[#1] Phillips Cd-i Vs Amiga
Witam.
Tu jest że Cd-i ma 24bitową grafikę i jest lepsze od amigi :
http://www.technique.pl/mediawiki/index.php/Philips_CD-i
Czy możecie to jakoś udowodnić?
znalazłem datasheet do grafiki
http://www.datasheetarchive.com/dlmain/4477556598d76761caaf744974e6508ca063d2/M/SCC66470
Jak byk jest tam 8bit per pixel.Czy to oznacza paletę 16,7 miliona kolorów dostępną w pełnej rozdzielczości 780x540 dla każdego pixela?
Brzmi dziwnie ,zwłaszcza że system ma 1MB ram-u, a procesor 16 Mhz.
Również przykłady gier na youtubie pokazują co innego,zwłaszcza ,że większość płynnych animacji jest odtwarzana przez zewnętrzny moduł video na specjalizowanych dsp motoroli...
[#2] Re: Phillips Cd-i Vs Amiga

@Mikrobi, post #1

Hłe,hłe, ale kupa
https://www.youtube.com/watch?v=a3KiEIBoDuw
Chyba już nie ma o czym gadać
[#3] Re: Phillips Cd-i Vs Amiga

@Mikrobi, post #1

Po drugiej stronie strony masz napisane, że 4,8bitów na piksel odnosi się do trybów 8 i 256 kolorowych, z tym, że z tymi 8 kolorami to chyba się pomylili, bo w 4bitach uzyskuje się 16 kolorów. Szersze możliwości uzyskuje się po dodaniu jakiegoś układu.

CD-I Raczej nie podbiła serc gracze, więc i nic dobrego na ten sprzęt nie ma. Co do wyższości nad Amigą, to będę strzelał, ale CD-I nie ma chyba blittera, a 16MHz procesor raczej nie jest w stanie skompensować jego braku.
[#4] Re: Phillips Cd-i Vs Amiga

@Mikrobi, post #1

ta konsola wpisywała się w modę na gry FMV na początku lat 90., z tego co pamiętam bardzo mało było gier wykorzystujących horyzontalne przesuwanie ekranu, za to dużo było produkcji, w których akcja toczyła się na jednym ekranie jak w klasycznym pacmanie, poza tym taki hit jak Apprentice oferowal jedynie scrolling pionowy.

Na plus dość dużo softu edukacyjnego i koncertów, które nigdy nie pojawiły się na Amidze.
[#5] Re: Phillips Cd-i Vs Amiga

@Mikrobi, post #1

Lol. Przeciez rozdzielczosc podana jest jako stanardowy tryb PAL. Gry byly w standardowym 240p. Generalnie cd-i do gier niemal kompletnie sie nie nadawala.
[#6] Re: Phillips Cd-i Vs Amiga

@michalmarek77, post #5

SKUPCIE SIE !
Jak to udowodnić?
Przecież wiem o tym wszystkim co napisaliście...
[#7] Re: Phillips Cd-i Vs Amiga

@michalmarek77, post #5

Jedyna prawie normalna gra, to któraś tam Zelda (wyszło ich chyba 3 na tą konsolę), ale raczej ciekawostka. Dobrych tytułów było raptem kilka, ale były.

Co do wspomnianych artykułów to jest tam mnóstwo kwiatków.

Przede wszystkim Philips CD-i nie mógł na dzień dobry odtwarzać mpeg-ów, ponieważ żeby tego dokonać trzeba było dokupić dekoder mpeg (!!!) więc porównanie cen i możliwości do A600 czy CDTV świadczy o ich niewiedzy!

Kolejne kwiatki, czyli kiedy miała premierą CDTV a kiedy CD-i (wedłóg nich CDTV jest późniejszą konsolą) LOL
a wyskoczenie nagle z porównaniem do nieistniejącej jeszcze wtedy A1200, na dodatek o tak to już szczyt retoryki.

Tak samo jak napisali głupoty w artykule o LaserDisc:
Żaden z powyższych systemów nie umożliwiał mieszania obrazu z komputera z obrazem odtwarzanym przez LD. LD musiało być podłączone do swojego własnego monitora lub telewizora. Był to jeden z powodów wyparcia LD przez Philips CD-i z rynku zastosowań profesjonalnych.


W MAD DOG gramy bo A500 sterowała sekwencjami video (o takiej możliwości Amigi i Atari autorzy wspomnieli) a za pomocą genelocka jest mieszany obraz Amigi z obrazem z odtwarzacza LD- tutaj info ok, racja
[wyróżniony] [#8] Re: Phillips Cd-i Vs Amiga

@BULI, post #7

Sorry, ale 7th guest, litil divil, flashback czy w szczegolnosci
The Apprentice to bardzo dobre gry. Akurat zbieram gry na CD-i (oryginalne) wiec cośtam wiem z doświadczenia
[#9] Re: Phillips Cd-i Vs Amiga

@michal_zukowski, post #8

Dzięki Michał !
Świetny głos w dyskusji.
Napisz proszę czy ta gra jest w 24bitowych kolorach, czy konsola swoje dźwięki ma 16 bit czy tak to tylko działa przetwornik cd.
Czy znasz dokładne ceny z czasu premiery? Ja doczytałem że sama konsola=800$ a moduł video 400$

Ostatnia aktualizacja: 06.01.2017 01:04:53 przez Mikrobi
[wyróżniony] [#10] Re: Phillips Cd-i Vs Amiga

@michal_zukowski, post #8

Tak się składa, że ja też piszę z pozycji posiadacza CD-i (bez mpega), ale nie zbieracza i chyba nie napisałem, że nie ma fajnych gier?!

Z ta jedyną "klasyczną" grą, czyli Zeldą to przesadziłem, ale i tak temat dobrych klasycznych gier (nie FMV) sprowadza się do kilku

Apprentice, ładna, ale ten pionowy scrooll trochę denerwuje, dla tego wolałem Zeldę (Face of Evil), która swoją mechaniką "trochę" kojarzy mi z MetalSlug z NeoGeo (niestety na tym podobieństwa się kończą) ok, racja

Ostatnia aktualizacja: 06.01.2017 09:48:00 przez BULI
[#11] Re: Phillips Cd-i Vs Amiga

@Mikrobi, post #9

CD-i ma paletę kolorów 18-bit, przy czym układ generuje 21-bit (dokłada zero). Więc max 256 kolorów z 18-bit. Jednakże posiada kilka trybów sprzętowych: RLE, Delta YUV (4-bitowa kwantyzacja) i direct color 15-bit. Ma też akcelerator zwany PIXAC. Dekoder MPEG działa na zasadzie overlaya, więc on może mieć pełne 24-bit. Dźwięk CD i ADPCM (8 kanałów) obsługuje ten sam układ więc stawiam na 16-bit, zwłaszcza, że te ADPCM to BRR używane w SNES i PSX.
[#12] Re: Phillips Cd-i Vs Amiga

@BULI, post #10

sam posiadam dwa modele CDi, ale z braku gier nie za wiele sie wypowiem. Mam jakas edukacyjna i na tym sie to konczy (raczej slabo wypada CDi z taka gra...). tak offtopujac to chetnie bym odkupil pada i jakies gry jesli macie nadmiar
[#13] Re: Phillips Cd-i Vs Amiga

@Mikrobi, post #6

Mikrobi, możesz pokazać na przykładzie cdmpeg jak działa kanał alfa/genelock nakładając film mpeg na grafikę z amigi np systemu (z podobnym mechanizmów korzysta też CD-i) ok, racja
[#14] Re: Phillips Cd-i Vs Amiga

@BULI, post #13

Z tego co próbowałem to jest odwrotnie-kładziesz amigę na tło z filmu.
Marzę fajnym zastosowaniu tego, ale trzeba nauczyć się programować...
[#15] Re: Phillips Cd-i Vs Amiga

@cholok, post #11

Dzięki.
Jak to udowodnić?
Jest to w tym dataschecie u góry?
[#16] Re: Phillips Cd-i Vs Amiga

@cholok, post #11

dubel

Ostatnia aktualizacja: 06.01.2017 14:19:54 przez Mikrobi
[#17] Re: Phillips Cd-i Vs Amiga

@Mikrobi, post #14

Z tego co próbowałem to jest odwrotnie-kładziesz amigę na tło z filmu.


Hmm raczej nie bo obraz z VideoCD masz cały, żaden kolor nie jest zastępowany itp.
Żeby obraz z FMV był widoczny wraz z grafiką Amigi, jeden z kolorów Amigi robi za kanał alfa (najczęściej kolor zerowy), czyli w miejsce tego koloru masz "cały obraz" z FMV

Podobny myk jest z slotem Video w dużych Amigach, ja mam w ten sposób skonfigurowany workbench (przestawiona odpowiednio paleta) z OpalVision. Dzięki temu mam 24 bitowe tło Workbencha pomimo 64 kolorów w screen mode ok, racja
[#18] Re: Phillips Cd-i Vs Amiga

@Mikrobi, post #15

[#19] Re: Phillips Cd-i Vs Amiga

@BULI, post #17

Ok.Dla mnie pasuje.Kłopot to tylko dobrze zastosować.Obejrzałem na YT gry na laserdyskach i tylko kilka było ciekawych..
[#20] Re: Phillips Cd-i Vs Amiga

@cholok, post #18

No i pozamiatane, bo wg. F.A.Q :
"1.9 Does CD-i support Full Screen video?
The basic CD-i specification allows a CD-i player to display full screen animations in 128 colors over a 16.7 million color background, or play partial screen moving video in a lower framerate in 16.7 million colors, both with accompanying sound. However, these capabilities are extended when a Digital Video cartridge is placed in the player. In this case, the player is able to display full-screen, full moving 30 fps video in 16.7 million colors according to the MPEG-1 standard. Although Digital Video is not a part of CD-i's basic specification, it is generally considered to be a "must-have" extension to a CD-i player since it adds an enormous audiovisual performance boost to the system. Digital Video is specified as an optional extension in chapter 9 of the Green Book."

No i z grubsza jest tak jak myślałem - mała motorolka daje tyle ile może i cudów nie będzie jeżeli nie wsadzisz modułu MPEG..
Kolejny raz doceniam amigowe kości specjalizowane!
Samo moto bez nich to jak wódka bez popitki/zakąski

Ostatnia aktualizacja: 06.01.2017 15:40:28 przez Mikrobi
[#21] Re: Phillips Cd-i Vs Amiga

@Mikrobi, post #20

Podlinkujcie może zdjęcie wnętrza modułu MPEG jak macie. Ja nie znalazłem żadnego dużego.
Na jednym udało się dopatrzyć DSP56000 motoroli i przetwornik dedykowany do niej.Oba robią za dekodowanie audio.Osobne moto jest do Video.
Czy ten moduł był dostępny od 1991roku ,tzn. od premiery CD-i ?
Trudno mi w to uwierzyć, bo oficjalnie pierwsze kości dekodujące pojawiły sie w 93r. ..
Według http://www.icdia.co.uk/accesories/dv.html pierwsze trzy moduły były na tych samych chipach video co w cd32.

Ostatnia aktualizacja: 06.01.2017 15:53:02 przez Mikrobi
[#22] Re: Phillips Cd-i Vs Amiga

@Mikrobi, post #21

https://www.flickr.com/photos/matevoun/11371292443
[#23] Re: Phillips Cd-i Vs Amiga

@michalmarek77, post #5

a co to za standard 240p?
[#24] Re: Phillips Cd-i Vs Amiga

@Mikrobi, post #22

Mnogo układów Motoroli widzę.
[#25] Re: Phillips Cd-i Vs Amiga

@Mikrobi, post #21

DV dostępny był później, to oczywiste.
[#26] Re: Phillips Cd-i Vs Amiga

@cholok, post #25

Jak to potwierdzić/udowodnić?
[#27] Re: Phillips Cd-i Vs Amiga

@Mikrobi, post #1

Hi.
Dobrze liczę, że na ekran 780x540 w 8bitach potrzeba 411 kB ram-u a w 24 bitach
ponad 1 MB ?
Jeżeli to jest dobrze, to mało zostaje na resztę....
[#28] Re: Phillips Cd-i Vs Amiga

@Mikrobi, post #27

Pytanie, czy CDi z przystawką mpeg czyta filmy mpeg w formacie VideoCD, czy tylko CD-i?
[#29] Re: Phillips Cd-i Vs Amiga

@BULI, post #28

Czyta oba. Jednakże, w standardzie VideoCD w każdej wersji jest katalog CDI, w którym jest player i inne dane dla konsoli. Dane te są obowiązkowe. Może się zdarzyć, że tego katalogu nie ma, takiego filmu cd-i nie odtworzy. Tego katalogu nie mają filmy z Azji oraz przygotowane niektórymi narzędziami. Pomimo, że playery DVD odtworzą taki film nie jest on zgodny z VideoCD w pełni.
[#30] Re: Phillips Cd-i Vs Amiga

@cholok, post #29

No właśnie mam 3 płyty VCD z gazet i żadna nie ruszyła na CDi (oczywiście nie ma katalogu CDI). Oczywiście na CD32 poszły bez problemu.

Czyżby płyty z Azji
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem