[#1] Naprawa przycisków gumkowych
Znacie może jakieś skuteczne metody / sposoby na odrestaurowanie / naprawę mocno już wyrobionych styków gumkowych w różnego rodzaju joypadach?
[#2] Re: Naprawa przycisków gumkowych

@R-Tea, post #1

W swoim juz wiekowym kalkulatorze (starym ale jarym w dodatku programowalny) naklejalem na "kropelce" zwykla folie aluminiowa. Kuleczka wycinalem na dziurkaczu do papieru.
[#3] Re: Naprawa przycisków gumkowych

@R-Tea, post #1

Na alle pojawiły się dziś nowe gumki do joyów - po 25 pln za 4 sztuki zatem dość drogo. W sumie ciekawe, że dopiero pierwszy raz takie coś widzę. Blaszki/sprężynki były chyba bardziej popularne ale też jedyna opcja, żeby je zdobyć to rozebrać jakiś uszkodzony - na części albo dorabiać z puszek i długopisów.
[#4] Re: Naprawa przycisków gumkowych

@Phibrizzo, post #2

@ Phi
I zdaje to egzamin?

A wiecie może co to za warstwa przewodząca jest na tych gumkach?
Aha, i czym najlepiej myczyścić ścieżki na pcb w miejscu gdzie stykają je gumki?
[#5] Re: Naprawa przycisków gumkowych

@jimmy, post #3

Ja zastosowałem nieco inny patent: wziąłem gumki ze starego pada usb,( gumki można kupić na alledrogo za kilka zł) z przycisków: krzyżyk, kółko, trójkąt, kwadrat ( tzw przyciski akcji), przykleiłem kropelką do pcb, jak są za niskie to coś naklejamy np, kawałek plastiku, gumy, a jak za wysokie to ścinamy nożykiem do tapet, jednego joya przerobiłem całkowicie z "blaszek" na gumki ;)
[#6] Re: Naprawa przycisków gumkowych

@Bartek2075, post #5

ołówek - wystarczy odtworzyć grafit na elemencie gumowym
[#7] Re: Naprawa przycisków gumkowych

@R-Tea, post #1

Są zestawy do "regeneracji" przycisków w pilotach rtv. Całkiem nieźle to się sprawdza.
[#8] Re: Naprawa przycisków gumkowych

@Phibrizzo, post #2

W swoim juz wiekowym kalkulatorze (starym ale jarym w dodatku programowalny) naklejalem na "kropelce" zwykla folie aluminiowa. Kuleczka wycinalem na dziurkaczu do papieru.

W dokładnie taki sam sposób naprawiłem przyciski w pilocie do radia. Działają świetnie od 2013 roku i nie wymagają czyszczenia co jakiś czas.
[#9] Re: Naprawa przycisków gumkowych

@RAL, post #7

Polecam osobiście jak wyżej taki zestaw: RC-GUMSET
Kosztuje naprawdę grosze a starczy na kilkanaście joysticków.
[#10] Re: Naprawa przycisków gumkowych

@R-Tea, post #1

Do czego konkretnie potrzebujesz?
Jaki to pad?

Ja używam do czyszczenia styków zmywacza do paznokci lub spray'u do czyszczenia konektorów. Co do gumek- drobny papier ścierny który matuje gumkę. Bardzo drobny lub pilnik do paznokci- ząbki stalowe pilnika są delikatniejsze od ścierniwa papieru ściernego.OK
[#11] Re: Naprawa przycisków gumkowych

@R-Tea, post #1

Artur mam takie gumki na chacie, kupiłem kiedyś w sklepie internetowym AVT za grosze (wychodziło coś koło 8 zł za 50 sztuk okrągłych gumek + klej o ile dobrze pamiętam). Jak kiedyś się spotkamy to Ci dam.
Inny patent na naprawę:
Szlifujemy szczotkę przewodzącą do silnika np. od wiertarki na pył (np. za pomocą pilniczka). Taki pyłek mieszamy z jakimś elestycznym klejem (np. ja użyłem przezroczystego silikonu) w proporcjach min. 10:1 (pył w stosunku do kleju). Tak uzyskaną substancję nanosimy na gumki przewodzące i wygładzamy żeby po wyschnięciu była w miarę płaska powierzchnia. W ten sposób naprawiłem powycierane ścieżki od taśmy sygnałowej klawiatury do A600.
[#12] Re: Naprawa przycisków gumkowych

@fotoman, post #9

Tylko jeszcze co padło? Kupiłem ostatnio CDTV i w pilocie gumki odpadły w miejscu kołnierza- tam gdzie najbardziej pracowały i lipton- nie dorobisz Kupiłem gumki do pada NES- może nie pasują idelnie ale z pewnością działają- płytszy skok i rant musiałem odciąć.szeroki uśmiech
[#13] Re: Naprawa przycisków gumkowych

@NeckUno1, post #11

Dobry patent z tą naprawą ścieżek!OK
[#14] Re: Naprawa przycisków gumkowych

@kubaslonka, post #10

Zmywacza do paznokci używał bym z ostrożnością, ponieważ większość zawiera aceton, który rozpuszcza tworzywa sztuczne i lakier (płytki PCB często są pokryte lakierem). Do styków może być bo im krzywdy nie zrobi, ale bezpieczniej jest użyć spirytusu albo IP.
Co do samego patentu ze ścieżkami, no cóż trzeba sobie radzić, podobno Polak potrafi szeroki uśmiech

Tak przy okazji @kubaslonka, gdzie ty byłeś jak jeszcze niedawno mieszkałem w Opolu? Szukałem Amigowców w okolicy i było ich jak na lekarstwo

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2017 23:32:46 przez NeckUno1
[#15] Re: Naprawa przycisków gumkowych

@NeckUno1, post #14

Stary pisałem do CB jak chciałeś się na piwko ustawić Wróciłem do moich lat dzieciństwa z sentymentem dopiero około pół roku temu. Może dlatego mnie nie było
[#16] Re: Naprawa przycisków gumkowych

@kubaslonka, post #15

No ja akurat we wrześniu zeszłego roku wróciłem do Wałbrzycha, bo w Opolu mi się nie powiodło niestety. Ale na piwko można mimo wszystko się ustawić, daleko nie mam, wsiadam w pociąg i jestem szeroki uśmiech A może na DeCrunch się wybierasz w tym roku?
[#17] Re: Naprawa przycisków gumkowych

@NeckUno1, post #11

Szlifujemy szczotkę przewodzącą do silnika np. od wiertarki na pył (np. za pomocą pilniczka). Taki pyłek mieszamy z jakimś elestycznym klejem

Dosyć karkołomne, ale jeśli skuteczne to spoko
Są gotowe preparaty jak np. N-77 - grafit w sprayu. Naprawiłem tym dwie klawiatury C116 gdzie nie była to kwestia 2 czy 3 klawiszy tylko raczej większości. Idealnie było by móc tryskać sobie bezpośrednio z pojemnika, ale niestety nie ma tak łatwo, bo trzeba by zamaskować przestrzenie pomiędzy gumkami tak, żeby potem nie było zwarć na płycie klawiatury
Wystarczy trysnąć sobie większą ilość do jakiegoś pojemniczka i pędzelkiem nanosić po kolei na gumki.
[#18] Re: Naprawa przycisków gumkowych

@Kilos, post #17

Mam joystick Quick Shot QS-128F dwu-portowy z przełącznikiem player'ów.

Dawno temu rozkręciłem go bo kierunki i przyciski nie działały, gumki były zniszczone, już ich nie mam w celu porównania z zamiennikami/dopasowania. Czy próbował ktoś użyć gumek z klawiatur PC po nałożeniu na nie elementu przewodzącego? Dzisiaj wieczorem spróbuję ocenić wysokość gumek, które wyjąłem ze starej klawiatury, ewentualnie sprawdzę stare piloty czy nie mają gabarytowo podobnych gumek lub wytnę pasujące fragmenty.
Mam też stary joystick MATT (gumki do niego można je kupić po 1.50zł za sztukę + kw), kiedyś go rozkręcałem ale nie wpadłem na to aby takie gumki porównać z QS-128F.
[#19] Re: Naprawa przycisków gumkowych

@R-Tea, post #1

Jeden z organizatorów Retorsfery mówił, że używa w tym celu zwykłego silikonu.
[#20] Re: Naprawa przycisków gumkowych

@tbone, post #19

Możliwe, że robi "odlew", jak zastygnie to służy jako gumka, Odpowiedni silikon jest trwały.
[#21] Re: Naprawa przycisków gumkowych

@Adinfo, post #20

Rozkręciłem mojego Quick Shot QS-128F i okazało się, że brakuje całych gumek dla dwóch przycisków, po odkręceniu płytki drążka, okazało się, że "cała guma" - gumowy krążek z czterema stykami jest na miejscu, ale 4 "elementy stykające" są luźne (gumki kierunków uszkodzone - oderwane). Powierzchnia styku tych gumek jest duża. PCB płytek jest tak zrealizowane, że powinny podejść inne gumki po podcięciu oryginalnego krążka. Sam krążek może służyć jako "trzymacz" tych dorobionych gumek aby się nie przemieszczały, wtedy nie trzeba ich kleić itp. Jak znajdę chwilę to zrobię zdjęcia jak to wygląda oryginalnie.
[#22] Re: Naprawa przycisków gumkowych

@Adinfo, post #21

Wpadłem na pomysł pozyskania gumek ze starych pilotów TV itp. Problemem jest jedynie wysokość tych gumek, która może stanowić problem. Wyjąłem też parę sztuk ze starej klawiatury PC, ale gumki te są za wysokie, ewentualnie ich podcięcie od spodu umożliwi dopasowanie.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem