kategoria: Stacje dyskietek
[#1] Gotek jako DF1
Czołem.
Mam problem z wykrywaniem goteka podłączonego przez zewnętrzne interfejsy
Mam Classic WB 68K
Dlaczego zarówno na A600 jak i A1200 muszę inicjować stacje?
"Normalnie" system nie wykrywa zewnętrznej po podłączeniu przez interfejs.
Zasilanie dochodzi, ekran i przyciski działają, ale nie pojawia się ikona na pulpicie/nie czyta adf.
Postanowiłem więc sprawdzić przez xcopy.
Kiedy w toolsach włączę "switch all drives on" - wszystko śmiga, zewnętrzny gotek czyta adfy, głośniczek brzęczy.
Po ponownym włączeniu Amigi znowu system znowu widzi tylko df0...
O co chodzi? Czy mogę gdzieś to włączyć/ustawić na stałe?

Ostatnia aktualizacja: 03.05.2019 10:34:24 przez movin
[#2] Re: Gotek jako DF1

@movin, post #1

Widocznie te interface niepoprawnie identyfikują df1:
To ze xcopy potrafi, to już inna bajka.
[#3] Re: Gotek jako DF1

@movin, post #1

A czy w tych kompach (1200/600) nie masz przypadkiem przerobionych alpsow?
Ja miałem dokładnie taki sam objaw, nic co było podpięte jako df1 nie działało, a to właśnie z winy źle zrobionego alpsa wewnątrz obudowy. Zamiast _RDY był zrobiony wg schematu z netu do punktu RD.
Po zdrobnieniu RD z Sel0 przez diodę wszystko działa jak trzeba. I zewnętrzne stacje też.
Tylko SysTesta wykrywa że to jest hacked pc drive (za szybki sygnał RDY).
[#4] Re: Gotek jako DF1

@movin, post #1

Też mam ten interface i nawet zrobiłem ten od Romana ale ani na jednym ani na drugim nie udało mi się uruchomić żadnej stacji tz ani gotek ani normalny floppy nie ruszył
To co zrobiłem to wsadzilem goteka do środka amigi jako DF1 i wszystko działa jak ta lala
[#5] Re: Gotek jako DF1

@Kulamario, post #4

Dzięki za podpowiedzi.
Sprawdziłem Amiga Test kitem i DF0 jest oryginalna
Program widzi i rozpoznaje również DF1

Read test - inicjalizuje (inaczej tego nie umiem nazwać) DF1 w ten sam sposób co xcopy ponieważ po soft resecie gotek na DF1 widzi go już poprawnie, Jest ikona i normalnie czyta...

No i mam zagwozdkę. Wg mnie to problem software a nie hardware, ale w porównaniu z wieloma forumowymi wyjadaczami to jestem zielony więc mogę się mylić

Ostatnia aktualizacja: 03.05.2019 16:13:10 przez movin
[#6] Re: Gotek jako DF1

@movin, post #5

Ten interfejs bez układów logicznych nie jest 100% kompatybilny i u mnie np gotek z FF nie inicjowal się poprawnie bez układów logicznych(chyba że miał pendrivea ze zmapowanym adf'em).Gotek z HXC za to działał normalnie.
[#7] Re: Gotek jako DF1

@snifferman, post #6

Ja w sumie korzystałem tylko z takiego interface'u link i mogę powiedzieć, że działa bezproblemowo, a z tego co pamiętam/czytałem na forum to z tymi na taśmie ludzie mieli problemy, tylko nie pamiętam czy to nie był przypadkiem problem z konkretnym egzemplarzem.

W każdym bądź razie na interfejsie sakura wszystko działa bez żadnych kombinacji. Jedynie minus, że trzeba obie go samemu zrobić, bo chyba nikt go już nie sprzedaje.

Ostatnia aktualizacja: 03.05.2019 20:24:14 przez lopezpb
[#8] Re: Gotek jako DF1

@snifferman, post #6

Gotka z FF można skonfigurować "sprzetowo" tak samo jak z HXC.
Widocznie były inaczej ustawione.
[#9] Re: Gotek jako DF1

@Norbert, post #8

Gotka z FF można skonfigurować "sprzetowo" tak samo jak z HXC.

Rozwiń myśl, to przetestuje.

Sprawdzałem goteka HXC jak i FF (jako DF1) na jednej taśmie z DF0 fabryczną. FF nie był widziany przy starcie amigi, jeżeli nie było w nim zamontowanego ADFa. Wystarczyło włożyć PenDrive i zresetować amigę, aby został wykryty. Jeden z forumowiczów testował tak Goteka z Cortexem i nie zauważył takiej dolegliwości.
[#10] Re: Gotek jako DF1

@snifferman, post #9

[#11] Re: Gotek jako DF1

@Norbert, post #10

Witam
Mam mały problem dostałem dziś zewnętrzną stacje dysków stacja jest na pewno sprawna
sprawdzona na A500 osobiście
W A1200 mam normalnie wewnętrzną jako DF0 i Gotek tez wewnętrznie jako DF1 (na jednej taśmie z podwójnym złączem)wszystko działa jak należny ale jak podłącze ta zewnętrzną stacje to amiga już nie widzi tej zewnętrznej
Po odłączeniu Goteka z DF1 zewnętrzna stacja zaczyna być rozpoznawalna i działa bez problemu
Czy jest możliwość ustawienia Goteka jako DF2? albo tej zewnętrznej jako DF2?
Dodam ze na zewnętrznej stacji nie widzę żadnych przełączników co by można było ustawiać stacje jako DF1 czy DF2 czy tam DF3
Myślę ze to by rozwiązało mój problem
Może się ktoś wypowiedzieć w tej kwestii ?
Bardzo proszę o pomoc

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2019 12:33:02 przez Kulamario
[#12] Re: Gotek jako DF1

@Kulamario, post #11

Na zewnętrznym porcie masz piny:

21(/SEL1)
9(/SEL2)
20(/SEL3)

co odpowiada DF1,DF2,DF3, myślę, że wystarczy w taśmie przestawić.
[#13] Re: Gotek jako DF1

@lopezpb, post #12

Czyli mam zamienić przewód z pinu numer 21na pin numer 9 ?
Jeszcze tego nie rozbieralem więc nie wiem co tam jest w środku
Jak rozbiore i zobaczę to się odezwę jak to wygląda
[#14] Re: Gotek jako DF1

@Kulamario, post #13

Jeszcze mi się taka myśl nasunęła, że skoro masz 2 stacje w środku to 2-ga musi brać skądś sygnał SEL1 (zapewne z portu zewnętrznej stacji), zmień go na SEL2 lub SEL3 i już.
[#15] Re: Gotek jako DF1

@lopezpb, post #14

W środku mam normalną 3,5 i goteka
w goteku mam zworke na S1 a nie ma już możliwość S2

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2019 15:22:06 przez Kulamario
[#16] Re: Gotek jako DF1

@Kulamario, post #15

To nie chodzi o zworkę S2 (ktorej Gotek nie ma) tylko o SEL2 w złączu zewnętrznej stacji.
Musisz kabelek, który idzie do SEL1 połączyć do SEL2.
Kabelek SEL2 pozostanie wolny wiec go zaizoluj.

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2019 20:50:00 przez Norbert
[#17] Re: Gotek jako DF1

@Norbert, post #16

Tak Ja wiem że chodzi o sygnał SEL2
Tu kolega dał opis:
Pin21(/SEL1)
Pin9(/SEL2)
Pin20(/SEL3) 

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2019 21:57:24 przez Kulamario
[#18] Re: Gotek jako DF1

@Kulamario, post #17

To po co wspominasz o zworce S2 w Goteku?
Podłącz tak jak kolega opisał.
[#19] Re: Gotek jako DF1

@Norbert, post #18

Bo może jest nie opisana a ja o tym nie wiem
Dlatego napisałem
[#20] Re: Gotek jako DF1

@Kulamario, post #19

Nie wiem jaką masz tą zewnętrzną stację.
Te z epoki często miały przewód z konektorem, z którego da się wyjąć przewody i zamieniać miejscami.
[#21] Re: Gotek jako DF1

@snifferman, post #20

Tylko to trzeba przelutować we wtyczce, która wchodzi do portu w amidze. Przewód ma tylko 20 żył i przeważnie jest podłączony tylko sygnał SEL1.
[#22] Re: Gotek jako DF1

@jarob, post #21

Jak ma 20 żył to jest duże prawdopodobieństwo, że są wszystkie SELx podłączone, ale to trzeba "przedzwonić" :)
[#23] Re: Gotek jako DF1

@lopezpb, post #22

Jeżeli stacja zewnętrzna jest przelotowa to na 100% są te sygnały w stacji, bo idą dalej do gniazda w stacji (do podłączenia kolejnej stacji zewnętrznej).
[#24] Re: Gotek jako DF1

@Adinfo, post #23

Dokładnie tak jak mówisz. Wszystkie, które mam są przelotowe, więc zapomnialem o tym wspomnieć.
[#25] Re: Gotek jako DF1

@snifferman, post #24

U mnie wygląda to podobnie
https://drive.google.com/file/d/1-ySMWZHXweqpC4cBrbbJmTfygDKBOPxY/view?usp=sharing
https://drive.google.com/file/d/10-8XfT9Qa65klPwy31TT0nBunTW7g0ef/view?usp=sharing
mam zamienić przewód z pinu numer 21na pin numer 9 we wtyczce co idzie do amigi ?

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2019 13:06:17 przez Kulamario
[#26] Re: Gotek jako DF1

@Kulamario, post #25

Zamień 21 z 9 i powinno być ok.
[#27] Re: Gotek jako DF1

@lopezpb, post #26

zmieniłem we wtyczce
nadal nie widać stacji
a po podłączeniu stacji do A500 mam komunikat DF1:BAD

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2019 14:22:18 przez Kulamario
[#28] Re: Gotek jako DF1

@Kulamario, post #27

A w boot menu co widać?

W A500 tez masz podpięty Gotek wewnetrznie jako DF1?
[#29] Re: Gotek jako DF1

@Norbert, post #28

Tak gotek podpięty wewnętrznie ale w A1200 w boot menu widać tylko DF1 czyli goteka
W A500 mam tylko wewnętrzną DF0 3,5 gdy podłączyłem tak przerobiona stację to w WB mam ikonkę i napis DF1:BAD
Jak by było ok to powinno być widoczne chyba jako DF2 tą zewnetrzna stacja ?


Ostatnia aktualizacja: 09.07.2019 15:02:09 przez Kulamario
[#30] Re: Gotek jako DF1

@Kulamario, post #29

Jeszcze napisze, abyś zrozumiał.
Co widać w bootmenu jeśli podłączysz zewnętrzną stacje, a Gotek jest podpięty wewnątrz jako df1 ze stacją df0 (na jednej stacji)
Jaką mamy pewność że dobrze wykonałes przeróbkę z zamiana sygnału SEL1 za SEL2 w stacji zewnętrznej?
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem