[#1] Naprawa zasilacza A500/A600 i wymiana kondensatorów
Niedawno "odkopałem" po latach zasilacz do A500. Niestety nie działa, został uszkodzony wiele lat temu.Chciałbym spróbować własnych sił w jego ewentualnej naprawie, dlatego wolę przed tym zabiegiem poradzić się was

link
link
link
link
link

Jak widać - sfajczone miejsce przy diodzie i spalony rezystor. Wiem, że moje pytania mogą ocierać się o science fiction szeroki uśmiech.

1. Nie mogę odczytać wartości tego upalonego rezystora(może jestem daltonistą), ma ktoś podobny zasilacz, albo schemat?

2. Tam obok diody jest chyba stabilizator napięcia, mógł kopsnąć też w kalendarz, czy raczej to dzieje się rzadko?

3. Przy wymianie kondensatorów jakie zastosować? Czytałem tu na forum, że ktoś część wymieniał na low ESR. Czy trzymać się sztywno Voltów, czy lepiej dać wartości trochę większepomysł?


Mam jeszcze inne "zdobyczne" zasilacze, wrzucę niebawem fotki.
Do pomiarów - w domu mam jedynie podstawowy miernik elektryczny.
[#2] Re: Naprawa zasilacza A500/A600 i wymiana kondensatorów

@AD99, post #1

Widzę, że pomiędzy diodami obok tego dużego tranzystora brakuje Ci kondensatora 6,8 nF 1600V. Rezystor, o którym wspominasz ma wartość 47 ohm. Jesli zaś chodzi o kondensatory, te o duzych pojemnościach oraz napięciach najlepiej żeby były Low ESR. Jeśli zaś chodzi o napięcie, nie zaszkodzi mały zapas, mogą być większe, natomiast trzeba pamiętać żeby nie było to mniejsze napięcie niż takie jakie było w zastosowanych fabrycznie.

Który element masz na myśli mówiąc stabilizator obok diody?

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2017 23:38:22 przez NeckUno1
[#3] Re: Naprawa zasilacza A500/A600 i wymiana kondensatorów

@NeckUno1, post #2

"Który element masz na myśli mówiąc stabilizator obok diody?" - chodziło mi tu o tranzystor oczywiścieszeroki uśmiech
Dzięki za odpowiedź - niby sprawdzałem wczoraj ten rezystor i mi też wyszło 47 ohm, ale wolałem się upewnić. Tak to wygląda, że czegoś tam brakuje(ale na 100% nie wiedziałem), kiedyś ten zasilacz "ktoś" miał naprawić, ale koniec, końców wrócił do mnie. A ja kupiłem we Wrocławiu w firmie "Komputer Za Grosze" używany.
Znalazłem taki kondek
link
Te rezystory chyba mogę dać na 2W?

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2017 00:08:34 przez AD99
[#4] Re: Naprawa zasilacza A500/A600 i wymiana kondensatorów

@AD99, post #3

To tzw. "ciężki" zasilacz?
[#5] Re: Naprawa zasilacza A500/A600 i wymiana kondensatorów

@ClarensMartin, post #4

To jest "lekki", "ciężki" ma transformator na dosłownie pół obudowy.
[#6] Re: Naprawa zasilacza A500/A600 i wymiana kondensatorów

@panti1801, post #5

Dokładnie ok, racja - mój jest lekki
Części będę dopiero zamawiał(u mnie nie ma sklepu "typowo elektronicznego") , więc dam znać co z tej mojej "grzebaniny" wyszło za jakiś czas.

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2017 00:28:03 przez AD99
[#7] Re: Naprawa zasilacza A500/A600 i wymiana kondensatorów

@AD99, post #3

Ten oryginalny kondensator jest prostokątny i niebieski, ale ten który ty wskazałeś jest prawidłowy bo również jest polipropylenowy i ma te same parametry Resystorki 2W powinny być również w porządku. Faktycznie lubią się grzać bo w moim zasilaczu też są nieco przyrumienione i kod paskowy ciężko rozpoznać bo kolory się nieco opaliły

Ten model to lekki zasilacz, ale raczej z tych pierwszych, tak mi sie przynajmniej wydaje po wyglądzie bo przypomina mi nieco peryferia od C64G nie wiem czemu szeroki uśmiech

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2017 00:29:24 przez NeckUno1
[#8] Re: Naprawa zasilacza A500/A600 i wymiana kondensatorów

@AD99, post #6

Ciężkie były ponoć lepsze, w znaczeniu niezawodne.
Te lekkie lubią się sfajczyć. Na szczęście amiga nie
stawia dużych wymagań przed zasilaczem.
[#9] Re: Naprawa zasilacza A500/A600 i wymiana kondensatorów

@ClarensMartin, post #8

A ja słyszałem właśnie odmienne opinie, ponoć są bardziej zawodne. Swoją drogą te ciężkie są mniej wydajne jeśli chodzi o amperarz.
[#10] Re: Naprawa zasilacza A500/A600 i wymiana kondensatorów

@NeckUno1, post #7

Dokładnie tak jak opisałeś poszły na solariumszeroki uśmiech
[#11] Re: Naprawa zasilacza A500/A600 i wymiana kondensatorów

@NeckUno1, post #9

Co ciekawe dwa zasilacze (lekkie) mam na 4.5A i jeden ma bezpiecznik 1A, a drugi 2A...

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2017 00:39:40 przez AD99
[#12] Re: Naprawa zasilacza A500/A600 i wymiana kondensatorów

@ClarensMartin, post #8

Ciężki jest dużo prostszy w budowie i w naprawach.

Trafo, mostek, kondy, stabilizator liniowy. Wszystko można obadać miernikiem za 8zł, i naprawić za kilka złotych.

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2017 07:06:37 przez Hubez
[wyróżniony] [#13] Re: Naprawa zasilacza A500/A600 i wymiana kondensatorów

@AD99, post #11

Bo to nie te ampery.

Masz w każdym zasilaczu stronę pierwotną 230V i wtórną. Bezpiecznik z reguły zabezpiecza stronę pierwotną.

Jeśli na stronie wtórnej masz 5V@4.5A, to mocowo masz 5*4,5 = 22,5W. Transformator zamienia napięcie zachowując bilans mocy: U1*I1 = U2*I2. Czyli 230*I1 = 22,5 a stąd I1 to około 0,1A. Oczywiście nie uwzględniłem też pozostałych napięć na stronie wtórnej - trzeba by było dodać ich moce do tych 22,5W. W praktyce masz jeszcze sprawność, nie wiem, jakieś 0,8, jak przez nią podzielisz to Ci ten prąd pobrany z sieci trochę wzrośnie. Wyjdzie Ci zużycie jakieś 0,5A i wtedy bezpiecznik 1A jest jak najbardziej na miejscu.
[#14] Re: Naprawa zasilacza A500/A600 i wymiana kondensatorów

@AD99, post #1

Koniecznie posprawdzaj wszystkie tranzystory po stronie pierwotnej łącznie z tranzystorem mocy. W następnej kolejności rezystory - mimo, że wyglądają dobrze to potrafią pęknąć wewnątrz. Jeśli wszystko posprawdzasz i ewentualnie wymienisz uszkodzone elementy to możesz spróbować odpalić zasilacz. Najlepiej przez ogranicznik prądu 1A i z obciążeniem przynajmniej 0,5A na linii +5V. Włącz go tylko na chwilę i jeśli od razu będzie piszczał to musisz wymienić jeszcze transoptor.
[#15] Re: Naprawa zasilacza A500/A600 i wymiana kondensatorów

@Marcin74, post #14

Dzięki za radęOK,na pewno tak zrobię. Ten tranzystor, gdyby był padnięty, to na jaki mogę wymienić, bo ja znalazłem taki
link

albo taki
link
Tyle, że na moim oryginalnym jest jeszcze oznaczenie 110, a tu B904, albo PHm0611 A1pomysł i nie jestem przekonany czy te będą pasowały.
[#16] Re: Naprawa zasilacza A500/A600 i wymiana kondensatorów

@AD99, post #15

Tu mam kolejny zasilacz
link
link
link
link

Jeszcze go nie testowałem, bo nie miałem czasu, brakuje jedynie wtyczki na 230V:).
Na zdjęciu jest kondensator z nalepką HIGH VOLTAGE - TOSIN 68uF 400V, to jest jakiś specjalny "Fatboy"szeroki uśmiech?
Tak z ciekawości, to po co tam są pozalewane, połączone niektóre elementy klejem?
Tam na drugim zdjęciu - z lewej brakuje rezystora, ale wygląda jak by nie było go od samego początku...
[#17] Re: Naprawa zasilacza A500/A600 i wymiana kondensatorów

@NeckUno1, post #7

Znalazłem jeszcze taki, myślę że też powinien pasować(?)
link
[#18] Re: Naprawa zasilacza A500/A600 i wymiana kondensatorów

@AD99, post #16

To będzie zwykły kondensator, typu snap-in. Tosin to chyba
producent.
Co do wymiany tranzystora to trzeba wymienić na taki sam
albo na zamiennik o takiej samej charakterystyce, tutaj
raczej nie ma miejsca na zgadywanie, bo tranzystor trochę
podziała i też się po jakimś czasie sfajczy.
Można kupić nowy zasilacz z dzisiejszej produkcji, więc naprawa
z ekonomicznego punku widzenia nie ma dużego sensu, chyba
że to taki projekt hobbistyczny.
[#19] Re: Naprawa zasilacza A500/A600 i wymiana kondensatorów

@AD99, post #16

Taki zasilacz ostatnio naprawiałem. Nie ruszaj kondensatora 400V - one zazwyczaj się nie psują. Postępowanie przy naprawie identyczne ja opisałem wcześniej.
[#20] Re: Naprawa zasilacza A500/A600 i wymiana kondensatorów

@AD99, post #16

A klej stosuje się po to, żeby elementy stały stabilnie. No i w zasilaczach impulsowych żeby nie wpadały w drgania.
[#21] Re: Naprawa zasilacza A500/A600 i wymiana kondensatorów

@Marcin74, post #20

OK
[#22] Re: Naprawa zasilacza A500/A600 i wymiana kondensatorów

@ClarensMartin, post #18

Tszeroki uśmiechOKrochę hobbistyczny
[#23] Re: Naprawa zasilacza A500/A600 i wymiana kondensatorów

@AD99, post #22

I jak tam walka z zasilaczem?
[#24] Re: Naprawa zasilacza A500/A600 i wymiana kondensatorów

@Marcin74, post #23

Na tę chwilę nic nie zrobiłem, bo u mnie w mieście nie ma prawdziwego sklepu elektronicznego. Można dostać tylko jakieś ochłapy, więc wszystko będę zamawiał w TME. Muszę trochę jednak przeczekać, bo kilka części nie mają na stanie(do innych rzeczy), a chcę zamówić to w jednym sklepie. Na pewno dam znać co mi z tego wyszło.
Jak już później wymienię wszystkie części w tym przepalonym zasilaczu, to jakie powinny być prawidłowe wartości na wyjściu do Amigi?
Dzisiaj patrzyłem na zasilacz(ciężki), który używam od lat i na co dzień w A500 i ma on tylko 2,5A, spokojnie pociągnął DF1. Takie też były do zasilania A500, czy raczej tylko do jakiś zewnętrznych urządzeń(tak mi się jakoś kojarzy)?link
link
link
[#25] Re: Naprawa zasilacza A500/A600 i wymiana kondensatorów

@AD99, post #24

Prawidłowe wartości powinny być +5V, +12V , -12V przy nominalnym obciążeniu. Jednak nominalnego obciążenia pewnie nie osiągniesz więc i wartości będą nieco odbiegały od podanych. Dobrze jest jeśli na linii +5V masz napięcie w zakresie od +4,85 do +5,25 V. Na linii +12V - od 11,5 do 12,5V i podobnie na linii -12V. Ważne żebyś pomiary robił z obciążeniem przynajmniej na linii +5V bo bez obciążenia napięcia będą się bardzo rozjeżdżały.
[#26] Re: Naprawa zasilacza A500/A600 i wymiana kondensatorów

@Marcin74, post #25

Mnie też czeka wymiana kondensatorów w paru zasilaczach 2.5/4.5A, brakuje czasu na rozpiskę i wytypowanie odpowiednich rozmiarowo bo jeszcze inne elementy chcę zamówić za jednym razem. Mam kilka różnych modeli, w tym do C128, który przy obciążeniu nie podaje wcale napięcia.
[#27] Re: Naprawa zasilacza A500/A600 i wymiana kondensatorów

@Marcin74, post #14

Witam po przerwie. Niestety brak czasu zrobił swoje i dopiero teraz "odkurzam" post. Części zamawiałem w firmie PIEKARZ, o wiele taniej wyszło niż w TME, jeśli ktoś będzie zainteresowany...
Wracając jednak do tematu - wczoraj znalazłem "chwilę" i wymieniłem wszystkie kondensatory elektrolityczne + dwa rezystory+ dwie diody + wstawiłem kondensator 6.8nF 1600V. link
No i właśnie co dalej... nic. Po stronie 230V prąd dochodzi, płynie sobie przez bezpiecznik, a od strony Amigi nie ma żadnego napięcia (po włączeniu zasilacza nic nie piszczy, miernik nic nie wskazuje).
Trochę zajmie mi to czasu, bo będę musiał sprawdzić po kolei wszystko, oczywiście co dam radę zwykłym miernikiem. Zastanawia mnie czy ten tranzystor nad tym kondensatorem 6.8 nF jest sprawny (i na co ewentualnie mógłbym go zamienić)?
W dwóch miejscach na płytce są wolne miejsca, ale to wygląda jak opcja(?). Jak ma ktoś ten sam zasilacz i może wrzucić fotkę to będę bardzo wdzięcznyOK.
[#28] Re: Naprawa zasilacza A500/A600 i wymiana kondensatorów

@AD99, post #27

Jeśli nie masz żadnego z trzech napięć, to obstawiam transformator. Sprawdź napięcia wtórne na nim.
[#29] Re: Naprawa zasilacza A500/A600 i wymiana kondensatorów

@makarsky, post #28

Jeśli generator po stronie 230v nie ruszy to przy sprawnym transformatorze nie bedzie napięć po stronie wtórnej.
[#30] Re: Naprawa zasilacza A500/A600 i wymiana kondensatorów

@AD99, post #27

A sprawdzałeś tranzystory?
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem