kategoria: Komputery
[#1] CDTV - zasilacz nie podaje 12V
czesc

jak w temacie, zasilacz nie podaje 12V, a wlasciwie to podaje tylko ze niewiele ponad 5V. Oczywiscie nie dziala CDROM, zewnetrzna stacja dyskietek i dzwiek. Poza tym wsyzstko smiga

czy orientujecie sie moze od ktorego elementu zaczac diagnostyke zasilacza? nie jestem specjalista, ale podstawowe rzeczy chyba dam rade sprawdzic. bezpieczniki sa OK

pewnie i tak wsadze atx z przejsciowka, ale co mi szkodzi najpierw sprawdzic oryginal :)
[#2] Re: CDTV - zasilacz nie podaje 12V

@habib, post #1

Sprawdź na na początek kondensatory po wtórnej stronie zasilacza. Nastepnie diody prostownicze i same trafo czy nie ma zimnych lutów przy odczepach.
[#3] Re: CDTV - zasilacz nie podaje 12V

@habib, post #1

Tak jak pisał krystian77, po tych wskazówkach uruchomisz zasilacz. Od siebie mogę dodać, żebyś za żadne skarby nie próbował pchać tam atx-a. Tylko wtedy jak fabryczny nie wydoli prądowo bo planujesz montować tam jakieś prądożerne cudo
[#4] Re: CDTV - zasilacz nie podaje 12V

@Esio, post #3

nic ekstra nie planuje wsadzic, wiec fabryczny powinien wydolic. ten atx to po prostu z lenistwa :)

jak na razie przelutowalem odczepy trafo, sprawdzilem diody i czesc kondensatorow. niestety czesc kondkow jest poza zakresem pomiarowym mojego miernika. na oko wygladaja ok, zadnych "wylewow".

musze jeszcze sprawdzic tranzystory, szczegolnie te na radiatorze
[#5] Re: CDTV - zasilacz nie podaje 12V

@habib, post #4

Schematu tego cuda chyba nie ma, a nie mam możliwości teraz rozkręcić swojej CDTV żeby podać ci konkretnie które elementy musisz sprawdzić/wymienić. Jeśli masz możliwość pomiaru napięcia z wyjętą wtyczką na której wychodzi +12V na płytę to zmierz czy sam zasilacz daje tyle co trzeba bez obciążenia. P101 pin nr 2 lub CN21 pin nr 3. Nie mogę jednak zapewnić czy ten konkretnie model wystartuje bez obciążenia. Jeśli będziesz już na granicy załamania nerwowego, zapraszam do mnie do Katowic, albo na SACP szeroki uśmiech Temat powinien być prosty.
[#6] Re: CDTV - zasilacz nie podaje 12V

@Esio, post #5

@Esio będziesz na SACP?
[#7] Re: CDTV - zasilacz nie podaje 12V

@Bartek2075, post #6

Tak, pierwszy raz od stu lat. Tak mało czasu, taka krótka doba, że w zeszłym roku nawet ani razu Amigi nie wyjąłem. Szok
[#8] Re: CDTV - zasilacz nie podaje 12V

@Esio, post #5

schematu raczej nie ma. spedzilem troche szukajac po googlach i forach. najbardziej zszokowalo mnie swietej pamieci C=, bo jak mozna w service manualu opisac wszystkie moduly kompa poza zasilaczem?

Bez obciazenia daje okolo 5.8V. Bylem dzisiaj w lokalnym serwisie, gostek za darmo pomierzyl mi to, ale stwierdzil ze bez schematu to kupa dlubania. Powiedzial tylko ze 12V jest przed tranzystorem kluczujacym (C3852), a za nim juz go nie ma. Stwierdzil ze 12V jest, tylko nie jest stabilizowane. Nie wiem ile w tym prawdy

tak w ogole, to najpierw zaczely mi sie problemy z dzwiekiem (znieksztalcenia). widac audio jest najbardziej zalezne od 12V. Kilka dni pozniej przestala dzialac zewnetrzna stacja, a jeszcze nastepnego dnia cdrom. Degradowalo sie to z czasem

SACP to nie glupi pomysl. Juz jakis czas myslalem zeby sie wybrac. A jak sie nie uda, to moge podrzucic do Kato
[#9] Re: CDTV - zasilacz nie podaje 12V

@habib, post #8

Daj znać czy będziesz na SACP, to też wezmę CDTV. Może ogarniemy temat na miejscu.
[#10] Re: CDTV - zasilacz nie podaje 12V

@Esio, post #9

na 99% bede w Siemianowicach w sobote, z samego rana. Zabiore bajtle
jakby sie cos zmienilo to napisze jeszcze w piatek
[#11] Re: CDTV - zasilacz nie podaje 12V

@habib, post #10

Uroczyście informuję, że zasilacz do CDTV kolegi uruchomiłem. Informacja dla potomnych :

- brak -12V
- zaniżone +12V do 4V

Uszkodzona dioda Zenera D112 - 10V. Dioda wygląda jak rezystor z paskiem brązowym i czarnym. Nie ma zwarcia, tylko lekkie przewodzenie w kierunku zaporowym.

Oczywiście nie musi to być zawsze ta sama przyczyna, ale warto sprawdzić.
Szkoda, że nie udało się na SACP. Kolega będzie musiał odwiedzić Nikiszowiec szeroki uśmiech
[#12] Re: CDTV - zasilacz nie podaje 12V

@Esio, post #11

dodaje jeszcze zdjecie z zaznaczona dioda ktora nalezalo wymienic

jeszcze raz wielkie podziekowania dla Esia

[#13] Re: CDTV - zasilacz nie podaje 12V

@Esio, post #11

Uszkodzona dioda Zenera D112 - 10V. Dioda wygląda jak rezystor z paskiem brązowym i czarnym. Nie ma zwarcia, tylko lekkie przewodzenie w kierunku zaporowym.
Oczywiście nie musi to być zawsze ta sama przyczyna, ale warto sprawdzić.


Przyszła wiekopomna chwila i ... zepsuł mi się ten w/w zasilacz, aż bezpiecznik (T5a250v) wywaliło,

tak siedzę i dłubię,
przy okazji wymieniłem wszystkie kondziory, kilka rezystorów i sprawdziłem diody, d112, d109, są ok,

co jeszcze sugerujesz sprawdzić/wymienić?

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2023 03:54:05 przez Cezarykl
[#14] Re: CDTV - zasilacz nie podaje 12V

@Cezarykl, post #13

Jak pali Ci bezpiecznik 230V to masz uwalone:

-Mostek
-Gdzieś przed mostkiem coś zwiera
-Tranzystory mocy

Nie naprawiałem tego zasilacza nigdy, ale objawy uszkodzenia wskazują na gorącą stronę. Czy tam w szeregu jest ten termistor który ogranicza prąd pobierany przez kondensatory ?

Jest gdzieś schemat tego ?
[#15] Re: CDTV - zasilacz nie podaje 12V

@Hubez, post #14

wstawiałem nowy bezpiecznik i jak na razie.... on żyje :)
i na każdym wyjściu jest dosłownie 2-3 volty :(

nie mam schematów :(
[#16] Re: CDTV - zasilacz nie podaje 12V

@Cezarykl, post #15

Zapodaj foty. Może kondensator pierwotny wysechł. Podeślij zdjęcia całego środka. Co to za model ?
[#17] Re: CDTV - zasilacz nie podaje 12V

@Hubez, post #16

kondziory juz wymieniłem,

dosłownie TO:

http://blog.worldofjani.com/?p=5928

ps.
zostaje chyba tylko spr te układy przykręcone do tego największego radiatora :)


Ostatnia aktualizacja: 12.02.2023 17:09:51 przez Cezarykl
[#18] Re: CDTV - zasilacz nie podaje 12V

@Cezarykl, post #17

Dziwny zasilacz (chodzi mi o budowę).

Sprawdź na nóżkach M51977P zasilanie - 16 i 13 nóżka. Powinno zawierać się w zakresie 12 - 30V.
[#19] Re: CDTV - zasilacz nie podaje 12V

@Hubez, post #18

Sprawdź na nóżkach M51977P zasilanie - 16 i 13 nóżka. Powinno zawierać się w zakresie 12 - 30V.

skacze między 11 a 16v,
czyli uszkodzony?
[#20] Re: CDTV - zasilacz nie podaje 12V

@Cezarykl, post #19

Jakby co to mam schematy dla CDTV, w tym schemat PSU.
[#21] Re: CDTV - zasilacz nie podaje 12V

@nostrum666, post #20

Jakby co to mam schematy dla CDTV, w tym schemat PSU

proszę, udostępnij to gdzieś na necie :)
dla potomnych coś będzie :)
[#22] Re: CDTV - zasilacz nie podaje 12V

@Cezarykl, post #21

Wyślij maila na priv to podeślę Ci paczkę z całym service manualem.
[#23] Re: CDTV - zasilacz nie podaje 12V

@nostrum666, post #22

[#24] Re: CDTV - zasilacz nie podaje 12V

@snifferman, post #23

Jakby co to mam schematy dla CDTV, w tym schemat PSU.


było już kiedyś ...

wiec wklejam ponownie
:)

https://www.ppa.pl/forum/elektronika/43751/schemat-cdtv#m739773

z tym, że to jest strasznie uboga wersja
:(


Ostatnia aktualizacja: 12.02.2023 19:57:50 przez Cezarykl
[#25] Re: CDTV - zasilacz nie podaje 12V

@Cezarykl, post #17

wylutowałem wszystkie 5 tranzystorów z radiatora
:)

i widzę, ze chyba te 2 mosfety, miernik pokazuje jako diody
:(
https://imgur.com/a/2QGDOmJ



Ostatnia aktualizacja: 13.02.2023 14:42:57 przez Cezarykl
[#26] Re: CDTV - zasilacz nie podaje 12V

@habib, post #1

zawsze można o czymś takim pomyśleć
https://www.ebay.pl/itm/225333266073
link
[#27] Re: CDTV - zasilacz nie podaje 12V

@Cezarykl, post #25

zapomniałem o 6 mosfecie
:)

[#28] Re: CDTV - zasilacz nie podaje 12V

@mkdevil666, post #26

zawsze można o czymś takim pomyśleć


CZY ktoś ma (lub wie, gdzie one są) gerbery do wersji CDTV adapera ATX ??
[#29] Re: CDTV - zasilacz nie podaje 12V

@Cezarykl, post #25

wylutowałem wszystkie 6 tranzystorów z radiatora
:)


gdzieś mi wcięło spis, co gdzie było wlutowane (te 6 tranzystorów) :(

czy ktoś posiada info (zdjęcia? schemat), co gdzie powinno być??

bo przyszła mi dziś paczka z ali (praktycznie po miesiącu), z podejrzanym,
uszkodzonym scalakiem i trzeba by było je sprawdzić :)



Ostatnia aktualizacja: 08.03.2023 18:55:39 przez Cezarykl
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem