kategoria: Dyski twarde
[#1] [A1200] długa taśma do CF ide 44 i ulokowanie adaptera dla karty CF jako HD
Witam
Postanowiłem w końcu z nudów zrobić coś do swojej amisi, długo się za to zabierałem z powodu że nie mogłem nigdzie kupić długiej taśmy ide 44 pin. Kupiłem 2 taśmy 26cm (to najdłuższe jakie znalazłem w normalnej cenie), i postanowiłem je połączyć, aby starczyło do miejsca gdzie chciałem zamontować adapter CF, bo ciągle miałem amisię rozkręconą, ze względu na robienie backupów karty pamięci CF pod PC i wymianę danych pod WinUAE.
Kosz jednej taśmy to 12zł x 2 + 7 wysyłka poleconym.
Do tego ze 2 godziny roboty ze skubaniem i lutowaniem taśm i piłowanie pilniczkiem klapki z obudowy amisi. Trochę kleju z pistoletu na gorąco i 1 cienka rurka termokurczliwa 1zł. Ogólnie cały koszt nie przekracza raczej 35zł.
A oto efekty końcowe:






2
[#2] Re: [A1200] długa taśma do CF ide 44 i ulokowanie adaptera dla karty CF jako HD

@KoFi, post #1

Można też kupić metr taśmy i dwa wtyki do zaciśnięcia. Co prawda tracimy dwie godziny przedniej zabawy i kozacki wygląd...
7
[#3] Re: [A1200] długa taśma do CF ide 44 i ulokowanie adaptera dla karty CF jako HD

@KoFi, post #1

Jezusie oraz Maryjo świnto...
1
[#4] Re: [A1200] długa taśma do CF ide 44 i ulokowanie adaptera dla karty CF jako HD

@KoFi, post #1

Czy takie rozwiązanie ma jakieś zalety w stosunku do adaptera PCMCIA, który to port jest w A600 w standardzie?
[#5] Re: [A1200] długa taśma do CF ide 44 i ulokowanie adaptera dla karty CF jako HD

@KoFi, post #1

Czy na tak długiej taśmie niema przekłamań danych?
[#6] Re: [A1200] długa taśma do CF ide 44 i ulokowanie adaptera dla karty CF jako HD

@Krashan, post #2

Witam.
Można tez kupić gotowca:
http://amigakit.amiga.store/a1200-compact-flash-back-plate-adapter-p-1216.html
Stosowanie takich długich taśm może powodować zakłócenia między liniami i błędy zapisu czy odczytu.
Tutaj opis tego zjawiska:
https://youtu.be/mo3TIWdjLpo
Chociaż A1200 i A600 korzystają z najwolniejszego protokołu PIO O.
Pozdrawiam.
[#7] Re: [A1200] długa taśma do CF ide 44 i ulokowanie adaptera dla karty CF jako HD

@Daclaw, post #4

Ja to zrobiłem tylko po to żeby nie rozkręcać i mieć cały czas skręconą obudowę amisi, i żeby nie używać adaptera PCMCIA+CF przy przenoszeniu danych, ogólnie zrobiłem to dla wygody wymiany kart CF dla robienia backupów całej karty CF HD pod PC w programie DMDE.
Tak jest o wiele szybciej, a jak mam wyjmować którąkolwiek kartę CF to wolę wyciągnąć z Adaptera IDE a nie PCMCIA

Odp. 2
Nie ma żadnych przekłamań w transferze i prędkość karty według sysinfo 4.4 jest taka sama jak na taśmie 5cm. Tak więc jak komuś się nudzi to polecam.
[#8] Re: [A1200] długa taśma do CF ide 44 i ulokowanie adaptera dla karty CF jako HD

@Krashan, post #2

Co prawda tracimy dwie godziny przedniej zabawy i kozacki wygląd...

Albo pewnie użyć dwóch taśm i jednej listwy kołkowej do połączenia
[#9] Re: [A1200] długa taśma do CF ide 44 i ulokowanie adaptera dla karty CF jako HD

@KoFi, post #1

Czemu nie wykorzystasz gotowego adaptera wyprowadzającego złącze z lewej strony obudowy? Trzeba tylko minimalnie powiększyć w górę otwór PCMCIA.
[#10] Re: [A1200] długa taśma do CF ide 44 i ulokowanie adaptera dla karty CF jako HD

@Kefir_Union, post #9

Chce mieć to złącze PCMCIA wolne i pełnosprawne w razie co, np. jak bym chciał coś przekopiować komuś z dysku przez adapter PCMCIA to CF/SD.
[#11] Re: [A1200] długa taśma do CF ide 44 i ulokowanie adaptera dla karty CF jako HD

@Krashan, post #2

Można też kupić gotowy przewód 50cm
1
[#12] Re: [A1200] długa taśma do CF ide 44 i ulokowanie adaptera dla karty CF jako HD

@KoFi, post #10

PCMCIa nie jest w żaden sposób blokowane przez adapter.
[#13] Re: [A1200] długa taśma do CF ide 44 i ulokowanie adaptera dla karty CF jako HD

@Kefir_Union, post #12

Witam.
PCMCIa nie jest w żaden sposób blokowane przez adapter.

Tylko trzeba trochę przyciąć obudowę nad otworem gniazda PCMCIA
ale nie każdy chce kroić obudowę.
Pozdrawiam.
1
[#14] Re: [A1200] długa taśma do CF ide 44 i ulokowanie adaptera dla karty CF jako HD

@KoFi, post #7

Rozumiem, że wyciągasz kartę CF przy wyłączonym kompie?
[#15] Re: [A1200] długa taśma do CF ide 44 i ulokowanie adaptera dla karty CF jako HD

@Tomski, post #14

Oczywiście że na wyłączonym :)
1
[#16] Re: [A1200] długa taśma do CF ide 44 i ulokowanie adaptera dla karty CF jako HD

@Tomski, post #14

No raczej tak... ciekawe co szybciej się zepsuje wyciągając na włączonym - Amiga czy karta?
[#17] Re: [A1200] długa taśma do CF ide 44 i ulokowanie adaptera dla karty CF jako HD

@PWS, post #16

ale czemu wy chcecie wyciągać urządzenie IDE podczas pracy? Przecież tak nie wolno robić. Ja nawet do PCMCIA nie wkładam i nie wyjmuje karty na włączonej ami. To wszystko za dużo kosztuje żeby aż tak ryzykować, a parę sekund mnie nie zbawi żeby wyłączyć i włączyć ponownie ami.
[#18] Re: [A1200] długa taśma do CF ide 44 i ulokowanie adaptera dla karty CF jako HD

@Kefir_Union, post #12

A już rozumiem o co TObie chodziło - kiedyś widziałem jak ktoś tak miał na Youtubie - ale nie brałem tego pod uwagę bo dosyć ciężko jest umocować taki adapter nad PCMCIA i że trzeba rozwalać górną blachę ekranową lub ją wyjąć całkiem z amigi, czego nie chciałem robić bo zależało mi na tym aby ekranowanie oryginalne zostało jak jest. Chciałem zwyczajnie wykorzystać puste miejsce pod stacją dyskietek zwłaszcza że jest w sam raz na adapter IDE i kartę cf - ja tam jestem z tego zadowolony - amiga skręcona do kupy - nic złego się nie dzieje - wszystko fajnie śmiga
[#19] Re: [A1200] długa taśma do CF ide 44 i ulokowanie adaptera dla karty CF jako HD

@Blady, post #5

Czy na tak długiej taśmie nie ma przekłamań danych?
Taśma według standardu może mieć do 18 cali (45,72 cm). Słyszałem, że niektórym nawet na 70 cm działało.
2
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem