kategoria: Komputery
[#1] A 500 problem z romem
Jakiś czas temu kupiłem na allegro rom 3.0 do A500. Aukcja
Pamięć 27C160. Włożyłem wg. instrukcji. Kiedy załączyłem amigę
na tv miga czerwony obraz na przemian z czarnym i dioda power świeci raz mocniej raz słabiej.
Co może być przyczyną ?
[#2] Re: A 500 problem z romem

@Rin2, post #1

Brak pull-up'ów
[#3] Re: A 500 problem z romem

@sq7bti, post #2

co to jest pull-up ?
[#4] Re: A 500 problem z romem

@sq7bti, post #2

Ewentualnie pull-down'ów - na popularnym polskim portalu elektronicznym, ktoś nazywał takie rezystory "obciągającymi", jako przeciwieństwo rezystorów podciągających pull-up ;)
[#5] Re: A 500 problem z romem

@RomanWorkshop, post #4

Zamontowałem pull-up`y wg. tego link
Teraz ekran jest czarny i dioda power świeci.
[#6] Re: A 500 problem z romem

@Rin2, post #5

Masz płytę w wersji rev. 5? Pytałeś sprzedawcę o ten problem?
[#7] Re: A 500 problem z romem

@RomanWorkshop, post #6

Nie, 6A. Nie pytałem pomyślałem, że najpierw spróbuję tu może się uda.
[#8] Re: A 500 problem z romem

@Rin2, post #7

Jeśli Twój stary ROM działa i zamontowałeś nowy układ według instrukcji, to obstawiałbym źle zaprogramowany nowy.
[#9] Re: A 500 problem z romem

@Rin2, post #1

Czy twoja Amiga ma podstawkę 40 czy 42 pin?
[#10] Re: A 500 problem z romem

@Rin2, post #1

Każdy układ jest testowany przed wysyłką. Układ jest cały zapełniony wielokrotnością tego samego ROMu - niezależnie z jakiego obszaru się zaczyta ma działać po prostu. Może być problem z podstawką - czy ROM ciasno siedzi w podstawce? Masz 40 czy 42 pinową podstawkę? Ostatnio miałem taki problem w A600 ale dzięki uprzejmości forumowego kolegi mam teraz podstawkę precyzyjną i problem zniknął. Stary ROM oczywiście działał bez problemów a nowy czerwony lub żółty ekran. Logiczne myślenie wskazywałoby na ROM, gdyż przecież oryginał 37.350 działał jak trzeba ale jednak podstawka była winna.
[#11] Re: A 500 problem z romem

@pong777, post #10

Jeśli płyta 6A to podstawka raczej 40 pin :)
[#12] Re: A 500 problem z romem

@Kilos, post #11

Podstawka 40 pin. Siedzi ciasno.
[#13] Re: A 500 problem z romem

@Rin2, post #12

W rev 8a.1 miałem podobny problem, też myślałem że ROM ciasno siedzi, mam zamiar wymienić podstawkę na precyzyjną. Parę dni temu walczyłem z podstawką, dopiero po paru godzinach wszystko ruszyło, profilaktycznie trytytka na ROM z podstawką załatwiła sprawę do czasu wymiany podstawki. Też myślałem, że ROM niesprawny.
[#14] Re: A 500 problem z romem

@Rin2, post #12

Tak więc, żadne rezystory pull-up nie są potrzebne w Twoim przypadku. Przeczyść/wymień podstawkę pod Kickstart. Dla pewności możesz też zamieścić zdjęcie, jak montujesz układ w podstawce.
[#15] Re: A 500 problem z romem

@RomanWorkshop, post #14

Podstawka wymieniona na precyzyjną. Nic nie pomogło.
[#16] Re: A 500 problem z romem

@Rin2, post #15

W mojej byłej A3000, podstawki precyzyjne sprawiały więcej problemów niż pożytku. Nawet ROM był na płytce z golpinami. Raz Amiga się uruchamiała, by po kilku minutach pojawił się czarny ekran i trzeba było dociskać układy ROM. I po tym nie zawsze startowała.
[#17] Re: A 500 problem z romem

@SuperBuster, post #16

Czyli wymienić z powrotem ?
[#18] Re: A 500 problem z romem

@Rin2, post #17

Biorąc pod uwagę kształt nóżek układów ROM, podstawki zwykłe będą dawać lepszy kontakt, niż precyzyjne.
[#19] Re: A 500 problem z romem

@Rin2, post #17

Może najpierw dociśnij układy "trytytkami".
[#20] Re: A 500 problem z romem

@Rin2, post #17

A czy na nowej podstawce stary rom działa?
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem