[#1] Podłączenie HDD 2.5"
Witam.
Zgodnie z instrukcją na ppa, czerona strona kabla ma być przy pinie nr 1 na płycie i na dysku.
Czy dobrze podpięty jest dysk, taśma będzie nienaturalnie wygięta, ale tak wychodzi??



Czy jak odwrotnie podepne to się coś stanie, czy po prostu nie będzie dzaiałać.??
[#2] Re: Podłączenie HDD 2.5"

@ponior, post #1

lepiej nie podpinaj odwrotnie, bo uwalisz dysk, konektor powinien mieć jeden pin zaślepiony żeby nie było to możliwe, zresztą jak chciałeś podpiąć odwrotnie, dysk do góry nogami?
samą taśmę możesz dać odwrotnie, tak żeby czerwony był po drugiej stronie jeśli tak bardziej Ci pasuje

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2014 14:04:30 przez Kilos
[#3] Re: Podłączenie HDD 2.5"

@Kilos, post #2

No właśnie w taśmie nie mam pina zaślepionego i pasuje w każdy możliwy sposób.
Tak jak mam na zdjęciach jest dobrze?? Według rysunku ze zdjęcia dysku pin1 na jest od strony zworek.
Ok podłącze jak leci bo czy czerwona strona czy nie to prąd i tak doleci do HDD.

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2014 14:22:19 przez ponior
[#4] Re: Podłączenie HDD 2.5"

@ponior, post #3

zależy jak zarobiona jest taśma, czerwony może być z jednej, albo z drugiej strony, niema to znaczenia...
[#5] Re: Podłączenie HDD 2.5"

@ponior, post #1

LINK do opisu.







Ostatnia aktualizacja: 19.11.2014 17:26:18 przez Vato
[#6] Re: Podłączenie HDD 2.5"

@Kilos, post #2

lepiej nie podpinaj odwrotnie, bo uwalisz dysk, konektor powinien mieć jeden pin zaślepiony żeby nie było to możliwe, zresztą jak chciałeś podpiąć odwrotnie, dysk do góry nogami?
samą taśmę możesz dać odwrotnie, tak żeby czerwony był po drugiej stronie jeśli tak bardziej Ci pasuje

Raz podpiąłem odwrotnie i nic się nie stało. dysk się nie uruchomił a Amiga po chwili pokazała animację z dyskietką.
[#7] Re: Podłączenie HDD 2.5"

@QkiZ, post #6

good for You
[#8] Re: Podłączenie HDD 2.5"

@QkiZ, post #6

Raz podpiąłem odwrotnie i nic się nie stało. dysk się nie uruchomił a Amiga po chwili pokazała animację z dyskietką.

Jeśli to był dysk 3,5 cala to jest większa szansa, że obejdzie się bez start.
W przypadku dysku 2,5 cala praktycznie na 99% coś uwalisz podpinając odwrotnie taśmę bo wprowadzisz na piny napięcie 5V które idzie po taśmie 44 żyłowej (stąd te 4 żyły więcej).
[#9] Re: Podłączenie HDD 2.5"

@BULI, post #8

2,5 calowy dysk.
[#10] Re: Podłączenie HDD 2.5"

@BULI, post #8

Dokładnie, jak ktoś źle podpiął dysk 2.5" to niech się cieszy, że nic nie spalił. W latach '90 mój brat podpiął do mojej Amigi dysk, z żyłą przesuniętą o jeden pin w jedną ze stron. Amiga oczywiście się usmażyła, a ja zostałem bez komputera przez pół roku (tak pół roku, po trzech miesiącach przyszła z serwisu - koszt naprawy 200pln, a tamte 200pln to jak dzisiaj pewni 1000pln, po czym okazało się że nie działa dobrze i poszła jeszcze raz...)

Podpinając taśmę 2.5" sprawdzamy 10x czy na pewno dobrze jest podpięta.
[#11] Re: Podłączenie HDD 2.5"

@flops, post #10

Zakupiłem 2 hdd 2,5". Mam pytanie czy po dołożeniu dysku wytrzyma zasilacz od mojej A1200 ?
Mam już DVD Combo, 4GB CF Kingstone i turbo ACA 1230/56MHz
Oczywiście potrzebuje dołozyć jeden dysk 40 gb. (Samsung 5V-0,7A natomiast Hitachi 5V- 1,0A).

Ostatnia aktualizacja: 26.12.2014 14:49:44 przez Voyox
[#12] Re: Podłączenie HDD 2.5"

@ponior, post #1

Jeśli dysk jest skierowany spodem w stronę amigi i złączem w stronę złącza IDE Amigi, to nie ważne jak podłączysz taśmę (o ile jej nie wykręcasz o 180 stopni).
[#13] Re: Podłączenie HDD 2.5"

@Voyox, post #11

Chyba najlepszym rozwiązaniem będzie zakup zasilacza zewnętrznego, np z PC i przerobienie wtyczki.

Swoje trzy grosze do dysków 2,5" dodam. Największą zmorą w dyskach ATA 44pin jest fakt, że w gnieździe jest kilka pinów odpowiedzialnych za zasilanie, i nie są one w łatwy sposób do odróżnienia. Jedynie schemat w dłoń i je zidentyfikować. Tutaj odwrotne podłączenie może być kosztowne, jak widać po wypowiedziach wyżej.

Najlepsze moim zdaniem kompendium wiedzy dotyczące kabli, kabelków, wtyczek, a nawet Amigi tu znajdziecie: http://www.hardwarebook.info/

A swój dysk podpiąłem z przejściówką na 3,5", co prawda w innym sprzęcie, ale wspomnieć warto. Cichszy, mniej prądożerny a i chłodzenie zapewnione

Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem