kategoria: Komputery
[#1] A1200 i podbicie do 28MHz onboard
Czy ktoś ze sprzętowców może mi wyjaśnić czy takie coś jest mozliwe, tzn puszczenie 28Mhz do procka (i oczywiscie podmiana procka), z podbiciem linii taktowania? Czy to ma prawo działać? I Czy ewentualne podlączenie koproca na płytę działa na 14Mhz czy można jakoś taktować asynchronicznie?
[#2] Re: A1200 i podbicie do 28MHz onboard

@michal_zukowski, post #1

wg mnie, to gdyby było to możliwie proste i tanie,
TO
już by dawno to ktoś zrobił.
[#3] Re: A1200 i podbicie do 28MHz onboard

@michal_zukowski, post #1

Bez dodatkowej elektroniki i ruszania PCB nie ma takiej możliwości, możesz podwoić zegar główny Amigi na 56MHz, ale na jego podstawie generowane są wszystkie timing'i na płycie, łącznie z sygnałem video, koprocesor jest podłączony pod zegar procka, więc bez cięcia ścieżki, ewentualnie odgięcia nóżki CLK i zapodania wyższego zegara na koprocesor, nie da rady go taktować szybciej.
[#4] Re: A1200 i podbicie do 28MHz onboard

@michal_zukowski, post #1

Jesli mnie pamiec nie myli to ktos probowal to zrobic (Malin?).
Skas wzial 68020 25 Mhz i przelutowal na plycie.
Taktowanie podlaczyl bezposrednio z oscylatora, omijajac podzial /2.
Z tego co pamietam operacja nie udala sie, jednak nie wiem z jakiego powodu.

Przeszukalem formu jednak nie udalo mi sie odszukac tego watku. Mozliwe ze pisal o tym na IRCu.
[#5] Re: A1200 i podbicie do 28MHz onboard

@Phibrizzo, post #4

Raczej z tego samego powodu, z którego trzeba robić emulację timing'ów oryginalnych cykli w kartach turbo kiedy następuje dostęp do układów Amigi. Nawet jeśli zadziała taki kręcony na dziko procek, to wcześniej czy później (raczej wcześniej) pojawi się w jakimś momencie problem. Sam podkręcony procesor i tak by dał znikomy przyrost (z wyjątkiem pętli mieszczących się w cache) przy niezmienionej prędkości CHIP.
[#6] Re: A1200 i podbicie do 28MHz onboard

@michal_zukowski, post #1

W przypadku A500 można podwoić częstotliwość procka, nie ma problemów z rozjechaniem się timingów, bowiem przebieg zegarowy można zrobić poprzez podział zegara chipsetu. Problem jest z operacjami na stacji dyskietek (nie pamiętam powodu, być może przez CIA), można to obejść dokładając układ przywracający oryginalne taktowanie 68000 w momencie wykonywania operacji dyskowych. Jest archiwum w Aminecie opisujące całą ideę i szczegóły przeróbki
Być może też dałoby się zrobić podobnie w A1200. Tutaj oczywiście trzeba by podpiąć przebieg z generatora zegara dla chipsetu bezpośrednio, bez dzielnika.
Co do FPU, to oczywiście chodzi on synchronicznie, ale zdaje się po przecięciu ścieżki z przebiegiem taktującym FPU można tam wpiąć inny przebieg taktujący.
[#7] Re: A1200 i podbicie do 28MHz onboard

@michal_zukowski, post #1

Wieki temu wpadłem na ten "genialny" pomysł i wlutowałem 28 MHz. Operacja oczywiście skończyła się niepowodzeniem dokładnie z powodów, które już tu chłopaki opisali.
[#8] Re: A1200 i podbicie do 28MHz onboard

@wali7, post #6

Tak sie tylko zastanawiam.
W A500 problemem jest sygnal E ktory jest generowany przez procesor do synchronizacji
sygnalow VPA i VMA. Podbicie czestotliwosci powoduje wzrost taktowania na tych liniach
i to przez to jest problem ze stacja dyskow. Gdyz linie te steruja obwodami I/O.

Jesli sie orietuje w modelach pozniejszych od A600, A1200 itd, zdano sobie sprawe ze to komplikuje
calosc i storzyli zewnetrzny uklad ktory zastepuje wyzej wspomniane linie.
To wlasnie dlatego latwiej jest zbudowac turbo do A600 niz A500.
Ja podejrzewam ze problemem moze byc cos innego. Z tego co wiem procesor wymaga
odpowiednio uformowanego sygnalu taktujacego na wejsciu CLK. Podpiecie go bezposrednio
do generatora kwarcowego moze byc bledem.

Mozna zrobic bardzo prosty eksperyment. Podpiac do procesora na plycie generator
takutujacy np 16MHz utorzony z podzialu /2 czestotliwosci 32MHz i zobaczyc co sie stanie.


Ostatnia aktualizacja: 31.05.2020 12:52:40 przez Phibrizzo
[#9] Re: A1200 i podbicie do 28MHz onboard

@Phibrizzo, post #8

Mozna zrobic bardzo prosty eksperyment. Podpiac do procesora na plycie generator
takutujacy np 16MHz utorzony z podzialu /2 czestotliwosci 32MHz i zobaczyc co sie stanie.

A najlepiej tego nie robić i nie stresować A1200
[#10] Re: A1200 i podbicie do 28MHz onboard

@michal_zukowski, post #1

Witam.
Rozumiem, że omawiamy temat czysto teoretycznie i nikt nie będzie próbował tego zrealizować.
Szkoda by było aby ktoś zepsuł Amigę w eksperymencie zwłaszcza jak można kupić do niej turbo i cieszyć się nią sprawną.
Pozdrawiam.
[#11] Re: A1200 i podbicie do 28MHz onboard

@ted, post #10

Ale ja nie mówię o eksperymentach. Pytałem elektroników bo oni rozumieją schematy Amigi 1200, przebiegi sygnałów i inne potrzebne szczegóły. Idiotycznym jest eksperymentować bez podstawy teoretycznej. Co do koproca to jednak fajnie by bylo MC68882 taktowane 50Mhz, wtedy przy ramie pod klapką np. od architecta mógłbyś odtwarzać mp3.
[#12] Re: A1200 i podbicie do 28MHz onboard

@Phibrizzo, post #8

Ja bym sygnał 28 MHz z generatora zegara dla chipsetu przepuścił przez bufor, co przebieg ładnie wyglądał, i to wpuścił na clk procesora. Jeśli, jak mówisz, można się spodziewać mniejszych problemów niż w A500, to warto spróbować :) Tylko procek trzeba znaleźć szybszy niż 16 MHz na płycie.
[#13] Re: A1200 i podbicie do 28MHz onboard

@michal_zukowski, post #11

A FPU przyda się przy odtwarzaniu MP3?
W Amigowcu był dwuczęściowy artykuł o FPU, zdaje mi się, że tam też opisywali FPU onboard A1200 taktowany asynchronicznie. Nie wiem tylko, czy znajdziesz 68882 50 MHz PLCC, ja raczej widziałem same PGA.
[#14] Re: A1200 i podbicie do 28MHz onboard

@Phibrizzo, post #8

To proste, jeżeli procesor jest taktowany dwa razy szybciej, to będzie on próbował odczytać dane z szyny o wiele wcześniej, dlatego prócz sygnałów sterujących wysyłanych do Amigi, trzeba odpowiednio opóźnić sygnał DTACK, DSACK, by odczyt danych nastąpił w odpowiednim momencie. Zbyt wczesne lub późne wystawienie tego sygnału może się objawiać w różnoraki sposób, w jednym z swych filmów, autor TF opóźniał go, bo skakał mu kursor myszy. Nie ma gwarancji, że w A600/A1200 dane pojawiają się wystarczająco szybko na szynie i prowizoryczne podkręcanie "zadziała", procesor taktowany 28MHz już w A500 nie zadziała, nawet jeśli dodasz zewnętrzny moduł obsługujący E,VPA,VMA niezależnie.
[#15] Re: A1200 i podbicie do 28MHz onboard

@sanjyuubi, post #14

Niestety ale zabawa z podaniem wyższej częstotliwości na procesor nie zadziała w A1200 ... trzeba dopasować timigi do 14MHz .. na szczęście przy 020 "ważne"sygnały są taktowane opadającym zboczem zegarowym więc stworzenie "udawanego" cyklu jest jeszcze łatwiejsze niż w A500/A600 itp. Amigach.
[#16] Re: A1200 i podbicie do 28MHz onboard

@lukzer, post #15

myk na dowód
[#17] Re: A1200 i podbicie do 28MHz onboard

@lukzer, post #16

nowa MINI 030 karta turbo ?
:)
[#18] Re: A1200 i podbicie do 28MHz onboard

@Cezarykl, post #17

ok, racja
[#19] Re: A1200 i podbicie do 28MHz onboard

@wali7, post #13

A FPU przyda się przy odtwarzaniu MP3?


przy dekodowaniu do pcm/wav/aiff tak, odtwarzawnie w locie na 68882 50 MHz nie da rady nawet w mono 22k

z readme mpega.library
"floating point decoder versions (slower, but more accurate)"

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2020 01:06:39 przez ] SKOLMAN_MWS ˇ agrEssOr [
[#20] Re: A1200 i podbicie do 28MHz onboard

@] SKOLMAN_MWS ˇ agrEssOr [, post #19

No właśnie, tak mi się wydawało (używałem kiedyś mpega na 68030 50 MHz).
[#21] Re: A1200 i podbicie do 28MHz onboard

@wali7, post #20

Odkąd pojawiła się zoptymalizowana biblioteka mpega.library, nawet 22kHz mono w wysokiej jakości działają bez problemu na Blizzardzie 030/50MHz, jest ogromna różnica w stosunku do standardowej mpega.library.
Tak jak kiedyś w odtwarzaczu Prayer2 używałem 22 kHz mono w średniej lub niskiej jakości (nie pamiętam dokładnie), tak z tą nowszą Amiga AMP działa świetnie i Prayera można odpuścić (nie korzysta z mpega.library).
Polecam OK

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2020 09:43:52 przez Jacques
[#22] Re: A1200 i podbicie do 28MHz onboard

@Jacques, post #21

Ja lata temu (koniec lat 90) słuchałem MP3 za pomocą mpega, odpalałem poleceniem z shella, z tego co pamiętam mono i 22 kHz, kluczowe dla płynności dźwięku były duże bufory, wszystko to było ustawiane jako parametry w poleceniu. Spokojnie dawało się słuchać i Ami nawet niespecjalnie przymulała (68030 50 MHz).
[#23] Re: A1200 i podbicie do 28MHz onboard

@] SKOLMAN_MWS ˇ agrEssOr [, post #19

Ah, nie masz racji. Wersja FPU jest wolniejsza niż CPU czyli dla 030@50mhz lepiej dawać dekodowanie na procka, ale jak ktoś ma tylko 020@14mhz, 8mb fast to takie FPU @50mhz powinno dać różnicę. Może nie w MP3, ale MP2 byłoby w normalnym zasięgu.
[#24] Re: A1200 i podbicie do 28MHz onboard

@michal_zukowski, post #23

Hmmm, można spróbować. Z tym, że nigdy nie widziałem 68882 50 MHz w PLCC, najwięcej 33 MHz. Zaciekawił mnie ten temat, na ebay kupiłem właśnie 68882 33 MHz PLCC, wiem z doświadczenia że wersje PGA nieźle się kręcą, może na PLCC też się uda. Spróbuję zainstalować w A1200 i puścić asynchronicznie.
Cena wynosiła 13 zł, wiem że to może być szlif... ale mogę zaryzykować wartość jednego kebaba :)

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2020 10:17:49 przez wali7
[#25] Re: A1200 i podbicie do 28MHz onboard

@Jacques, post #21

Prayera można odpuścić (nie korzysta z mpega.library).


Prayer korzysta z mpega.library serio ok, racja
[#26] Re: A1200 i podbicie do 28MHz onboard

@wali7, post #24

Aż się pokuszę o testy na swojej A1200 z FASTEM i FPU 40mhz, podciągniętym do 50Mhz ok, racja
[#27] Re: A1200 i podbicie do 28MHz onboard

@BULI, post #26

W sumie racja, przecież istnieją też rozszerzenia fast z gniazdem fpu PGA....
[#28] Re: A1200 i podbicie do 28MHz onboard

@wali7, post #24

Ja kupilem na ali @40mhz plcc, się zobaczy czy to szlif

Dalej zastanawiam się, jak fpu asynchroniczne działa z resztą sprzętu na 14mhz, w sumie przeróbka na A1200 wydaje się dość prosta, wlutować socketa bez 1 nóżki, i nóżke podpiąć pod 50mhz - co może pójść nie tak... :)

Szybsze FPU pewnie by moglo przyspieszyć dekodowanie JPGów jeszcze, no Lightwave 3d.

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2020 10:40:52 przez michal_zukowski
[#29] Re: A1200 i podbicie do 28MHz onboard

@wali7, post #24

na ebay kupiłem właśnie 68882 33 MHz PLCC

Mogłeś kupić 40MHz.
Jest większe prawdopodobieństwo, że zadziała na 50MHz. Chyba nawet kiedyś sprawdzałem...
[#30] Re: A1200 i podbicie do 28MHz onboard

@BULI, post #25

Aaa, OK, coś mi się najwyraźniej pomieszało, bo sporo czasu upłynęło już od kiedy to porównywałem. Ale różnica tej mpega.library zoptymalizowanej dla 030 jest bardzo duża :)
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem