kategoria: Dyski twarde
[#1] Amiga 500ata kontroler
Koledzy Amigowcy czy w Polin ktoś takie rzeczy tworzy na sprzedaż.?link
1
[#2] Re: Amiga 500ata kontroler

@marcinm, post #1

Napisze tylko tak dla uswiadomienia.

Zdajesz sobie sprawe ze trywializm wrecz tej konstrukcji to jedyna zaleta?
Wada jest brak auto-montowania a co za tym idzie i wystartowania z HDD?

Polecalbym raczej cos bardziej zaawansowanego.
[#3] Re: Amiga 500ata kontroler

@marcinm, post #1

A co to takiego "Polin"?
2
[#4] Re: Amiga 500ata kontroler

@nostrum666, post #3

https://www.polin.pl/pl/o-muzeum
1
[#5] Re: Amiga 500ata kontroler

@Cezarykl, post #4

I oni tam tworzą elektronikę?
4
[#6] Re: Amiga 500ata kontroler

@nostrum666, post #3

Naczelnego wodza dudziaka się zapytaj.
2
[#7] Re: Amiga 500ata kontroler

@Phibrizzo, post #2

Prostota włoży się z boku wystartuje z dyskietki i hula jak trzeba.
[#8] Re: Amiga 500ata kontroler

@marcinm, post #7

Prostota dosyć szpetna i ograniczona. Lepiej wsadzić cos do środka, jeszcze dopalić amige, lub równie szpetnie wsadzić ACE z boku.
[#9] Re: Amiga 500ata kontroler

@Ralpheeck, post #8

No trzeba włożyć dużo pieniędzy za sugerowane rzeczy przez kolegę a to chyba o co pytam to do drogich nie należy.
[#10] Re: Amiga 500ata kontroler

@marcinm, post #9

No trzeba włożyć dużo pieniędzy za sugerowane rzeczy przez kolegę a to chyba o co pytam to do drogich nie należy.
- jeżeli złożysz sam, to wyjdzie taniej. Ceny kart turbo z fastem spadły, jest wysyp projektów i możesz praktycznie "przebierać". Odpowiadając na twoje pytanie - wątpię, żeby ktoś to masowo składał obecnie. Takie coś, to może i ktoś by chciał z 5 lat temu, ale teraz?
Dysk bez auto montowania, bez turbo, fastu nie ma sensu. No chyba, że lubisz ślamazarne przesuwanie okienek.
Ja np. lubię grać na myszce kulkowej
1
[#11] Re: Amiga 500ata kontroler

@marcinm, post #9

https://youtu.be/BlbVFSdqrB8 - 300 zł.
Jeśli sam złożysz, to zapewne taniej.

Autoboot IDE, 8 MB fast RAM i perfekcyjnie mieści się wewnątrz A500.
2
[#12] Re: Amiga 500ata kontroler

@wali7, post #11

Na pewno fajne ale chciałem coś wkładanego z boku.
[#13] Re: Amiga 500ata kontroler

@marcinm, post #12

Z Lazarustormem (przelotka dla kart do gniazda 68000 wkładana w bok A500) CDTV-RAM-IDE (karta z filmu) działa bardzo dobrze. Tu masz film z tą przelotką w akcji (chociaż z kartą 68030TK v2 w akcji): https://youtu.be/0FjXhdEjnpg

PS. A kartę 68030TK v2 obecnie mam do sprzedaży. Oferta jest na Giełdzie PPA. Zlutowanie Lazarustorma to kwestia godziny. Wszystko to można zrobić samemu, i będzie dużo lepsze od tej karty którą zalinkowałeś. Takie konstrukcje były popularne kilkanaście lat temu, obecnie jest co najmniej kilka, znacznie lepszych konstrukcji.
[#14] Re: Amiga 500ata kontroler

@wali7, post #13

Bardzo fajna karta,ale na razie finansowo nie do zrealizowania,zona by mnie z domu wygoniła.
[#15] Re: Amiga 500ata kontroler

@marcinm, post #14

To powiedz żonie żeby ci polutowała, to wyjdzie dwa razy taniej
[#16] Re: Amiga 500ata kontroler

@snifferman, post #15

Żona to może mi objad ugotować ,do lutowania trzeba speca.
1
[#17] Re: Amiga 500ata kontroler

@marcinm, post #7

Prostota włoży się z boku wystartuje z dyskietki i hula jak trzeba.


ale masz więcej RAMu ?
[#18] Re: Amiga 500ata kontroler

@marcinm, post #7

Korzystanie z dysku twardego jeśli nie ma fast ramu do komfortowych nie należy. Nawet jeśli masz 2MB chipu, nic to nie zmienia. Przechodziłem przez to. Naprawdę rozważ CDTV RAM IDE .
2
[#19] Re: Amiga 500ata kontroler

@marcinm, post #14

zona by mnie z domu wygoniła

Dla chcącego nic trudnego.
[#20] Re: Amiga 500ata kontroler

@SimonGK, post #18

Oj tam oj tam. Kolega pragnie tylko tego, konkretnego rozwiązania. Nie tłumaczcie mu, że jest bezsensowne. Dajcie się samemu przekonać - nabyte w ten sposób doświadczenie może się okazać bezcenne.
3
[#21] Re: Amiga 500ata kontroler

@recedent, post #20

Napisał, że jeśli kupi droższą kartę, to żona mu przylutuje.
[#22] Re: Amiga 500ata kontroler

@SimonGK, post #18

Korzystanie z dysku twardego jeśli nie ma fast ramu do komfortowych nie należy.

Miało to sens 25 lat temu gdy chciało się odejść od dyskietek.
Dzisiaj samo IDE ma sens może w A600 i A1200 gdzie ma się je gratis i nie chce się inwestować w rozbudowę. Adapter CF lub SD i można się bawić wygodniej niż z dyskietek czy goteka.

W A500 dzisiaj jak już coś zakładać to minimum Fast+IDE. Widziałem też, że ktoś sprzedawał IDE i FAST na osobnych płytkach. Też nie ma to za bardzo sensu. Im więcej połączeń tym więcej problemów. CDTV RAM IDE jest zgrabne i spełnia zadanie. Można już pobawić się w WHDLoad nawet z 1MB CHIP.
[#23] Re: Amiga 500ata kontroler

@snifferman, post #22

Można już pobawić się w WHDLoad nawet z 1MB CHIP.

Jak masz na myśli że gry się uruchomią to tak, ale pograć się nie da według mnie. Chyba tylko Toki działał płynnie, kilka innych które testowałem wtedy "czkała". Na pewno jest więcej gier które będą działać płynnie ale to mocno ograniczona pula.
1
[#24] Re: Amiga 500ata kontroler

@SimonGK, post #23

Fajnie jest mieć dysk z epoki, np a590 i zagrać w jakąś grę na kilka dyskietek z instalatora. Ale dla whdload to jakaś masakra musi być i sztuka dla sztuki.
Nie bez powodu nikt tego nie lutuje, bo opie nie warto.
Lepiej weź jakąś fuchę na weekend i zarób na porządne rozszerzenie.
[#25] Re: Amiga 500ata kontroler

@marcinm, post #14

ale na razie finansowo nie do zrealizowania,zona by mnie z domu wygoniła.

tu masz taniej:

https://allegrolokalnie.pl/oferta/karta-turbo-a500-68030tk2-68030-68882-64-mb-fast-eqp?
[#26] Re: Amiga 500ata kontroler

@SimonGK, post #23

Miałem na myśli 1MB CHIP jak już masz FAST+IDE.
[#27] Re: Amiga 500ata kontroler

@snifferman, post #26

Na mojej A500 (z 2 MB chip RAM i 68010) CDTV-RAM-IDE pod WHDLoad działał bardzo ładnie, jedyna gra która miała problemy to Apidya, gdzie główny bohater (pszczoła) migał, czasami go nie było widać. Reszta działa dobrze, co widać zresztą na zalinkowanym powyżej filmie.
[#28] Re: Amiga 500ata kontroler

@Cezarykl, post #25

Do CDTV by się też nadawało bo mam kolegę z gołą CDTV .?

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2023 18:56:11 przez marcinm
[#29] Re: Amiga 500ata kontroler

@marcinm, post #28

Owszem, musisz tylko wsad w Xilinksie wymienić na taki dla CDTV, a w CDTV wymienić bootROM na najnowszy i położyć bodajże dwa kondensatory. Kilka osób ma i sobie chwalą.
... ale zdaje się pisałeś coś o żonie 800 zł to jednak trochę więcej niż 300
[#30] Re: Amiga 500ata kontroler

@wali7, post #29

bo mam kolegę z gołą CDTV .?


Żona kolegi bardziej wyrozumiała, albo umie lutować
1
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem