kategoria: Płyty główne
[#1] Amiga CD32 Pomocy Brak koloru czerwonego w obrazie. Budowa Component ?
Witam.
Proszę o pomoc dla mojej Amigi CD32 ponieważ dostałem ją po nieudanej wymianie kondensatorów. Jest to wersja płyty V3
Człowiek który się podjął wymiany i uszkodził ścieżki na płycie głównej nie dokończył pracy.
Przed wymianą kondensatorów komputer NIE WYŚWIETLAŁ KOLORU CZERWONEGO na złączu kompozytowym oraz NIE WYŚWIETLAŁ KOLORU CZERWONEGO na złączu antenowym.
Ja wymieniłem wszystkie kondensatory i poprawiłem ścieżki ale jest nadal tak samo.
Z Kompozytowego wyjścia oraz RF nie wyświetla się kolor czerwony.

Wymontowałem puszkę RF z kablem antenowym i zbudowałem płytkę dzięki której myślałem że podłącze do niej trzy przewody COMPONENT ponieważ mam takie wejście w telewizorze.

link
link
Lecz okazało się że chyba nie wiem jak :(
MOŻĘ ŹLE TO PODPINAM. TU PROSZĘ O POMOC i pokazanie jak to powinno wyglądać.
link
link
link
Sprawdziłem wyjście S-VIDEO w Amidze przewodem jaki do niej otrzymałem
link
Okazało się że wyświetlany obraz jest z tego wyjścia CZARNO - BIAŁY.
Czy ktoś wie gdzie mógł zaginąć czerwony kolor ?
Układ SONY CXA1145M Jest raczej sprawny ponieważ gdy ŹLE podłączyłem przewody z tego układu poprzez płytkę z kondensatorami i rezystorami.
To na telewizorze ukazał się przez chwilę migoczący obraz z zniekształceniami lecz przebijał tam kolor fioletowy. Koloru fioletowego nie da się uzyskać z niebieskiego i zielonego.
Więc myślę że czerwony powinien działać tylko że gdzieś ginie po drodze nim dojdzie do wyjść Kompozyt oraz RF
Widziałem na necie też gdzieś taką płytkę dla SEGI .
Czy ona może emulować obraz z układu CXA1145M na obraz COMPONENT ?
link

Zamieszczam pod spodem link obrazu płyty głównej na wypadek gdyby ktoś chciał oznaczyć dla mnie jakieś punkty do sprawdzenia czy montażu czegoś.
link
Chcę uratować ten egzemplarz ponieważ posiadam do niego wszystkie sprawne graty i chciałem się poczuć jak za małolata gdy używałem komputerów Amiga.

Ogólnie
Proszę o pomoc w :
-odnalezieniu gdzie mógł zaginąć czerwony kolor za układem sony
- pomoc w podłączeniu komponentowych kabli do układu sony.

Pozdrawiam.

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2019 14:27:43 przez Bumerowiec
[#2] Re: Amiga CD32 Pomocy Brak koloru czerwonego w obrazie. Budowa Component ?

@Bumerowiec, post #1

Kolory trzeba sprawdzać począwszy od U4 Lisa przez U30, U36 do U12.
Na początek schemat i prosty miernik w rękę żeby sprawdzić połączenia pomiędzy układami i innymi elementami w torze czerwonego koloru.
[#3] Re: Amiga CD32 Pomocy Brak koloru czerwonego w obrazie. Budowa Component ?

@Bumerowiec, post #1

Jeśli chcesz uzyskać s-video z Amigi na telewizorze z EURO/SCART to masz tylko 5% szans że AKURAT Twój telewizor/monitor obsługuje ten sygnał.
[#4] Re: Amiga CD32 Pomocy Brak koloru czerwonego w obrazie. Budowa Component ?

@Stoopi, post #3

Ale ja podlaczylem do zlacza s-video kabel ktory pokazalem. na drugim koncu jet euro zlacze. probowalem na dwoch telewizorach tego podlaczenia i na obu jest czarno bialy obraz.
[#5] Re: Amiga CD32 Pomocy Brak koloru czerwonego w obrazie. Budowa Component ?

@Bumerowiec, post #4

Już wiem na 99% żę do układu cxa1145 nie dochodzi sygnał czerwony. Ponieważ podniosłem kondensatory C211A , C211B ,C211C tak je podniosłem jak szlabany na przejeździe kolejowym . Gdzie jedna nóżka była przylutowana do płyty po stronie układu U36.
Gdy po kolei podłączałem do CX1145 kondensatory kabelkiem pokazywały się poszczególne kolory. Oprócz czerwonego. Wtedy wpadłem na pomysł. Podłączyłem wyjście z kondensatora który doprowadza kolor zielony do wejścia w ukądzie gdzie powinien przyjść kolor czerwony. Oszukałem tym sposobem układ cxa1145. W efekcie na ekranie pojawił się kolor czerwony w miejscach gdzie powinien być zielony..
Potem spróbowałem zrobić odwrotną sytuacje. Od kondensatora gdzie powinien wychodzić kolor czerwony podpiąłem go do układu cxa1145 w miejsce gdzie powinienem wpiąć zielony. I okazało się że nic się nie dzieje. Czyli do kondensatora C211a nie dochodzi sygnał czerwony. Kondensator jest sprawny ponieważ zamieniałem go i nie przyniosło to rezultatu.
[wyróżniony] [#6] Re: Amiga CD32 Pomocy Brak koloru czerwonego w obrazie. Budowa Component ?

@Bumerowiec, post #5

Witam.
Sprawdź czy jest przejście:
pin 26 układu U30 (BT101) a pin 9 U36 (HC4066) potem
pin 8 U36 a kondensatorem C211A (0,22uF) którego druga
nóżka połączona jest do pin 2 U12 (CXA1145).
Z tego co pisałeś to już badałeś okolice tego kondensatora.
Schemat jest dostępny na AmigaWiki.
Co do braku jakiego kolwiek koloru na S-video to sprawdź tor chroma:
pin 15 U12 (ChromaOut) do pin 4 gniazda CN9
Po drodze jest tranzystor, 2 rezystory, 2 kondensatory i koralik FB.
Do takiego "druciarstwa" najlepiej użyć kynar-a zamiast drutu telefonicznego.
Pozdrawiam.

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2019 00:11:16 przez ted
[#7] Re: Amiga CD32 Pomocy Brak koloru czerwonego w obrazie. Budowa Component ?

@Bumerowiec, post #4

Złącze SCART obsługuje S-Video i nie jest to żadna konwersja. Odbiornik MUSI być przystosowany do odbioru sygnału S-Video przez SCART.
1
[#8] Re: Amiga CD32 Pomocy Brak koloru czerwonego w obrazie. Budowa Component ?

@ted, post #6

Hej Ted.
Zanim napisałeś mi posta zacząłem sam grzebać ponieważ jeden z użytkowników napisał że muszę zbadać o stronie koloru czerwonego przejścia pomiędzy układami od cxa1145 do u36 potem u30.... i tak dalej. Najpierw usunąłem tą płytę z nieudanym rgb na drutach telefonicznych :) W moim przypadku na szczęście sygnał zaginą gdzieś pomiędzy u30 a cxa1145. Posługując się schematem nie mogłem rozszyfrować które nóżki są które w układzie u36 ale po schemacie widziałem że kolor czerwony idzie od cxa1145 do kondensatora c221A , potem do u36 a na końcu rozdziela się na u30 oraz rezystor r232a. Nie wiem jakie zadanie ma układ U36 ale gdzieś blisko niego lub w nim samym sygnał ginie. Próbowałem podgrać luty lecz nie dało to rezultatu, więc pomyślałem że połącze pin wyjściowy c221a z wejściowym pinem r232a . Zrobiłem to oprzez kodensator ceramiczny 100nF aby uniknąć jakiegoś wystrzału i aby pominąć układ U36. Co się okazało? Eureka. Kolor czerwony powrócił. JUż obraz jest wyświetlany normalnie. Co do S-Video to nie jest prawdą że mam 5% szans aby uzyskać kolor. Tylko tak jak napisałeś. Po drodze jest kilka rezystorów i tranzystor. Te tranzystory wiem że padają ponieważ znalazłem film o tym.
Sami zobaczcie . W minucie 16:50 na filmie koleś zaczyna tłumaczyć sprawę braku kolorów w S-Video.
Podaję link do filmu.
link

Problem jest taki że ja nie wiem jakie to są tranzystory ponieważ nie widać oznaczeń. Tam ich występuje chyba trzy. Czy ktoś ma namiar ??

PS
Czy wasze Amigi też nim zaczną czytać płyty poprawnie to muszą się rozbujać? w sensie... Popracować z 15 minut.. Po takim czasie laser czyta już normalnie a wcześniej ma kłopoty z czytaniem.
[#9] Re: Amiga CD32 Pomocy Brak koloru czerwonego w obrazie. Budowa Component ?

@Bumerowiec, post #8

masz 5% szansy na to że telewizor wyświetli ci kolorowy obraz kiedy masz sygnał s-video podłączony przez euro/scart.
[wyróżniony] [#10] Re: Amiga CD32 Pomocy Brak koloru czerwonego w obrazie. Budowa Component ?

@Bumerowiec, post #8

Witam.
Schemat masz tu: https://www.amigawiki.org/dnl/schematics/CD32_R3.pdf
Na stronie 5 jest interesujący nas schemat toru wideo.
Sygnał RGB wychodzi z Lisy (U4) każda składowa w postaci 8 sygnałów trafia na wejścia przetwornika DAC czyli BT101 (U30).
Sygnał z przetwornika idzie do enkodera CXA1145 (U12) poprzez przekaźnik 4066 (U36) który odcina ten sygnał w przypadku jak sygnał RGB
były dostarczany ze złącza krawędziowego np. dekodera MPEG.
Skoro kolor czerwony pojawił się jak ominąłeś U36 to z nim jest problem.
Sprawdź czy nóżka 6 ma połączenia z nóżkami 5, 12 i 13.
Jak połączenie jest to prawdopodobnie ten układ jest uszkodzony.
Co do svideo to w torze chroma_out i luma_out jest po jednym tranzystorze 2N3904. Trzeci element w obudowie tranzystora to dioda 1N914.
Tutaj masz fajną stronę: https://www.amigapcb.org/
Pozdrawiam.

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2019 09:50:54 przez ted
[#11] Re: Amiga CD32 Pomocy Brak koloru czerwonego w obrazie. Budowa Component ?

@ted, post #10

Dziękuję bardzo Ted.
Wyczerpałeś temat.
Jeszcze pozostaje mi sprawa dziwnie pracującego lasera.
Musi trochę pochodzić nim zacznie czytać ,, w miarę ,,
Ponieważ nawet po 10 min jak się rozbuja do pełnej jego mocy działania to i tak ma problemy z czytaniem skomplikowanych gier które zmuszają go do ciągłego czytania.
Gdy wyłączę konsolę na cały dzień to proces zmuszania lasera do czytania trzeba zaczynać od nowa :)
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem