kategoria: Stacje dyskietek
[#1] Stacja zewnętrzna niekompletna - brak połączenia stacji z elektroniką
Kupiłem zewnętrzną stację dysków (metalowa) - miała być 100% sprawna, niestety po otwarciu okazało się, że brakuje połączenia stacji dyskietek z elektroniką. Chciałem prosić o pomoc czy ktoś ma taką stację i był by w stanie zrobić zdjęcia ewentualnie zapodać schemat jak to połączyć. Na elektronice jest jeden rząd uciętych blaszek, prawdopodobnie taśma z flopa była bezpośrednio przylutowana do elektroniki. Link do zdjęć stacji: link
[#2] Re: Stacja zewnętrzna niekompletna - brak połączenia stacji z elektroniką

@Adinfo, post #1

Mam z pięć stacji zewnętrznych w domu, sprawdzę je po południu, może któraś ma takie bebechy jak Twoja to wrzucę Ci foto.
[#3] Re: Stacja zewnętrzna niekompletna - brak połączenia stacji z elektroniką

@Adinfo, post #1

Ktoś wylutował gniazdo z płytki.

Wystarczy wlutować je na te podłużne pady od dołu płytki.
[#4] Re: Stacja zewnętrzna niekompletna - brak połączenia stacji z elektroniką

@jarob, post #3

Mam inną zewnętrzną stację z podobnym połączeniem, muszę tylko załatwić krótki płaski kabelek do flopa i dolutować goldpiny, tylko mało miejsca tam jest, więc muszę to odpowiednio przygotować. Porównam z tą drugą elektroniką, bo jeden rząd w stacji to głównie GND a drugi sygnałowy.

Mam jeszcze problem z samą stacją, która w XCOPY sieje 5-tkami, niektóre dyskietki sformatowane za jej pomocą odczytują się tylko z paroma błędami (czasami coś nie zaskoczy i są same 5-tki, po włożeniu dyskietki i parokrotnej weryfikacji jest inaczej), z kolei nagrane w innej stacji dyskietki - same 5-tki. Mam nadzieję, że to nie kwestia kalibracji głowicy a jednak osad, który mógł jeszcze pozostać na samych głowicach - 5-tki są i na upper i na lower side.
[#5] Re: Stacja zewnętrzna niekompletna - brak połączenia stacji z elektroniką

@Adinfo, post #4

...a ta stacja jest oryginalnie od Amigi, czy przerabiana z PC?
[#6] Re: Stacja zewnętrzna niekompletna - brak połączenia stacji z elektroniką

@Adinfo, post #1

skoro maial być sprawana w 100 % a coś w niej brakuje zgłoś to do sprzedawcy
jak nie wie co sprzedaje to nie wina kupujacego

mam 4 stacje DF1: (jedna z LED TRACK) moge sprawdzic jesli potrzeba
podaj nazwe floppa
[#7] Re: Stacja zewnętrzna niekompletna - brak połączenia stacji z elektroniką

@HOŁDYS, post #6

Zrobię więcej zdjęć lepszej jakości. Po obudowie to się nie dowiem dokładnie jaki to model/producent - brak tabliczki. Obudowa ciężka i metalowa, kilka takich stacji widziałem na allegro ostatnio. Sama stacja dyskietek dopasowana tak, że styka się z elektroniką. Na stacji w miejscu "styku" jest miejsce zaklejone taśmą w celu izolacji - pod spodem prześwituje nazwa producenta i model, może uda mi się to dzisiaj odczytać. Wieczorem jak będę w domu dokładniej sprawdzę tę stację. Wynegocjowałem na 80zł z wliczoną przesyłką.

W między czasie wylutowałem goldpiny z płyty głównej z fdd i będę je montować do tej elektroniki po usunięciu pozostałości po starych blaszkach. Muszę skrócić taśmy do flopa bo mam same długie. Rozumiem. że w większości przypadków nie używa się dolnego drugiego rzędu pinów (gdzie w większości jest masa), porównałem to z inną stacją i tam właśnie tak jest, mam nadzieję, że sama elektronika jest sprawna.
[#8] Re: Stacja zewnętrzna niekompletna - brak połączenia stacji z elektroniką

@jarob, post #5

Zrobiłem dodatkowe zdjęcia link: link
Stacja w we wnętrzu to Chinon FZ354. Niestety na metalowej obudowie stacji zewnętrznej nie ma nic co by sugerowało na model/producenta, na PCB jest tylko napis CEW 488. Z tego co wstępnie sprawdzałem to CHINON czasami nie "zabierze" dobrze dyskietki na starcie i sypie 5-tkami w X-COPY na pierwszych 1-2 sektorach, później czysto, zarówno z góry jak i z dołu. Może uda mi się to naprawić, głowica czysta, może to kwestia wyczyszczenia i przesmarowania, wygląda to tak, jak by głowica nie mogła ustawić się na sektorze 0 tylko nieco dalej.

Dodatkowo zdjęcia stacji CITIZEN OSDC-29C wyjętej z zewnętrznej CUMANA CAX 354 oraz z drugiej stacji zewnętrznej PROMIGOS Drive (plastikowa obudowa), którą kupiłem. Model CITIZEN ten sam, ale jak porównacie zdjęcie elektroniki ze spodu to zauważyłem jak na razie dwie różnice (modyfikacje):
stacja z lewej ma połączoną całą taśmę elektroniki (po prawej na środku) stacja z prawej ma odgiętą nóżkę, druga różnica po prawej w rogu: stacja z lewej nie ma połączenia drucikiem miedzianym, stacja z prawej ma takie połączenie.
Z tym, że ta z lewej to działająca poprawnie stacja a ta z prawej sypie 5-tkami w X-COPY przy weryfikacji, w większości przypadków nawet sama po sobie nie potrafi odczytać sformatowanej dyskietki, stacja z prawej działa poprawnie.
Myślicie, że ten "mod" ma jakiś związek z błędami odczytu?
[#9] Re: Stacja zewnętrzna niekompletna - brak połączenia stacji z elektroniką

@Adinfo, post #8

Dodałem kolejne zdjęcia link
Testy po wlutowaniu goldpinów:
1. Stacja jest wykrywana poprawnie jako DF1.
2. Większość dyskietek nie startuje z DF1, stacja pomieli i na tym koniec.
3. X-COPY na stacji CITIZEN OSDC-29C (wyjętej z CUMANA CAX 354) w większości dyskietek checkdisk zero błędów odczytu, przy próbie zapisu i formatowania informacja: Disk is write protected.
4. Przy podpięciu stacji CHINON, tej która tu była jak kupiłem, błędy odczytu oraz : Disk is write protected.
5. Przy podpięciu "zmodyfikowanej stacji CITIZEN - tej wyjętej z zewnętrznej PROMISE formatowanie i zapis z błędami (stacja nie do końca działa poprawnie), za to brak informacji o zabezpieczeniu przed zapisem - to jest zastanawiające i być może związane z mostkiem i odpiętym jednym połączeniem tasiemki na elektronice samej stacji dyskietek.
6. GOTEK DF1 - X-COPY - zero błędów odczytu, zapis : Disk is write protected.
7. GOTEK DF1 - selector.adf nie startuje - ciągłe restarty, na stacji PROMISE jako DF1 selector.adf rusza bez problemu.
8. Nie wszystkie obrazy ADF wczytują się poprawnie, sporo za to poprawnie bez błędów.
9. GOTEK DF1 - po uruchomieniu Filemastera zapis na pustej dyskietce ADF działa poprawnie, np. kopiowanie plików z DF0 na DF1.
10. CITIZEN OSDC-29C DF1 - po uruchomieniu Filemastera zapis na pustej dyskietce działa poprawnie.
11. Stacja podpięta jako DF2 - w X-COPY błędy odczytu, przy próbie zapisu: No disk in DF2.
12. Przy załadowaniu WB z dysku twardego odczyt i zapis w obrazach ADF w GOTEK bez błędów, tak samo jak na sprawnej stacji CITIZEN wyjętej z CUMAN CAX 354.

Nie wiem czy mam gdzieś zwarcie - za dużo cyny dałem, czy może ktoś zrezygnował z naprawy albo już coś grzebał bo miał taki problem - stąd odcięte połączenie ze stacją dyskietek. Posprawdzam jeszcze na spokojnie luty i poprawię gdzie trzeba. Sam nie wiem co z tego wyjdzie. Chyba przeanalizować połączenia i zrobić z tego schemat z rozpiską połączeń.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem