[#1] Przełączanie VPP na porcie PCMCIA
Z elektroniki analogowej dalej jestem noga, więc proszę o wyrozumiałość .

Na schemacie A1200 1D1, arkusz 10 widać układ "PROGRAMMING VOLTAGE", służący do wybierania napięcia programowania dla układów Flash. To napięcie pojawia się także na pinach VPP portu PCMCIA.

Wiem, jaki jest skutek działania tegoż układu, ale nie rozumiem dokładnie jak on działa. Mamy na wejściu sygnały cyfrowe PE12 i PE5, które służa do wyboru tego, jakie napięcie ma się pojawić na VPP. Poza tym do kolektorów tranzystorów Q652 (dla 12V) i Q654 (dla 5V) podłączone są napięcia, które faktycznie pojawiają się później na VPP. Przynajmniej, jeśli dobrze rozumiem .

Dlaczego ten układ jest tak skomplikowany? Czy nie wystarczyłoby dać tutaj dwa tranzystory NPN (po jednym dla 5V i 12V), gdzie PE5 i PE12 sterowałyby ich bazą? Dlaczego tu w środku jest jeszcze jeden tranzystor i na dodatek zawsze na kolektorze ma 12V?
[wyróżniony] [#2] Re: Przełączanie VPP na porcie PCMCIA

@strim_, post #1

Tranzystory Q651/Q653 są drievrami tranzystorów wyjściowych. Zapewne służy to dwóm celom:
1) Ochrona logiki A1200 gdyby coś poszło nie tak z tranzystorami wyjściowymi.
2) Do sterowania +5V faktycznie wystarczyłby jeden tranzystor PNP (nie NPN). Wyłączony = 5V na rezystorze bazy, włączony = 0V na rezystorze bazy. Czyli można sterować od razu z układów logicznych.
Gorzej jest z +12V - tam do wyłączenia potrzebny byłoby napięcie +12V, a tyle z układów cyfrowych mieć nie możesz...
[#3] Re: Przełączanie VPP na porcie PCMCIA

@stachu100, post #2

Ok, rozumiem, dzięki.

Swoją drogą, analogiczny problem będę musiał rozwiązać w interfejsie kart SD na Deceleratorze.

Zastosowany układ kontrolera SD dostarcza tylko za pomocą dwóch linii wyjściowych (LVTTL) informacji o tym jakie napięcie zasilające powinno zostać podane na kartę SD. W skrócie, stan wysoki na jednej linii oznacza "podaj 3.3V na kartę", a na drugiej "podaj 1.8V" (nigdy nie następuje sytuacja w której obie byłyby aktywne, natomiast obie nieaktywne oznacza wyłączenie zasilania). Twórca urządzenia musi sam zaimplementować sekcję zasilającą i przełączanie między 3.3V i 1.8V.

Czy istnieją zintegrowane, sterowane cyfrowo układy przełączające, które można by tutaj zastosować, czy trzeba to też zrobić na tranzystorach tak jak dla VPP w A1200?
[#4] Re: Przełączanie VPP na porcie PCMCIA

@strim_, post #1

Wybaczcie mi offtop, ale temat pamięci flash w Amidze mnie nieustannie nurtuje, a w rzeczonym pliku ze schematem A1200 na stronie 9 znajdują się trzy fragmenty dotyczące obsługi romu 16 bit, 32 bit oraz pamięci flash. W A1200? Czy coś mnie ominęło kiedy ostatnie 20 lat spałem pod kamieniem? Czy to jakiś nieznany feature czy to chodzi o pamięć w porcie PCMCIA?

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2014 22:52:54 przez baderman
[#5] Re: Przełączanie VPP na porcie PCMCIA

@baderman, post #4

W A1200? Czy coś mnie ominęło kiedy ostatnie 20 lat spałem pod kamieniem?


Ktoś przewidział taką możliwość na schemacie, ale później tego nie uwzględniono. Gdyby to zaimplementowano, to prawdopodobnie sygnał _FLASH dekodowałby układy flash w obszarze 0xF00000.

Czy to jakiś nieznany feature czy to chodzi o pamięć w porcie PCMCIA?


Linia VPP w istniejących A1200 jest podłączona tylko do portu PCMCIA. W teorii miała być też używana do programowania w/w flashy.
[#6] Re: Przełączanie VPP na porcie PCMCIA

@strim_, post #5

Ktoś przewidział taką możliwość na schemacie, ale później tego nie uwzględniono. Gdyby to zaimplementowano, to prawdopodobnie sygnał _FLASH dekodowałby układy flash w obszarze 0xF00000.

Czy można by z takiej pamięci korzystać jak z flasha w Denebie? Czy orientujesz się może (lub ktoś z czytających) czy dało by się tu uruchomić? Czy np. jest część na płycie, czy może poza punktami lutowniczymi nie ma nic?

Poza tym, dzięki za odpowiedź :)
[#7] Re: Przełączanie VPP na porcie PCMCIA

@baderman, post #6

Czy np. jest część na płycie, czy może poza punktami lutowniczymi nie ma nic?


Na płycie nie ma nic, jest tylko na schemacie.
[#8] Re: Przełączanie VPP na porcie PCMCIA

@strim_, post #3

Są układy przełączające sterowane cyfrowo, tylko niewielki prąd można nimi przesyłać.
Jest np. 74HCT4066, ale prąd to tylko 25mA.
Nie wiem czy są jakieś wysoko prądowe przełączniki - muszę poszukać.

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2014 07:44:22 przez jarob
[#9] Re: Przełączanie VPP na porcie PCMCIA

@strim_, post #7

Może dałoby się to zrobić metodą patchowania płyty głównej, niektóre wersje Amig były patchowane fabrycznie. Pytanie tylko, czy dałoby się obsłużyć to z poziomu systemu operacyjnego (pewnie nie, bo skoro nie ma tego w hardware, to dlaczego ktoś miałby to implementować w OS), lub przynajmniej dokumentacja które rejestry chipsetu odpowiedzialne byłyby za funkcje obsługi flasha (o ile chipset rzeczywiście wyposażono w te możliwości, a nie była to jakaś funkcja na przyszłość, w stylu np. zworki przełączającej 8 MB chip ramu w mobo A4000).
[#10] Re: Przełączanie VPP na porcie PCMCIA

@jarob, post #8

@jarob

Jest np. 74HCT4066, ale prąd to tylko 25mA. Nie wiem czy są jakieś wysoko prądowe przełączniki - muszę poszukać.


Ok, dzięki. Do kart SD potrzeba do 200mA (większość producentów podaje maksymalny pobór 100mA, więc zapas 2x).

@wali7

Trzeba by było zrobić nakładkę na Gayle i coś wpinanego w podstawkę Kickstartu, połączone razem. Powinno wystarczyć jeśli sygnał _FLASH generowany przez Gayle działa.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem