kategoria: Komputery
[#1] Problem reset w dwóch Amigach
Witam!

Mam dwie Amigi - A500 (Rev 6a z Wichrem/25MHz) i A600 (Rev 1.5/2MB Chip). Ostatnio pociągnąłem od zasilacza AT nowy kabel do gniazda zasilającego (nota bene zrobione z pinów DIN z termoglutem - "gniazdo" zrobiłem nowe). Z tego co pamiętam to reset działał w obu, a zasilałem je na przewodach Y/B/B/R typowych z molexa plus dodatkowe -12. Teraz mam długie przewody i niestety reset z klawiatury nie działa w obu. Co to za objaw - braku napięcia czy po prostu nagle szlag trafił obie?

Pozdrawiam!
[#2] Re: Problem reset w dwóch Amigach

@amper, post #1

Raczej mało prawdopodobne, że w obu płytach reset nagle przestał działać. Do poprawnego działania resetu z klawiatury musi być dobre napięcie +5V i masa. No i w obu przypadkach musi być sprawna membrana klawiatury a to właśnie problemy z membrana są najczęstszą przyczyną nie działających resetów z klawiatury.
[#3] Re: Problem reset w dwóch Amigach

@Marcin74, post #2

Raczej mało prawdopodobne, że w obu w podobnym czasie padły membrany. A może długość kabla powoduje spadek +5V (tak z 1,8m) choć raczej jest to wątpliwe.
[#4] Re: Problem reset w dwóch Amigach

@amper, post #3

Nie wiem czy ma to związek ale sprawa dosyć poważna. Pisałem kiedyś w jednym z postów tygodnie temu o problemach z instalacją elektryczną. Zmierzyłem miernikiem przejście między obudową pc a sobą. Napięcie jest na obudowie a tym samym na monitor NEC 51VM, który podłączony jest poprzez przejściówkę VGA a tym samym ekran A500/600 i zasilacz AT, którym zasilam Amigę. Pytanie dlaczego wszystkie sprzęty jeszcze chodzą - marny ze mnie elektryk i nie znam praw rządzących elektryką.
Jeśli to nie to, to i tak marne pociesznie - albo teść wypruje kable albo ja mu sam wypruje.

edit: na zasilaczu:
5V - 5.29V
12V - 11.10V
-12V - 11.05V
I poprzez gniazdko ścienne na masie zasilacza też mam zmienne. K#@a!

Ostatnia aktualizacja: 18.08.2017 19:32:31 przez amper
[#5] Re: Problem reset w dwóch Amigach

@amper, post #4

Jeśli jest napięcie na metalowej obudowie, to sprzęt będzie działał, ale grozi to porażeniem.
Miałem tak w jednym mieszkaniu - brak uziemienia w gniazdku. Przez to lutując uszkodziłem kilka układów w Amidze.
Weź próbówkę (taki "śrubokręt" z żaróweczką), włóż do gniazdka, najpierw do jednego otworu, potem do drugiego. Jeśli w którymś żaróweczka się nie zaświeci, to od niego podłącz przewód do bolca uziemiającego.
Po tym zabiegu nie będziesz miał już napięcia tam gdzie być nie powinno. Oczywiście sprawdź czy na bolcu żaróweczka zaświeci. Jeśli nie, to możesz bezpiecznie podpinać sprzęt.

Ostatnia aktualizacja: 18.08.2017 20:54:16 przez SuperBuster
[#6] Re: Problem reset w dwóch Amigach

@SuperBuster, post #5

Na obudowie od pc napięcie zmienne oscyluje w granicach od kilku do 110V! Z doświadczenia dotykam wierzchem dłoni i czuć delikatnie "sianie", do dosyć "igiełkowego". Sprawdzałem też inne gniazdka w domu i okazuje się, że ten efekt występuje tylko w tym pomieszczeniu ale niestety zabieg AA+CTRL nie przynosi efektu, bynajmniej w A500. Napięcie 12V nadal niskie - nawet na wystającej z zasilacza kostce molex jest za niskie - 11,25V, a może poschło nieco w środku; dlatego "tonący brzytwy się chwyta"; jeśli trzeba to wymienię kondensatory w AT.

Edit: nie wystarczy podpięcie środkowego bolca tam gdzie napisałeś...trzeba usunąć przyczynę pojawienia się napięcia na obudowie grzyba.

Ostatnia aktualizacja: 18.08.2017 21:13:32 przez amper
[#7] Re: Problem reset w dwóch Amigach

@amper, post #6

Edit: nie wystarczy podpięcie środkowego bolca tam gdzie napisałeś...trzeba usunąć przyczynę pojawienia się napięcia na obudowie grzyba.

To jak w innych gniazdkach napięcie na obudowie nie pojawia się, to wystarczy doprowadzić przewód do bolca. I nic w PC nie trzeba robić.
[#8] Re: Problem reset w dwóch Amigach

@SuperBuster, post #5

Przypomnę tylko, że w naszym kraju od jakiegoś czasu obowiązuje przepis który mówi, że instalacja gniazd wtykowych w budynkach mieszkalnych powinna być wykonana z oddzielnym przewodem ochronnym ( żółto zielony) i ten właśnie przewód powinien być podłączony do bolca w gniazdku zwanego uziemieniem. Podłączanie przewodu neutralnego do bolca ochronnego w gniazdku może się źle skończyć. Proponuję wezwać elektryka żeby sprawdził instalacje w domu bo naprawdę z tym nie ma żartów. 100 razy się uda a 101 raz już nie.
[#9] Re: Problem reset w dwóch Amigach

@Marcin74, post #8

tylko co zrobić jeśli w całym domu nie ma osobnego "uziemienia"?
[#10] Re: Problem reset w dwóch Amigach

@SuperBuster, post #9

Zgodnie z przepisami trzeba wymienić instalacje. A w życiu to jeśli do gniazdek dochodzi przewód z dwoma żyłami to nie powinno się montować gniazdek z bolcem ochronnym. Jeśli dochodzi przewód z 3 żyłami to trzeba by sprawdzić czy w rozdzielni jest uziemienie a jeśli nie to w rozdzielni można przewód ochronny podłączyć do listwy neutralnej. Ogólnie trudno spotkać domy z prawidłowo wykonaną instalacją elektryczną.
[#11] Re: Problem reset w dwóch Amigach

@Marcin74, post #10

Kolega dobrze prawi. Nie mój dom i nie mój cyrk ale problem wielki. Tablica to zwykła skrzynka ze starymi bezpiecznikami i co pewne, na pewno trzeba by było ciągnąć wszystko na nowo począwszy od skrzynki dystrybutora. W rozdzielni zapewne brak jest uziemienia. A wracając do tematu Amig - wczoraj sprawdziłem A500 w innym pomieszczeniu i resetu jak nie było tak nie ma. Wypowiedzcie się na temat napięć +12/-12.
[#12] Re: Problem reset w dwóch Amigach

@amper, post #11

Napięcia +12 i -12 nic do resetu z klawiatury nie maja. Moze ich nie być a reset powinien działać. Miernik i schemat na biurko i szybko zlokalizujesz problem. Zacznij od zmierzenia napięcia na złączu klawiatury na przewodzie kbreset przed i podczas wciśnięcia klawiszy resetu.
[#13] Re: Problem reset w dwóch Amigach

@amper, post #11

To nie ma znaczenia, czy podepniesz w gniazdku z uziemieniem czy bez. Pytanie, czy coś się nie uszkodziło wcześniej, czy nie używałeś w tym gniazdku lutownicy itp. Jeśli będziesz coś lutował, to używaj lutownicy w gniazdku, które ma uziemienie. Jak naprawisz, to podłączaj Amigę do gniazdka z uziemieniem. No chyba, że lutownica ma wtyczkę bez uziemienia, to już inna historia

A co do mieszkania, to ja wynajmuję i nie stać mnie na wymianę instalacji, a właściciel ma to gdzieś, bo on tylko wynajmuje.

Ostatnia aktualizacja: 19.08.2017 19:27:38 przez SuperBuster
[#14] Re: Problem reset w dwóch Amigach

@SuperBuster, post #13

Wtedy robi się zerowanie też zależy od instalacji. Ale przeważnie się da.



Lutownice to można sobie kupić na USB do SMD jak znalazł. W THT z ścieżkami od masy sobie nie radzi.
[#15] Re: Problem reset w dwóch Amigach

@amper, post #11

wczoraj sprawdziłem A500 w innym pomieszczeniu i resetu jak nie było tak nie ma

Najwyższy czas sprawdzić Amigi w innym budynku.
[#16] Re: Problem reset w dwóch Amigach

@PopoCop, post #15

Nie wiem czy kolega żartuje czy jak ale to zapewne byłoby najlepsze lekarstwo. Budownictwo "wiekowe" ale nie pamiętam żadnego domu, mieszkania, gdzie na pomieszczenie przypadało jedno gniazdko. Podłącz pod to przedłużacz, złodziejkę, potem komp, tv, wzmacniacz, coś prądożernego i aluminiowy kabel zaczyna zostawiać cień na ścianie . W moim nowym domu mam to rozwiązane nowocześnie i nie będę miał obaw o elektronikę.
[#17] Re: Problem reset w dwóch Amigach

@SuperBuster, post #13

Mój teść też ma to gdzieś i jakoś moje obawy odnośnie napięcia na obudowie nie skłoniły go do przemyśleń.
[#18] Re: Problem reset w dwóch Amigach

@amper, post #17

Jeśli sobie nie poradzisz z lokalizacja problemu to zawsze możesz podesłać Ami do mnie a ja Ci ten reset naprawie.
[#19] Re: Problem reset w dwóch Amigach

@Marcin74, post #18

Na początek będę próbować sam to zlokalizować a w razie braku wiedzy i możliwości na pewno się zgłoszę. Dziękuje .
[#20] Re: Problem reset w dwóch Amigach

@Marcin74, post #10

Zgodnie z przepisami trzeba wymienić instalacje.
Nie ma takich przepisów. Zgodnie z przepisami instalacja z oddzielnym przewodem ochronnym musi być zaprojektowana w budynkach nowych, albo w przypadku (generalnego) remontu budynku, gdy robi się projekt i wykonuje się nową instalację elektryczną „po całości”. Natomiast nie ma takiego przepisu, że jak masz w domu starą instalację dwuprzewodową to musisz ją wymienić. A bezpieczeństwo i tak zależy przede wszystkim od jej stanu technicznego, a dopiero potem od tego czy jest oddzielny obwód ochronny.

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2017 17:04:31 przez Krashan
[#21] Re: Problem reset w dwóch Amigach

@amper, post #16

To nie był żart. Weź Amigę z zasilaczem i odwiedź rodzinę/znajomych mieszkających gdzieś indziej. Podłącz, sprawdź resetowanie i będziesz wiedział, czy komputer masz sprawny, czy nie.
[#22] Re: Problem reset w dwóch Amigach

@Marcin74, post #18

Zlokalizowałem uszkodzenie w A500. Muszę wymienić ewentualnie skrócić taśmę biegnącą od kontrolera klawiatury do płyty. Na 100% jest przerwa; sprawdzałem - reset działa po chwilowym wyginaniu taśmy - luty zdają się być ok ale też odświeżę. Zapomniałem dodać, że cały poziom klawiszy u dołu klawiatury nie działa - od prawa do lewa. Pogimnastykowałem się przy taśmie i tuż przy kontrolerze musi być przerwa bo w gnieździe i wtyczce jest ok. Niestety będę musiał zarobić nowe gniazdo bo taśma będzie za krótka. Martwię się A600...tam pewnie jest gorzej.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem