[#1] Amiga 600 biały obraz.
Po włączeniu Amigi pojawia się szary obraz i po sekundzie skośne linie oraz biały obraz, potem następuje czarny obraz i Amisia umiera lub reset i wszystko zaczyna się od nowa. Wymienione oba CIA, wymieniona PAULA, wymienione LM555, wymienione 74f27, wymienione kondensatory. Dosyć solidnie przeglądnięte ścieżki i przelotki. Pozostaje procesor który leci do mnie. Czy jeszcze na cos zwrócić uwagę lub przetestować? DIAGROM-a nie mam. Proszę o rady, bo skubana Amiga opiera się wskrzeszeniu.
[wyróżniony] [#2] Re: Amiga 600 biały obraz.

@Stoopi, post #1

A test z caps-lockiem robiłeś?
Mogę Ci wypalić diagroma i przywieźć na Amiparty.
[#3] Re: Amiga 600 biały obraz.

@wali7, post #2

Na czym polega ten test?
[#4] Re: Amiga 600 biały obraz.

@Stoopi, post #3

Jak kilka/kilkanaście razy wciśniesz capslock i przestanie zaświecać się w nim dioda to oznacza, że CPU nie pracuje.
1
[#5] Re: Amiga 600 biały obraz.

@MariuszK, post #4

Około 30-40 razy nacisnąłem capslock, dioda zaświeca się i gaśnie normalnie.
[wyróżniony] [#6] Re: Amiga 600 biały obraz.

@Stoopi, post #5

Czyli CPU pracuje. To nie świadczy, że jest 100% sprawny, ale to dobry znak.
Sprawdzałeś na innym Kicku? Masz pewnie A500 to przełuż z niej i zobacz czy wstanie. Sama podstawka też może nie kontaktować. Nie jesteś świeżakiem, więc pewnie to posprawdzałeś, ale skoro o tym nie pisałeś, to ja o tym wspomnę.

Sprawdzasz na gołej mobo bez fdd rozszerzeń, myszek itd? Goła płyta z zasilaczem i kablem video? Sprawdzałeś inne wyjścia obrazu? To samo na RGB i composite?
[#7] Re: Amiga 600 biały obraz.

@snifferman, post #6

Tak, composite i RGB to samo. Podmiana kicka mnie zmienia nic. Sprawdzam na gołej płycie. Jasne że wspomnienie o podstawowych rzeczach sporo pomaga, rutyna może zaskoczyć.
[#8] Re: Amiga 600 biały obraz.

@snifferman, post #6

U mnie problem podobny.tylko kolory na ekranie inne i capslock za każdym razem zaświecą się sześć razy
[#9] Re: Amiga 600 biały obraz.

@Rysiek1908, post #8

Uszkodzona.
Oddaj do naprawy.
[#10] Re: Amiga 600 biały obraz.

@Rysiek1908, post #8

Gwoli wyjaśnienia; do tej pory problem nie został rozwiązany. Amiga została odłożona do czasu zakupu oscyloskopu.

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2023 12:27:13 przez Stoopi
[#11] Re: Amiga 600 biały obraz.

@Stoopi, post #10

Witam.
Do sygnałów cyfrowych lepsza i tańsza będzie „sonda logiczna”.
Ja korzystam z takiej: https://ep.com.pl/projekty/projekty-ep/13796-zaawansowana-sonda-logiczna
Pozdrawiam.

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2023 13:25:39 przez ted
2
[#12] Re: Amiga 600 biały obraz.

@Stoopi, post #10

Jak napisał ted powyżej - oscyloskop przy naprawie układów cyfrowych sprawdza się tak sobie. Oczywiście lepiej mieć, niż nie mieć, ale o wiele lepszy będzie analizator stanów logicznych, jest znacząco tańszy od oscyloskopu o podobnej częstotliwości próbkowania, ma więcej kanałów i wygodne oprogramowanie.


Ostatnia aktualizacja: 15.01.2023 16:38:46 przez wali7
1
[#13] Re: Amiga 600 biały obraz.

@wali7, post #12

Masz oscyloskopy z wbudowanym analizatorem.
Na oscyloskopie obejrzysz dokładnie kształt przykładowo sygnału zegarowego , a jak masz analizator widma, to i zobaczysz czy są jakieś zakłucenia.

Dobry oscyloskop to potężne narzędzie i "nowe okno na świat", ale trzeba wiedzieć czego się szuka, na co się patrzy i jak się to narzędzie obsługuje.

Najlepiej miec to i to
[#14] Re: Amiga 600 biały obraz.

@snifferman, post #13

Tak. Ja mam to i to :)
Natomiast wydaje mi się, że dla kogoś kto nie ma ani tego, ani tego, i zapewne nie chce wydawać kilku tyś zł, to myślę, że analizator stanów logicznych jest optymalnym rozwiązaniem. W aspekcie cena/jakość/prostota obsługi. Zgodzisz się?

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2023 01:12:50 przez wali7
[#15] Re: Amiga 600 biały obraz.

@wali7, post #14

Od czegoś trzeba zacząć. Jak ja bym miał wybierać, to i tak najpierw kupiłbym oscyloskop.

Analizator mam jakiś tani 8 kanałowy, ale jeszcze nigdy nie użyłem.

Oscyloskop za to już wiele razy mi sie przydał, chociaż ostatnio też się nudzi. Teraz są też takie tańsze i z oglądanych testów "coś tam" można zobaczyć.

A swojego MSO5074 @MSO5354 też nierozpracowałem do końca, no ale ja to jestem amator

Oscyloskop jest bardziej uniwersalny i raczej przy naprawach od niego bym zaczął. Masz układy logiczne, ale czymś muszą być zasilane. W Amigach masz też audio i analogowe video. Sygnał zegara może być "poszarpany". Jednak to bardziej uniwersalne narzędzie. Wiadomo, że nie każdy go sobie kupi, bo ma popsutą Amigę. Nie będzie inwestował (chyba) więcej w narzędzia niż jest warta.

Wszystko zależy od budżetu i potrzeb. Są tacy co miernik za 20zł im wystarczy. Mi kiedyś też wystarczał. Teraz też wystarcza, ale tylko do sprawdzenia baterii w pilocie i to tak z pewną dozą nieufności
1
[#16] Re: Amiga 600 biały obraz.

@snifferman, post #15

Oscyloskop bez wątpienia jest bardziej uniwersalny, ale analizator jest kilka razy tańszy, ma więcej kanałów.
Ja zaczynałem od analizatora (jeden 8 i drugi 16 kanałowy), tym drugim to kilka trudnych do znalezienia rzeczy zrobiłem.
Oscyloskop mam dopiero od roku, i jak na razie sprawdzam nim, czy przebiegi zegarowe są prawidłowe. Uczę się.
[#17] Re: Amiga 600 biały obraz.

@snifferman, post #15

Jak ja bym miał wybierać, to i tak najpierw kupiłbym oscyloskop.
Ja też. Zwłaszcza jeżeli chciałbym zajmować się naprawą. Przy naprawie rzadko kiedy zachodzi konieczność obserwacji więcej niż dwóch sygnałów na raz, za to ważna jest możliwość obejrzenia kształtu i jakości tych sygnałów (poziomy, zbocza, przerzuty, zakłócenia i tak dalej). Natomiast przy projektowaniu dobrze jest mieć analizator. Przykładowo rozpracowując cykl dostępu do portu zegara dołączyłem 6 istotnych sygnałów do analizatora i od razu miałem pełen przegląd.

A teraz prosimy moderatora o zwinięcie tego offtopa.

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2023 08:17:41 przez Krashan
1
[#18] Re: Amiga 600 biały obraz.

@snifferman, post #15

Analizator mam jakiś tani 8 kanałowy, ale jeszcze nigdy nie użyłem.

Oscyloskop za to już wiele razy mi sie przydał,

Podpisuję się pod tym stwierdzeniem.
Też mam analizator (nawet bodajże 16 kanałów), użyłem raz w życiu.
A oscyloskop jest jak wół roboczy.

I analizator stanów logicznych w naprawach przydaje się bardzo średnio (czytaj nigdy) - i tak interesuje nas jedynie aktywność na danej linii. A nie całe słowo 32 bitowe.
2
[#19] Re: Amiga 600 biały obraz.

@stachu100, post #18

Piszecie o trzech urządzeniach:
  • sonda logiczna
  • analizator logiczny (wielokanałowy)
  • oscyloskop (cyfrowy/analogowy)

Każde z nich jest przeznaczone do czego innego, i tak naprawdę to w pewnych okolicznościach może jedno zastąpić drugie, ale przy prawidłowym użyciu. Tak jakby użyć woltomierza do pomiaru prądu. Da się? Da się.
Dobry analizator może kosztować więcej niż tani oscyloskop, choć oba można spotkać w wersji jako urządzenia USB, i potrzebują oprogramowania na PC. Wszystko zależy, do jakiego rodzaju pomiarów potrzebujemy instrumentu:
  • Sonda logiczna do prostej i szybkiej diagnostyki i do stwierdzenia stanów ustalonych i aktywności na wielu liniach, ale nie jednocześnie. Uwaga na wartości graniczne TTL i CMOS oraz na pasmo przenoszenia samej sondy. Wystarczy do stwierdzenia aktywności generatora zegarowego i aktywności na liniach danych i adresowych. Bardzo wygodna np. z sygnalizatorem dźwiękowym. Taką chyba widziałem w "piwnicy u Adriana".
  • Analizator stanów do analizy magistrali równoległej i protokołów szeregowych (SPI, I2C, 1W, UART itp.). Przyda się np. do sprawdzenia (poprawności) działania maszyn sekwencyjnych, tzw. FSM (czyli każdy z układów cyfrowych w Amidze, np. obsługa złącza zegara w Gayle'u). W takim Open Logic Sniffer można ustawić wyzwalanie np. bardzo skomplikowaną kombinacją wszystkich linii i do tego wielo-poziomowo. Śmiem wątpić, by uszkodzenie w retro sprzęcie można było wykryć wyłącznie przy użyciu takiego analizatora. Musiałoby to być bardzo specyficzne uszkodzenie.
  • Oscyloskop do analizy przebiegów, zboczy i wzajemnych zależności czasowych (np. "jitter"). Przyda się np. do stwierdzenia konfliktu na liniach cyfrowych albo stanów nieustalonych, np. tzw. dzwonienia na liniach i tym podobnych problemów. Wada? np. mój uruchamia się kilka minut i słychać go w drugim końcu domu, dlatego uruchamiam go w ostateczności.

Podsumowując, według mnie warto mieć, poza dobrym multimetrem, wszystkie trzy, jeśli poważnie myśli się o jakichś naprawach, ale też o uruchamianiu różnych projektów cyfrowych, mieszanych albo w pełni analogowych. No i to tak jakby radzić mechanikowi czy bardziej potrzebuje klucze nasadowe, czy płaskie.

A oscyloskop jest jak wół roboczy.


A sonda jak ogier czystej krwi arabskiej.

Na koniec: lepiej oddaj do naprawy specjaliście.
1
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem