AROS/blob/alt-abiv0/workbench/tools/SysExplorer/catalogs/polish.ct

Pliki .ct są plikami tekstowymi które w przypadku języka polskiego muszą być zapisane w kodowaniu ISO-8859-2.

Najnowszy FlexCat: https://github.com/adtools/flexcat/releases/download/2.18/FlexCat-2.18.lha

Jeśli poprawisz jakieś pliki .ct, podeślij mi je a ja dołącze je do repozytorium.
[#9] Re: Polskie znaki w AROS One 2.0

@retrofaza, post #7

Odkryłem FlexCata :) Kompiluję sobie pliki .catalog, działa, jest ok.

Ale zatrzymując się przy SysExplorer:



Czy przypadkiem SysExplorer nie jest w nowszej wersji i ma jakieś dodatkowe stringi nie uwzględnione w .cd? Jeśli tak to czy mogę jakoś wyciągnąć te stringi z programu i zaktualizować bazowy .cd? Czy sam już tutaj nic nie zrobię?
[#10] Re: Polskie znaki w AROS One 2.0

@retrofaza, post #9

Mi to raczej wygląda na buga w SysExplorerze - widziałem to już wcześniej w innych aplikacjach. Spojrzę w to i dam znać.
1
[#11] Re: Polskie znaki w AROS One 2.0

@deadwood, post #10

To ISO powinno mieć SysExplorera który zaczytuje pliki .catalog na taby:

https://build.axrt.org/download/builds/AROS-ABIv0/pc-i386-20230508-155407.tar.gz
[#12] Re: Polskie znaki w AROS One 2.0

@deadwood, post #11

To ISO powinno mieć SysExplorera który zaczytuje pliki .catalog na taby:

https://build.axrt.org/download/builds/AROS-ABIv0/pc-i386-20230508-155407.tar.gz


Dopiero miałem czas sprawdzić, już działa tak jak trzeba.

Brakuje chyba w tych ostatnich buildach tłumaczeń dla dwóch programików z Tools/Hardware (ACPITool i PCITool).

Wrzuciłem na swojego githuba poprawione tłumaczenie dla SysExplorer i ACPITool. Będę tam sukcesywnie wrzucał kolejne, chyba, że wolisz żeby Ci to wysyłać gdzieś na priv?
[#13] Re: Polskie znaki w AROS One 2.0

@retrofaza, post #12

Cieszę się, że działa.

W sumie, AROSowe repozytoria z tłymaczeniami masz tutaj:

https://github.com/aros-translation-team

Dla mnie najłatwiej byłoby gdybyś forkował te repozytoria i robił pull requestesty ze zmianami. Osoba zarządzająca tym tematem (Mazze) integrowałaby Twoje zmiany do oficialnych repo, a ja z czasem włączałbym je do moich buildów.
[#14] Re: Polskie znaki w AROS One 2.0

@deadwood, post #13

Ok, to ogarnę sobie temat i będę robił tak robił:)
1
[#15] Re: Polskie znaki w AROS One 2.0

@deadwood, post #6

A czy da się gdzieś zmienić czcionkę dla BoingIconBar? Bo w tej chwili jak widać zarówno ta z nazwami programów jak i ta w menu pod PPM nie jest w ISO

[#16] Re: Polskie znaki w AROS One 2.0

@retrofaza, post #15

Jeszcze mam jakiś problem z Wanderer.catalog, zaktualizowałem go do wersji 4.0, wrzuciłem go do polish/System/System, ale jakby system go ciągle nie czytał. Z innymi plikami tłumaczeń nie było jak dotąd takiego problemu
https://github.com/subocz/wanderer
[#17] Re: Polskie znaki w AROS One 2.0

@retrofaza, post #16

Jeszcze mam jakiś problem z Wanderer.catalog, zaktualizowałem go do wersji 4.0, wrzuciłem go do polish/System/System, ale jakby system go ciągle nie czytał. Z innymi plikami tłumaczeń nie było jak dotąd takiego problemu
https://github.com/subocz/wanderer


Dla testu podmieniłem plik Wanderer.catalog na czeski, który nie jest aktualny (bo w wersji 3.0) i jego zaczytuje poprawnie, czyli w tym buildzie z 08.05.2023 sam Wanderer nie jest zaktualizowany jeszcze, tak?
[#18] Re: Polskie znaki w AROS One 2.0

@retrofaza, post #15

A czy da się gdzieś zmienić czcionkę dla BoingIconBar? Bo w tej chwili jak widać zarówno ta z nazwami programów jak i ta w menu pod PPM nie jest w ISO


Nie mam niestety pojęcia
[#19] Re: Polskie znaki w AROS One 2.0

@retrofaza, post #17

Dla testu podmieniłem plik Wanderer.catalog na czeski, który nie jest aktualny (bo w wersji 3.0) i jego zaczytuje poprawnie, czyli w tym buildzie z 08.05.2023 sam Wanderer nie jest zaktualizowany jeszcze, tak?



Tak, dokładnie. Buildy 32-bit są "opóźnione" o jakieś 3 lata w stosunku do "mastera", więc takie niezgodności wersji katalogów mogą się zdarzać. Ostatecznie, planowane jest "nadgonienie".
[#20] Re: Polskie znaki w AROS One 2.0

@deadwood, post #19

Ok, dzięki za wyjaśnienie :) To sobie na potrzeby tłumaczeń zainstaluję nightly ABIv1 na maszynie wirtualnej. Chociaż przyznam, że na dedykowanym sprzęcie jakiś taki większy fan jest z tego :)
[#21] Re: Polskie znaki w AROS One 2.0

@retrofaza, post #20

Dzięki za wykonywanie tych tłumaczeń :)
[#22] Re: Polskie znaki w AROS

@deadwood, post #21

W wolnych chwilach powoli dłubię :) Większość już zrobione, ale znalazłem też literówkę w pliku poza katalogami z tłumaczeniami (w sumie nie wiem czy mogę forkować i robić pull requesty do mastera dev team?). Chodzi mi o plik:
AROS/workbench/locale/languages/polish.c

gdzie jest "Niedziala" zamiast "Niedziela".

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2023 19:37:20 przez retrofaza
[#23] Re: Polskie znaki w AROS

@retrofaza, post #22

Jasne, czemu nie. Tam też Mazze powinien być w stanie zaakceptować pull request.
1
Forum » AROS
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem