kategoria: Stacje dyskietek
[#1] Hande made zewnętrzna stacja dyskietek do Amigi
Ponieważ dołączyłem do PPA niedawno, to chciałbym się przywitać i napisać coś niecoś o tym, czym się zajmuję.
Hobbystycznie dziergam różne elektroniczne rzeczy. Czasem jest to jakaś przejściówka, czasem coś bardziej wymagającego - np.

rozszerzenie pamięci dla A500. Zdarzyło mi się popełnić zewnętrzną stację dyskietek 3,5" do Amigi. Jedną zostawiłem dla siebie,

drugą puściłem w świat.
Ponieważ w łapy wpadły mi wtyki DB23 to postanowiłem, że znowu takie zmontuję. Mam 10 złączy DB23, więc chciałbym zrobić 10 takich

stacji. Napędy pochodzą z demontażu PCetów. Mam napędy firm Teac, Alps, Nec, Panasonic. jest tego 5 sztuk, jak na załączonym

zdjęciu.

No i tak się zastanawiam, czy resztę wykonać też na jakichś zdobycznych (z Allegro) stacjach czy może spróbować zamontować w

obudowach Goteki? Co o tym sądzicie?
Na pewno nie będę montował napędów Samsunga i Mitsumi. Te pierwsze źle współpracują z Amigami (dwa sprawdzałem i obydwa miały

dziwne problemy z seekowaniem), a te drugie niestety są niebezpieczne w przypadku zaśniedzenia styków mikroprzełączników.

Stacje nie będą przelotowe (chyba że znajdzie się ktoś z gniazdami db23). Nie będą mieć żadnych przełączników.
[#2] Re: Hande made zewnętrzna stacja dyskietek do Amigi

@brian-82, post #1

Powiedz coś więcej dlaczego te Mitsumi są niebezpieczne.
Podasz jakiś namiar na taką obudowę jak ta czarna na zdjęciu? Mam już płytke do zewnętrznej stacji (Sakura), kabel wtyk i jestem w trakcie kompletowania reszty.
[#3] Re: Hande made zewnętrzna stacja dyskietek do Amigi

@Bartek2075, post #2

Co do obudowy, oto sznurek
Mitsumi są niebezpieczne, bo w odróżnieniu od większości innych firm, używa mikroprzełączników typu NZ. W przypadku utlenienia styków przełącznika (a to norma w nastoletnch napędach) ma to wady i zalety.

Zalety:
  • Stacja cały czas myśli, że dyskietka jest w napędzie.


Wady:
  • Stacja myśli, że na dyskietce wolno zapisywać.


To ostatnie oznacza, że diabelnie łatwo nadpisać zawartość dyskietki z np. oryginalną grą, cennym programem, danymi.
[#4] Re: Hande made zewnętrzna stacja dyskietek do Amigi

@brian-82, post #1

Bardzo ładnie to wygląda. W interfejsie flopa używasz schematu opracowanego przez RomanWorkshop czy to opracowanie własne?
[#5] Re: Hande made zewnętrzna stacja dyskietek do Amigi

@brian-82, post #3

Można użyć obudowy firmy LISPOL model Z37, widziałem ktoś miał w takiej obudowie wstawioną stację :)
[#6] Re: Hande made zewnętrzna stacja dyskietek do Amigi

@teh_KaiN, post #4

To akurat opracowanie własne, ale niestety nie do końca konsekwentne. Generalnie płytkę przewidziałem też pod zasilanie zewnętrzne z +12V i zrobiłem generowanie ID dla napędu 360kB. Akurat tych funkcji nie testowałem, ale teoretycznie płytki są gotowe pod to. Schemat wzorowałem na A1020.
codo obudowy LISPOLa to może być ciekawsza. Te KRADEXa są krótkie i na długość jest w nich naprawdę ciasno, nie wiem jakie rozmiary ma płytka os Sakury, ale chyba nie jest monstrualnych rozmiarów.
[#7] Re: Hande made zewnętrzna stacja dyskietek do Amigi

@brian-82, post #6

78x25mm OK
[#8] Re: Hande made zewnętrzna stacja dyskietek do Amigi

@brian-82, post #3

Miałem kiedyś stacje w swojej 600 która właśnie tak się zachowywała. Co chwilę pokazywała mi na blacie niesformatowana dyskietka, mimo że tej nie było w stacji. Naciśnięcie i puszczenie czujnika stacji rozwiązywalo problem.
[#9] Re: Hande made zewnętrzna stacja dyskietek do Amigi

@Shymon, post #5

Tak jeszcze mnie naszło, bo zacząłem też szukać obudowy pod następny projekt, który mi w głowie kiełkuje i sprawdziłem wymiary wewnętrzne Z37.
Żeby osadzić FDD trzeba spiłować kołki montażowe, a wtedy nie ma łączenia obydwu części obudowy w przedniej części. Jednym słowem, takie rozwiązanie odpada.
[#10] Re: Hande made zewnętrzna stacja dyskietek do Amigi

@brian-82, post #1

Kable już zarobione, płytki przyszły. Teraz czas na lutowanie i robienie otworów w obudowach.
[#11] Re: Hande made zewnętrzna stacja dyskietek do Amigi

@brian-82, post #10

Witam. Czy została jeszcze jakaś wolna sztuka chętnie bym kupił
[#12] Re: Hande made zewnętrzna stacja dyskietek do Amigi

@barf31, post #11

Myślę, że się coś znajdzie. Najpierw muszę je zrobić. Czekam na wycięcie otworów w obudowach. Taki jeden misiu miał mi to zrobić i się nie odzywa.
[#13] Re: Hande made zewnętrzna stacja dyskietek do Amigi

@brian-82, post #12

Jaka będzie orientacyjna cena takiej stacji?
[#14] Re: Hande made zewnętrzna stacja dyskietek do Amigi

@brian-82, post #12

Znalazłem w końcu czas na podgonienie z projektem. Tutaj stacje zamontowane w obudowach.


W międzyczasie polutowałem co trzeba i powstały NPGSR v1.1.


Obecnie mam 8 przetestowanych stacji. Finalny montaż nastąpi mam nadzieję w ten weekend. Z dwiema stacjami mam problem. Jedna na pewno na złom a z drugą to jeszcze się zobaczy.

PS. Estymowana cena stacji to 130zł
[#15] Re: Hande made zewnętrzna stacja dyskietek do Amigi

@brian-82, post #14

Jeżeli będziesz miał jakaś wolną sztukę , chętnie kupię OK
[#16] Re: Hande made zewnętrzna stacja dyskietek do Amigi

@C84, post #15

Zapraszam na priv wszystkich chętnych. Dopiero zaczynam zapisy.
[#17] Re: Hande made zewnętrzna stacja dyskietek do Amigi

@brian-82, post #16

W piątek siadłem i zmontowałem 8 finalnie stacji.
Przykładowa stacja czarna:



Stacja szara:



Stacja szara to TEAC 235HF - 4xxx jeden z ostatnich Teac'ów natywnie wspierających sygnał READY. Pozostałe zmontowane przeze mnie stacje nie mają natywnego wsparcia, ale używają NPGSR (Niezwykle Profesjonalnego Generatora Sygnału READY).
Wszystkie stacje przerabiałem, żeby na linii 2 wystawiały DISKCHANGE i przerobiłem sterowanie diodą (włącza się razem z silnikiem napędu nośnika). Ta notyfikacja jest zgodna z filozofią Amigi (tak jest sterowana kontrolka wewnętrznego napędu). Standardowo stacje dysków 3,5" zapalają diodę, gdy pojawia się sygnał DS co powoduje częste mruganie diody i może dawać mylne wrażenie, że stacja nie jest używana.
[#18] Re: Hande made zewnętrzna stacja dyskietek do Amigi

@brian-82, post #17

a myślałeś może o zestawie sama obudowa + elektronika i kabel tylko?
pod Goteka?
[#19] Re: Hande made zewnętrzna stacja dyskietek do Amigi

@brian-82, post #17

Zostały 4 z 9. Osoby, które rezerwowały, ale nie zapłaciły mają anulowaną rezerwację.


Ostatnia aktualizacja: 21.07.2018 21:10:01 przez brian-82
[#20] Re: Hande made zewnętrzna stacja dyskietek do Amigi

@brian-82, post #19

Dzień dobry.
Jaka cena? I czy ewentualnie jest jakaś jeszcze wolna?

Pozdrawiam!

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2018 12:33:22 przez waldika
[#21] Re: Hande made zewnętrzna stacja dyskietek do Amigi

@softiron, post #18

Podłączam się pod pytanie.
Mam do Sx32 Pro podpiętą zewnętrzną stację jako df0 i na takiej samej zasadzie chcialbym mieć goteka, bo whdload doprowadza mnie czasem do białej gorączki.

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2020 17:24:54 przez mikecios
[#22] Re: Hande made zewnętrzna stacja dyskietek do Amigi

@brian-82, post #14

Czy ten mod NPGSR udostępnisz (chodzi o schemat i jak podpiąć) czy tę wiedzę zatrzymasz dla siebie, bo kombinuję w jakim kierunku iść z ALSPami co mam do przerobienia. Układy 74LS74 zamówiłem, ale jeszcze nie doszły, chyba, że w obudowie DIP ale to będzie bardzo duże i do stacji tego nie wcisnę.
[#23] Re: Hande made zewnętrzna stacja dyskietek do Amigi

@brian-82, post #3

O właśnie, to może przy okazji spytam:

Stacja (Teac) często nie wykrywa zmiany dyskietki i trzeba użyć Diskchange DF0:
Czyta i zapisuje prawidłowo.

Będę wdzięczny za podpowiedź.
[#24] Re: Hande made zewnętrzna stacja dyskietek do Amigi

@Daclaw, post #23

Wyczyść mikroprzełącznik, który sprawdza włożenie dyskietki.
[#25] Re: Hande made zewnętrzna stacja dyskietek do Amigi

@Adinfo, post #22

Coś takiego?

S.
[#26] Re: Hande made zewnętrzna stacja dyskietek do Amigi

@sq7bti, post #25

Dzięki, może to jakoś dorobię, tylko w tym temacie muszę się podszkolić.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem