kategoria: Płyty główne
[#1] Amiga oparta o FPGA
ad1. To jest moja wizja i moja wizja jest najwizjonerska z poza wszystkich wizji.

Czyli jeśli się z czymś nie zgadzasz czytaj ad1.

Aimiga oparta o FPGA w mojej wizji powinna mieć coś więcej niż OS który łączył by ją z oryginałem.

Propozycja lukzer była spoko i na niej można by się opierać.

Amiga musi posiadać złącze kart turbo i podstawkę pod CPU. Do tego porty par,ser,serial,kb port,fdd,eth. Slot sd.

Do tego podstawka pod kicka i Paula. Wzmacniacze operacyjne dobrej jakości i zintegrowany sampler oparty o konstrukcje Akai albo Emu. Do tego Midi.

Czyli budowę można zacząć na podstawie Minimig i rozbudowywać projekt.

Jeśli masz swoją wizje podziel się nią wszyscy lubią się pośmiać.

Tak na serio to wydaje mi się że nie GHz są potrzebne aby przyciągnąć potencjalnych nabywców, tylko mobo które będzie można włożyć do starej obudowy. Do którego będzie można podpiąć peryferie z przeszłości. I zagrać w przysłowiowego SuperFroga.
[#2] Re: Amiga oparta o FPGA

@TechNineWonder, post #1

Dlaczego w "emulowanej" amidze procek musi być real ? Jeżeli FPGA da możliwość zrobienia "68080" w komplecie z zestawem fajnych złączy - to dlaczego się "brzydzić" takim "niekoszernym" rozwiązaniem...
[#3] Re: Amiga oparta o FPGA

@MaaG^dA, post #2

Targetem tego projektu są powracający Amigowcy dawni Scenowcy etc. Osoby mające gdzieś tam 500-cetkę lub samo turbo.

I teraz zaopatrują się  w mobo wkładają je do swojej starej obudowy i podpinają swoje stare turbo i jak za dawnych czasów czekają dwa dni aż im się coś wyrenderuje:)

Można dodać większe FPGA i Core CPU. Ale w tym projekcie chodzi o wskrzeszanie starych peryferiów. O powrót do nostalgii etc. To bardziej budżetowa wersja cena w przedziale 600-800 pln. Góra 1000.

Zawsze można podpiąć V2 lub Blizza PPC i będzie szybko mobo ma nam dać takie możliwości.
[#4] Re: Amiga oparta o FPGA

@TechNineWonder, post #3

Eee... Ale wiesz, że próba stworzenia bez dokumentacji repliki dwudziestopięcioletniej płyty głównej i to tak, żeby działały z nią oryginalne dopałki to jest jakaś abstrakcja jest?
[#5] Re: Amiga oparta o FPGA

@TechNineWonder, post #1

A ja mam inną wizję. Karta turbo do A1200 z układem FPGA. W układzie implementacja pełnego 68020 (z 32-bitowym adresowaniem) i 68882. 64 MB pamięci fast. Żadnych oprócz tego udziwnień, tylko ciśniemy zegar aż się spoci. Do tego karta graficzna z prostą akceleracją 2D i 16-bitowa karta dźwiękowa. Ewentualnie można w FPGA dodać jeszcze RTC kompatybilny z oryginałem, i/lub dodatkowy port zegara. Wszystko w temacie, cena w miarę nisko.

Dlaczego tylko 020? Bo lista rozkazów jest tożsama praktycznie z 030. A data cache i tak można dodać i to nawet więcej niż ma 68030.
[#6] Re: Amiga oparta o FPGA

@Krashan, post #5

IMO najlepsza opcja dla przesuwaczy ikon i graczy. Scena nie jest skłonna do zabaw na FPGA, a rynek na tanią szybką 020 będzie znaczny.
[#7] Re: Amiga oparta o FPGA

@codi, post #6

Zakładam, że wyciśnięcie z tej "020" wydajności rzędu oryginalnej 68040 @ 40 MHz będzie całkiem możliwe.
[#8] Re: Amiga oparta o FPGA

@Krashan, post #7

Wbrew pozorom, docelowa funkcjonalność Vampire to coś bardzo zbliżonego do Twoich oczekiwań...
[#9] Re: Amiga oparta o FPGA

@Krashan, post #5

A może by się pokusić o odtworzenie następców AGA w oparciu o design docsy, które są dostępne? To by było coś... Ciekawe na ile te dokumentacje przewidują rzeczy a na ile trzeba by improwizować i zmuszać to wszystko do jakiegoś działania.
[#10] Re: Amiga oparta o FPGA

@Krashan, post #7

z tg68 można wycisnąć 14-15 mips na cyclone II tyle jak narazie to max .. może jak by się przesiąść na c III i podkręcić trochę zegar to uda sie wycisnąć coś więcej .. głównym czynnikiem wpływającym na wydajność rdzenia w FPGA to szybkość kontrolera pamięci ..
[#11] Re: Amiga oparta o FPGA

@teh_KaiN, post #9

Nie widzę większego sensu - i tak nie ma na te chipy oprogramowania, do tego tracimy kompatybilność z AGA - zostaje tylko z ECS...
[#12] Re: Amiga oparta o FPGA

@lukzer, post #10

Ale ja nie mam zamiaru używać ani TG68 ani Cyclone... Ale o tym jak już będzie działać, przynajmniej na symulatorze.
[#13] Re: Amiga oparta o FPGA

@Krashan, post #12

czyli jak rozumiem masz pomysł na własny rdzeń .. dlaczego nie jeżeli masz wiedzę ... ale mimo wszystko warto choć wesprzeć się tym co już jest i działa .. mam na myśli tg68 i wf68 ...
[#14] Re: Amiga oparta o FPGA

@Krashan, post #5

Często przydaje się nieco więcej niż 64 MB fastu. Lepięj będzie pomyśleć o 96 lub 128.
[#15] Re: Amiga oparta o FPGA

@Krashan, post #5

Jeśli bym napisał że mnie zaskoczyłeś to bym skłamał przewidywalne to było. Tzn standard na dziś CPU+FPU, 020 dobro posunięcie szeroki target. Do tego niska cena może przynieść wysoką sprzedaż co przełoży się na korzyści. Co do karty dźwiękowej to audio-in na Jacka 3,5 mogło by zaowocować później wysypem nowych prac muzycznych na ciekawych samplach.
[#16] Re: Amiga oparta o FPGA

@recedent, post #4

Ale jakie dokumentacje? Schematy PCB oryginału są dostępne co do układów to tego co nie będzie się dało wyciągnąć z UAE. To decapping i lapping tu jakaś namiastka link.
[#17] Re: Amiga oparta o FPGA

@TechNineWonder, post #3

Ogólnie to trzy wersje można by wdrożyć Lite, Full i Pro.

Lite oparta o Cyclone II i IO standard Amiga do tego szereg podstawek pga 020/030/040/060 i dip68 i wlutowane 68000 i podstawka pod FPU do kart turbo z Amigi 600. Zintegrowany Gotek i najwyżej Plipbox. RTG, SCSI, EX Busy z Amigi 500 i slot CPU z Amigi 1200.

Wersja Full to co wyżej tylko z FPGA o dużo większej pojemności i z szybkim Core na strat.


Wersja PRO Sampler Karta dźwiękowa wbudowany Digitalizer. Wbudowany Limiter,Compressor Eq w miejscu Filtra dolnoprzepustowego sterowane poprzez ClockPort. Eq na wejściu samplera sterowany prze ClockPort. Tylko socket pod 060 i dip68 wlutowane 68000 dla V2.


Target Lite to wersja robocza dla majsterkowicza chcesz zainstalować OS na Mac-a podpinasz dysk pod SCSI i inkasujesz klienta. Jakiś Developer chce Ci zlecić test swojego softu, no-problem masz każdy procesor w swojej Amidze.

Full for all

PRO zarobkowo futurystyczna.
[#18] Re: Amiga oparta o FPGA

@Krashan, post #5

Krashan: Jeszcze do tej karty by się przydał jakiś kontroler sata umożliwiający podłączenie dysku np SSD i jakiegoś DVD - oczywiście omijający problemy 4 GB. Czyli żeby już to było zaimplementowane we biosie karty.
[#19] Re: Amiga oparta o FPGA

@TechNineWonder, post #17

TechNineWonder. Jeżeli chcesz robić emulator sprzętowy Amigi oparty o FPGA to nie ma sensu robić czegoś co by miało gniazda na starte kości, ze starych maszyn. Ja A500 nie mam i kupować nie mam zamiaru. To musi być sprzęt dla każdego, również takiego, co się wyzbył wszystkich Amig. Dodatkowo wyjmowalne kości miały tylko Amigi 500/500+ oraz 2000 i starsze. Wszystkie pozostałe poza kickiem miały już montaż powierzchniowy poszczególnych scalaków. Także jak dajemy nowe układy, to nowe.

Dodatkowo - po co Ci te stare gniazda z tyłu, których już nic właściwie nie używa: po co złącze szeregowe czy LPT, czy pozostałe inne. Najlepiej jest dać złącza USB, czyli do czegoś co teraz po niskich cenach jest w sprzedaży.

A oczywiście płytkę drukowaną możesz tak zaprojektować aby można było włożyć do jakiejś starej obudowy - ale moim zdaniem lepsza by była obudowa nowa - mniejsza, stylizowana tylko na obudowę od jednej z Amig. Obudowa od A500 jest wielka i nie praktyczna, w szczególności do nowego i emulowanego sprzętu, czyli najlepiej by było zrobić coś w stylu MIST FPGA, tylko lepiej kompatybilne z układami AGA oraz zdecydowanie z szybszym procesorem, pozwalającym odtwarzać bardziej wymagające gry czy produkcje scenowe. Gry - mam na myśli te wydane również na płytach: Exodus, Napalm, Foundation i podobne.

Dodatkowo powinna być możliwość podłączenia do normalnego monitora czy TV - czyli mieć złącza VGA - ale najlepiej HDMI

Projekt już jeden umożliwiający przełożenie bebechów do obudowy od Amigi 1000 został już zrobiony. Projekt jest - tylko, że obudów nie ma. To po co to komu.

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2016 00:34:31 przez gilban
[#20] Re: Amiga oparta o FPGA

@TechNineWonder, post #1

O. I ja sie zgadzam. Najpierw należy stworzyć cokolwiek. A jak to się uda, to można spełnić inne prośby ;)
[#21] Re: Amiga oparta o FPGA

@gilban, post #19

Nie przeczytałeś ad.1

To jest temat dla wizjonerów i ich wizji. Te wizje się tu proponuje.

Chcesz sprawdzić CPU wkładasz testujesz wystawiasz sprzedajesz, chcesz debugować przez port debugujesz pograć link na dwie Amig grasz.

To jest Amiga oparta o FPGA nie emulator i ścinki kodu.

Dodatkowo powinna być możliwość podłączenia do normalnego monitora czy TV - czyli mieć złącza VGA - ale najlepiej HDMI


Nie będę pisał postów tasiemców i wyszczególniał wszystkich szczegółów. Oczywiste pisało RTG.

Amigi 1000


Obudów do Amigi 1000 jest mniej niż do 500, 1200 przejrzyj Allegro aukcje tematy na Forum

Także jak dajemy nowe układy, to nowe


FPGA nowe jedynie Kick i Paula wiekowe.
[#22] Re: Amiga oparta o FPGA

@TechNineWonder, post #17

Ogólnie to trzy wersje można by wdrożyć Lite, Full i Pro.


Wystarczy PRO.
Jak najszybsze 020 i jak najwięcej RAMu.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem