kategoria: Komputery
[#1] Czy da się naprawić taśmę sygnałową do soczewki CD-ROM?
Od kilku miesięscy nie działał mi napęd w CDTV. Znalazłem wreszcie czas by go rozebrać, a tu taka niemiła niespodzianka...
[#2] Re: Czy da się naprawić taśmę sygnałową do soczewki CD-ROM?

@Rafał A-3000, post #1

Ja akurat zrobiłem kiedyś to samo, przez nieumiejętne rozbieranie CD. Ja zmieniłem laser, ale to co masz dałoby radę zrobić, choć wymaga precyzji, trzeba by podkleić coś sztywnego pod spód, zeszlifować miniszlifierką maskę i lutować cienkie druciki.
[#3] Re: Czy da się naprawić taśmę sygnałową do soczewki CD-ROM?

@san_u, post #2

Widzę, że to wręcz fabryczny problem... link
Ktoś z pomorskiego to naprawiał ale od dłuższego czasu jest na amibay nieaktywny.
[#4] Re: Czy da się naprawić taśmę sygnałową do soczewki CD-ROM?

@Rafał A-3000, post #3

Wyślij do Daniela Rakowieckiego ;)


Możesz się zapytać użytkownika Orila na naszym forum, czy ma na to jakiś patent, kiedyś opisywał jak wymienić laser w CDTV na SF87 od radia samochodowego.

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2022 13:45:12 przez san_u
[#5] Re: Czy da się naprawić taśmę sygnałową do soczewki CD-ROM?

@Rafał A-3000, post #3

.

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2022 13:46:56 przez km-l
[#6] Re: Czy da się naprawić taśmę sygnałową do soczewki CD-ROM?

@Rafał A-3000, post #1

Szukałbym podobnego cdromu z tej samej firmy, i może akurat by coś spasiło.
[#7] Re: Czy da się naprawić taśmę sygnałową do soczewki CD-ROM?

@san_u, post #4

Wyślij do Daniela Rakowieckiego ;)

Dobre OK
Kiedyś chyba już robił coś podobnego z tym że chyba taśmę od baterii czy matrycy w laptopie. Na pewno dałby radę.
[#8] Re: Czy da się naprawić taśmę sygnałową do soczewki CD-ROM?

@Rafał A-3000, post #3

To nie dotyczy wyłącznie CDTV, wszędzie tam gdzie jest pick-up należy spodziewać się, że musi być w jakiś sposób połączony w płytą... dlatego nie ciągniemy płyty tylko najpierw lekko odchylamy i zaglądamy gdzie i co odłączyć.
To da się zrobić, ale jest to przesrana robota.
[#9] Re: Czy da się naprawić taśmę sygnałową do soczewki CD-ROM?

@Ralpheeck, post #6

Musiałbyś szukać CD-ROM Matsushita z tamtej epoki, bo to jest archaizm zrobiony dla C=, to nie jest ani IDE, ani SCSI. Laser można kupić w Chinach SF87, ale z innym typem tasiemki i jest trochę babrania z przeszczepem. temat niedostępności części zamiennych spędza sen z powiek właścicielom CDTV przynajmniej dwie dekady. Nawet nie ma do tego żadnej dokumentacji znanej, która pozwoliłaby zrobić emulator tego napędu.




Ostatnia aktualizacja: 28.12.2022 14:41:36 przez san_u
[#10] Re: Czy da się naprawić taśmę sygnałową do soczewki CD-ROM?

@san_u, post #9

Nie pierwszy raz go rozbierałem... Nie wiem co się stało. Miała być na święta dobra, to teraz jest bardziej zepsuta. Ech.


Ostatnia aktualizacja: 28.12.2022 15:03:48 przez Rafał A-3000
[#11] Re: Czy da się naprawić taśmę sygnałową do soczewki CD-ROM?

@Rafał A-3000, post #10

Pewnie zwykłe zmęczenie materiału w takim razie. Ja bym to polutował, ale nie za bardzo wiem jakiego kleju użyć, by to zabezpieczyć. Tylko Loctite 330 mi przychodzi do głowy.

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2022 15:56:15 przez san_u
[#12] Re: Czy da się naprawić taśmę sygnałową do soczewki CD-ROM?

@Rafał A-3000, post #1

Najprościej wstawić nowy pickup. Najprościej przerobić gniazda tak aby nie musieć zbytnio przerabiać taśm.

Na Amibay nie wchodze odkad tapatalk nie działa.


Ostatnia aktualizacja: 02.01.2023 20:12:17 przez orila
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem