kategoria: Płyty główne
[#481] Re: Płyta GBA 1000

@wali7, post #480

No tak jak jest wszystko ok i nie ma wlutowanych kostek pamięci fast u mnie się uruchamia ale przy starcie pokazuje 5012 defective i klikam na dole w button i pochwili pokazuje się ekran kickstartu.
[#482] Re: Płyta GBA 1000

@Amigo-A1200-040, post #481

Będziesz miał czerwony ekran, bo auto-config próbuje ogarnąć pamięć, której fizycznie nie ma. Za to jeśli ktoś chce od razu zapiąć turbo 040/060 to SRAMU nie musi w ogóle lutować, po przełączeniu na bootrom SRAM 32bit dodawany jest przez bootloader, wystarczy mała modyfikacja i nie będzie tego robił. Nie ma wtedy żadnych czerwonych informacji na starcie.
[#483] Re: Płyta GBA 1000

@Kilos, post #482

No tak, jeśli autoconfig usiłuje zamapować pamięć której nie ma, to na pewno skończy się to katastrofą, bo OS będzie coś tam usiłował upychać. Ale w sytuacji przerwania łańcucha autoconfigu, gdy pamięć fizycznie jest, to po prostu nie będzie dołączona do pamięci systemowej. OS powinien działać poprawnie, tyle że nie będzie widział pamięci.
[#484] Re: Płyta GBA 1000

@Kilos, post #477

Witam.
Sprawdź sygnał /HALT na IC79, jak zmienia się napięcie po resecie

Sygnał /HALT jest tworzony na połączonych szeregowo 3 inwerterach z otwartym drenem (74HC05) podczas załączania zasilania i reset nie ma na niego wpływu.
Sprawdziłem diodę D3, która jest podłączona katodą do zasilania a anodą do IC48.
Do jednej próby wyjąłem IC48 aby sprawdzić czy on nie blokuje resetu.
Dolutowałem przycisk reset ale wciskanie go nie ma reakcji na diodzie LED.
Trzeba będzie sprawdzić procesor. Muszę kupić nowy oscyloskop bo ten co mam jest popsuty.
Pozdrawiam.
[#485] Re: Płyta GBA 1000

@ted, post #484

Piszesz, że masz 030/33 więc dlaczego nie chcesz go sprawdzić, powinien jakkolwiek działać na 50MHz, a jeśli nie to już na pewno na 40MHz. Wsadź w zależności czy używasz dzielnika generator 40 lub 80MHz i będziesz wiedział czy to CPU. Dwa uszkodzone to już raczej mało prawdopodobne.
Z /HALTem masz rację, z rozpędu napisałem reset, a myślałem o włączeniu.

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2018 21:59:36 przez Kilos
[#486] Re: Płyta GBA 1000

@Kilos, post #485

jakie układy odpowiadają za starowanie dyskiem IDE ?, objaw mam taki że po włączeniu dioda power i hdd się świeci cały czas, karty SD nie włożyłem nawet jeszcze, jedynie co to bootują napisy GBA te przewijane i dalej czarny ekran, brak ekranu z kikstartem
Agnusa już podmieniałem i nic się nie zmienia
[#487] Re: Płyta GBA 1000

@JacK_Swidnik, post #486

Zamknij zworkę S2 i spróbuj uruchomić gba.
Zworka S2 wyłącza IDE
[#488] Re: Płyta GBA 1000

@Amigo-A1200-040, post #487

Wylaczylem gba na ok godz. I po wlaczeniu uruchamia sie. Tylko czasem artefakty smiecie na ekranie mam i sie restartuje lub wisi
[#489] Re: Płyta GBA 1000

@Amigo-A1200-040, post #487

znowu mam schody, tym razem założyłem S2, popiołem FDD i nie startuje. mam czarny ekran
[#490] Re: Płyta GBA 1000

@JacK_Swidnik, post #489

Może któryś układ GAL pod zworką S2 jest uszkodzony albo zaczyna padać jak się rozgrzeje.
[#491] Re: Płyta GBA 1000

@Amigo-A1200-040, post #490

ok, wyłączyłem na parę minut i znowu się odpaliła i wszytko gra
będę sprawdzał metodą czołgową, po kolei będę przekładał układy z drugiej płyty co mam sprawnej z tym że z prockiem 060
[#492] Re: Płyta GBA 1000

@JacK_Swidnik, post #491

Męczę sie dalej z gba1000 030 co mam. Nie udało mi sie namierzyc problemu

Genetalenie wszytko działa do nagrzania czyli ok po 1 godz pracy.
- artefakty na ekranie
- zwiechy
- restarty samoczynne
- bledy przy opalaniu gier czy dem
- czerwone guru

Tak to wyglada
link

Jakies macie pomysły?
Przydal by mi sie jakis magik od GBA1000 ktory bedzie na AmiParty w lutym i rozwiąże problem.
[#493] Re: Płyta GBA 1000

@JacK_Swidnik, post #492

Być może pamięć chip do wymiany.
[#494] Re: Płyta GBA 1000

@Amigo-A1200-040, post #493

Pamiec chip przelutowywalem ale nie wymienialem
Dodam ze wylacze na jakies 30min i jest znowu ok na jakis czas.
Gdzie kupie nowe te kosci na szybko?

Zauwazylem ze mocno grzeja sie uklady IC58 i IC59 tak ma byc?
[#495] Re: Płyta GBA 1000

@JacK_Swidnik, post #494

Poszło na PW
[#496] Re: Płyta GBA 1000

@JacK_Swidnik, post #494

Jeśli to są układy 74F245 to normalne, że się grzeją. Jak dasz ACT, albo FCT to grzać się nie będą. IMHO to nie CHIP, po prostu gdzieś masz zimny lut, albo słaby kontakt w podstawce. Pod wpływem ciepła przestaje kontaktować.
[#497] Re: Płyta GBA 1000

@Kilos, post #496

To sa uklady F245.
Niekontakt na podstawce...hmm jakies 57szt do sprawdzenia.
Sprawdzę najpierw luty na padach
[#498] Re: Płyta GBA 1000

@JacK_Swidnik, post #497

- przelutowałem większość podstawek, zajęło mi to parę godzin
- sprawdziłem diag-romem możliwie wszytko co było do włączenia
jedynie przy teście IRQ7 wywaliło FAIL na czerwono ale podobno tak ma być
- wymieniłem wszystkie układy amigowe na drugie łącznie z agnusem
i nic dalej śmiecie na ekranie, zwiechy, komunikaty guru
- następnym krokiem była wymiana kolejnych układów i tak wymieniłem układ lattice na drugi i było już lepiej
- ale znowu za jakiś czas zwiechy i to samo
- następnie wymieniłem kartę sd na inną z innym systemem wb
- i jeszcze na kolejną i nic
a dziś
i w sumie to najprostrze co mogło być to pomyślałem że się płyta mocno nagrzewa więc zdjąłem górną obudowę plexi i tak zostawiłem
i na razie od 2-3 godzin mam spokój, nic się nie dziejeszeroki uśmiech
[#499] Re: Płyta GBA 1000

@JacK_Swidnik, post #498

Tak. To było przegrzanie. Od 6 godzin płyta dziala ok.
Teraz będę musiał wymyśleć jakieś dodatkowe chłodzenie jak ma byc ta obudowa z plexi.
[#500] Re: Płyta GBA 1000

@JacK_Swidnik, post #499

Może zacznij od nawiercenia dodatkowych otworów wentylacyjnych + ewentualnie małych radiatorów na najbardziej gorące układy.
[#501] Re: Płyta GBA 1000

@engine, post #500

Wlasnie o tym myślę. Najbardziej temperatury dostaje agnus i procesor.
Dam dwa male wentylatory montujac je do gornej pokrywy plexi wcześniej zrobie otwoty.
[#502] Re: Płyta GBA 1000

@JacK_Swidnik, post #501

przeprowadziłem kolejne testy w ciągu paru ostatnich dni
i tak samo nawiercenie otworów w górnej plexi (miałem taką na testy) w miejscach gdzie jest układ agnus i procesor nic nie daje- gba się dalej wiesza
za to poeksperymentowałem z wysokościami tulejek dystansowych obudowy i najmniejsza wysokość dla górnej obudowy to 4cm jak dałem mniej to płyta się szybko nagrzewała i zwiechy a jak dałem 4cm i więcej to było ok.

zamontowałem dodatkowo też radiator miedziany z małym wentylatorem na agnusie, oraz radiator na procesorze 030

mam gba włączoną od paru godzin i narazie ok
[#503] Re: Płyta GBA 1000

@JacK_Swidnik, post #502

Po kolejnych dniach testów plyta sie wiesza dalej. Tylko po dłuższym nagrzaniu.
Wczoraj i dzis wymieniłem wszytkie uklady na plycie te co sa w podstawkach i bez zmian.
Dlatego przydal by mi sie ktos ze sprzętem to analizy np oscyloskop lub jakis analizator co bedzie na amiparty. W zamian ozloce szeroki uśmiech

Schemat przewodu VGA do gnìazda FF potrzebuje. DiN-Dsub
[#504] Re: Płyta GBA 1000

@JacK_Swidnik, post #503

Jacku podziwiam Twój upór, ale gdybyś nawet taki oscyloskop czy też analizator stanów logicznych miał, to jeszcze musiałbyś wiedzieć gdzie i czego szukać.
I to wiedza gdzie i czego szukać jest w 99,99% składnikiem sukcesu przy debugowaniu produktu.
Paru godnych zawodników będzie na Amiparty, może pomogą.
Choć z doświadczenia wiem, że piwo i luźna atmosfera wybitnie nie sprzyjają pracy.

P.S.:
Taki przykład materiału do debugowania

I pytanie co i jak szukać....
[#505] Re: Płyta GBA 1000

@JacK_Swidnik, post #503

A masz termometr laserowy? mozna by bylo przeleciec plyte po paru godzinach i sprawdzic gdzie jest najwyzsza temperatura. Potem wzialc jakis megawiatrak, schlodzic to miejsce i sprawdzic czy sie nadal wiesza. Btw. co mowi Diagrom?
[#506] Re: Płyta GBA 1000

@JacK_Swidnik, post #502

nawiercenie otworów w górnej plexi (miałem taką na testy) w miejscach gdzie jest układ agnus i procesor nic nie daje- gba się dalej wiesza

Jacek próżny Twój trud... bo ani płyta, ani żadne układy nie potrzebują wymyślnego chłodzenia żeby działać prawidłowo. Tak na płycie GBA jak i A500 czy gdziekolwiek indziej np. Agnus nie potrzebuje dodatkowego chłodzenia. GBA w maksymalnym konfigu w ciasnej i mało przewiewnej obudowie A1000 normalnie powinno działać cacy, a np. karta graficzna przykrywa dodatkowo Agnusa i ogólnie kawał płyty, to samo turbo 060 i na koniec jeszcze FDD. Także Twoim problemem nie są przegrzewające się układy.
Tak jak pisałem wyżej, jestem pewien, że masz niedoluty/zimne luty na układach SMD. Stawiam na SRAM. Pod wpływem ciepła delikatnie zmieniają się naprężenia i coś przestaję Ci łączyć. Sprawdź wszystko jeszcze raz dokładnie i nie mam tu na myśli obejrzenia tego gołym okiem... jeśli masz mikroskop to go użyj, jeśli nie to polecam najskuteczniejszy sposób jaki znam w takiej sytuacji. Weź cienki szpikulec, taki z zestawu chwytaków, albo coś podobnego i każdą nogę układu zdecydowanie, ale z wyczuciem postaraj się przesunąć w bok. Dobrze przylutowana nie ruszy się, przysmarkana/wisząca w powietrzu przesunie się w bok. Spokojnie, nie urwie się, bo robisz to z wyczuciem i za chwilę pozycjonujesz ją sobie z powrotem na miejsce. Przewaliłem sporo płyt GBA, układów SRAM jest 16 i często znajdowałem jakieś niedoróbki...
Jeśli wykluczysz SRAM, to będzie duże ułatwienie jeśli nawet okaże się, że to jednak nie to.
[#507] Re: Płyta GBA 1000

@Kilos, post #506

Spoko. Tak Staszek z wiedzą swoja oczywiscie. Ja sam oscyloskopu nie umiem obslugiwac. Nawet jakis mam ale stary bardzo stary.
No to lupa mikroskop itp elektroniczna pod laptopa jak ktos ma to niech weźmie. Ja juz nie zdaze do piatkukupic.
Chociaz luty sprawdzę dokladniej. Bo ja juz przelutowalem cala plyte a ram poprawialem 2x

Kilos pomysł ze szpikulcem bardzo dobry sprawdzę i dam znać.
Lupę elektroniczna i tak planowałem kupić tetaz tylko przyspieszy mój zakup tylko którą mi polecicie tak amatorsko (trochę odbiegam od tematu).
Bez górnego plexi GBA1000 działa jako tako. Tz moze na AmiParty mi wystarczy. Tylko brzydko będzie wyglądać

Wiec jaka lupa elektroniczna


Ostatnia aktualizacja: 10.02.2019 22:31:03 przez JacK_Swidnik
[#508] Re: Płyta GBA 1000

@michal_zukowski, post #505

Wentylator większy mam sprawdzę ten trop do piatku.
Diagrom mam i nic nie mowi. Pisalem o tym wcześniej. Wszystko ok lub ja nie umie odczytywać danych z ekranu.

Czy montaz karty turbo z 060 odlacza fast ram na gba1000? Jak tak to na AmiParty trzeba mi bedzie pomóc w przeprogramowaniu flasha na płycie zeby turbo ruszyło.


Ostatnia aktualizacja: 10.02.2019 22:37:57 przez JacK_Swidnik
[#509] Re: Płyta GBA 1000

@JacK_Swidnik, post #508

o taki znalazłem dla siebie, może być?
link
[#510] Re: Płyta GBA 1000

@JacK_Swidnik, post #509

Jak chcesz to mogę wziąć taki mały mikroskop do elektroniki(u mnie sie sprawdza).
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem