[#31] Re: Zasilacz DSP-A500 uszkodzona cewka

@szejker, post #28

I gdzie mógłbym poszukać dodatkowego ramu do wlutowania na płytę?

Jak masz pod klapkę, to lepiej użyj takiego. Wlutowanie w płyte nie daje żadnych plusów. Później nie użyjesz już żadnego rozszerzenia pod klapkę łącznie z tym co masz.
Warto sprawdzić czy działa twoje po wymianie Agnus

3300uf 50v? 47uf 100v

Trochę overkill

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2023 22:12:07 przez snifferman
1
[#32] Re: Zasilacz DSP-A500 uszkodzona cewka

@szejker, post #28

Ta powinna być dobra

TMS44C256

Tylko to jest 100ns w amidze jest 70n lub 80ns. Ale wydaje mi się ze na tych też będzie działać.

Najlepiej aby ktoś bardziej obeznany to potwierdził.

Tu jest lista. Od razu możesz zrobić 2mb pod klapkę z adapterem:



DIY AMIGA 500 2MB RAM EXPANSION (RETRO VERSION)

GARY ADAPTER

[*] TMS44C256 (Texas Instruments)
MB81C4256 (Fujitsu)
GM71C4256 (Goldstar)
HM514256 (Hitachi)
HY534256 (Hyundai)
MT4C4256 (Micron)
M5M44256 (Mitsubishi)
MCM514256 (Motorola)
MSM514256 (Oki)
KM44C256 (Samsung)
TC514256 (Toshiba)
LC324256 (SANYO)
UPD424256 (NEC)

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2023 22:08:01 przez iC-e_Jay
[#33] Re: Zasilacz DSP-A500 uszkodzona cewka

@szejker, post #28

gdzie mógłbym poszukać dodatkowego ramu do wlutowania na płytę?


https://allegrolokalnie.pl/oferta/2mb-chip-amiga-500-piny-precyzyjne-tev

jeszcze przed chwilą była aktywna podobna aukcja, zapytaj się sprzedającego o to.

lub to:

https://allegrolokalnie.pl/oferta/amiga-500-rozszerzenie-pamieci-ram-o-2mb-rtc-jgm
[#34] Re: Zasilacz DSP-A500 uszkodzona cewka

@snifferman, post #31

3300uf 50v? 47uf 100v

Trochę overkill

Niestety sprzedawca nie miał tych nichiconów na niższe napięcie. Miejsce jest, więc czemu miałbym ich nie wstawić, koszt mały, a ESR niższy.
[#35] Re: Zasilacz DSP-A500 uszkodzona cewka

@szejker, post #34

Jak chcesz tam riser i turbo to mogą zawadzać. Daj fotke jak wlutujesz.
[#36] Re: Zasilacz DSP-A500 uszkodzona cewka

@szejker, post #34

Czy mógłbyś mi wyjaśnić po co Ci kondensatory Low ESR na płycie głównej Amigi?
[#37] Re: Zasilacz DSP-A500 uszkodzona cewka

@*y, post #36

Po to samo co pewnie polimery z moich fotek. Dla szpanu
[#38] Re: Zasilacz DSP-A500 uszkodzona cewka

@snifferman, post #37

Polimerowy kondensator może mieć sens bo on nie wylewa. Elektrolit Low ESR to przyznam, dla mnie, na płycie głównej Amigi, jakaś zagadka jest.
[#39] Re: Zasilacz DSP-A500 uszkodzona cewka

@*y, post #36

Tak pierdyknąłem. Po prostu kupiłem sprawdzone elektrolity u sprawdzonego sprzedawcy "ArcziZ35". Nie miał pojemności 3300 o napięciu trochę powyżej 5V więc wziąłem co było. Jaki sens kupić 2 elektrolity u kogoś innego i płacić za kolejną wysyłkę... A nie zdawałem sobie sprawy z wymiarów, mój błąd. Może ktoś za kilkadziesiąt lat się uśmieje ;)

Ale wracam do sedna sprawy. Elektrolity wymienione, również w klawiaturze i stacji dyskietek. Stacja dodatkowo wyczyszczona, podwójny stycznik wyczyszczony i ruchome elementy przesmarowane białym smarem. Pięknie przyjmuje dyskietki. Niestety rozpadł się magnes u góry gdzie styka się metalowe kółeczko z dyskietki. Pokleiłem to ale wyszło partactwo. Nie byłem w stanie tego rozkręcić.

Złote, a skromne:


[#40] Re: Zasilacz DSP-A500 uszkodzona cewka

@snifferman, post #31

Niestety cały czas pamięć jest wykrywana jako 1024 chip i tylko 768 fast.







[#41] Re: Zasilacz DSP-A500 uszkodzona cewka

@szejker, post #40

W A500 i A2000 miałem tak, że jak jedna kośc pamięci była uszkodzona, to też nie widziało mi slow albo chip zależnie od konfigu. Ja sprawdziłem to przez sprawdzenie układów w rozszerzeniu z podstawkami.
Zrób test pamięci w ATK i jak przejdzie z 10 razy to możesz tak używać.

Tam jest 16 układów pamięci na PCB. Daj ich oznaczenie. Ile to rozszerzenie powinno dawać?
[#42] Re: Zasilacz DSP-A500 uszkodzona cewka

@snifferman, post #41

TMS4C1024-10SDL. Podobno ma mieć 2MB. Podobno...
[#43] Re: Zasilacz DSP-A500 uszkodzona cewka

@szejker, post #42

Jedna kostka ma 1M x 1bit czyli 16szt daje 2MB. Nie wiem jak wygląda procedura wykrywania, ale możliwe, że jakaś kostka/kostki są uszkodzone i temu nie wykrywa całości. U mnie też tak było, że nie widziało slow ramu, bo układy były uszkodzone. Po wymianie wszystko wróciło do normy.

Trzeba sprawdzic pod ATK z normalnym kickiem co bedzie widać i czy będą błędy.
[#44] Re: Zasilacz DSP-A500 uszkodzona cewka

@snifferman, post #43

To rozszerzenie może być tak skonfigurowane, jest podobne do 500/2 . A tam na pudełku jest.



A na Amiga Resource

  • five switchable RAM configurations


Tak że chyba trzeba dzwonić do Elbox po instrukcje cafe

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2023 20:51:03 przez iC-e_Jay
[#45] Re: Zasilacz DSP-A500 uszkodzona cewka

@iC-e_Jay, post #44

Na tym filmiku jest pokazana instrukcja. Autor kanału jest spoko, to pewnie by ją udostępnił jakby coś było nieczytelne. Możliwe, że w diagromie nie działa ten config i temu wykrywa je dziwnie. Najlepiej sprawdzić na zwykłym kicku



Ostatnia aktualizacja: 25.02.2023 21:57:34 przez snifferman
1
[#46] Re: Zasilacz DSP-A500 uszkodzona cewka

@snifferman, post #45

Tak tylko Elbox 500/2 wygląda trochę inaczej.


Posiada dwa układy 74HC których tu brak. Tylko one mogą być potrzebne gdy są kości o innej organizacji pamięci, czy coś.




Bez ingerencji usera powinna być dostępna cała pamięć.

Albo coś jest źle podpięte albo albo, coś padło... Agnus jest 8372A czyli odpowiedni do 1mb/Chip



A na filmie jest 701B


Ostatnia aktualizacja: 26.02.2023 00:26:08 przez iC-e_Jay
[#47] Re: Zasilacz DSP-A500 uszkodzona cewka

@iC-e_Jay, post #46

701B to jak by to.




[#48] Re: Zasilacz DSP-A500 uszkodzona cewka

@iC-e_Jay, post #46

Te układy to bufory. Nie wiem czy ma wpływ na działanie logiki, która jest w galu pod Garym.

Tak jak pisałem wcześniej niech sobie autor najpierw ogarnie możliwość uruchamiania softu i wtedy można przetestować na zwykłym kicku.
Mi przeważnie nie wykrywało wielokrotności 0.5MB przy uszkodzeniu pamięci. Diagrom może mieć inne procedury testowe i może też źle wykrywać tą pamięć jeśli jest jakaś możliwość przełączania jej ilości.
Uruchomić z kickiem 1.3 i sprawdzić w ATK.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem