kategoria: Dyski twarde
[#1] Reanimacja A4000
Witam,

To mój pierwszy post na tym forum, dlatego chciałbym się przywitać i przedstawić. Z Amigami mam do czynienia od modelu A500. Potem była A2000 ze sprzętowym emulatorem PC i Action Replay. Potem przyszedł czas na A4000, którą mam do dzisiaj.

Komputer stał sobie na półce, używany od wielkiego święta. Wczoraj mnie coś tkneło i zajrzałem do obudowy komputera. Płyta główna trochę zakurzona. Zaniepokoiły mnie tłuste ślady w kurzu wokół kondesatorów i baterii zegara. Styki baterii z zielonym nalotem.
Podejrzewam, że zaczął przeciekać elektrolit z kondesatorów. Kondensatory nie są rozdęte. Po tym odkryciu nie włączałem komputera. Zastanawiam się, czy włączenie komputera w takim stanie może być dla niego groźne. Jeśli kondensatory nawalają, to czy można je wymienić i czy to jest trudna operacja, jaka jest dostępność takich kondensatorów i baterii. Czym usunąć elektrolit z laminatu płyty?
[#2] Re: Reanimacja A4000

@titus1, post #1

Radzę nie uruchamiać tego komputera. Kondensatory jak najbardziej można wymienić i nie ma żadnych problemów z ich dostępnością. Osobiście znam dwa miejsca gdzie można takie kondensatory wymienić, a zapewne jest takich warsztatów więcej. Nie wiem czy można tu na forum robić reklamę takim warsztatom...
[#3] Re: Reanimacja A4000

@cemaxx, post #2

Też znam takie miejsce w Krakowie, przy okazji serwisowania laptopa widziałem, że właściciel grzebał się w C64 i Atari. A co mi tam, najwyżej dostanę bana od moderacji. Chodzi mi o Kuźnię. Nie wiem czy ktoś tam serwisował Amigę, czy są rzetelni.
[#4] Re: Reanimacja A4000

@titus1, post #1

Zatem witamy i mamy nadzieję że na dłużej. Mam skromne doświadczenie w naprawach ale postaram się pomóc. Wyczyścić będzie najlepiej izopropanolem. Baterie trzeba wylutować i wyrzucić do kosza. Miejsca po wycieku baterii ja bym potraktował mlekiem, choć słyszałem że w akumulatorku niema kwasu tylko zasada zatem sok z cytryny. Nie włączaj komputera, kondensatory najpierw wymień w serwisie komputerowym w Twojej okolicy. Są one dostępne wysyłkowo z Allegro lub tutaj ktoś ci taki zestaw zaproponuje. Samemu się za to nie bierz w żadnym wypadku. Baterie zamontujesz zastępczą, jaką tego już nie jestem w stanie doradzić.
[#5] Re: Reanimacja A4000

@Stoopi, post #4

Umiem się posługiwać lutownicą jednak wielowarstwowy laminat mnie przeraża 😏. Hmm tych kondesatorów będzie do wymiany całkiem sporo, bo nie wiadomo który puszcza, a niektóre są zgrupowane.
[#6] Re: Reanimacja A4000

@titus1, post #5

Była taka piosenka.."Bo fantazja, fantazja, jest od tego, żeby bawić się, bawić na całego"..a tak poważniej to do wymiany kondensatorów, jak umiesz posługiwać się lutownicą i masz doświadczenie w grzebaniu to, jak pisał kolega wyżej izopropanol np. IPA GSM Cleaner (w sumie to 99% izopropanolu bez domieszek)-usuwa tłuszcz, środki smarne itp. Do tego Total Clean 505 (usuwa tlenki miedzi, naloty itp.), ale jest dość drogi. Grotówka z cienkim grotem, odsysarka, topnik, cienka cyna, jakaś choćby lupa (do przeglądu), cążki i można działać. A baterie nawet z PC wsadzałem i nie miałem problemów.
[#7] Re: Reanimacja A4000

@titus1, post #5

Jeśli nie czujesz się na siłach robić ReCap to polecam naszego forumowego kolegę - Jarob.
Mi robił ReCap w A600, tanio i szybko.
[#8] Re: Reanimacja A4000

@waldiamiga, post #7

Nie musi być tanio i szybko. Najbardziej mi zależy żeby było solidnie.
Oki, dzięki za namiar. Tylko mie wiem jak bardzo A600 różni się od A4000.
[#9] Re: Reanimacja A4000

@titus1, post #8

Masz jeszcze sprawdzonych fachowców od Amigi (kolejność przypadkowa), czyli:
Dez, SuperBonio, Stachu, Architect1200 ok, racja

Czyli do wyboru do koloru szeroki uśmiech

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2017 11:11:42 przez BULI
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem