[#1] Wykonywanie PCB - transfer chemiczny
Amigowców-elektroników może zainteresować wykonywanie płytek drukowanych metodą transferu chemicznego (na zimno). Podobnie, jak przy termotransferze nieodwrócona mozaika ścieżek musi być wydrukowana na papierze kredowym (najlepiej z jakiegoś czasopisma). Różnica polega na tym, że toner zostaje przeniesiony na miedź płytki nie wysoką temperaturą (żelazko), ale pod wpływem roztworu chemicznego (izopropanol i aceton w proporcjach 2:1) oraz siły nacisku (ściski stolarskie). Trzeba pamiętać żeby w ustawieniach drukarki laserowej, wybrać maksymalne pokrycie wydruku tonerem. Więcej informacji: link.

Dzisiaj spróbowałem tej metody i mimo kiepskiego papieru kredowego, który nie chciał odchodzić pod wodą (kupiony w papierniczym), efekt jest bardzo obiecujący. Zdjęcie poniżej przedstawia moją pierwszą płytkę (musiałem zdzierać papier z tonerem, stąd przetrawienia). Koniec rzeźbienia płytek mini wiertarką z frezem ;)

[#2] Re: Wykonywanie PCB - transfer chemiczny

@RomanWorkshop, post #1

Pomysł fajny, ja robię żelazkiem i mam w tym wprawę, wiec zostane przy tym. Aha mi jak zostaje papier na pcb to biorę stara szczoteczkę do zębów i płyn do naczyń i szoruję, toner nie odpada.
[#3] Re: Wykonywanie PCB - transfer chemiczny

@maliniak, post #2

W metodzie chemicznej toner odpada, bo nie jest utrwalony wysoką temperaturą.
[#4] Re: Wykonywanie PCB - transfer chemiczny

@RomanWorkshop, post #1

Gratulacje OK
Czasem i ja jeszcze na kredowym coś dłubnę, a tak to już tylko UV jeszcze lepsza jakość jest tylko trochę więcej pierdzielenia.
[#5] Re: Wykonywanie PCB - transfer chemiczny

@RomanWorkshop, post #1

Czytałem o tej metodzie jakiś czas temu i czekałem na okazję żeby ją przetestować. Teraz widzę, że działa, super!
[#6] Re: Wykonywanie PCB - transfer chemiczny

@teh_KaiN, post #5

Ja do domowego wykonania PCB używam laminatora przestawionego na ok 190 stopni, a wydruk robię na papierze po naklejkach taki do drukarki (przed wydrukiem usuwam naklejki) . Trochę trudno wydrukować, ale przeniesienie mozaiki na płytkę jest idealne. Praktycznie nic nie zostaje na papierze.
[#7] Re: Wykonywanie PCB - transfer chemiczny

@RomanWorkshop, post #1

Hmm ciekawa metoda, trzeba będzie kiedyś spróbować Dzięki
[#8] Re: Wykonywanie PCB - transfer chemiczny

@RomanWorkshop, post #1

Jednak lepsze żelazko... Potrzeba tylko firmowego tonera albo dobrać toner do utrwalacza, potem papier "gazetowy śliski" i jest tak jak trzeba.

Żelazko.

Dwie próby w najgorszym razie i jest dobrze.
[#9] Re: Wykonywanie PCB - transfer chemiczny

@amper, post #8

Gdybym miał odpowiedni papier, to za pierwszym razem metodą chemiczną płytka wyszła by idealnie. Bez ustawiania temperatury żelazka, bez żmudnego i dokładnego prasowania, nawet zaryzykuje stwierdzenie, że bez markowego tonera. Wystarczy pobrać do strzykawki i wymieszać odpowiednią ilość izopropanolu z acetonem, przyłożyć do płytki wydruk i polać go roztworem, ścisnąć na 5 minut, odmoczyć papier i od razu można trawić. A żelazko zostawiłbym kobietom ;)

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2016 00:31:42 przez RomanWorkshop
[#10] Re: Wykonywanie PCB - transfer chemiczny

@RomanWorkshop, post #1

Druga płytka (2-stronna z powiększonymi padami) wyszła już znacznie lepiej, bo użyłem specjalnego papieru marki "Murator" ;)



Ostatnia aktualizacja: 16.11.2016 12:49:13 przez RomanWorkshop
[#11] Re: Wykonywanie PCB - transfer chemiczny

@RomanWorkshop, post #10

Widzę coraz lepszy postęp jest OK
Jeszcze tylko opanowanie cynowania i soldermaski dla zabezpieczenia. Choć mi z ta soldermaską nigdy nie wyszło tak jakbym sobie tego życzył.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem