[#1] Adapter SD jako HDD i świecąca cały czas dioda.
Z własnego doświadczenia - może komuś się przyda.

Mam adapter jak w temacie. Po podłączeniu do portu IDE w Amidze okazało się że dioda wskazująca pracę HDD na obudowie działa, ale świeci się cały czas . Nieco poszperałem w sieci i znalazłem rozwiązanie (ktoś miał podobny problem). Dziś wykonałem część praktyczną i po montażu tranzystora, dioda na obudowie pięknie działa (chyba wymienię ją na czerwoną i wtedy będzie cud, miód i orzeszki).

Postanowiłem podzielić się tym niezwykle prostym rozwiązaniem (i sprawdzonym).

Koszt przeróbki - 1 PLN OK(MOSFET).

Rozwiązanie problemu.

Należy zaopatrzyć się w tranzystor MOSFET 2N7000.

1. Przeciąć ścieżkę wychodzącą z pinu 39,
2. Noga D - połączyć z pinem 39,
3. Noga G - połączyć do LED-ów zasilania/aktywności,
4. Noga S - połączyć w miejscu przecięcia ścieżki (może być przy rezystorze),
5. Cieszymy się pięknie migającą diodą podczas pracy karty SDszeroki uśmiech.

Dokładnie połączenia widać na fotografii.

[#2] Re: Adapter SD jako HDD i świecąca cały czas dioda.

@yoo_gas, post #1

Super :)
a powiedz jeszcze w jakiej Ami to siedzi i jakie ma to transfery tak już z zupełnej ciekawości.
[#3] Re: Adapter SD jako HDD i świecąca cały czas dioda.

@zmiennik, post #2

Póki co mam gołą 600. Czekam na 1mb pod klapkę. Transferek c.a. 1300 kb/s. Myślę że jak dołożę pamiątkę, to może coś szybciej śmignie.
[#4] Re: Adapter SD jako HDD i świecąca cały czas dioda.

@yoo_gas, post #3

U mnie na A1200 z ACA 1233
[#5] Re: Adapter SD jako HDD i świecąca cały czas dioda.

@yoo_gas, post #3

Ale to jest "kb = kilobitów", czy "kB = kiloBajtów"? Czym mierzyłeś szybkość transferu?

Pamięć CHIP niestety nie przyśpiesza Amigi.

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2015 21:58:30 przez RomanWorkshop
[#6] Re: Adapter SD jako HDD i świecąca cały czas dioda.

@snifferman, post #4

jak już tak rzucamy wynikami nie związanymi z tematem, to tu móje CDTV z zwykłym 68000 z kontrolerem SCSI i najtańszą kartą CF
[#7] Re: Adapter SD jako HDD i świecąca cały czas dioda.

@yoo_gas, post #1

Jeżeli ktoś jednak nie lubi siekać ścieżek i lutować, za dwa tygodnie będę mógł zaproponować to:



Przelotka ma układ likwidujący problem ciągłego świecenia diody i przy okazji załatwia zamocowanie SD2IDE w Amidze. Wadą jest to, że niestety będzie droższa niż złotówka... Na zdjęciu jest prototyp, którego używam w mojej A1200. Czekam na płytki do pierwszej serii.
[#8] Re: Adapter SD jako HDD i świecąca cały czas dioda.

@Krashan, post #7

Jak cena będzie dobra będę zainteresowany 50 sztukami.
[#9] Re: Adapter SD jako HDD i świecąca cały czas dioda.

@yoo_gas, post #1

O! Na to właśnie czekałem - ktoś odkopał rozwiązanie z archaicznego wątku na którymś forumie i rzucił je na nowo! Teraz mogę to naprawić bez przeszukiwania internetów, hyhy.

W poniedziałek wykonam przeróbkę. Wszystko, co można zrobić do Amigi samemu i jeszcze użyć przy tym kleju na gorąco, jest lepsze niż gotowy produkt. ;)
[#10] Re: Adapter SD jako HDD i świecąca cały czas dioda.

@Krashan, post #7

Też się piszę na 1-2 sztuki.
[#11] Re: Adapter SD jako HDD i świecąca cały czas dioda.

@teh_KaiN, post #9

Wszystko, co można zrobić do Amigi samemu i jeszcze użyć przy tym kleju na gorąco, jest lepsze niż gotowy produkt.

Tak się mówi aż do pierwszej spalonej płyty głównej .
[#12] Re: Adapter SD jako HDD i świecąca cały czas dioda.

@Krashan, post #11

Jeśli to są oficjalne zapisy to tez pisze na jedna sztukę takiej przelotki.
Pytanie dodatkowe czy adapter SD i karta SD mogą być dowolne czy są też tak samo kapryśne jak CF
Pozdrawiam
[#13] Re: Adapter SD jako HDD i świecąca cały czas dioda.

@moons, post #12

Tylko karty CF są takie wybredne. Każdy HDD jak i adapter SD jak i karta SD w nim siedząca może być dowolna. Dlatego też jestem przeciwnikiem adapterów CF i w każdym możliwym miejscu głoszę prawdy o wyższości SD ;)
[#14] Re: Adapter SD jako HDD i świecąca cały czas dioda.

@teh_KaiN, post #13

Zapomniałeś dodać, że karty sd/micro sd są również tańsze. U mnie karta 32GB działa bez problemów.
[#15] Re: Adapter SD jako HDD i świecąca cały czas dioda.

@Krashan, post #7

A czy będzie jakaś wersja dla posiadaczy FAST-ATY w A1200? I czy może orientujecie się czy karty SD lepiej współpracują z WHDLoad niż CF? Miewam sporo kłopotów z uruchamianiem gier z CFki, podczas gdy ta sama gra zapuszczona ze standardowego dysku z talerzami chodzi bez kłopotu.
[#16] Re: Adapter SD jako HDD i świecąca cały czas dioda.

@Ferin, post #15

O jakie gry ci dokładnie chodzi to mogę sprawdzić u siebie

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2015 16:45:34 przez snifferman
[#17] Re: Adapter SD jako HDD i świecąca cały czas dioda.

@moons, post #12

Nie, nie, ja nie prowadzę zapisów i nie podchodzę do tego na zasadzie, że jak się zbierze x chętnych, to dopiero robię. Pierwsza partia, na którą mam już części i czekam na płytki, liczy sobie tylko 9 sztuk i w zasadzie jest już "zarezerwowana". Ale jak tylko ją sprzedam, zamawiam od razu płytki i części na następną, prawdopodobnie większą. Moim celem jest mieć zapas tych kątówek i realizować zamówienia od ręki. Mam zamiar zamówić płytki w innej firmie, realizującej zlecenia szybciej, więc większa partia będzie dostępna prawdopodobnie w styczniu. Będzie zapewne na tyle duża, że zostanie mi zapas, więc nie będzie problemu z nabyciem.
[#18] Re: Adapter SD jako HDD i świecąca cały czas dioda.

@teh_KaiN, post #13

No nie wiem; mi 2 różne adaptery SD-IDE nie działały z A600, natomiast CF działają... więc mnie Twoja "prawda" nie przekonuje...

A z innej beczki - adapter kątowy - super! No i skierowany w dobrą stronę (w A600 zwykle obok po prawej stronie jest karta turbo i np. 4xEIDE zawadza o rozszerzenie).

Też bym się pisał na jedną sztukę...

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2015 23:47:28 przez PWS
[#19] Re: Adapter SD jako HDD i świecąca cały czas dioda.

@PWS, post #18

Zwracam jednak uwagę na to, że przelotka CF z włożoną kartą zajmuje chyba więcej miejsca niż przelotka SD (z której karta nie wystaje). Nie sprawdzałem, czy CF-ka zmieści się w Amidze z tą kątówką. SD widoczna na zdjęciu (popularny model z Allegro) mieści się z zapasem.
[#20] Re: Adapter SD jako HDD i świecąca cały czas dioda.

@Krashan, post #19

Trzeba zmierzyć ile zostaje miejsca przy SD2IDE i porównać z wymiarami CF2IDE z włożoną kartą.
[#21] Re: Adapter SD jako HDD i świecąca cały czas dioda.

@codi, post #20

Pewnie po prostu kupię przelotkę CF i kartę i sprawdzę. Ciekawym pomysłem może też być niewlutowanie górnego złącza do mojej kątówki a wlutowanie tam bezpośrednio samej przelotki CF lub SD. 4 milimetry mniej miejsca, sztywniejsza konstrukcja i zawsze mniej styków. Myślę, że dam wybór przyszłym zamawiającym .
[#22] Re: Adapter SD jako HDD i świecąca cały czas dioda.

@PWS, post #18

A to jest ciekawe, co piszesz, bo jesteś chyba pierwszą osobą na PPA, której nie działa SD. Ja również miałem dwa adaptery, z czego obydwa działały A600 od razu, bez kombinowania. Drugi działa do dziś ;)

Mógłbyś powiedzieć, w jakiej konfiguracji z nich korzystałeś? Próbowałeś z wieloma kartami SD, jeśli tak to jakimi? Próbowałeś sformatować kartę z poziomu UAE a potem wsadzić w adapter?

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2015 10:24:08 przez teh_KaiN
[#23] Re: Adapter SD jako HDD i świecąca cały czas dioda.

@RomanWorkshop, post #5

Mierzyłem w SYSINFO. Otrzymałem wartość rzędu 1300KB/s, choć po Waszych fotach widzę że to trochę mało.

Dzisiaj odpaliłem SYSINFO i nie mogę zrobić testu prędkości... Wczoraj trochę pokombinowałem i chyba coś spipcyłem. Miałem jakieś stare dyskietki i od nich załapałem jakiegoś wira (lamer coś tam, coś tam). Już go wywaliłem, ale jak uruchomię teraz SYSINFO i wejdę w Drives Information, nie mogę zrobić testu (wciskam speed i nic się nie dzieje). Zastanawia mnie informacja przy DRIVE/DISK TYPE -> Not a DOS Disk...

Ogólnie lipa. Mieliście coś takiego?
[#24] Re: Adapter SD jako HDD i świecąca cały czas dioda.

@yoo_gas, post #23

Otrzymałem wartość rzędu 1300KB/s
oczywiście chodzi o KILOBAJTY.
[#25] Re: Adapter SD jako HDD i świecąca cały czas dioda.

@yoo_gas, post #24

Zaskakująco wysoki, jak dla mnie wynik. Na mojej gołej A600 z kartą CF Kingston 8GB, transfer zmierzony w SysInfo wynosi tylko ok. 485 kB/s. Oczywiście wynik podany przez SysInfo (w bajtach na sekundę), należy podzielić przez 1024, aby otrzymać wynik w kB/s (kilobajtach na sekundę).
[#26] Re: Adapter SD jako HDD i świecąca cały czas dioda.

@RomanWorkshop, post #25

Polecam sterownik SCSI.DEVICE od Cosmosa w wersji dla A600 - przyspiesza operacje.
[#27] Re: Adapter SD jako HDD i świecąca cały czas dioda.

@pong777, post #26

Kiedyś z ciekawości zainstalowałem EIDE.device 2.5 (zajmuje ok. 9 kB w RAM), które zwiększyło transfer z mojej karty CF do 830 kB/s (wzrost o 71%). Nieźle biorąc pod uwagę fakt, że to tylko kwestia sterownika. A to "scsi.device" wgrywa się do Kickstartu?

Oczywiście wiem, że moja karta CF jest chyba najwolniejszą kartą, jaką można używać w Amidze, ale yoo_gas może używasz zmodyfikowanego "scsi.device" albo wspomnianego "eide.device"?

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2015 16:56:10 przez RomanWorkshop
[#28] Re: Adapter SD jako HDD i świecąca cały czas dioda.

@RomanWorkshop, post #27

Można przez LoadModule albo modyfikację kickstartu. Z tym drugim proszę pytać użytkownika Dez3.
[#29] Re: Adapter SD jako HDD i świecąca cały czas dioda.

@RomanWorkshop, post #27

Gotową kartę SD do mojej A600 dostałem od kolegi pong777, więc On jest tu Bossem :)
[#30] Re: Adapter SD jako HDD i świecąca cały czas dioda.

@yoo_gas, post #1

Pewnie zyskam tytuł archeologa roku, ale dziękuję za podpowiedź - wczoraj zrobiłem tę "poprawkę" i wszystko działa jak należy. Całe 3 minuty pracy. Dodam, że koszt tranzystorów oscyluje gdzieś w granicach 20 gr./szt. (zapłaciłem złotówkę za 5 sztuk). Jeżeli ktoś potrzebuje (zostały mi 4 szt.), niech da znać.

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2017 08:15:52 przez Drakon
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem