kategoria: Stacje dyskietek
[#1] X-Copy a stacja dyskietek
Zauważyłem następujący problem w swojej Amidze 600. Odpalam program X-Copy, wrzucam dyskietkę, którą chcę sformatować by na nią nagrać nową grę. Formatuję i sprawdzam później opcją "checkdisk" - wszystko jest okej, jestem pewien, że dyskietka jest sprawna.

Następnie kopiuję również "pewną" dyskietkę z grą (też sprawdzona "checkdisk") - kopiowanie odbywa się sprawnie (same zera w X-Copy). Jednak po włożeniu już tej dyskietki (na którą nagrałem grę) ona się odtwarza częściowo jest obraz trainera a dalej już koniec. Resety nic nie dają. Pierwsza dyskietka oczywiście działa. Próbowałem powtórzyć kopiowanie i dalej to samo.

Czy winą może być wyeksploatowana stacja dysków?
[#2] Re: X-Copy a stacja dyskietek

@guzik-zapasowy, post #1

Nagrywasz z weryfikacją?

Jakiej opcji do kopiowania w xcopy używasz ? DOSCOPY+?
Spróbuj użyć NIBBLE.
Będzie zdecydowanie dłużej kopiować, ale robi to dokładniej.
[#3] Re: X-Copy a stacja dyskietek

@guzik-zapasowy, post #1

Sprawdź D-Copy. Nie wiem dlaczego ale na A1200 działa mi X-Copy a nie chce D-Copy. A na A600 jest odwrotnie. Sprawdź również inne wersje "pewnej" gry do skopiowania. Sprawdź skopiowaną grę na A500 bo być może gra nie ruszy na A600 ze względu na wersje.

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2019 09:41:41 przez Stoopi
[#4] Re: X-Copy a stacja dyskietek

@guzik-zapasowy, post #1

Kopiuj zawsze z weryfikacją (V) jak pisze Norbert. Powinno wtedy być dobrze. Bez weryfikacji może czasem zapisywać pojedyncze ścieżki z błędami w miejscach gdzie dyskietka zaczyna się psuć. Gra może mieć jeszcze jakieś zabezpieczenie przed kopiowaniem ale sam dawno się z tym nie spotkałem.

Możesz jeszcze dyskietkę pod kątem błędów sprawdzić FixDiskiem. Przy dosowych można sprawdzić nawet poprawność zapisanych plików. Przy ndos tylko poprawność zapisu (checksum ścieżek). Program może nie czytać pewnych najnowszych standardów zapisu (filesystemów).
[#5] Re: X-Copy a stacja dyskietek

@Norbert, post #2

Tak - wybieram doscopy+ zawsze. Nibble nie próbowałem, ale przetestuję - dzięki za podpowiedź.
[#6] Re: X-Copy a stacja dyskietek

@Rafał A-3000, post #4

Wybierając doscopy+ właśnie po niby prawidłowym skopiowaniu dyskietki (same zera) po wrzuceniu jej wyświetliło się "checksum file error". Ale dyskietka była skopiowana bez weryfikacji.
[#7] Re: X-Copy a stacja dyskietek

@Norbert, post #2

Wybrałem "nibble", ale dyskietka-matka zczytała się tylko w około 20% i poprosiła o zamianę na dyskietkę na którą chcę nagrać. Nagrywam (też leci tylko do około 20%) wyskakuje, że kopiowanie skończone. Po odpaleniu skopiowanej dyskietki gra nie startuje.

Jak używać tej opcji "nibble"?

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2019 17:15:26 przez guzik-zapasowy

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2019 17:16:13 przez guzik-zapasowy
[#8] Re: X-Copy a stacja dyskietek

@guzik-zapasowy, post #7

Nibble to ostateczność.
Ustaw DOSCOPY+ i weryfikację i kopiuj dyskietkę.
Jeśli skopiowana dyskietka nie działa, to może mieć na dyskietce z xcopy wirusa, który na przenosi sie na nowo przegraną dyskietke.
Co masz za wersję xcopy? Jedna była rozpowszechniana z trojanem
Tu masz opis wirusa. Idealnie pasuje do Twojego przypadku
X-Copy 8.5 Bomb
[#9] Re: X-Copy a stacja dyskietek

@Norbert, post #8

Mam dyskietkę z programem Virus Z. Po włożeniu dyskietki z X-Copy wyświetla komunikat o wirusie "Joshua 1" i poleca zainstalowanie bootblocka. Co mam później wybrać by dyskietkę sformatować? Opcję FastFileSystem czy Not Bootable w Virus Z?

Mam też bezwirusową dyskietkę z programami, na którym jest właśnie ten Virus Z, ale jest też wersja X Copy 8 Professional i tam też zauważyłem opcję Install, której do końca nie rozumiem:

"INSTALL - Installs a bootblock onto a disc. There are three options:- XCOPY , DOS
or Ncboot. X-Copy bootblock is a virus checking bootblock. When a disc
with this Bootblock is booted, it will automatically detect if a virus
is on the disc. Dos bootblock simply boots up AmigaDos . Noboot
installs a non-bootable bootblock."
[#10] Re: X-Copy a stacja dyskietek

@guzik-zapasowy, post #9

Obojętnie jaki bootblock i filesystem.
Ważne, żeby wirusa nie było.
Jeśli na innych dyskietkach/adf/dms masz wirusy to przeniosą się one na nagrywany nośnik.
[#11] Re: X-Copy a stacja dyskietek

@Norbert, post #10

a nie chcesz kolekcjonowac takich wirusow? :) w sumie wy wiecie czy gdzies w necie jest jakis zbior tego?
[#12] Re: X-Copy a stacja dyskietek

@ami2019, post #11

[#13] Re: X-Copy a stacja dyskietek

@Norbert, post #10

Teraz nie rozumiem jak na 100% sprawnej wersji X-Copy 8 Professional uratowaną przed Virus Z i z wybranym dowolnym bootblockiem gdy chcę "dobrą" (bez wirusów) dyskietkę przegrać (wybieram doscopy+) i owszem coś się zaczyna dziać, przeleci pierwszą rząd zer i nagle za każdym razem program się sam restartuje i wyskakuje czerwone guru :///

Sama nawet sprawna dyskietka się nie chce zaczytać do skopiowana. Na wersji zawirusowanej X-Copy 8.5 kopiowanie działa do końca no ale co z tego :///
[#14] Re: X-Copy a stacja dyskietek

@guzik-zapasowy, post #13

Z tego wynika ze ta niby sprawna dyskietka ma wirusa/y
Wystarczy ze wirus jest w pamięci, a wkładasz czysta dyskietkę, od razu się infekuje.
Jeśli działałes tak długi czas to prawdopodobnie wirusa masz na wszystkich dyskietkach, jakie wkladales odbezpieczone do stacji dysków.

Możesz mi podesłać obraz tej "pewnej" dyskietki? Mail w profilu.
[#15] Re: X-Copy a stacja dyskietek

@guzik-zapasowy, post #1

Cześć

Zna ktoś ten program do kopiowania?

Odnalazłem na dyskietce.


Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem