kategoria: Stacje dyskietek
[#1] A500 v8.1, Sakura i zewnętrzna stacja
Witam Szanownych Forumowiczów.
Polutowalem sobie sakure (płytka gotowa kupiona na a..drogo)
I jest zagwozdka:
Przypadek 1.Podłączam przerobiona stację Sony od PCta jako wewnetrzna (boot selectorem) pc-(zwory Sakura: jp1,jp2,jp3 pozycje 2-3, jp4 pozdrawiam 1-2) stacja chupnie 2 razy prze starcie systemu i nic , nie widzi wkładanej dyskietki nic więcej się nie dzieje, diody LED ani na amisze ani na fdd nie zapalają się.
Dodam że ta przerobiona podłączona w miejsce oryginalnej bez użycia bootselectora pracuje ptawidlowo.

Przypadek2. podłączam nieprzerobioną stację Samsung od PC tą, (zwory jp1 do jp3 pozycje 1-2, Jp4 na Poz 1-2), stacja bzyka co jakiś czas jak ta oryginalna, po włożeniu dyskietki startuje ale tylko na moment ok, 4sek i zatrzymuje się.Na ten krótki moment z ekranu znika łapka, ale dioda na Amidze się nie zapala dioda na fdd się zapala.

I teraz pytanie-co robię źle? Chciałbym aby zewnętrzna pracowała jako domyślną.
Z góry dziękuję za sugestie.
Pozdrawiam.
[#2] Re: A500 v8.1, Sakura i zewnętrzna stacja

@remo, post #1

Dziś odkryłem, że żyła nr 2 na taśmie nie przewodziła, zacisnąłem nową taśmę i sprawdziłem każde 34 piny.
Niestety ani przerobiona ani nieprzerobiona stacja nie czyta dyskietek, zmieniło się tylko tyle , że obie (sony /przerobiona/ na ustawieniu JP1doJP3 na poz 1-2 i samsung /nieprzerobiona/ na JP1doJP3 ustawionych na poz 2-3) działają jak fabryczna "chrupiąc" w równych odstępach czasu jednak wrzucenie dyskietki daje efekt jakby próbowały odczytać ale dyskietka byłaby pusta - zapala się doda na stacji, znika na moment z ekranu łapka, ale dioda na amidze nie zapala się i zaraz wszystko wraca do poprzedniego stanu (dioda na FDD gaśnie , łapka się pojawia).
Czy może ktoś ma jakiś pomysł?
JP4 na płytce sakura Extfdd z tego co wyczytałem umożliwia dla A500 ustawienie DF1,DF2,DF3. Zakładając nawet że to jest problemem to czemu jak korzystam z tej fabrycznej to program X-Copy nie pokazuje żarówki przy DF1?

Chciałem sobie wrzucić Goteka do zewnętrznej obudowy i bootselectorem sobie go ustawiać jako DF0, ale chyba z tego nici:(. Jeszcze tak myślę czy ta sakura jest niezbędna do tego?- widziałem na necie kabel złacze 34pin->Dsub34F. Może to by wystarczyło?

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2018 18:35:44 przez remo
[#3] Re: A500 v8.1, Sakura i zewnętrzna stacja

@remo, post #2

W porcie do zewnętrznej stacji nie ma pinu który pozwala identyfikować stację DF0. Są tylko do 1, 2 i 3. Więc jeśli chcesz bootować ze zewnętrznej to trzeba zrezygnować np z DF3, odciąć jej sygnał i puścić w tym miejscu DF0, pamiętając by do stacji też dotarła do właściwego pinu.

Ale nawet bez tego na prawidłowym kabelku przerobiona powinna się zgłaszać jako DF1. No chyba że jakoś inaczej ma w sobie zworki ustawione.
[#4] Re: A500 v8.1, Sakura i zewnętrzna stacja

@ZbyniuR, post #3

Dziękuję za wiadomość.

Czy mógłbyś, proszę sprecyzować jak puścić DF0 w miejscu DF3? sygnały na złączu DSUB23 w miarę mam opanowane , ale nie wiem jak to wygląda od strony złącza FDD . Z tego co wydedukowałem połączenie pinu 12 z FDD z jednym z 9,20 lub 21 określa numer jaki ma mieć stacja zewnętrzna. Czy jeśli będzie ustawiona jako DF1, a fabryczną odłączymy bootselectorem to system automatycznie weźmie tę DF1 jako domyślną DF0?

Po moich dzisiejszych bojach odkryłem dziwną zależność- przy ustawieniu :
JP1: 2-3
JP2: 2-3
JP3: 1-2
JP4: 1-2
; ta nieprzerobiona stacja samsunga odpala w X-copy jako DF1, ale nie widzi dyskietki.
Jak zdjąłem zworki JP3 i JP4 i połączyłem ich piny nr1 ze sobą to po reboocie w Xcopy ta stacja pojawiła się jako DF1 i czytała dyskietki (co prawda wszystkie sektory z błędem "2", ale czytałem że tak Samsungi mają. Analogicznie sprawdziłem , że łącząc pin nr 1 zworki JP3 z pinami 3 lub 5 zworki JP4 ta stacja w XCopy widoczna jest jako DF2 lub DF3 -jest postęp :)

Co ciekawe tej przerobionej stacji Sony w żadnej konfiguracji zworek nie mogę odpalić jako zewnętrzną (choć zamieniona z oryginalną pracuje prawidłowo).
[#5] Re: A500 v8.1, Sakura i zewnętrzna stacja

@remo, post #4

A czy próbowałeś tą wewnętrzną stację podłączyć na zewnątrz?

Nigdy nie miałem przy Amie 2iej stacji. Ale wcześniej sam robiłem kabelki do drugiej stacji w CPC.

Z tego co wiem to w stacjach można je ustawić tylko jako 1szą lub 2gą, a kolejne 2 numery uzyskujemy przekręcając kilka pinów w taśmie na kolejne 2 napędy.

Nie chce mi się szukać pinologi więc nie wiem na którym te sygnały są, ale by DF0 pociągnąć na zewnątrz, trzeba rozciąć sygnał DF3 między sterownikiem stacji a portem do zewnętrznej, a potem do tego pinu pociągnąć DF0 z portu do wewnętrznej stacji.

Choć może prościej zewrzeć jakoś piny DF0 i DF3 przy porcie wewnątrz, bez rozcinania czegokolwiek, a pin opisany jako DF3 na zewnątrz pociągnąć do Stacji jako DF0 (lub do DF1 jeśli ma inaczej ustawioną zworkę). Tylko nie wiem czy wtedy ta zewnętrzna stacja nie będzie widoczna jako dwie stacje jednocześnie.

I obawiam się że nie da się w Amidze ustawić innej stacji niż DF0 jako domyślnej z której się butuje. Tzn z programowego punku widzenia to musi być DF0 ale dzięki kombinacjom z kabelkami można ją mieć na zewnątrz mimo że konstruktorzy nie przewidzieli takiej opcji, stąd brak tego sygnału w tym złączu.

A na errory, to jak na mój rozum, to albo masz skopaną taśmę tą na zewnątrz, albo używasz dysków HD bez zaklejonej dziurki.
Może ci nie kontaktuje któraś żyłka. Albo syka się z masą choć nie powinna.
[#6] Re: A500 v8.1, Sakura i zewnętrzna stacja

@ZbyniuR, post #5

No to dzis odkryłem że te błędy w XCopy sypie nawet jak wyjmę dyskietkę
[#7] Re: A500 v8.1, Sakura i zewnętrzna stacja

@remo, post #1

Ta płytka ma mały lecz istotny błąd. W repozytorium jest już od dawna poprawiona wersja plików i gerbery. Błąd powstał na skutek dodania zwory J5. Na dolnej warstwie trzeba odciąć pin 1 od ścieżki z obu stron, a samą ścieżkę połączyć kawałkiem kynara.
[#8] Re: A500 v8.1, Sakura i zewnętrzna stacja

@jarob, post #7

Witam,
dziękuję za cenną wskazówkę - sprzedający nie uprzedził mnie o tym "szczególe", a jest to osoba z forum:(
Czy mógłbym prosić o informację po co była ta zworka JP5-zastanawiało mnie to , bo w dokumentacji projektu udostępnionego na Githubie nic nie było o niej wspomniane.
Dziś po pracy przeprowadzę operację chirurgiczną na pacjentce:)
[#9] Re: A500 v8.1, Sakura i zewnętrzna stacja

@remo, post #8

Zworka umożliwia podłączenie do interfejsu stacji HD 1,76MB.

Wieczorkiem mogę podesłać zdjęcie płytki po tej operacji.

Sprzedający pewnie nie zauważył zmiany plików w repozytorium.
[#10] Re: A500 v8.1, Sakura i zewnętrzna stacja

@jarob, post #9

Byłbym wdzięczny za fotki-mecze się z tym od niedzieli
A to repozytorium jest gdzieś ogólnie dostępne? Przylutowanie przewodów do złącza db23f zajęło mi dobre 2h bo nie miałem żadnej dokumentacji i drogą dedukcji po ścieżkach na płytce dochodziłem który pin do którego pada lutować 😂

Ostatnia aktualizacja: 05.06.2018 19:02:36 przez remo
[#11] Re: A500 v8.1, Sakura i zewnętrzna stacja

@remo, post #10





To 2 pierwsze obrazki jakie wyskakują po wpisaniu "Amiga drive pinout".
wg. tego 2go zewnętrzna nie zadziała jako DF0 bo tam nie ma sygnału sel0. Dlatego jak pisałem wcześniej trzeba coś zakombinować.
[#12] Re: A500 v8.1, Sakura i zewnętrzna stacja

@remo, post #10

Pewnie, że jest ogólno dostępne tu

Dziwne, że sprzedający nie podał Tobie linka.

Fotki za moment.
[#13] Re: A500 v8.1, Sakura i zewnętrzna stacja

@jarob, post #12

Obiecane zdjęcie
[#14] Re: A500 v8.1, Sakura i zewnętrzna stacja

@ZbyniuR, post #11

Dzięki- z tego drugiego korzystałem "rozkminiając" połączenia na płytce sakury.
Nie chciałbym ze środka cokolwiek wyprowadzać, marzy mi się podłączenie zewnętrznej stacji Pecetowej po przeróbce lub Goteka jako DF0, a ta w środku byłaby oszczędzana dla potomnych (Bootselectorem z przełącznikiem dostępnym pod trapem /żeby nie wiercić/ od święta uruchamiałbym sobie Chicon'a fabrycznego)
Gotek ma ustawienie DF0 i tak kombinuję czy z tą płytką Sakura nie udałoby się osiągnąć zamierzonego efektu. Takie kabelki /taśmy czy przełączniki wyprowadzone ze środka czy to przez fabryczne otwory wentylacyjne czy nie daj Bóg wiercone w oryginalnej obudowie jakoś godzą w moje poczucie estetyki:)
[#15] Re: A500 v8.1, Sakura i zewnętrzna stacja

@jarob, post #13

Serdeczne, wielkie dzięki- dziś (a właściwie już wczoraj :) ) nie dałem rady tego sprawdzić z powodu u obowiązków "pracowych" ale jutro zastosuję tę modyfikację i mam nadzieję będzie to koniec moich zmagań w tym zakresie.
Dam znać o efektachOK
[#16] Re: A500 v8.1, Sakura i zewnętrzna stacja

@remo, post #14

Sprzęt nieużywany rdzewieje szybciej niż używany.
Tyle męczarni by oszczędzić coś co i tak zdechnie. Zupełnie nie mój styl, ja kombinuje jak trzeba a nie wcześniej. Dla mnie marka stacji nie ma znaczenia.
[#17] Re: A500 v8.1, Sakura i zewnętrzna stacja

@remo, post #14

No niestety- po modyfikacji nic się nie zmieniło.
Podłączona stacja (dziś próbowałem też z nieprzerobioną Citizen) w Xcopy jest widoczna jako DF1, kiedy robię weryfikację sypie 2kami- co ciekawe nawet jak ją w między czasie odłączę to i tak weryfikacja leci sobie do końca bez stacji
Czy mógłbyś rozpisać mi połączenia na zasadzie nr pinu na płytce Sakura->nr pinu w DB23?
Już się zastanawiam czy ja gdzieś się nie machnąłem, chociaż sprawdzałem to kilka razy.Przedzwoniłem te przelotowe miedzy złączem 34pin a DB23, ale może na tych przechodzących przez bufory coś pomieszałem.
[#18] Re: A500 v8.1, Sakura i zewnętrzna stacja

@remo, post #17

Podłączyłem na próbę pod ten interfejs w końcu i oryginalną stacyjkę- bez rezultatu:( Nie rusza ani na jp1-jp3 w pozycji 1-2 ani 2-3. Wkurzyłem się i gram w Bestię.

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2018 21:48:36 przez remo
[#19] Re: A500 v8.1, Sakura i zewnętrzna stacja

@remo, post #18

Podałem Ci link do dokumentacji w repozytorium. Tam jest taka rozpiska połączenia płytki do gniazda.
[#20] Re: A500 v8.1, Sakura i zewnętrzna stacja

@jarob, post #19

Człowiek stary i ślepy-faktycznie, bardzo dziękuję.
Była jednak pomyłka z mojej strony prze połączeniu DB23-pady na pcb.

Co ciekawe Gotek juz śmiga jako zewnętrzna stacja (mogę z niego odpalać gry, kopiować na wewnętrzną stację i na odwrót). Jednak mechaniczne stację zewnętrzne zamiast Goteka nie działają. Tak się zastanawiam może to wina słabej wydajności prądowej, albo może sterowanie silnikiem z sakury jeszcze coś krzaczy?

Ostatnia aktualizacja: 09.06.2018 14:16:32 przez remo
[#21] Re: A500 v8.1, Sakura i zewnętrzna stacja

@remo, post #20

Jak masz już teraz wszystko dobrze połączone, to i mechaniczne stacje powinny działać jak zworki ustawisz prawidłowo do danej stacji. Inaczej będą one ustawiane do stacji amigowej wewnętrznej, a inaczej do nie przerobionej PC.

Wydajności prądowej zbyt dużej do jednej stacji nie trzeba, No chyba, że bardzo cieniutki dałeś przewód na +5V i masę.
[#22] Re: A500 v8.1, Sakura i zewnętrzna stacja

@jarob, post #21

Nie przewody normalne 0,25mm2 ze starego kabla paralell.
Zworki jak były ustawione dla Goteka działającego jako df0 (po przelaczeniu bootselectora)tak zostawiłem (jp 1 do Jp3 w pozycji 2-3, jp4 poz i podłączyłem w to miejsce przerobiona Sony (która wcześniej działa ła prawidłowo jako wewnętrzna) także tu chyba ok. Spróbowałem też przekierować zworkę na płytce fdd, ale bez rezultatu.
[#23] Re: A500 v8.1, Sakura i zewnętrzna stacja

@remo, post #22

a JP5 założona?
[#24] Re: A500 v8.1, Sakura i zewnętrzna stacja

@jarob, post #23

Próbowałem z J5 i bez J5. Gotek działa w obu przypadkach, FDD niestety nie.
Czy dioda od stacji ta oryginalna pod Power powinna się zapalać przy wczytywaniu z Goteka? Bo nie działa, tylko jak mam przełączony bootselector na fabryczną to zapala się normalnie
[#25] Re: A500 v8.1, Sakura i zewnętrzna stacja

@remo, post #24

Hmm....

Coś jeszcze musi być nie tak połączone, bo oryginalna stacja podłączona do tego interfejsu musi działać. Oczywiście JP5 musi być dla niej założona.
[#26] Re: A500 v8.1, Sakura i zewnętrzna stacja

@jarob, post #25

Posprawdzałem wszystkie połączenia, poprawność lutowania - wydaje się być okey.
Chyba musze odpuścić. Najważniejsze , że Gotek działa jako DF0 na zewnątrz i mogę z niego kopiować na dyskietki.
Czy dioda FDD w Amidze powinna się zapalać kiedy Gotek podłączony na zewnątrz pracuje jako DF0?
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem