kategoria: Dyski twarde
[#1] Instalacja dysku SCSI w Amidze CDTV.
Mam taki oto dysk. Chcę go zainstalować w CDTV, a nie mogę. szeroki uśmiech Próbuje go zainstalować/sformatować za pomocą dyskietki z instalatorem dysku twardego A590 do Amigi 500. nie przynosi to skutku bo dysk jest bniewidoczny w HDToolBox. Chciałbym uzyskać pomoc w zdobyciu manuala do tego dysku lub, jesli ktoś używa, do podpowiedzenia jak maja być ustawione zworki. Być może ma ktoś inny pakiet do instalacji dysków SCSI w Amidze.
[#2] Re: Instalacja dysku SCSI w Amidze CDTV.

@Stoopi, post #1

odpal sysinfo
i zobacz device name
daj na ikonkę HDToolBox i wpisz poprawną nazwe


przykład dla scsi Kit IV
zmieniasz z scsi.device na 1230scsi.device

Co do zworek powinny być rozpisane na dysku.


Ostatnia aktualizacja: 25.04.2020 13:47:45 przez Dorian3d
[#3] Re: Instalacja dysku SCSI w Amidze CDTV.

@Stoopi, post #1

Musisz ustawić prawidłową nazwę device w tooltype programu partycjonującego, jak podpowiedział Dorian. Może być to albo Sysinfo (w zakładce device... to pewnie będzie coś z scsi w nazwie), albo poszukaj w dokumentacji Twojego kontrolera, jak nazywa się w systemie sterownik tego dysku.
No i oczywiście, jak zawsze przy SCSI, musisz zadbać o prawidłową terminację obu końców szyny - znowu poszukaj w dokumentacji kontrolera... pewnie od jego strony jest zaterminowane (chociaż nie zawsze tak jest), i w dokumentacji dysku, bo zazwyczaj jest zworka ustawiająca terminator na danym urządzeniu. Jeśli nie, to powinien być osobny terminator.

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2020 17:55:21 przez wali7
[wyróżniony] [#4] Re: Instalacja dysku SCSI w Amidze CDTV.

@Stoopi, post #1

o ile pamietam to device dla scsi siedzi w cdtv boot romie wiec pamietaj, zeby był aktywny
[#5] Re: Instalacja dysku SCSI w Amidze CDTV.

@michal_zukowski, post #4

To był strzał w przysłowiową 10. OK Instalacja poszła na zworce ktorą można wybierac tryb pracy pomiędzy CDTV a Amigą 500. Do tej pory amiga chodziła jako Amiga 500 i tak tez próbowałem zainstalować dysk twardy. Po przestawieniu na CDTV dysk wykryło od kopyta.
[#6] Re: Instalacja dysku SCSI w Amidze CDTV.

@Stoopi, post #5

Nastepny problem to taki ze dysk stracił walidacje. niemozna uruchomić zadnej dyskietki, czy to z workbenchem by sformatowac dysk czY to z dyskietki instalacyjnej do A590 by ustawić partycje i sformatować dysk od nowa. Pomieli jakiś czas po czym staje odczytywanie dyskietki, bez podłączonego dysku dyskietka uruchamia sie. bez dyskietki uruchamia sie dysk twardy z informacją ze niema walidacji i potzreba uruchomic DISCDOCTORA. Jak w takim wypadku mam ten dysk doprowadzić do pozrądku? po paru godzinach kombinowania ręce mi odpadły i chyba się poddam.
[#7] Re: Instalacja dysku SCSI w Amidze CDTV.

@Stoopi, post #1

Jeśli to produkt HP to z dużą dozą prawdopodobieństwa instrukcja do niego gdzieś jest, nawet w sieci. Problem w tym, że musisz wiedzieć po jakiej nazwie szukać. Nie wiem czy ktoś tu z forum pracuje w HP czy ma tam kontakty, ale ja np. chętnie bym kupił np. Blu-raya ze wszystkimi ich instrukcjami(także od przejętego Compaq). Na własnym komputerze chyba łatwiej byłoby wyszukać.
[#8] Re: Instalacja dysku SCSI w Amidze CDTV.

@Stoopi, post #6

Mi gdy czasem się zawiesił w trakcie zapisu na HDD też z padała walidacja. Wtedy po resecie trzeba poczekać do kilku minut (zależy od dysku) a dysk sam się naprawił. System w jakimś celu przelatuje wtedy całe drzewo katalogu.

Był też jeden wirus na Amidze który uszkadzał validator. Siedział on chyba w pliku L:disk.validator. Nie pamiętam w tej chwili jego nazwy. Jeden program antywirusowy świetnie sobie z nim radził. Virus(cośtam)II (?) Może VirusExpertII ale nie jestem pewien.

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2020 11:07:43 przez Rafał A-3000
[#9] Re: Instalacja dysku SCSI w Amidze CDTV.

@Stoopi, post #6

Jaki ty masz system w tej CDTV? Bo z tego co piszesz to 1.3, a tak naprawde dla wlasnego spokoju trzeba miec 3.1 (wersja zwykla, nie żadne Cloanto czy Hyperion) i bootrom 2.30.
[#10] Re: Instalacja dysku SCSI w Amidze CDTV.

@michal_zukowski, post #9

System 1.3 jest w tej CDTV. Z wykryciem dysku nie było problemów. Została założona jedna partycja na dysku który ma 1GB. format przebiegł bez zakłóceń, po resecie okazało się że dysk niema walidacji i potzrebuje DISCDOCTORA. Po włożeniu dyskietki z instalatorem do A590 pomieli trochę dyskietka i dyskiem twardym po czym staje wszystko i nie widac efektu żadnego po paru minutach reset i tak w kółko.
[#11] Re: Instalacja dysku SCSI w Amidze CDTV.

@Stoopi, post #10

System OFS czy FFS?
[#12] Re: Instalacja dysku SCSI w Amidze CDTV.

@michal_zukowski, post #11

ffs raczej. nie pamietam bym zmienił coś w tych ustawieniach. standardowo poszło.
[#13] Re: Instalacja dysku SCSI w Amidze CDTV.

@Stoopi, post #12

to pewnie ten archaiczny ffs z 1.3. Sprawdz czy nie mozna wrzucić nowszego.
[#14] Re: Instalacja dysku SCSI w Amidze CDTV.

@michal_zukowski, post #13

zamówiłem te rzeczy o których wspomniałeś w swojej odpowiedzi. Ruszę z tematem jak mi przyjdą. Na razie hamuje konie. :p
[#15] Re: Instalacja dysku SCSI w Amidze CDTV.

@Stoopi, post #14

Bootrom 2.7 i Kick 1.3/3.1 przyszedł. Założyłem, podpiąłem, zainstalowałem system i smiga. Takie to proste było! Żadnego info o walidacji, zadnych problemów z dyskietkami. DZIĘKUJE WSZYSTKIM ZA POMOC BARDZO SERDECZNIE.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem