[#1] Adapter I2C na clockport
Projekt z serii szybkich, tanich ale potencjalnie bardzo przydatnych .

Adapter pozwalający na podłączanie urządzeń I2C do clockportu. Co otwiera dostęp do podłaczenia do Amigi rozmaitych sensorów np. temperatury, ciśnienia, albo bardziej zaawansowanych modułów np. programowego sterowania wiatrakami. Technologia zaczerpnięta z Deceleratora i zaadaptowana do clockportu.

Schemat.



Oczywiście to jest wersja alfa, może zawierać błędy... ;)

Ostatnia aktualizacja: 16.08.2015 17:45:54 przez strim_
[#2] Re: Adapter I2C na clockport

@strim_, post #1

Do jakiej Amigi można to podłączyć? Czy są jakieś sterowniki? Jaka jest prędkość transferu? Czy może to posłużyć do wymiany danych między Amigami?
[#3] Re: Adapter I2C na clockport

@strim_, post #1

A jak to oprogramować z poziomu Amigi podpinając na przykład wyświetlacz LCD ?
[#4] Re: Adapter I2C na clockport

@RomanWorkshop, post #2

Do jakiej Amigi można to podłączyć?


Każdej mającej clockport (wbudowany, lub na osobnym rozszerzeniu).

Czy są jakieś sterowniki?


Sterowników urządzeń jeszcze nie ma żadnych z tego co wiem... Ale akurat sterowniki pod szynę I2C są dość proste. Sam napisałem kilka dla NetBSD.

W świecie Amigowym jest kilka niekompatybilnych implementacji sterowników samej szyny I2C, jak to zwykle bywa. Jest i2c.library na AmiNecie, wraz ze źródłami. Jest i2c.resource firmy ACube. Ani dla jednego, ani dla drugiego nie powstało nigdy żadne znaczące oprogramowanie. Nie wiem, czy w zw. z tym nie napisać własnej implementacji i ewentualnie dać warstwę kompatybilności wstecznej z którymś z nich, gdyby to było potrzebne.

Jaka jest prędkość transferu?


Szyna I2C jest taktowana standardowo zegarem 100kHz. Zastosowany tu układ PCA9564 obsługuje też tryb 400kHz.

Czy może to posłużyć do wymiany danych między Amigami?


I2C do tego się nie nadaje, choćby z uwagi na wydajność.

A jak to oprogramować z poziomu Amigi podpinając na przykład wyświetlacz LCD ?


Będzie SDK do tego, być może z portem ARexxa, co by było łatwiej pisać proste skrypty, np. wypluwające rzeczy na wyświetlacz LCD.


Ostatnia aktualizacja: 16.08.2015 18:19:55 przez strim_
[#5] Re: Adapter I2C na clockport

@strim_, post #4



[#6] Re: Adapter I2C na clockport

@strim_, post #5

Trochę się zmieniło co do wersji z początku wątku ? Czy to już wersja użytkowa ? Kiedy będzie dostępna ?
[#7] Re: Adapter I2C na clockport

@KrisbA, post #6

Czy to już wersja użytkowa ?


To jest pierwszy wyprodukowany prototyp. Ale jak będzie działać, to pójdzie do produkcji w obecnej postaci. Jest na tyle prosty, że jest szansa iż tym razem nic nie schrzaniliśmy .

Kiedy będzie dostępna ?


Bardzo chciałbym odpowiedzieć na to pytanie, ale sam nie wiem... Jak jarob złoży prototyp i mi wyśle, to ja przetestuje dokładnie i wtedy pewnie będę wiedział coś więcej.
[#8] Re: Adapter I2C na clockport

@strim_, post #7

O, bardzo fajnie się zapowiada. Ja chciałem zrobić sobie termometr mierzący stopnie na CPU na bazie ATempa. Ale to coś wymaga podłączenia czujników do portów zewnętrznych, które prawie wszystkie używam i tak się rozeszło po kościach.

Ja z chęcią kupię jeśli będzie mierzyć temperaturę, a jeszcze lepiej jeśli też będzie można ustawić szybkość wiatraków. Czy planujesz napisać jakiś program obsługująco-wyświetlający dla klasyka? No i czy wiesz ile to może wszystko kosztować, tak pi razy drzwi?
[#9] Re: Adapter I2C na clockport

@Ferin, post #8

Czy planujesz napisać jakiś program obsługująco-wyświetlający dla klasyka?


Marcus Gerards jest tym zainteresowany (ten od boards.library) i ponoć nawet już coś popełnił. Jeśli on nie napisze, to pewnie ja to zrobię.

No i czy wiesz ile to może wszystko kosztować, tak pi razy drzwi?


Nie wiem jeszcze. Dyplomatycznie odpowiem, że będzie to najtańsze rozszerzenie firmy Sakura jakie do tej pory powstało.
[#10] Re: Adapter I2C na clockport

@strim_, post #9

Złożony prototyp

[#11] Re: Adapter I2C na clockport

@strim_, post #10

Super i to się podczepia do wyświetlacza ?
To jest przelotowe, czyli można coś jeszcze w to wpiąć ?
[#12] Re: Adapter I2C na clockport

@Dorian3d, post #11

Można podłączyć wyświetlacz, albo sensor temperatury, albo co tam jeszcze sobie chcesz, co działa na szynie I2C.

Marcus Gerards zaprojektował taki "rozgałęziacz", co by można było więcej urządzeń I2C podłączyć.

Urządzenie nie jest przelotowe w sensie clockportu. Clockport zajęty jest zajęty i nic więcej do niego nie podłączysz.
[#13] Re: Adapter I2C na clockport

@strim_, post #10

Wygląda zacnie. Jeśli będzie można to łatwo oprogramować to daje to sporo możliwości. Ja widzę ten adapter w roli monitora temperatury procesora . Mam nadzieje że da się wykorzystać taki sensor link
lub coś podobnego.
[#14] Re: Adapter I2C na clockport

@KrisbA, post #13

Jeśli będzie można to łatwo oprogramować to daje to sporo możliwości.


Obecny plan jest taki, żeby dorobić nowy backend obsługujący kontroler PCA9564 do i2c.library, otrzymałem od autora pozwolenie na dalsze rozwijanie tej biblioteki na zasadach licencji BSD (kod na AmiNecie walał się już od dawna, ale status prawny był niejasny).

Poza tym, jak wspomniałem wcześniej, Marcus pracuje nad jakimś programem do monitoringu sensorów.

Mam nadzieje że da się wykorzystać taki sensor link lub coś podobnego.


Tak, da się.

Ostatnia aktualizacja: 01.01.2016 18:51:25 przez strim_
[#15] Re: Adapter I2C na clockport

@strim_, post #14

Dla porównania rozmiaru...



Jeśli komuś obrazek się nie wyśwletla, tu link bezpośredni.

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2016 18:14:27 przez strim_
[#16] Re: Adapter I2C na clockport

@strim_, post #15

Pierwsze sukcesy w oprogramowaniu sensora. Jak widać mam 27 stopni celsjusza w pokoju (właściwie trochę mniej ale sensor leży na Amidze).



Rzecz jasna to jest zrzut z analizatora stanów logicznych, ale program wykonujący tą operację działa na Amidze.



Ostatnia aktualizacja: 09.01.2016 23:29:14 przez strim_
[#17] Re: Adapter I2C na clockport

@strim_, post #16

Prace idą do przodu szeroki uśmiech
[#18] Re: Adapter I2C na clockport

@spidi, post #17

Fajnie. Coraz więcej pomysłów związanych z Amigą nie pozostaje w sferze marzeń i dyskusji, a się urzeczywistnia...
OK
[#19] Re: Adapter I2C na clockport

@Rafał A-3000, post #18

Rozgałęziacz I2C Mathiasa Gerardsa:
[#20] Re: Adapter I2C na clockport

@strim_, post #19

Komponenty do produkcji:

[#21] Re: Adapter I2C na clockport

@strim_, post #20

A kiedy gotowe adaptery ?
[#22] Re: Adapter I2C na clockport

@KrisbA, post #21

Pewnie jakoś w kwietniu lub maju. Chcę zdążyć na Decrunch ;).

[#23] Re: Adapter I2C na clockport

@strim_, post #22

A scandubler ? na kiedy?
[#24] Re: Adapter I2C na clockport

@Dorian3d, post #23

Ne wiem... nie chcę nic obiecywać znów, bo finalne poprawki w obsłudze PALu trwają znacznie dłużej niż pierwotnie zakładałem.
[#25] Re: Adapter I2C na clockport

@strim_, post #24

Aha ale ten rok?
[#26] Re: Adapter I2C na clockport

@Dorian3d, post #25

No mam nadzieję
[#27] Re: Adapter I2C na clockport

@strim_, post #22

Deklaruję zainteresowanie 1 lub 2 szt.
s.
[#28] Re: Adapter I2C na clockport

@sq7bti, post #27

Odwołuję deklarację ;), i odbijam piłeczkę: ktoś chętny do przetestowania i2c.library dla akuhei? Zainteresowani pewnie już znaleźli binarkę na eab.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem