kategoria: Płyty główne
[#1] potrzebna pomoc Amiga 600
cześć, do niedawna tylko przeglądałem forum ewentualnie pare osób zna mnie z popularnego portalu aukcyjnego, chciałbym wam przedstawić projekt nad jakim pracowałem ostatnio.
Potrzebuję pomocy od osób które nie boją się "pobawić" i nie będą się za bardzo przejmować jak ucieknie magiczny dym, poniżej zdjęcia "projektu"
Płyta główna do Amigi 600 rev 2D z modyfikacjami, mam do rozdania 2 sztuki dla chętnych całkowicie za darmo w formie beta testów, co będzie dalej to się okaże jak "projekt" wypali oczywiście dla forumowiczów przewiduję listę kolejkową, ale do tego będzie inny wątek. Zdjęcia w folderze :ReAmiga600 komponenty, elementy pasywne wszystko co potrzeba załatwiacie we własnym zakresie.
płyta jest kopią 1:1 rev 2D z małymi modyfikacjami poniżej:
1) modulator zlikwidowany wstawione AD724 z wyjściem VGA 15Hz i SVIDEO,
2) dodane złącza 5V i 12V w sekcji zasilania, może się przydadzą do chłodzenia
3) 2 miejsca na wlutowanie rezystora R102 przeszkadzającego w instalacji vampire / furia
do płyty zobowiązuję sie dostarczyć plik BOM z informacją co gdzie i jakie wartości oznaczenia również zgodne ze stroną amigaPCB
i niestety Gerberów nie planuję udostępnić, za dużo zabawy mnie to kosztowało, myślę że zrozumiecie
[#2] Re: potrzebna pomoc Amiga 600

@atryd, post #1

Co trzeba zrobić aby zostać beta-testerem?
[#3] Re: potrzebna pomoc Amiga 600

@lopezpb, post #2

Mieć chęć i czas na zabawę no i komponenty, starałem się wszystko poprowadzić tak jak powinno i myślę że będzie działać ale zawsze jest ale, daję płytę w celu sprawdzenia, i w celu naprawienia ewentualnych błędów, mam nadzieję że wszystko jest dobrze z tym ze gwarancji nie mogę dać, za dużo i za długie ścieżki :) liczę też na aktywny udział w sensie jeśli będą problemy to działamy razem w celu ich usunięcia

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2019 21:29:17 przez atryd
[#4] Re: potrzebna pomoc Amiga 600

@atryd, post #3

Brawo atryd, świetna inicjatywa :)
[#5] Re: potrzebna pomoc Amiga 600

@atryd, post #1

Zawsze sie zastanawiam czemu w Twoim i podobnych projektach nie ma miejsca na plycie dla dodatkowego 1MB chipu.
[#6] Re: potrzebna pomoc Amiga 600

@atryd, post #1

Witam.
Byłbym chętny.
Właśnie skończyłem lutować drugą Reamige 1200 - ruszyła od pierwszego włączenia.
Części do A600 mam - pcb z uszkodzonymi ścieżkami układy powinny być dobre.
Pozdrawiam.
[#7] Re: potrzebna pomoc Amiga 600

@michal_zukowski, post #5

Jak przejdziemy na 4ro warstwową płytę to można pomyśleć o 2MB ramu nawet jest idealne miejsce na to no ale wtedy PCB będzie 2x droższe, fakt że można wtedy pomyśleć o innych bajerach jak zegar na pokładzie albo clock port :) jak na razie chce zrobić wersje zbliżoną do oryginału żeby mieć bazę do modyfikacji, już jest pomysł na rozbudowę ramu, i może jakaś turbina by się znalazła inaczej zapinana niż na procesor. jak już będzie wersja działająca to myślę że pomysłów nie zabraknie
[#8] Re: potrzebna pomoc Amiga 600

@ted, post #6

Takiego podejścia do tematu mi właśnie potrzeba.
[#9] Re: potrzebna pomoc Amiga 600

@atryd, post #8

Starczyła by wersja żeby zamiast procka miała goldpiny i żeby można na sztywno wlutować vampira, + 2MB chipu i jest idealna maszyna, największą bolączką jest brak styku z Prockiem, a tak by wszystko chylało elegancko hehe. Kiedyś nawet lutowałem na sztywno Vampira, ale nie wyszło, gdzieś był brak styku a za krótkie kabelki zrobiłem i już mi się odechciało potem poprawiać :)
[#10] Re: potrzebna pomoc Amiga 600

@atryd, post #7

A niby do czego tutaj 4 warstwowa płyta?

Wszystkie 4 kości można zastąpić jedną 2MB kością SOJ42 lub taką, która jest na A1208 + może góra 2 scalaki 74xxxx, by to grało.

Drugi wariant to zrobić rozszerzenie pamięci w miejscu, w którym jest slot, czyli go zlikwidować, dać tam podstawke pod indi, RTC i 2 clockport'y, jedyny dodatkowy koszt to byłoby frezowanie, bo płacisz i tak za powierzchnię prostokąta.
[#11] Re: potrzebna pomoc Amiga 600

@sanjyuubi, post #10

Jestem jak najbardziej otwarty na propozycje, niech zadziała to jak jest i możemy dokładać co tylko koledzy będziecie chcieli :) jak na razie sprawdziłem tyle że porty pasują jak należy i nic nie przeszkadza, i zacząłem lutować drobnice.
[#12] Re: potrzebna pomoc Amiga 600

@atryd, post #11

Te płyty to "przerysowanki", czy poukładałeś układy tak jak były w Amidze i połączyłeś?
[#13] Re: potrzebna pomoc Amiga 600

@QUAD, post #9

Witam.
Najlepsza by była podstawka PLCC68 lutowania przelotowo czyli THT zamiast SMD.
Jak by był adapter, który można by włożyć w tą podstawkę a od góry piny które by można było wlutować do wampira czy innego turbo w miejsce obecnej odwróconej podstawki to by było super.
Coś podobnego do tego: https://www.warwickts.com/557+16068/IC-Socket-and-Plug-Adapters
Wtedy byłby wybór karta turbo albo oryginalny procek w podstawce.
Pozdrawiam.

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2019 22:11:48 przez ted
[#14] Re: potrzebna pomoc Amiga 600

@sanjyuubi, post #12

Tak zgadza sie, ta płyta to przerysowanka. Mogłem iść tą drogą co na English Amiga Board następna może będzie w ten sposób zrobiona, ja poszedłem w kierunku takim jak ReAmiga1200 była robiona i tak miałem przeżartą płytę od 600 rev 2D więc dobrą drogą było i tak wylutowanie wszystkiego :) co nie umniejsza moim zdaniem możliwości ingerencji w całą płytę, a nawet jest łatwiej bo właśnie wszystko na miejscu od razu a potem można ewentualnie sobie po przesuwać
[#15] Re: potrzebna pomoc Amiga 600

@atryd, post #14

Wersja z podstawką THT mogła by być spoko, bo może by się dało wlutować Vampire V2 na stałe Tylko trzeba by pogadać z Majsta czy ruszy bez 68k

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2019 11:09:12 przez tWINpIX
[#16] Re: potrzebna pomoc Amiga 600

@tWINpIX, post #15

Na 99% - Zadziała.

Bo tak jest w standalone - nie ma ani kawałka Amigi a jednak Amiga-Vampire działa

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2019 16:40:46 przez PWS
[#17] Re: potrzebna pomoc Amiga 600

@PWS, post #16


Bo tak jest w standalone - nie ma ani kawałka Amigi a jednak Amiga-Vampire działa

Jak każdy emulator.
[#18] Re: potrzebna pomoc Amiga 600

@atryd, post #1

Mogę 1 szt. polutować i przetestować.
[#19] Re: potrzebna pomoc Amiga 600

@Marcin74, post #18

W sumie to już 3 sztuki się lutują, do końca tygodnia postaram się umieścić dokładniejszą informację co jak z większą ilością zdjęć, jak na razie to dokładam zdjęcia do folderu na górze, trochę koślawe to moje lutowanie ale nie robię tego zawodowo :)
[#20] Re: potrzebna pomoc Amiga 600

@atryd, post #1

Kurcze, pokusiłbym się, tymbardziej, że pracuję nad podobnym projektem ;) ale niestety czasu chwilowo brak...
[#21] Re: potrzebna pomoc Amiga 600

@atryd, post #19

Ale ten rezystor R102 to chyba można było przesunąć:) Chyba że to oryginał ma być to nie




Eee, to jest ficzer czy bug bo już sam nie rozumie

płyta jest kopią 1:1 rev 2D z małymi modyfikacjami poniżej:


3) 2 miejsca na wlutowanie rezystora R102 przeszkadzającego w instalacji vampire / furia




Ostatnia aktualizacja: 10.12.2019 17:49:00 przez tWINpIX
[#22] Re: potrzebna pomoc Amiga 600

@tWINpIX, post #21

Fabrycznie R102 jest w takim miejscu, że opiera się o niego gniazdo katry turbo przez co nie ma kontaktu z CPU. Jeśli się przyjrzysz to na PCB są dwa miejsca na R102.

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2019 17:54:20 przez panti1801
[#23] Re: potrzebna pomoc Amiga 600

@panti1801, post #22

Jest faktycznie obokok, racjaOK Czyli jednak fiuczer
[#24] Re: potrzebna pomoc Amiga 600

@tWINpIX, post #23

A propo ficzerów :)
Jeszcze nie chcę niczego obiecywać ale jako że płyta odpaliła z mniejszymi problemami niż przewidywałem (ot taki początkowy pesymizm), co byście powiedzieli na uwzględnienie kompatybilności w tył z wersją 1.5 i miejscem na PAL'a pod GAYLE'm i 2MB wbudowane w wersji końcowej oraz clock port zamiast dolnego układu pamięci, przy założeniu że górny zostałby zastąpiony przez 2MB chip pojawia się miejsce na clock port. jak wstępne testy przejdą pomyślnie na pająku oczywiście
[#25] Re: potrzebna pomoc Amiga 600

@atryd, post #24

Proponuję zastąpić stary układ enkodera video nowszym CXA2075M... Wyeliminuje to potrzebę użycia filtra i linii opóźniającej w obwodzie Video. Ewentualnie spruć to wszystko i zamiast modulatora wyjście monitorowe DB15 z opcją wewnętrznego podłączenia IndiECS... :)
[#26] Re: potrzebna pomoc Amiga 600

@MariuszK, post #25

CXA juz całkiem wyleciało, zobacz proszę zdjęcia na górze wątku podpięte z google drive'a już wstawiłem wyjście DB15 i jest na zdjęciach :) co więcej w nowej wersji przeprojektowałem już całość od obrazu i dołożyłem 2x5 pinów to wpięcia wyjścia właśnie z IndiECS (tego jeszcze nie widać bo płyta to moja rev 1.0 )

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2020 12:10:17 przez atryd
[#27] Re: potrzebna pomoc Amiga 600

@atryd, post #26

A no faktycznie :) nie wiem jak patrzyłem że nie zauważyłem :)
[#28] Re: potrzebna pomoc Amiga 600

@atryd, post #24

Jeśli to ma być "na razie" kompatybilne z obudową A600.

To ja bym proponował:

-usunąć gniazdo PCMCIA
-usunąć gniazdo na dodatkowy RAM, czyli to co jest pod klapką.

I na początek tyle nie ma co przesadzać:)

W miejsce gniazda PCMCIA można by podzielić na dwie części i zrobić tam clockport ewentualnie I2c Tak aby karty na clockport/i2c wkładało się z boku tak jak karty PCMCIA

Pod klapką proponował bym, wyprowadzić sygnały z m68k aby dało się podpiąć Turbo ewentualnie Fast.
Może to być 68 pinów bezpośredni z CPU. Można tam zastosować gniazdo ram z laptopa albo jakieś złącze, to już do dogadania.

To tyle na razie:) pisze na klawiaturze
[#29] Re: potrzebna pomoc Amiga 600

@tWINpIX, post #28

Zamiast PCIMCIA lepiej dać CF i zworkę na płycie żeby można ustawić ją jako master ( dla tych którzy chcą jedyną CF mieć zewnętrzną ) lub slave ( dla tych co główny dysk chcą mieć w środku )
2MB chip na płycie oczywiście, a pod klapką rozszerzenia zostawiłbym tylko clockport do ewentualnych rozszerzeń bez rozkręcania Amigi, nie ma sensu tworzyć nowych standardów kart turbo tylko do tej płyty, a żadna standardowa i tak tam się nie zmieści.
Jeśli chodzi o turbo to można by wygospodarować miejsce i zostawić punkty lutownicze pod podstawkę pod CPU zgodne z A500, tak żeby dało radę wstawić popularne karty z A500.
Fajnie gdyby jeszcze było ono gdzieś wyżej na płycie gdzie jest więcej miejsca i klawiatura nie blokuje dostępu do otworów wentylacyjnych.
[#30] Re: potrzebna pomoc Amiga 600

@tWINpIX, post #28

I o dorzucenie co najmniej 4/8mb Fast-u w Z2, nie wspominałem bo wydaje mi się że to oczywiste.

Do tego:

-usunięcie podstawki pod ROM i wlutowanie kości Flash na stałe, tylko temat programowania do dogadania.


nie ma sensu tworzyć nowych standardów kart turbo tylko do tej płyty


To dziwne bo Amiga 600 ma turbo które pasuje tylko do Amigi 600:) I ktoś te turba kiedyś tworzył i tworzy dalej a wszystko opiera się o jakieś bardziej dostępne/lepsze złącza. Tak że czemu by tego jakoś nie ucywilizować. I poprawić błędy/cięcia C=.

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2020 14:49:54 przez tWINpIX
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem