kategoria: Płyty główne
[#1] Problem z odczytem początku dyskietki


Sytuacja wygląda i brzmi tak jak na filmiku, czyli:

- problem ze sformatowaniem dyskietki z weryfikacją
- po odznaczeniu weryfikacji dyskietka się formatuje w całości po czym ma problem z odczytem prawdopodobnie pierszej ścieżki (zgrzyta jakby próbowała odczytać uszkodzony obszar dyskietki, po czym wyświetla błąd)
Podobnie w przypadku quick format

Zdarza się, że po quick format bez weryfikacji wczyta etykietę i dyskietka działa poprawnie, potrafi się zbootować po restarcie Amigi. Ma jednak problem z zapisem np. save'ów w przypadku gier takich jak "Alfabet Śmierci" gdzie są przechowywane na samym początku dysku (po włożeniu dysku słychać tylko silnik przez ułamek sekundy bez ani jednego zgrzytu silnika krokowego, tak samo gra zachowuje się na A500 z tą różnicą że A1200 nie zachowuje ani nie wczytauje zapisu).

- kupiłem inną przerobioną stację pecetową, gdyż zauważyłem że silnik krokowy jest z złym stanie, po dociśnięciu zębatki w X-copy było widać że zaczyna poprawnie odczytywać pocżatek dysku. Wybrałem ten sam model ALPS ELECTRIC- bez zmian
- przełożyłem taśmę z A500 - czasowo jakby w grze po raz pierwszy zapisał i wczytał save. Po czasie uruchomiłem A1200 na tej taśmie będąc pewien że będzie OK, problem powrócił.
- nie ma znaczenia stan dyskietki, HD zaklejone lub nie, na DD jest również to samo.

Dźwięk i porty DB9 działają prawidłowo.

Znalazłem na schemacie coś co ewentualnie mogłoby powodować problem

"TRK0 Track Zero Sense (Floppy)", który wchodzi na układ CIA U13. Sprawdziłem zasilanie tego układu, jest 5.07V.

Na VCC Pauli wchodzi 4.82V, na zailsanie stacji 5.03V.

Problem występuje również na innym zasilaczu.

Płyta REV 1D.1 po recapie.

Z góry dzięki !
[#2] Re: Problem z odczytem początku dyskietki

@wlodi5, post #1

Niech zrozumiem, czy przerabiałeś stację używając części drugiej, czy testowałeś dwie stacje? Obie działają z A500 a nie działają z A1200?
[#3] Re: Problem z odczytem początku dyskietki

@orila, post #2

Podziwiam siebie, że wcześniej na to nie wpadłem, ale przełożyłem oryginalną stację z A500 do A1200 i problem zniknął. Przerobiona stacja z A1200 na A500 również działa.

Co może być przyczyną ? Stację kupiłem nie u byle kogo, bo u Pana Marka. Jest możliwe, że akurat ten model stacji ma problemy z A1200 ? Jeśli tak to czy z każdą, bo chętnie bym odsprzedał komuś tę stację, a nie wiem czy problem u tego kogoś się czasem nie powtórzy.

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2020 19:24:15 przez wlodi5
[#4] Re: Problem z odczytem początku dyskietki

@wlodi5, post #3

Obstawiam że stacja ma złą kalibrację. Zwykle wystarcza xcopy i śrubokręt aby skorygować albo silnik krokowy głowicy albo sensora ścieżki zerowej. Obstawiam to drugie.
[#5] Re: Problem z odczytem początku dyskietki

@orila, post #4

Zanim zacznę zabawę, tyczy się to również sytuacji w której stacja działa prawidłowo na A500 ?
[#6] Re: Problem z odczytem początku dyskietki

@orila, post #4

Dodam, że dyskietki zapisane na stacji przerobionej są odczytywane bez problemu na oryginalnym Chinonie z A500 i na odwrót. Problem pojawia się jedynie po zmianie płyty na A1200.
[#7] Re: Problem z odczytem początku dyskietki

@wlodi5, post #6

Może masz uszkodzoną A1200?
[#8] Re: Problem z odczytem początku dyskietki

@wlodi5, post #1

Hej. Jeśli stacja to przerobiony ALPS przez pana Marka C to nie będzie działać pod DOSem.
Musisz zastosować diode to może będzie ok. W alpsie masz mały potencjometr na elektronice.
Spróbuj nim trochę po-majstrować czasem pomaga.
``Przerabiałem`` z Panem Markiem kilka rodzajów stacji niestety wszystkie odesłałem.
[#9] Re: Problem z odczytem początku dyskietki

@viger, post #8

Ale autor pisze, że na A500 przerobiona stacja działa w 100% ok.
[#10] Re: Problem z odczytem początku dyskietki

@stachu100, post #7

Odkopuję gdyż po czasie wróciłem do tematu. Niestety wszystko wskazuje na jakąś usterkę, tak jak napisał Stachu. Okazuje się, że nawet stacja Chinon z A500 zachowuje się w ten sam sposób. Gry, które normalnie powinny działać na A1200 wczytują się z błędami (z dyskietki), natomiast większość gier WHDLoad wydaje się działać w porządku. Zdarzają się przekłamania graficzne w niektórych demach, np. w 3DDemo by Anarchy (WHDLoad) z tym że do końca nie jestem pewien czy mają prawo.

Co mógłbym na początek sprawdzić ? Rewizja płyty to 1D.1.
[#11] Re: Problem z odczytem początku dyskietki

@wlodi5, post #10

Może załóż nowy temat, to więcej ludzi się nim zainteresuje.

Druga sprawa to jeżeli o lutowaniu pojęcia nie masz to lepiej poszukać fachowca. Jeżeli kondensatory nie były wymieniane to trzeba zacząć od tej czynności, gdyż te stare nie trzymają już parametrów.
[#12] Re: Problem z odczytem początku dyskietki

@wlodi5, post #10

Co mógłbym na początek sprawdzić ?


Sprawdź komu oddać Amgę do naprawy.
Potem oddaj ją do naprawy.
Po odbiorze ciesz się sprawnym sprzętem.
[#13] Re: Problem z odczytem początku dyskietki

@gilban, post #11

zamień miejscami CIA. zrob pzregląd kondensatorów, sprawdz kabel połaczeniiowy amigi z stacja dyskow, sprawdz stacje dyskietek czy dobrze przerobiona, posmaruj slimaka w stacji dysków pzremyj glowice w stacji dysków. oddaj do naprawy komus.
[#14] Re: Problem z odczytem początku dyskietki

@Stoopi, post #13

zamień miejscami CIA.

W Amidze A1200?
[#15] Re: Problem z odczytem początku dyskietki

@stachu100, post #14

Stachu o co ci chodzi ,bierze lutownice i jedzie z zamiana CIA :)
[#16] Re: Problem z odczytem początku dyskietki

@HOŁDYS, post #15

Racja, racja. Przepraszam.
[#17] Re: Problem z odczytem początku dyskietki

@wlodi5, post #5

Zmień taśme.

jak masz kilka taśm to posprawdzaj.


Ostatnia aktualizacja: 23.08.2020 20:19:09 przez Dorian3d
[#18] Re: Problem z odczytem początku dyskietki

@stachu100, post #14

A fakt, chodzi o 1200, moja pomylka. No to może ma plyte z Escomu gdzie sa problemy ze stacjami dysków.
[#19] Re: Problem z odczytem początku dyskietki

@gilban, post #11

Płyta jest z tego co wiem po recapie. Ślimak smarowałem, podmieniałem taśmy sygnałowe i zasilające stację. Podmieniałem trzy stacje, na A500 działają.

Z lutowaniem faktycznie nie czuję się jeszcze zbyt pewnie. Mam co prawda niezbędny sprzęt, hot, stacja ze stabilizacją temperatury, zasilacz laboratoryjny, flux, lutowałem już trochę elementów SMD na nowych i retro płytach, wymieniałem z powodzeniem pamięci GDDR BGA i prawdopodobnie poradziłbym sobie z Amigą. Problem polega na tym że nie mam dawcy.

Znalazłem układ U26 74LS86 w okolicach zasilania stacji, którego wymiana być może mogła by coś wnieść, kosztuje 10zł i jest niewielkich rozmiarów. Przemierzyłem na zwarcie elementy wokół AA_GAYLE, a ALICE. Znalazłem zwarty rezystor R114 pomiędzy nimi, który powinien mieć 27Ω. Znajduje się pomiędzy nogą 19 CPU, a 82 AA_GAYLE. Jest to sygnał "BEER"(Bus Error).

Czy wymiana tego rezystora, bądź w.w układu może przynieść jakiś pozytywny efekt ? Tutaj byłbym w stanie ponieść niewielkie ryzyko ich wymiany, natomiast gdyby problem nie ustąpił oddałbym sprzęt do fachowca. Jest to jednak zbyt droga zabawka jako poligon doświadczalny do lutowania większych układów.
[#20] Re: Problem z odczytem początku dyskietki

@wlodi5, post #19

Cześć.
W procesie obsługi stacji dyskietek biorą udział układy:
1. Paula,
2. Gayle,
3. CIA A i B
4. Układ U26
Jeśli któryś z tych układów będzie uszkodzony to stacja nie będzie poprawnie działać.
[#21] Re: Problem z odczytem początku dyskietki

@Marcin74, post #20

Ja mam problem ze stacją w A600, czasem się sama wybudza bez dyskietki, nie czyta dyskietek, sypie błędami w Xcopy i w nagrywarce obrazów, ale kilka restartów i zaczyna działać. Problem pojawił się już wieki temu i nie doszedłem co jest przyczyną. Zmiana taśmy czy napędu nie rozwiązała sprawy.
[#22] Re: Problem z odczytem początku dyskietki

@ryshard, post #21

Ja mam problem ze stacją w A600

Ło panie...
Ja tak tłumaczysz z czym masz problem i nikt nie wpadł na to że chodzi o A600 (nigdzie o tym słowa nie pisnąłeś), to powodzenia w wyjaśnianiu i czytaniu.
[#23] Re: Problem z odczytem początku dyskietki

@ryshard, post #21

czujnik dyskietki ,często daje objaw że nagle Amiga widzi niby dyskietkę lub nie w stacji.
[#24] Re: Problem z odczytem początku dyskietki

@damianx, post #23

Tak, styki w tych czujnikach nagminnie po tylu latach śniedzieją. Wystarczy wylutować, rozebrać i wyczyścić* i po kłopocie. Można też wrzucić taki wylutowany czujnik do pojemnika z wlanym Kontakt S i liczyć na to że to się rozpuści.
Jeśli styki mają mniej niż 50 om niewciśnięte to stacja poprawnie interpretuje ich sygnały. Jeśli więcej - szaleje.
*-wymagana lupa, dobre oświetlenie i z 1,5 kg cierpliwości.... sprężynki potrafią pofrunąć wszędzie....
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem