kategoria: Dyski twarde
[#1] Karta CF 4GB lub 8GB tylko pod PCMCIA (Amiga 1200)
Witam.
Mam dwie identyczne wizualnie karty CF 8GB SanDisk Ultra. Pierwsza jest widoczna pod PCMCIA na A1200, natomiast druga jest niewidoczna pod PCMCIA na A1200. Pierwszą kupiłem ponad rok temu, a drugą jeszcze w tym miesiącu (w marcu 2023).

Pierwsza/widoczna karta miała przed formatem na laptopie z Win10 ustawiony 'rozmiar jednostki alokacji' na 4096. Przed formatem podana pojemność to 7,45GB i system plików to FAT32 (domyślne ustawienie).

Druga/niewidoczna karta miała przed formatem na laptopie z Win10 ustawiony 'rozmiar jednostki alokacji' na 32KB. Przed formatem podana pojemność to 7,45GB i system plików to FAT32 (domyślne ustawienie).
Przed ponownym formatem zmieniłem ustawienie rozmiaru jednostki alokacji z 32KB na 4096. Niestety dalej jest niewidoczna pod PCMCIA na 1200 z tym zmienionym ustawieniem na 4096.

Te dwie identyczne wizualnie karty CF 8GB SanDisk Ultra mają niby takie same parametry, ale pierwsza jest widoczna pod PCMCIA na A1200, natomiast druga jest niewidoczna pod PCMCIA na A1200. Podejrzewam, że pierwsza karta była produkowana w chińskiej fabryce X, natomiast druga karta musiała być produkowana w chińskiej fabryce Y. Być może w tych dwóch kartach CF jest inny typ pamięci flash. Sam nie wiem.

Czy macie może na sprzedaż jakąś swoją zbyteczną kartę CF 4GB lub 8GB SanDisk Ultra, aby była widoczna pod PCMCIA na A1200 ?
[#2] Re: Karta CF 4GB lub 8GB tylko pod PCMCIA (Amiga 1200)

@krzysiekp41, post #1

https://www.ppa.pl/forum/amiga/44995/jaki-compact-flash/2#m780656
[#3] Re: Karta CF 4GB lub 8GB tylko pod PCMCIA (Amiga 1200)

@krzysiekp41, post #1

Nie może być To jest po prostu niemożliwe aby dwie takie same karty działały w odmienny sposób
[#4] Re: Karta CF 4GB lub 8GB tylko pod PCMCIA (Amiga 1200)

@AmiClassic, post #3

Przekonałem się już o tym dwukrotnie:

1. Kiedyś tutejszy forumowicz 'snifferman' polecił mi kartę CF 8GB Transcend pod PCMCIA na A1200. Podał mi linka i sprawdziłem dokładnie czy wizualnie jest taka sama. Kupiłem przez allegro identyczną wizualnie kartę CF 8GB Transcenda jaką on mi polecił. Niestety moja A1200 nie wykryła jej pod PCMCIA i formatowanie na FAT32 nic nie pomogło. Sprzedawca był spoko gościem, więc szybko zwrócił mi kasę.

2. Niedawno kupiłem kartę CF 8GB SanDisk Ultra (jako drugi egzemplarz). Niestety moja A1200 nie wykryła jej pod PCMCIA i formatowanie na FAT32 nic nie pomogło. Wczoraj odesłałem sprzedawcy tego niewidocznego SanDiska i w przyszłym tygodniu zwróci mi kasę. Pierwszy egzemplarz tej samej karty jest bez problemu widoczny pod PCMCIA na A1200.


Rozważam następujące przyczyny nie wykrywania tych dwóch różnych kart CF 8GB (Transcenda i SanDiska) pod PCMCIA na A1200:
1. Pierwsza przyczyna to kwestia rewizji płyty głównej A1200. Ja mam rewizję płyty głównej 1D.1 w A1200. Ciężko stwierdzić czy to kwestia rewizji płyty głównej.
2. Druga przyczyna to inny typ pamięci flash w identycznych wizualnie kartach CF.
3. Trzecia przyczyna to identyczne wizualnie karty CF były produkowane w innych chińskich fabrykach.

To jest niemożliwe?
Jak to Ferdek Kiepski powiedział: "Są na świecie rzeczy, które się nawet fizjologom nie śniły".

Podsumowując:
Karty CF były wcześniej używane w aparatach cyfrowych/lustrzankach. Najlepiej, żeby sprzedawca był w posiadaniu Amigi 600/1200 i przed wysyłką sprawdził na swojej Amidze czy dana karta jest widoczna pod PCMCIA. Wtedy są duże szanse, że zakup będzie udany. Jeżeli sprzedawca nie posiada Amigi, to niestety zakup będzie w ciemno.
[#5] Re: Karta CF 4GB lub 8GB tylko pod PCMCIA (Amiga 1200)

@krzysiekp41, post #4

Dlaczego nie kupisz sobie adaptera SD-CF. Z nimi jest identycznie jak z kartami CF. Nie wszystkie działają. Jeśli zadziała, to będziesz mógł sobie używać kart SD w PCMCIA i to dużo większych i tańszych od CF. U siebie testowałem nawet 128GB i wszystko działało. Fotkę mojego adaptera masz tutaj

I jak zwykle. Nie daję gwarancji, że u Ciebie będzie działać

PS. Przeprosiny przyjęte
[#6] Re: Karta CF 4GB lub 8GB tylko pod PCMCIA (Amiga 1200)

@krzysiekp41, post #1

Od kupna, sprzedaży, zamiany masz dział GIEŁDA.
[#7] Re: Karta CF 4GB lub 8GB tylko pod PCMCIA (Amiga 1200)

@Stoopi, post #6

Czy taki adapter karty CF na SD, będzie kompatybilny z adapterem takim?
[#8] Re: Karta CF 4GB lub 8GB tylko pod PCMCIA (Amiga 1200)

@Maciek44, post #7

Nie podejmę się odpowiedzi. Zbyt dużo kart CF i zbyt dużo adapterów CF-SD nie współgra z sobą. Zakupiłem swego czasu adapter CF na karte SD i niestety lipa.
[#9] Re: Karta CF 4GB lub 8GB tylko pod PCMCIA (Amiga 1200)

@Stoopi, post #8

No ja ostatnio kupiłem kilka SD-CF i microSD-CF z ali i musze przetestować. Dotychczas miałem jeden, który działa w IDE i PCMCIA
[#10] Re: Karta CF 4GB lub 8GB tylko pod PCMCIA (Amiga 1200)

@Maciek44, post #7

Adapter na zdjęciu nie ma raczej znaczenia. Kluczowym elementem takiego combo jest adapter CF-SD. Na trzy sprawdzone, działa mi tylko taki:

Oczywiście nie jest powiedziane, że nie ma innych adapterów które zadziałają, ale to jest loteria i trzeba sprawdzić osobiście.
2
[#11] Re: Karta CF 4GB lub 8GB tylko pod PCMCIA (Amiga 1200)

@snifferman, post #5

Dlaczego nie kupisz sobie adaptera SD-CF.
Niestety wygląda na to, że Chińczycy ostatnio w tych adapterach zmienili chipa i te nowe nie działają z Amigą. Z kilku nowych kupionych zarówno na Allegro, jak i na AliExpress, nie zadziałał mi żaden.
[#12] Re: Karta CF 4GB lub 8GB tylko pod PCMCIA (Amiga 1200)

@krzysiekp41, post #1

z innej beczki, tak, przy okazji,

czy istnieje jakiś sensowny kalkulator przeliczający linuxowe cylindry/sektory na amigowe wersje ??
aby łatwiej zakładać/mieszać partycje na obu systemach ??
[#13] Re: Karta CF 4GB lub 8GB tylko pod PCMCIA (Amiga 1200)

@Cezarykl, post #12

Nie do końca rozumiem Twoje pytanie.
Ja założyłem temat karty CF podpiętej tylko pod złącze PCMCIA na Amidze.
Podpinając adapter z kartą CF do kontrolera IDE na Amidze, to w razie wykrycia tejże karty CF, można sprawdzić cylindry/sektory przy pomocy programu - HDToolBox, ale to już inny typ podłączenia nośnika pamięci. Taka karta CF będzie przeznaczona tylko dla systemów amigowych (tu założysz partycje).
Podpinając adapter z kartą CF do złącza PCMCIA na Amidze, to w razie wykrycia tejże karty CF, trzeba mieć w systemie amigowym wgrane odpowiednie sterowniki (compactflash.device, CF0 oraz FAT95), aby Amiga wykryła tą kartę CF sformatowaną wcześniej do systemu FAT32 na systemach windowsowych. Taka karta CF będzie wtedy przeznaczona dla systemów windowsowych i systemów amigowych (tu raczej nie założysz partycji).
Nie mam pojęcia czy jest jakiś amigowy program przeliczający cylindry/sektory na karcie CF podpiętej pod złącze PCMCIA na Amidze.
Nie wiem w jakim celu chcesz przeliczać cylindry/sektory jakiegoś nośnika pamięci przeniesionego z innego typu komputera (z linuxem) na Amigę.
Takie pytanie kieruj do innych forumowiczów, którzy podpowiedzą Ci czy takie przeliczanie ma sens albo forumowiczów znających dobrze obsługę emulatora - WinUAE.
1
[#14] Re: Karta CF 4GB lub 8GB tylko pod PCMCIA (Amiga 1200)

@Cezarykl, post #12

O jakie przeliczanie ci chodzi ?
Podaj jakiś przykład konkretnych cylindrów/sektorów linuxowych i amigowych.
[#15] Re: Karta CF 4GB lub 8GB tylko pod PCMCIA (Amiga 1200)

@Norbert, post #14

Też jestem zainteresowany informacjami na temat różnic pomiędzy 'amigowymi', 'linuksowymi', a może i 'windosowymi' cylindrami/sektorami jeśli jest jakaś różnica
[#16] Re: Karta CF 4GB lub 8GB tylko pod PCMCIA (Amiga 1200)

@AmiClassic, post #15

to jest podstawa:

https://en.wikipedia.org/wiki/Cylinder-head-sector

linuxowy c/fdisk "liczy" w sektorach lub cylindrach lba lub chs
a amigwy hdtoolbos tez ma inne "swoje" przeliczniki :)
[#17] Re: Karta CF 4GB lub 8GB tylko pod PCMCIA (Amiga 1200)

@Cezarykl, post #16


a amigwy hdtoolbos tez ma inne "swoje" przeliczniki
Skąd takie przypuszczenie i gdzie można zdobyć jakieś informacje na ten temat?
[#18] Re: Karta CF 4GB lub 8GB tylko pod PCMCIA (Amiga 1200)

@AmiClassic, post #17

wystarczy porównać odczyt parametrów dysku z HDToolbox i HDInst

(nigdy nie partcjonowanego, lub z usunietymi pierwszymi sektorami z dysku, bez mbr,rdb)


to jest ta sama karta CF:

https://imgur.com/a/PZGmW2D

nie mam screenshota z linuxowych c/fdisk ów

Ostatnia aktualizacja: 27.03.2023 13:43:41 przez Cezarykl
[#19] Re: Karta CF 4GB lub 8GB tylko pod PCMCIA (Amiga 1200)

@Cezarykl, post #18

Nie widzę w tym nic nadzwyczajnego, wszystko zależy od procedury odczytu w programie i danych 'zaszytych' w karcie. Zresztą oba programy są 'przedpotopowe'.

Gdybyś przepisał dane z HDTB do HDInst i odwrotnie efekt końcowy byłby taki sam.
Ja przepisywałem dane z naklejki dysku do kalkulatora i zacząłem się bawić zmieniając dane: np. jedno zwiększyłem dwa razy, drugie zmniejszyłem dwa razy i zawsze efekt końcowy był taki sam.

Jeśli z pc'towego lub amigowego kalkulatora przepiszesz kropka w kropkę dane do obu programów dane będą interpretowane poprawnie.
[#20] Re: Karta CF 4GB lub 8GB tylko pod PCMCIA (Amiga 1200)

@Cezarykl, post #18

Bo C/H/S to od daaawna jest już abstrakcja nie mającą nic wspólnego z rzeczywistym umiejscowieniem danych na dyskach.

Mój pierwszy dysk do Amigi; Seagate ST34313A z naklejki: Cylinders:8944 Heads:15 Sectors:63 LBA(logical block addressing):8,452,080...

Z tego opisu by wynikało, że ma 8 talerzy i na jednym z nich można zapisywać tylko na jednej ze stron ;) (15/2). W rzeczywistości(z dokumentacji) ma jeden talerz i jedną głowicę(jednostronną). A co dopiero karty CF.

CHS jest sposobem adresowania bloków na dysku mającym na celu zachowanie kompatybilności. Liczą się tylko LBA i ich rozmiar(w tym przypadku 512 bajtów).
8,452,080x512=4,327,464,960 czyli 4,3Gb. CHS pomnożone przez siebie powinno dawać LBA.

Dzisiaj wszędzie używa się adresowania LBA(na Amidze to się nazywa Direct SCSI) i producenci nie podają CHS dlatego HDToolBox czy HDInstools sobie je na różne sposoby "zgadują" pamiętając, że Heads nie może być większe niż 255 a Sectors niż 63 a resztę dobijają Cylindrami by otrzymać coś najbliższego ilości bloków.

Z cylindrami jeszcze trzeba pamiętać, że pierwsze dwa są domyślnie rezerwowane na RDB(i filesystemy tam wgrywane). Na pierwszym obrazku będzie to w sumie 252Kb a drugim 1020kb.

Co w praktyce? Najłatwiej zrobić to samemu. Pojemność nośnika w bajtach dzielimy przez 512. To nam daje liczbę bloków(LBA). Heads damy 64, Sectors 32 bo wtedy każdy cylinder będzie miał dokładnie 1Mb i łatwiej będzie sobie ustawiać wilekość partycji(1000 cylindów=1Gb).

LBA:64:32=Liczba cylindrów

Jeżeli komuś walają sie po szufladach "nie działające" karty CF to można spróbować z opcją DirectSCSI FFS i nowymi scsi.device. SFS i PFS też to obsługują ale w tej chwili nie pamiętam jak je zmusić by działały w tym trybie(coś z DOSType przy dodawaniu do RDB).

Ostatnia aktualizacja: 27.03.2023 21:53:06 przez ppill
2
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem