[#1] Zorro 2 - Buster
Uruchomiłem moją A2000EATX, działa. Problem polega na tym, że nie widzi żadnej karty wpiętej w sloty Zorro.
Na PPA znalazłem w starych wypowiedziach opinię, że bez Bustera A2000 widzi tylko jedną kartę. Jednak analiza schematu wskazuje, że nie powinno być to możliwe, gdyż sygnał D2P który steruje kierunkiem działania buforów między magistralą danych CPU, a magistralą danych Zorro jest sterowany bezpośrednio z Bustera, bez niego mamy tam stale stan niski (jest pull down), czyli bez Bustera można jedynie dane odczytać z Zorro, nie da się nic zapisać.
Czy mógłby któryś posiadacz A2000 potwierdzić tę tezę doświadczalnie?
Zrobiłem reimplementację Bustera, czyli Bluster. Jest on na XC9572, a więc pracuje w 3.3V, ale to nie powinno być raczej problemem. Jednak po włożeniu tegoż prawidłowo zaprogramowanego Blutera, kart w Zorro nadal nie widać.
Co może być przyczyną, gdzie szukać? Może Xilinx jest trefny... pochodzi ze znanego miejsca daleko w Azji. Jakby co mam drugi, może wieczorem zrobię sobie drugiego Blustera.
Jakie sygnały odpowiadają za prawidłową konfigurację kart Zorro? Myślałem, że COPCFG inicjuje autoconfig, ale on jest podpięty tylko do slotu CPU, do 68000 na płycie nie jest podpięty (ani do żadnego innego układu). A przecież A2000 normalnie rozpoznaje karty Zorro z gołym 68000 (prawda?). Czyżby jedyną rolą sygnałów CFGIN i CFGOUT było zmuszenie kart Zorro do przedstawiania się po kolei, a nie razem? To jak to jest robiony autoconfig? Czy Amiga przy starcie po prostu czyta 0xE8 0000 i po ustawieniu struktur systemowych to koniec konfiguracji? Czy sprawdzić przy starcie Amigi aktywność szyn adresowej i danych, czy wystarczy ograniczyć się do jakichś sygnałów sterujących (jeśli takowe biorą udział w autoconfigu)?
Mam nadzieję, że ktoś ma większe doświadczenie w temacie A2000 i mógłby pomóc. Proszę o jakiekolwiek sugestie.
PS. karty Zorro które mam są na pewno sprawne, z przelotką do Zorro śmigają w A500
PS2. testuję z użyciem jednej karty (konkretnie Picasso II++, bo jest najmniejsza)
PS3. w tej A2000EATX jest karta turbo 68030TK od Matzego, jest wpięta w gniazdo CPU (nie mam tej przelotki do slotu CPU), normalnie bootuje do OS3.2. Czy problemem może być to, że karta przedstawia się w systemie jako dwa urządzenia autoconfig?


Ostatnia aktualizacja: 17.01.2023 14:43:35 przez wali7
[#2] Re: Zorro 2 - Buster

@wali7, post #1

Karta może się przedstawiać nawet jako 3 urządzenia. Nie jest to problemem.
[#3] Re: Zorro 2 - Buster

@michal_zukowski, post #2

To wiem, po prostu amiga odczytuje po kolei obszary 0xE8 0000 (jak rozumiem, karta kolejno wstawia dane wszystkich urządzeń, które "w niej są" w ten sam obszar), a system je wstawia w kolejne adresy 0xE9 0000, 0xF0 0000, i tak dalej. Ja się zastanawiam tylko, czy możliwe jest, że konkretnie karta 68030TK podczas prezentowania systemowi swoich autokonfigurowalnych urządzeń, nie zaburza w jakiś sposób łańcucha autoconfig na samej szynie Zorro (bo tak się dzieje przy rozłączeniu CFGIN i CFGOUT kolejnych kart). Ale to akurat łatwo sprawdzę, bo dziś wieczorem umieszczę 68000 w gnieździe i zobaczę co się stanie (jakoś się zdarzyło, że testów z 68000 i Blusterem nie zrobiłem).
[#4] Re: Zorro 2 - Buster

@wali7, post #3

Podbijam temat - może ktoś pomoże?
[#5] Re: Zorro 2 - Buster

@wali7, post #4

Ja mam "ReA2000" która sam polutowalem. Moja nie uruchamia się bez Bustera, o ile dobrze pamiętam dioda migała i czarny ekran. Długo korzystałem z Bustera -02. Teraz korzystam z Blustera rev.B , Xilinx jeszcze z Mouser'a. Dotarły mi Xilinxy z Aliexpress i prawie zbudowałem kolejnego, ale nie mam LDO, w rev.B jest zastosowany z innym pinoutem. Mam obsadzony jeden slot zorro AtBus Clone. Jakiś czas temu testowałem też w niej A2091. W slocie (86pin) procesora mam TF536 .
[#6] Re: Zorro 2 - Buster

@SimonGK, post #5

I to jest Szymon ciekawe, u mnie A2000EATX bez Bustera uruchamia się, ale stabilność pozostawia wiele do życzenia (wiesza się po kilku, kilkunastu, max 20 minutach). Myślałem, że to winna jakiegoś zimnego lutu, wszystkie istotne połączenia przelutowałem z dodatkiem nowego topnika, ale nadal była niestabilność. Włożyłem Blustera i jak ręką odjął, nagle A2000 stała się stabilna....
Ale to dobrze, bo to może oznaczać, że nie było zimnego lutu :) Pewnie w zależności od konkretnych egzemplarzy części, A2000 bez Bustera nie wstaje, wstaje, ale jest niestabilna (jak u mnie), a pewnie znajdzie się ktoś taki, u kogo będzie w miarę OK.
Pozostaje oczywiście otwarta kwestia kart Zorro, ale nie sądzę, aby teraz, o 1 w nocy udało mi się zrobić drugiego Blustera. Może wieczorkiem się uda....
[#7] Re: Zorro 2 - Buster

@wali7, post #6

Może problem jest w zasilaniu na płytce blustera.
Zerknij na film CRG Building a NEW Amiga 2000 in 2022 - Part 2. Zorro, bluster, keyboard and case
od 27 minuty.
pozdrawiam
Zbyszek
[#8] Re: Zorro 2 - Buster

@ZbyszekM, post #7

zgaduję że TO jest TO

https://youtu.be/FwMcxaFbecw?t=1635



Ostatnia aktualizacja: 18.01.2023 16:11:11 przez Cezarykl
[#9] Re: Zorro 2 - Buster

@Cezarykl, post #8

Niestety, płytka Blustera jest rev.C, wsad dla Xilinksa jest rev. C, a napięcie na 3.3V złącza J-TAG jest dokładnie 3.3V. Możliwe, że Xilinx jest trefny, zrobię dziś kolejnego Blustera.
Ale ogólnie film jest zacny i na pewno sobie oglądnę w całości.

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2023 16:43:38 przez wali7
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem