kategorie: Dyski twarde, Płyty główne
[#1] Dwa pytania o tajemnicze modyfikacje płyty głównej.
Cześć wszystkim, ostatnio zabrałem się za grzebanie w posiadanej A1200, czyszczenie i takie tam. Amigę tą posiadam od dobrych 10 lat, ale pierwszy raz przyglądałem się jej z bliska w środku. Po oględzinach stwierdziłem, że któryś z poprzednich właścicieli wprowadził przynajmniej dwie modyfikacje. Pierwsza z nich to tajemniczy zielony przewód łączący dwa scalaki.



Druga modyfikacja jest już mniej tajemnicza. Chodzi o Kontroler dysku twardego, który ma (przynajmniej tak mi się wydaje) wlutowaną na stałe przejściówkę z 2,5 na 3,5 cala.



Odnośnie tej modyfikacji mam pytanie. Chcę pozbyć się 3,5 calowego klamota i prawilnie wstawić do środka dysk 2,5 cala, co musiałbym zrobić żeby się to udało?

Pozdrawiam
[#2] Re: Dwa pytania o tajemnicze modyfikacje płyty głównej.

@Ciapo, post #1

Czy pierwsza modyfikacja, to czasem nie klasyczna modyfikacja commodore'a występująca w rev. płyty 1.D1 i (o ile mnie pamięć nie myli) 1.B?

Drugie natomiast to ktoś, kto jest ogarnięty z lutownicą przerobi w oka mgnieniu. W Opolu prowadzący jeden z serwisów laptopowych kiedyś handlował Amigami, można by go podpytać czy też nie serwisował. Sądzę, że ma na tyle wysokie umiejętności, że bez problemu przelutowałby to złącze.

ps. witam sąsiada zza miedzy ;) :D
[#3] Re: Dwa pytania o tajemnicze modyfikacje płyty głównej.

@Ciapo, post #1

Jak chodzi o złącze to jakos mi sie nie chce wierzyć żeby kiedyś komuś chciało się tak ingerowac w sprzęt, fotka jest słabej jakości i nie widać ale pewnie starczy pociągnąć do góry i zejdzie. Najlepiej daj fotke w wiekszej rozdzielczości
[#4] Re: Dwa pytania o tajemnicze modyfikacje płyty głównej.

@QUAD, post #3

Nie jest wlutowana na stałe. Jeżeli mnie wzrok nie myli to widzę tam czarny plastik gniazda IDE 44 pin więc wystarczy wyciągnąć.
[#5] Re: Dwa pytania o tajemnicze modyfikacje płyty głównej.

@nostrum666, post #4

Też mi sie tak wydawało, ale nie miałem pewności ok, racja
[#6] Re: Dwa pytania o tajemnicze modyfikacje płyty głównej.

@Ciapo, post #1

Drugie pytanie:

przelotkę wystarczy wyciągnąć i zamiast niej podłączyć taśmę do dysku 2,5, tyle.
[#7] Re: Dwa pytania o tajemnicze modyfikacje płyty głównej.

@baderman, post #2

Nie mam pojęcia. Dlatego pytam, bo widziałem wcześniej kilka zdjęć płyt głównych ale nigdzie tego kabelka nie zauważyłem ;)

OKL rónież wita OOL ;)
[#8] Re: Dwa pytania o tajemnicze modyfikacje płyty głównej.

@QUAD, post #3

Próbowałem to podważyć, ale nie chciałem się za mocno szarpać żeby nie wyrwać gniazda z płyty ;) Jak klikniesz w fotkę to się otworzy w rozdzielczości 1920x1440 ;) To już chyba wystarczająca wielkość?
[#9] Re: Dwa pytania o tajemnicze modyfikacje płyty głównej.

@Ciapo, post #8

A jest czarny plastik czy nie ma? Na fotce słabo widać. Zrób dokładniejsze fotki bez górnego ekranu. Na moje jest to zwykła przelotka i wystarczy wyciągnąć
[#10] Re: Dwa pytania o tajemnicze modyfikacje płyty głównej.

@snifferman, post #9

Ok, faktycznie nie była przylutowana, ale wolałem zapytać fachowców :) Dzięki za szybką pomoc Panowie OK
[#11] Re: Dwa pytania o tajemnicze modyfikacje płyty głównej.

@Ciapo, post #7

Niby obok siebie mieszkamy, a jakoś nie da się tego mini spędu od roku skrzyknąć ;-P

Ciapo gdybyś coś potrzebował to wal na priva.

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2018 07:17:29 przez tbone
[#12] Re: Dwa pytania o tajemnicze modyfikacje płyty głównej.

@Ciapo, post #10

Ta Twoja strona to mega kozak!
[#13] [post oznaczony jako OT] wyświetl Re: Dwa pytania o tajemnicze modyfikacje płyty głównej.
[#14] Re: Dwa pytania o tajemnicze modyfikacje płyty głównej.

@tbone, post #11

Prawdę mówiąc to od dobrych kilku lat pojawiałem się tutaj tylko przelotem w poszukiwaniu informacji, więc o spędzi nic nie słyszałem :)

Co do potrzebowania, to dzięki, jeśli zaistnieje taka sytuacja to na pewno nie omieszkam się uśmiechnąć :)
[#15] [post oznaczony jako OT] wyświetl Re: Dwa pytania o tajemnicze modyfikacje płyty głównej.
[#16] Re: Dwa pytania o tajemnicze modyfikacje płyty głównej.

@kubaslonka, post #12

W sensie, że taki duży but?
[#17] Re: Dwa pytania o tajemnicze modyfikacje płyty głównej.

@Ciapo, post #16

Duży i obficie tłusty. Podoba mnie się. Bendem czytau!
[#18] Re: Dwa pytania o tajemnicze modyfikacje płyty głównej.

@kubaslonka, post #17

Cieszę się, że się podoba. Niestety niektóre działy wymagałyby aktualizacji, a do piątego sezonu Wozu Drzymały jakoś nie mogę się zabrać, bo ostatnio na wynajdywałem sobie tyle zajęć, że doby mi brakuje. W każdym razie plan jest na kontynuowanie serialu, tylko ten czas.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem