[#1] Ciężki zasilacz A600
Mam ciężki zgrzewany zasilacz od Amigi 600. Niestety nagle odmówił mi posłuszeństwa. Wczoraj było wszystko ok Amiga działała bez zarzutu. Dziś przy próbie włączenia zapaliły się na chwilę diody i zgasły. Zdaje mi się, że to wina zasilacza gdyż na wtyczce nie ma napięcia 5V a jest raptem 0,5V. Na wyjściu 12 V jest około 13-14V.
Jak najlepiej rozebrać ten zasilacz?
Co mogło się w nim zepsuć?
Na co powinienem zwrócić uwagę po rozebraniu?

Z góry dzięki za pomoc.
[#2] Re: Ciężki zasilacz A600

@pmizer, post #1

Na co powinienem zwrócić uwagę po rozebraniu?

zapewne masz napuchnięte kondensatory
lub innego spalonego grilla w środku
:)
[#3] Re: Ciężki zasilacz A600

@Cezarykl, post #2

jak najlepiej pozbyć się zalewy?
[#4] Re: Ciężki zasilacz A600

@pmizer, post #3

HOT ?
pomysł
SKALPEL
:)
[#5] Re: Ciężki zasilacz A600

@Cezarykl, post #2

To i tak sukces, że zepsuł się w taki sposób, a nie puścił zasilanie bezpośrednio zza mostka po kondensatorach filtrujących OK

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2023 23:46:40 przez Hubez
[#6] Re: Ciężki zasilacz A600

@pmizer, post #3

Spróbuj całość wybić z obudowy ( z C64 i z Atari się da )
Odetnij kabelki i poszukaj jakiegoś zasilacza co się zmieści do tej obudowy.
Zalaną cegłę wywal do elektrośmieci.
2
[#7] Re: Ciężki zasilacz A600

@nekroskop, post #6

a myślałem o tym
[#8] Re: Ciężki zasilacz A600

@pmizer, post #7

Tutaj masz filmik z otwarcia zasilacza C64. Może patenty sprawdzą się przy amigowym


Ktoś wie czym to jest zalane? Jak jakiś klej epoksydowy, to może coś go rozpuści i pozostawi resztę w akceptowalnym stanie? Aceton pewnie da radę, ale z zasilacza nic nie zostanie, to może izopropanol , albo terpentyna?

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2023 01:18:53 przez snifferman
[#9] Re: Ciężki zasilacz A600

@snifferman, post #8

Aceton pewnie da radę, ale z zasilacza nic nie zostanie, to może izopropanol , albo terpentyna?


pomysł
Prościej i szybciej będzie zwykłym rozpuszczalnikiem ZWANYM benzyną
:) nooooo, może być też benzynka do zapalniczek



https://www.youtube.com/watch?v=QrLZPqlJtRc&t=1s
[#10] Re: Ciężki zasilacz A600

@Cezarykl, post #9

[#11] Re: Ciężki zasilacz A600

@pmizer, post #3

jak najlepiej pozbyć się zalewy?
Nie naprawiałbym już tego. Szkoda czasu i nerwów. Możesz kupić nowy zasilacz dedykowany, możesz wstawić gotowy moduł do starej obudowy (np. MeanWell RT50-B), możesz nawet zrobić klasyczny transformatorowy zasilacz jeżeli masz fantazję, to nie jest skomplikowana konstrukcja. I umieścić go w tej obudowie.
1
[#12] Re: Ciężki zasilacz A600

@Cezarykl, post #9

Nie chodzi mi o otwarcie tylko wydostanie trafo i reszty z zalewy epoksydowej. Patrząc na gabaryt tej kostki, to szkoda czasu i lepiej kupić inny i transplantować zostawiając tylko obudowę
1
[#13] Re: Ciężki zasilacz A600

@snifferman, post #12

Nie naprawiałbym już tego. Szkoda czasu i nerwów.


lepiej kupić inny i transplantować zostawiając tylko obudowę


dokładnie TAK.

:)
1
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem