[#1] Potrzebny serwis :(
Ktoś zna jakiś dobry serwis? Poleciał mi zasilacz(a przynajmniej tak myślę) w mojej A2000.
Przy próbie włączenia mruga mi pulsacyjnie dioda power i nic się nie dzieje :(
Odpiąłem wszystkie złącza od płyty i napędów, ale efektu brak dalej się nie włącza, więc zakładam że to zasilacz.
[#2] Re: Potrzebny serwis :(

@Red, post #1

Przy próbie włączenia mruga mi pulsacyjnie dioda power i nic się nie dzieje :(


A dysk twardy kręci talerzami ?
[#3] Re: Potrzebny serwis :(

@ede, post #2

Nie, dysk nie kręci. Ale jak pisałem, jak odepnę wszystko, to sam zasilacz też nie odpala.
[#4] Re: Potrzebny serwis :(

@Red, post #1

Nie chcę martwić, co prawda w PC, ale miałem ostatnio taki przypadek:

Po burzy, po włączeniu kompa też pulsowała dioda power. Okazało się, że zasilacz OK, a padła płyta (zaznaczam, że to PC)

Zasilacz sprawdzisz miernikiem, jakieś sztuczne obciążenie dasz, pomierzysz napięcia.
[#5] Re: Potrzebny serwis :(

@Hubez, post #4

Sprawdzę zasilacz miernikiem, ale nawet wiatrak nie startuje, więc mam nadzieję że to jego wina. Bo najwyżej wymienię na pecetowy. Z płytą będzie gorzej
[#6] Re: Potrzebny serwis :(

@Red, post #5

W sumie to obojętnie jaki serwis komputerowy.Przy oddaniu do wyceny zaznacz tylko że to zasilacz do Amigi2000.Niech przy okazji sprawdzą też kondensatory.Po wycenie dowiesz się czy warto naprawiać.
[#7] Re: Potrzebny serwis :(

@Red, post #1

nie jestem pewien czy zasilacz ci odpali bez obciazenia. chociaz twardziele podepnij,
[#8] Re: Potrzebny serwis :(

@Stoopi, post #6

W sumie to obojętnie jaki serwis komputerowy
.

No nie byłbym taki pewien, ja miałem Maka w serwisie chyba 3 miesiące i nie dali rady zasilacza naprawić. Teraz muszę przełożyć używkę do niego, mam nadzieję, że wszystko ruszy.
[#9] Re: Potrzebny serwis :(

@Valwit, post #7

Na obciążeniu też nie odpala, za to pojawiło się coś, czego wcześniej nie zauważyłem. Teraz po włączeniu podczas mrygania słychać charakterystyczne pykanie w zasilaczu.
[#10] Re: Potrzebny serwis :(

@Red, post #9

Już więcej tego zasilacza nigdzie nie podpinaj.To co słyszysz to pewnie łuk elektryczny,na przebitym uzwojeniu albo w kondensatorze albo bóg wie gdzie.Jakie napięcia idą z zasilacza na płytę w tym przypadku to też ciekawostka. :]
[#11] Re: Potrzebny serwis :(

@Stoopi, post #10

Taaa i teraz z niego zrobimy spawarkę.... weź!
[#12] Re: Potrzebny serwis :(

@Stoopi, post #10

Taki lub podobny efekt miałem w zasilaczu do Amigi 3000 Tower. Gdy było za duże obciążenie, to też było słychać coś w tym rodzaju. Ale po odpięciu problematycznej karty wszystko wracało do normy. Wiem, tu jest inny przypadek, ale chciałem wtrącić swoje 3 grosze do tematu
Jakby co, to mam używany zasilacz ATX Codegen 350W, z PFC, ma -5V.
[#13] Re: Potrzebny serwis :(

@Red, post #9

To pykanie to próbkowanie przetwornicy.

Zwarcie w układzie, bądź za duże obciążenie gdzieś jest.
[#14] Re: Potrzebny serwis :(

@Vato, post #11

Albo modny ostatnio głośnik plazmowy.Mimo wszystko cokolwiek to jest za stukanie to nie podłączaj zasilacza nigdzie.Wyjdzie na zdrowie płycie. :]
[#15] Re: Potrzebny serwis :(

@Stoopi, post #14

Tylko pytanie czy płyta jeszcze działa Coś kurde nie mam szczęścia do A2000. W 1995 też mi padł zasilacz i spalił przy okazji płytę :(
[#16] Re: Potrzebny serwis :(

@Red, post #15

Cześć.

W pierwszej kolejności to przestań się mazać jak baba. :/

W drugiej olej ten zasilacz od Ami i wypruj z jakiegoś grzyba zasilacz (może być AT/ATX) z tego co kojarzę to A2k ma 200Watowy. Więc możesz spokojnie dać większy.

Po trzecie, w sieci jest mnóstwo artykułów jak taki zasilacz przystosować. 10 minut roboty, 10 minut patrzenia czy na pewno wszystko jest prawidłowo przerobione i kolejne 5min. czy na 100% jest wszystko prawidłowo przerobione. Podpinaj to i ściśnij poślady. Na pewno też przyda Ci się miernik nawet taki z bazaru za 6zł (taki spaliłem mierząc napięcie w gniazdku, ze źle ustawionym pomiarem później stały po 10zł mam do dziś i hula jak należy).

Po czwarte tego Amigowego nie podpinaj, nie kombinuj, bo on na 100% zdechł. Takimi zabiegami faktycznie możesz ubić płytę albo w najlepszym wypadku jakieś pojedyńcze układy które się ujawnią po wystartowaniu systemu.

Po piąte, olej serwisy komputerowe, oni leją na takie akcje. Sprzęt leciwy, a jedyne z czego czerpią zarobek to z czyszczenia klawiatur zalanych piwem, w laptopach. Strata czasu, szukaj wśród znajomych, albo próbuj sam. Szukałem po googlach service manual do A2k i bieda aż oczy szczypią.

@Stoopi, mi się na logikę wydaje, że padło 12V, nie kręcą dysk i wiatrak w zasilaczu. Ale to tylko takie przypuszczenie. Dioda PWR miga - czyli coś podaje, ale też nie wiadomo czy nie za mało.

@4Hubez - Jeśli po burzy w grzybie pulsowała Ci dioda to ciekawostka. W Amidze sygnalizuje któryś z błędów, ale nie pamiętam który.
@13Hubez - Właśnie takie myślenie prowadzi do rozwiązania problemu.

ps. moglibyście nie atakować kolegi najczarniejszym scenariuszem, nie widzicie, że on już cały siny się zrobił?

ps2. powodzenia!
[#17] Re: Potrzebny serwis :(

@Hubez, post #4

A tu znaleziona na PPA ciekawostka odnośnie pulsowania PWR LED:

http://www.ppa.pl/forum/amiga/24610/a500-i-pulsujaca-dioda-power#m321208
[#18] Re: Potrzebny serwis :(

@groovebox, post #17

Albo wyślij zasilacz do naprawy mi albo innemu elektronikowi z naszego forum (takich nie brakuje) i będziesz miał pewność co do niego. W serwisie elektronicznym mogą odmówić naprawy zasilacza bo jest to grzebanina i gra nie warta świeczki. Jeśli się podejmą, to mogą zażądać dużo $$$
[#19] Re: Potrzebny serwis :(

@groovebox, post #16

Już chyba pisałem koledze wyżej, że mam zasilacz ATX z potrzebnymi napięciami. Oprócz Codegena mam jeszcze Fortron 350 W i tego jestem pewien, że działa bardzo dobrze, bo go używałem miesiąc temu. Podpinałem do niego 4 dyski SCSI na raz i działał bez zająknięcia, więc do obsługi A2000 z akcesoriami na pewno wystarczy.
[#20] Re: Potrzebny serwis :(

@groovebox, post #16

Nie krzycz na mnie bo się w sobie zamknę i nie odezwę więcej na forum :D

Zasilacz od PC już w zeszłym tygodniu sobie załatwiłem. Muszę mu jeszcze tylko wtyczkę przepiąć i mam nadzieję że będzie dalej śmigała :)
Pozdrawiam i dzięki wszystkim za rady.
[#21] Re: Potrzebny serwis :(

@Red, post #20

Próbkowanie zasilacza jest spowodowane bardzo często uszkodzeniem diody prostowniczej lub wyschnięciem kondensatora w zasilaczu. Naprawa to nie wróżenie z fusów trzeba nad nim się pochylić i tyle.
[#22] Re: Potrzebny serwis :(

@Red, post #20

No to czekamy na effekty OK
[#23] Re: Potrzebny serwis :(

@groovebox, post #22

No tak efekty... Zasilacz włożyłem w starą obudowę zasilacza od amigi. Wszystko(prawie) ładnie polutowałem... i zonk. Ten zasilacz nie ma napięcia -5V :( Rozumiem, że czeka mnie zakup nowego zasilacza?
[#24] Re: Potrzebny serwis :(

@Red, post #23

-5V nie jest potrzebne w normalnym użytkowaniu. Jest tylko wymagane do starszych kart ISA oraz chyba w slocie Video do starszych SD. Bez tego -5V możesz bez problemu używać tej Amigi.
[#25] Re: Potrzebny serwis :(

@superbonio, post #24

Amiga nie wstaje :( Objaw - szary ekran -> biały -> reset i znów od początku. Pamięć poleciała, agnus?
[#26] Re: Potrzebny serwis :(

@Red, post #25

Ile masz odcieni szarości? (jeden czy dwa), jeśli nie stanowi problemu to zamień miejscami kostki CIA
[#27] Re: Potrzebny serwis :(

@groovebox, post #26

Dwa odcienie szarości, potem biały i znów reset. CIA zamieniałem miejscami.
[#28] Re: Potrzebny serwis :(

@Red, post #25

A zworkę od sygnału TICK przełożyłeś ? lub zrobiłeś generator tegoż sygnału ?
Zworka to J200 zaraz obok układu U300
[#29] Re: Potrzebny serwis :(

@superbonio, post #28

Tak, zworkę przestawiłem wcześniej. Spróbuje dziś po dociskać wszystkie układy, może coś nie kontaktuje.
[#30] Re: Potrzebny serwis :(

@Red, post #29

Trochę czasu minęło, ale wreszcie mogę napisać, że Amiga ruszyła! :)
Problem był/jest w podstawce od Agnusa, jest pęknięta w dwóch rogach, co powoduje brak kontaktu z układem. Prawdopodobnie ktoś próbował śrubokrętem lub czymś podobnym wyjąć układ. W każdym razie moja A2000 działa teraz na zasilaczu ATX 350W przełożonym do obudowy oryginalnego zasilacza od A2000 :)
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem