kategoria: Stacje dyskietek
[#1] Gotek, a gra większa niż ADF
Witam,
potrzebna mi informacja, czy da się używać emulatora dyskietek z ADF-em większym niż te kilkaset kilobajtów dyskietki DD? Np. z obrazem CD z Commodore CDTV/CD32 lub samodzielnie napisaną grą?
[#2] Re: Gotek, a gra większa niż ADF

@freak_outXP, post #1

o jaki emulator dyskietek ci chodzi? W WINUAE możesz ustawić sobie wielkość .adf około 2MB. Lub robisz kilka .adf pamiętając by dodać ścieżki dostępu do tych dyskietek kiedy program/gra odczytuje dane.

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2023 10:37:17 przez Stoopi
1
[#3] Re: Gotek, a gra większa niż ADF

@Stoopi, post #2

Jakikolwiek elektroniczny dostępny na rynku (zamiennik stacji + pendrive / karta SD).
[#4] Re: Gotek, a gra większa niż ADF

@freak_outXP, post #1

Da się z Gotekiem ogarnąć większe niż 880kb, ale pliki adf. Obraz CD z CDTV czy CD32 nie będzie miał formatu pliku adf (tylko iso, bin, itp.)
1
[#5] Re: Gotek, a gra większa niż ADF

@freak_outXP, post #1

Da się ale tylko z dyskietkami amigowymi HD czyli 1.78MB.

Ale jest jakaś nadzieja, bo na AtariST powstal program który umożliwia użycie Gotka użyć jako dysku twardego (plikopartycja), tylko że z prędkością stacji dyskietek.

Na Amigę jest narazie program hxcmount, który umożliwia tylko odczyt plików z całego pendrive.

Może kiedyś powstanie filesystem, albo handler, który po użyciu mountlisty udostępni zawartość pendrive do zapisu i odczytu.
1
[#6] Re: Gotek, a gra większa niż ADF

@Norbert, post #5

Dzięki za odpowiedź.

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2023 12:19:17 przez freak_outXP
[#7] Re: Gotek, a gra większa niż ADF

@Stoopi, post #2

Czyli dzielę grę na dyskietki (DD/HD) i wsio? Głupie pytanie - do jakiego pliku mam dodać te wpisy (jakiś przykładzik ;))? Głupie pytanie 2 - czyta toto z prędkością stacji dyskietek?

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2023 12:25:24 przez freak_outXP
[#8] Re: Gotek, a gra większa niż ADF

@freak_outXP, post #7

Czyta z prędkością stacji. Gry mają też swoje loadery i jak nawet jak 2 dyskietki będą na jednej, to gra i tak może prosić o dyskietkę z daną nazwą, albo nie wgra gry, bo format dyskietki inny. Eksperymentowałem z tym jak chciałem SWOSa z nowymi drużynami upchać na 2 dyskietkach.
FlashFloppy nie chciał mi bootować z ADFa HD, ale pod WB go normalnie widziałem i był używalny.

Dużo zachodu będziesz miał z taką zabawą i musisz mieć o tym pojęcie. Nie lepiej podłaczyć kartę SD/CF? Jaka Amiga?
1
[#9] Re: Gotek, a gra większa niż ADF

@snifferman, post #8

Na razie żadna. Myślę o tym hipotetycznie, żeby napisać grę, która będzie na CD-ROM (CDTV/CD32 i Amigi z napędem CD) i właśnie na pendrive'y, żebym nie musiał się martwić o kompresję, walczyć o każdego bajta, upychać danych, ciąć jej etc. Bo to właśnie IMHO m.in. z pamięcią stałą Amiga miała największe problemy. Zakładam przy tym, że każdy ma Amigę z napędem CD i/lub właśnie z emulatorem dyskietek.
[#10] Re: Gotek, a gra większa niż ADF

@freak_outXP, post #9

Zakładam przy tym, że każdy ma Amigę z napędem CD i/lub właśnie z emulatorem dyskietek.


no to sobie pograliśmy.
[#11] Re: Gotek, a gra większa niż ADF

@freak_outXP, post #9

Nie wiem jak inne firmaware do Goteka ale FlashFloppy ma funkcję AutoSwap. Czyli z poziomu gry możesz zmieniac obrazy dyskietek. Szybkości transferu nie przeskoczysz ale przynajmniej nie trzeba będzie żonglować dyskietkami.
1
[#12] Re: Gotek, a gra większa niż ADF

@ppill, post #11

Ale to jest zawsze max prędkości dyskietki, czy dokładnie tak jak dyskietka (t.j. zmienna)?
[#13] Re: Gotek, a gra większa niż ADF

@freak_outXP, post #7

W kodzie programu czy też gry piszesz ścieżkę dostępu do konkretnego pliku z danymi. czyli najpierw nazwa dyskietki, potem katalog sampel i konkretny dzwięk.
1
[#14] Re: Gotek, a gra większa niż ADF

@snifferman, post #8

Eksperymentowałem z tym jak chciałem SWOSa z nowymi drużynami upchać na 2 dyskietkach.
FlashFloppy nie chciał mi bootować z ADFa HD, ale pod WB go normalnie widziałem i był używalny.


Czytałeś to?
https://github.com/keirf/flashfloppy/issues/354
Jest tam informacja że to już działa.
1
[#15] Re: Gotek, a gra większa niż ADF

@freak_outXP, post #12

Sufitem jest prędkość kontrolera (nie pamiętam ile dokładnie). Czy się do niego zbliżysz zależy od tego jak tam sobie te dane zapiszesz i jak szybkie będą procedury odczytu. Czy będziesz korzystał z funkcji systemowych, napiszesz swoje, skopiujesz inne gotowe rozwiązania?
1
[#16] Re: Gotek, a gra większa niż ADF

@ppill, post #15

Aaaa, czyli do sufitu to zależy tylko od moich umiejętności programistycznych i znajomości systemu/komputera. Jaka jest prędkość max kontrolera amigowej stacji? Doskoczy to do CD-ROM x1? Zapytam od razu tutaj - jest dostępny przez DMA, jakieś bufory albo podobne?

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2023 14:25:36 przez freak_outXP
[#17] Re: Gotek, a gra większa niż ADF

@freak_outXP, post #16

Nie doskoczy. CD-ROM x1 to 150 kB/s. Kontroler FDD w Amidze teoretycznie wyciąga jakieś 30 do 35 kB/s.
1
[#18] Re: Gotek, a gra większa niż ADF

@Krashan, post #17

I ta prędkość jest bliska temu co może maksymalnie osiągnąć stacja dyskietek, niezależnie do jakiego komputera będzie podpięta.
[#19] Re: Gotek, a gra większa niż ADF

@Krashan, post #17

Dziękuję wszystkim za odpowiedzi na moje pytanie.
[#20] Re: Gotek, a gra większa niż ADF

@Norbert, post #14

Nie zagłębiałem się w to. Wiedziałem, że gotek nie jest identyfikowany jako stacja HD i byłem świadomy, że nie ma sygnału MTR, ale to było chyba przed 2020. Nie śledziłem tematu, ale podejrzewałem postęp.

Z tego co czytałem ostatnio. W 2022 wyszły goteki z nowym mikrokontrolerem, więc pewnie będą jakieś nowe funkcje. Widziałem te goteki z chin już z oledem i pokrętłem


Artery AT32F435
Starting July 2022, the factory is supplying an enhanced MCU option: the Artery AT32F435. This MCU runs at 288MHz and has 384kB SRAM. It is enough for reliable operation, extensive image caching, and will allow for a wider range of firmware features in future. The enhanced firmware which runs on this MCU is called FlashFloppy PLUS (or FlashFloppy+).

This MCU is currently supplied on only one PCB type:

SFRKC30.AT4.35 (LQFP64): Based on the SFRKC30.AT4 described earlier. Features the KC30 rotary header. The Motor signal can be passed through to the MCU by strapping MOR on the rear jumper block.



1
[#21] Re: Gotek, a gra większa niż ADF

@freak_outXP, post #9

ale Ty na pewno chcesz napięć grę na Amigę?? czy na jakiegoś NG, wamipira czy inny emulator?
[#22] Re: Gotek, a gra większa niż ADF

@RokiS, post #21

Zwykła Ami (opcjonalnie AGA) z CD i/lub emulatorem flopa. Na razie zbieram dane i się rozglądam.
[#23] Re: Gotek, a gra większa niż ADF

@freak_outXP, post #22

Myślałem, że na 2023 i dostępność gratów to większość ma przynajmniej FAST i HDD.
Lubię dyskietki i mam ich trochę i czasem nawet komuś coś nagram i się na nie popatrze. Z używaniem ich oki, ale tylko ich albo tylko goteka to już trochę szkoda mi czasu.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem