kategoria: Komputery
[#1] 1 mb chip ram
Mam płytę A1200 i wyświetla tylko 1 MB chip ram zamiast 2mb .Powodem tego włożone gniazdo pamięci odwrotnie drugie do istniejącego kolega mi tak wlutował w Apollo ,obraz tylko na rgb po cincz nie ma obrazu .Czy da się to naprawić ,co może być w przybliżeniu uszkodzone?.
[#2] Re: 1 mb chip ram

@barbaramazurek, post #1

Na jakiej podstawie twierdzisz że jest tylko 1MB ?
Co pokazuje komenda AVAIL ?

Kabel czincz jest sprawny?
Czy ten monitor, tv , do którego podłączasz Amigę po cinch, daje obraz z innego urządzenia podłączonego tym kablem ?
[#3] Re: 1 mb chip ram

@barbaramazurek, post #1

Musisz to albo inaczej opisać albo zamieścić zdjęcia. Ja niewiem o co chodzi, co chcesz finalnie naprawić.

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2023 18:21:07 przez Stoopi
2
[#4] Re: 1 mb chip ram

@barbaramazurek, post #1

Kurcze, ciężko powiedzieć...




Ostatnia aktualizacja: 23.03.2023 18:40:03 przez Ralpheeck
14
[#5] Re: 1 mb chip ram

@Ralpheeck, post #4

Pewnie chodzi o Apollo 1240/1260 gdzie gniazdo Simm się lutuje odwrotnie,aby weszło do desktopa. W sumie nie wiem czy nie da się kupić przechylonego w drugą stronę, ale tak sie robiło. Simma też się wkładało poprawnie i było 64MB. Nie ma to za dużo wspólnego z CHIP
[#6] Re: 1 mb chip ram

@snifferman, post #5

Chwilę mi zeszlo żeby zrozumieć co #barbaramazurek miała na myśli szeroki uśmiech

Dlatego też najpierw musi Ona sprawdzić to co napisalem w poście #2.
Jak dostaniemy odpowiedź, będziemy mogli pomóc

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2023 19:28:02 przez Norbert
[#7] Re: 1 mb chip ram

@Norbert, post #2

Werbenach tyle pokazuje
[#8] Re: 1 mb chip ram

@snifferman, post #5

Ale wtedy ta usterka wynikła
[#9] Re: 1 mb chip ram

@Norbert, post #2

Tak daje obraz
[#10] Re: 1 mb chip ram

@snifferman, post #5

Tak Apollo 1240 i po wlutowaniu poprawnie tego drugiego gniazda co było odwrotnie jak trzeba wlutowane karta się nie uszkodziła
[#11] Re: 1 mb chip ram

@Stoopi, post #3

Zdjęcie płyt potrzeba zamieścić
[#12] Re: 1 mb chip ram

@barbaramazurek, post #7

A jak w Werbenie uruchomisz CLI i wpiszesz komendę

avail


to co Werbena pisze?
7
[#13] Re: 1 mb chip ram

@recedent, post #12

Zobaczę jutro, tak pisze na belce u góry Workbencza że 1 mb Amiga z wyjętą kartą turbo
[#14] Re: 1 mb chip ram

@Norbert, post #2

Kabel cincz jest sprawny
[#15] Re: 1 mb chip ram

@barbaramazurek, post #13

Zobacz Cli.
To co na belce, to pamięć która została, a nie cała pamięć.
[#16] Re: 1 mb chip ram

@recedent, post #12

jak to co? workbench chyba w nowym slangu
1
[#17] Re: 1 mb chip ram

@barbaramazurek, post #7

Mój Werbenach aż się z tego wszystkiego powiesił...
4
[#18] Re: 1 mb chip ram

@_arti, post #17

No to jak się powiesił to tak Werbenę wiszącą zostaw, tylko w cieniu i przewiewie, aż się porządnie zasuszy i potem zaparz sobie herbatkę na wzmocnienie.

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2023 22:00:14 przez recedent
3
[#19] Re: 1 mb chip ram

@barbaramazurek, post #10

Nie robiłem tego moda na Apollo 1240, ale polega on na spiłowaniu gniazda Simm tak aby pamięć dało się włożyć odwrotnie czyli niepoprawnie. Gniazdo lutowało się odwrotnie i wtedy pamięć była podłączona poprawnie do PCB apollo. Innymi słowy odwrotnie było tylko gniazdo.

Uruchom ATK i pokaż co pokazuje przy teście pamięci.
[#20] Re: 1 mb chip ram

@snifferman, post #19

Nie mogłem już edytować. Mam nadzieję, że moderatorzy wybaczą.

Czy w ATK widać też cały FAST czyli sumę z dwóch Simmów w Apollo. Max obsługiwane to 64MB jeśli się nie mylę.
[#21] Re: 1 mb chip ram

@snifferman, post #20

W Apollo jest w porządku chodzi o pamięć chip na płycie A1200
[#22] Re: 1 mb chip ram

@snifferman, post #19

To drugie gniazdo w Apollo było odwrotnie wlutowane
[#23] Re: 1 mb chip ram

@barbaramazurek, post #21

Czekamy na sprawdzenia pamięci programami podanymi wyżej lub programem AVAIL.
CZEKAMY.
[#24] Re: 1 mb chip ram

@barbaramazurek, post #1

Pani Barbaro, proponuję na przyszły raz napisać na spokojnie, o co chodzi, bo obecnie jest to bardzo chaotycznie napisane i trudno się zorientować "ossohossi".

Po pierwsze pamięć na karcie Apollo to pamięć typu FastRAM i nie ma ona nic do ChipRAM.

Po drugie Werbena... znaczy Workbench wyświetla normalnie TYLKO wolną pamięć. Proszę uruchomić polecenie AVAIL, bo pokazuje ono nie tylko wolną, ale także zajętą i całkowitą pamięć.

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2023 09:20:30 przez Solo Kazuki
[#25] Re: 1 mb chip ram

@Solo Kazuki, post #24

Ja podejrzewam że jest tak, że po wyjęciu karty system ładuje się do ChipRAMu i zajmuje około 1MB, stąd na belce WB pokazuje tylko około 1MB wolnej pamięci...
[#26] Re: 1 mb chip ram

@alt_, post #25

I tak na pewno jest, tylko chcemy żeby #barbaramazurek zaangażowała się w diagnostykę Amigę, a dzięki temu ją bardziej pozna.
1
[#27] Re: 1 mb chip ram

@Norbert, post #26

Czyżby powrót Grysia?
1
[#28] Re: 1 mb chip ram

@alt_, post #25

Ja zrozumiałem że z kartą Apollo tak działa, nie zauważyłem niczego o wyjęciu karty. Ale tak chaotyczne jest to opisane, że możliwe iż tak jest.
Możliwe jest też że coś "zżera" ChipRAM już przy starcie systemu, wystarczy źle mieć ustawienia albo niepotrzebnie coś wrzucić do S-S czy U-S.
[#29] Re: 1 mb chip ram

@barbaramazurek, post #1

Dlaczego od razu to „naprawiać”, skoro może to tak ma być? Najlepiej idź do kolegi fachowca, który ci to lutował, i on ci to pewnie na jakiś sposób wytłumaczy.



Ostatnia aktualizacja: 24.03.2023 13:10:51 przez Ralpheeck
[#30] Re: 1 mb chip ram

@Ralpheeck, post #29

Z powodu wyjazdu musze do świat zaprzestać prac uzdrowieńczych przy Amidze. Wesołych Świąt dla Wszystkich fanów Amigi
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem