kategoria: Stacje dyskietek
[#1] Problem z sygnałem READY
Mam przerobioną stację dyskietek sony mpf920 z/121. Przerobiłem ją wg tego poradnika http://83.150.127.2/AmigaFloppy/MPF920Z121.html. Niestety nie jest ona w stanie odpalać wszystkich dyskietek. Ma problem z odpaleniem np. cannon fodder. W amiga test kit prędkość sygnału ready wyniosła około 121. Program sugeruje nawet że mam przerobioną stację z PC. Zaś przerobony samsung co odtwarza wszystko ma wartość około 388. Czy istnieje jakiś sposób aby zwolnić prędkość sygnału ready do mniejszej wartości? Ewentualnie co może być powodem, że stacja nie uruchamia niektórych programów?
[#2] Re: Problem z sygnałem READY

@pmizer, post #1

Nie wiem czy ta stacja ma poprawny sygnał ready. Mam Panasonica z podobnym układem i _RDY jest na 24 pinie. Możesz sprawdzić.
Tutaj masz fotkę i też jest chyba w innym miejscu niż u ciebie

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2023 23:59:43 przez snifferman
[#3] Re: Problem z sygnałem READY

@pmizer, post #1

złe masz przerobiona
[#4] Re: Problem z sygnałem READY

@snifferman, post #2

to też jest trochę inna stacja, ma trochę inny układ
[#5] Re: Problem z sygnałem READY

@Kulamario, post #3

a co powinienem zmienić? Masz może jakiś schemat co przerobić?
[#6] Re: Problem z sygnałem READY

@pmizer, post #5





1
[#7] Re: Problem z sygnałem READY

@Kulamario, post #6

jaką tam diodę trzeba zastosować?
[#8] Re: Problem z sygnałem READY

@pmizer, post #7

Najlepiej taką co ma opóźnienie 500ms. Takiej nie ma
Odczyt w woiększości będzie oki. Zapis w ndos będzie niemożliwy albo problematyczny
[#9] Re: Problem z sygnałem READY

@Kulamario, post #6

Działa, bardzo dziękuję za pomoc. Ciekawi mnie teraz to dlaczego teraz widzi ją Amiga jako DF0 i jako DF1? Tak powinno być?
[#10] Re: Problem z sygnałem READY

@pmizer, post #9

Nie powinno.
Masz mostek między pinem 10 i 12 (tu gdzie jest dioda podpięta)
Podłącz tylko do pinu 10

Zamiast lutować na PCB stacji, taką przeróbkę można zrobić na taśmie FDD.
Wtedy można testować kilka stacji, no i mamy uniwersalne rozwiązanie.
Zamianę DS1 na DS0 też można wykonać na taśmie.
Stacja pozostanie w nienaruszonym stanie.

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2023 02:31:48 przez Norbert
[#11] Re: Problem z sygnałem READY

@pmizer, post #9

Bo to jakaś amatorka, pierwszy raz widzę, by ktoś lutował dwa piny do kupy, pewnie sygnał SEL0 i SEL1 jest zwarty i jak pojawi się masa na READY, gdy SEL1 zostanie aktywowany, to Amiga myśli, że jest stacja podłączona druga. Rozlutuj to i podłącz tą diodę pod sygnał MTRON (16) lub SEL0 (10). To nie jest prawidłowa w 100% przeróbka, bo będziesz miał sygnał READY na poziomie 0ms, ale dużo rzeczy będzie działać, pierwsza przeróbka jest prawdopodobnie źle wykonana (zdarzały się np. w przypadku ALPSA, gdzie ludzie podłączali się pod sygnał RD, czyli READ zamiast READY). Prawidłowo powinno się używać przerzutnika, który poda sygnał READY gdy SEL0 jest w stanie niskim i nastąpi zmiana poziomu na sygnale INDEX (w przypadku stacji DF1-3 jest to ciut bardziej skomplikowane, bo te musi Amiga wykryć, a w przypadku DF0 Amiga zakłada, że ta stacja jest zawsze podłączona i nie sprawdza tego).
[#12] Re: Problem z sygnałem READY

@pmizer, post #1

Przerobiłem parę tych stacji tą metodą ale szczerze mówiąc nie sprawdzałem zapisu w grach. Arte od Sanity działało poprawnie, z gier testowałem na Pinball Dreams, również bez problemu. Tak więc założyłem, że jest OK. Co do Cannon Fodder to pamiętaj, że są różne wersje. Ta złamana przez Fairlight ma np. fixa:
Cannon Fodder (1993)(Virgin)(Disk 1 of 3)[cr FLT][f load - save FLT] - poprawne crc32: 25D73A02

Jeśli masz crc32 dla 1 dysku 77FBC166 to ta będzie problematyczna, stąd poprawka.
[#13] Re: Problem z sygnałem READY

@san_u, post #11

Prawidłowo powinno się używać przerzutnika, który poda sygnał READY gdy SEL0 jest w stanie niskim i nastąpi zmiana poziomu na sygnale INDEX

Sądzisz, że stacja rozpędzi się po jednym INDEX?

Prawidłowo to raczej mikrokontroler do symulacji _RDY który monitorowałby sygnał INDEX i czas pomiędzy pulsami. W amigowej stacji przy prawidłowych obrotach powinien występować co 200ms?
Możnaby zaprojektować przejsciówkę ze stacji PC do Ami z takim układem i pozamienianymi sygnałami.

Można też odkurzyć oscyloskop i sprawdzić wszystkie piny kontrolera stacji, no czasem prawidłowy sygnał już tam jest. W Panasonicu z mojego linku powyżej był pod niepodłączonym pinem.

W Samsungach sygnał RDY jest, ale wiem, że Roman miał jakieś problemy z Dcopy
[#14] Re: Problem z sygnałem READY

@Norbert, post #10

Masz jakąś dobrą instrukcję przerobienia taśmy aby nie przerabiać stacji dyskietek?
[#15] Re: Problem z sygnałem READY

@snifferman, post #13

Sądzisz, że stacja rozpędzi się po jednym INDEX?


Stacja nie wystawia sygnału INDEX, póki silnik się nie rozkręci, sprawdzone w praktyce, kiedy próbowałem sobie zrobić stację HD, przy obrotach 150rpm nie było sygnału INDEX. Amiga Test Kit pokazuje mi czas sygnały READY większy niż stacja amigowa, co jest normalne. Zawsze możesz zrobić po dwóch sygnałach INDEX, jeśli się obawiasz, ale wtedy wyjdzie ci chyba około 700ms.

Tutaj przykład układu:
http://www.primrosebank.net/computers/amiga/upgrades/amiga_upgrades_storage_fd_con.htm

Na schemacie Romana nic tam nie opóźnia READY, choć jest jeden niewykorzystany przerzutnik.

W stacjach HD chyba sygnału READY się nie używało, bo w wielu modelach nie jest on nawet na żaden tespoint wyprowadzony.
[#16] Re: Problem z sygnałem READY

@san_u, post #15

Tutaj przykład układu:

W linku jest schemat interfejsu dla zewnętrznej stacji i nie widzę tam symulacji sygnału _RDY z sygnału INDEX. Chyba, że chodzi ci o samą zasadę działania, czyli zamiast sygnału SEL0 dać INDEX i wyjście przerzutnika będzie naszym sygnałem _RDY. Dobrze to rozumiem? Tylko wtedy może się tak zdarzyć, że po zmianie stanu MTRX nie będzie pulsu INDEX i przerzutnik pozostanie zatrzaśnięty z sygnałem (brak sygnału zegarowego)

W stacjach HD chyba sygnału READY się nie używało, bo w wielu modelach nie jest on nawet na żaden tespoint wyprowadzony.


Tak jest w przypadku stacji PANASONIC JU-256A198PC z układem BH9571KV. Sygnał _RDY jest na 24 pinie i nie jest nigdzie podłączony. Trzeba przylutować przewód do układu. Mam tą stację kilka lat i jak dotąd nie zauważyłem nieprawidłowego działania po przeróbce na amigową. ATK melduje sygnał READY po 388ms. Nie sprawdzałem jednak nic na oscyloskopie.

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2023 02:53:28 przez snifferman
[#17] Re: Problem z sygnałem READY

@snifferman, post #16

Pomylił mi się schemat, nie wiem czemu ubzdurało mi się, że tam jest sygnał RDY....

Brak sygnału MTRON kasuje przerzutnik, gdy MTRON=0, wtedy RDY ma być równe 0 po pierwszym impulsie INDEX, aż do wyłączenia silnika. Oczywiście, jeśli SEL jest w stanie wysokim, to RDY ma być w stanie wysokiej impedancji, może być w stanie 1 jeśli nie ma innych stacji podłączonych.
[#18] Re: Problem z sygnałem READY

@san_u, post #17

No tak, logiczną zasadę działania znam, ale zmyliłes mnie schematem dla zewnętrznej stacji i zastanawiałem się jak to ma działać przy pomocy samego przerzutnika i NAND.

Da się to zrobić na 74xx i samo załączenie sygnału _RDY może i by działało na tożsamym układzie co do MTR1, ale wyłączenie już nie. Coś musiałoby resetować przerzutnik przy braku sygnału MTR-ON. W grę pewnie wchodzi drugi przerzutnik albo linia reset pierwszego podłaczona przez jakąś logikę(nie pamiętam już czy reset i preset muszą być floating czy mogą być niskie jako nieaktywne).

Oczywiście, jeśli SEL jest w stanie wysokim, to RDY ma być w stanie wysokiej impedancji, może być w stanie 1 jeśli nie ma innych stacji podłączonych.

Otwarty kolektor by to rozwiązał.

Może napiszesz jak wygląda sygnał index? Jest to puls dodatni a normalnie ta linia jest w stanie niskim jeśli stacja się nie kręci?

Zaciekawiłeś mnie na tyle tym sygnałem Index, który jest nieaktywny przy nieprawidlowych obrotach, że chyba zbuduje testowy interfejs zewnętrzny dla stacji PC. Przetestuję emulację _RDY i zintegruje przy okazji zamianę sygnałów miejscami aby PCtowa stacja działała bez żadnych przeróbek.
[#19] Re: Problem z sygnałem READY

@snifferman, post #18

Ja to akurat robiłem na CPLD i w układach logicznych 74xx słabo się orientuję. Wydaje mi się, że MTRON powinieneś podłączyć pod PRESET, INDEX pod CLK, a D do masy lub także pod MTRON, potem jakaś mała operacja logiczna "SEL0 OR RDY" i to puścić przez bufor z otwartym kolektorem (ważne w przy dwóch stacjach, bo linia jest wspólna i typu OC właśnie). Kiedy zatrzyma się silnik, na PRESET podany zostanie stan 1 i wtedy przerzutnik powinien się zresetować, a na Q powinno się pojawić 1 - o ile w ogóle to poprawnie opisałem.

Chciałem wkleić schemat tego przerzutnika z tego co generuje xilinx, ale coś tam namotałem w kodzie, bo wywala mi INDEX z układu, jakby nie był używany. Nie jestem w zasadzie do końca pewien, czy resetować RDY, gdy silnik zostaje wyłączony, czy za każdym razem, gdy SEL osiąga stan wysoki, bo patrzę w kod i widzę, że zrobiłem resetowanie RDY za pomocą SEL, a nie MTRON. Trochę kombinowałem, więc już nie pamiętam, czy tam był MTRON wcześniej.

W każdym bądź razie, wiesz o co chodzi, ja to sprawdzałem nawet na stacjach 5.25 i tam też miałem około 500ms w ATK. Warto pobawić się i przekonać we własnym zakresie, ciekawa zabawa, niezbyt skomplikowana, a człowiek czuje się zadowolony, gdy działa. Na początku także myślałem, że sygnał INDEX jest tam zawsze i zrobiłem RDY przez dwa przerzutniki, ale miałem wtedy RDY gdzieś o 400ms później, niż na oryginalnej stacji, tak się dowiedziałem, że INDEX staje się aktywny dopiero, gdy stacja jest gotowa, ma to niby jakiś sens jeśli pomyśleć, że mogą być urządzenia, które korzystają z tego sygnału do synchronizacji, podobno Amiga nie korzysta, ale czy wszystkie stacje na świecie tak się zachowują, tego nie wiem.



Ostatnia aktualizacja: 20.04.2023 23:36:35 przez san_u
[#20] Re: Problem z sygnałem READY

@san_u, post #19

Dobra, miałem wymuszony tryb stacji Amigowych, czyli bypass praktycznie, dlatego wywalało mi INDEX podczas kompilacji. Obecnie na schemacie jest tak, że SEL idzie do SET, INDEX do CLK, GND do D, a na Q masz RDY wtedy. Miłej zabawy.
[#21] Re: Problem z sygnałem READY

@san_u, post #19

Wiadomo że na CPLD jest "wygodniej" no i łatwiej coś naprawić, bo wystarczy zaprogramować układ nowym wsadem. Nie mam dostateczniej wiedzy, bo sprzęt to nawet chyba mam aby zaprogramować i przetestować (programatory, oscyloskop, analozator). Na TTLach jednak może to sobie zbudować kazdy nawet z lutnownicą i płytką prototypową.
Na tej stronie jest przebieg czasowy sygnałów stacji. Może to ci przypomni dlaczego użyłeś SEL a nie MTR

Nie zabrałem się za to, bo łatwiej było znaleźć stację z poprawnym sygnałem READY.
Te przeróbki, które są do znalezienia w sieci nie są dobrze testowane. Nie wiem czy stacje, które uważa się, że tego sygnału nie mają były dokładnie sprawdzone (wszystkie wyprowadzenia na kontrolerze). Do Panasonica akurat znalazłem przypadkiem datashet układu i READY był tam wyszczegolniony. Jak nie ma dokumentacji to zostaje oscyloskop i sprawdzanie. Nie mam narazie procedury testowej, która dawałaby odpowiedź czy stacja daje pełną kompatybilność. Romam z naszego forum miał problemy z Samsungami, chociaż test READY w ATK był ok, to w Dcopy wywalało mu błędy przy kopiowaniu.

Na obecną chwilę mam wiele oryginalnych stacji DD i kilka tysięcy dyskietek, ale w zasadzie ich nie używam, więc jakoś nie miałem presji aby drążyć temat.

Na układach 74xx można potestować opcje w jedno popołudnie i zobaczyć na oscyloskopie czy jest OK.
Kiedyś marzył mi się interfejs zewnętrzny na 4 stacje(włącznie z DF0, bo wystarczy do zewnętrznego portu dodać sygnał SEL0), ale jak go budowałem nie miałem tej wiedzy co teraz. Może w końcu go zbuduję i to z obsługą PCtowych stacji. Tylko przy 4 stacjach nie wiem czy nie taniej wyjdzie mikrokontroler zamiast TTLi. 3 to minimum dla samej obsługi silników.
[#22] Re: Problem z sygnałem READY

@snifferman, post #21

Te przeróbki, które są do znalezienia w sieci nie są dobrze testowane.


To może na koniec jakaś wskazówka dla potomności jak należałoby je testować? Sprzęt? Konkretne gry / dema? Akurat w przypadku Sony szukałem opisu / instrukcji kontrolera ale bez rezultatu. Modyfikacja dla tego modelu wisi od 2009r., z ostatnim wpisem z 2019r. bez wyraźnych uwag, że coś jest nie tak.
[#23] Re: Problem z sygnałem READY

@majster, post #22

Ja robię np taki test przerobionych stacji. Amiga Explorer i nagrywam plik ADF z PC bezpośrednio na Ami. Dużo stacji po "pseudo" przeróbkach z internetu nie dawały rady.
[#24] Re: Problem z sygnałem READY

@majster, post #22

Na początek test w ATK czy czas READY jest 300-600ms. Później kopiowanie dyskietki pod Dcopy. Musze znaleźć jakąś grę która jest Ndos i ma opcję save, bo z tym na pewno będzie problem jeśli sygnał READY nie jest prawidłowy
[#25] Re: Problem z sygnałem READY

@snifferman, post #21

Nie mam dostateczniej wiedzy


Nie korzystałem z tej funkcji, ale nie trzeba znać koniecznie języka , żeby zrobić coś na CPLD, większość oprogramowania pozwala rysować schematy, xilinx na pewno, nigdy z tego nie korzystałem, bo akurat mi łatwiej napisać.


Na tej stronie jest przebieg czasowy sygnałów stacji. Może to ci przypomni dlaczego użyłeś SEL a nie MTR


Wydaje mi się, że po prostu chciałem, żeby za każdym razem, kiedy Amiga chce coś od stacji ten sygnał był na świeżo generowany, tu akurat nie sprawdzałem, czy jak silnik się rozkręci w oryginalnej stacji, to RDY wynosi 0ms, po każdym sygnale SEL. Aby było tak naprawdę super hiper poprawnie, to powinno się sprawdzać, czy odstęp miedzy sygnałami INDEX wynosi 200ms, tak aby sygnał RDY zniknął jeśli np. zatnie się silnik stacji, ale to już by trzeba było robić na jakimś mikrokontrolerze, albo dodawać jakiś zegar próbkujący, AOS nie używa sygnały READY i nie wiadomo, czy cokolwiek co go używa sprawdza go za każdym razem, gdy coś chce zrobić, czy tylko po włączeniu silnika. To już takie szlifowanie detali, żeby było książkowo.

Kiedyś marzył mi się interfejs zewnętrzny na 4 stacje


Mi już się nie marzy ;)





Ostatnia aktualizacja: 22.04.2023 11:48:25 przez san_u
[#26] Re: Problem z sygnałem READY

@sonar088, post #23

A na tych przeróbkach z diodą na taśmie działało?

Samo symulowanie RDY diodą pozwala już uruchomić sporo liczbę gier używających tego sygnału. Potrzeba testu, który nie dość, że wymaga sygnały RDY, to jeszcze jest czuły na to, kiedy on stanie się aktywny (przy diodzie 0ms).
[#27] Re: Problem z sygnałem READY

@san_u, post #26

I tu jest moja teoria dotycząca sygnału READY. Pod systemem nie jest on używany i wszystko co kożysta z systemowego device działa. Problemy pojawiają się w grach NDOS gdzie prpcedura odczytu jest inna. I teraz jeżeli chodzi o odczyt, to w wielu programach jest jakaś tam weryfikacja i ponowny odczyt. Wtedy 0ms nie będzie przeszkadzać, bo przy drugim odczycie stacja zdąży się rozpędzić. Możliwe, że są gry lub dema, które nie mają ponownego odczytu albo weryfilacji danych i one powinny się sypać.

Dużo większy problem jest z zapisem. Nie wiem jak te procedury obsługi dyskietki wyglądają. Jeśli sygnał READY stacja dostanie w 0ms i stacja zaczniebzapisywać dane w złym miejscu, to może uszkodzić dane w innym miejscu.

Możliwe, że poza READY procedura czeka jeszcze na sygnał INDEX. Wtedy zgodnienz tym co napisałeś wcześniej, nawet jak RDY będzie 0ms to puls indexu pojawi się dopiero przy prawidłowych obrotach.

Wszystko zależy od procedury odczytu i zapisu w programach NDOS. Mnie natomiast zastanawia fakt źle działającego Samsunga pomimo poprawnego sygnału READY(wg ATK). Musiałbym podłączyć go pod Analizator albo oscyloskop i zobaczyć przebieg.

W każdym razie czas RDY można zobaczyć w ATK. Wiem, że jest jeszcze jeden programik na Aminecie do testu sygnałów, co podświetla aktywnych sygnałów i sterowania niektórymi. Chyba
DriveTest.lha


Aby było tak naprawdę super hiper poprawnie, to powinno się sprawdzać, czy odstęp miedzy sygnałami INDEX wynosi 200ms,


No pisałeś wcześniej, że index pojawia się tylko jesli obroty są osiągnięte. Ciekawe czy zaniknie jak spowolnisz stacje np. palcem. Jesli tak, to stacja sama już jakoś weryfikuje obroty i sprawdza czy dać sygnał Index czy nie.

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2023 12:40:58 przez snifferman
[#28] Re: Problem z sygnałem READY

@snifferman, post #27

Wydaje mi się, że AOS po prostu czeka chwilę zanim zacznie cokolwiek zapisywać/czytać z stacji i jak się coś źle zapisze, to ponowi zapis (o ile się nie mylę, to na raz jest cała ścieżka zapisywana). Możliwe, że jest tak jak piszesz, niektóre gry nie weryfikują zapisu, albo mają jakieś dziwne algorytmy na skróty i się sypie.

Ja używałem drivetest, jest pomocny do sprawdzania, czy np. włączy się silnik tej stacji, co trzeba, gdy robisz interfejs zewnętrzny. No i można też ręcznie posterować stacją.

A które oprogramowanie powoduje nieprawidłowe działanie na tym Samsungu? Może sam "kontroler" na tej stacji ma jakąś wadę, której nikt nie usunął, bo nikt już tego sygnału nie używa. Niestety znaleźć jakąś dokumentację do tych układów w stacjach graniczy niemal z cudem.
[#29] Re: Problem z sygnałem READY

@san_u, post #28

A które oprogramowanie powoduje nieprawidłowe działanie na tym Samsungu?


Przetestowałem na Amidze 500 (KS 2.05) i Amidze 600 (KS 3.1) współpracę interfejsu (wszystkie zwo-
rki w pozycji 1-2) z pięcioma nie przerobionymi stacjami od PC, które zasilałem ze złącza DISK DRIVE:
TEAC FD-235HF (6291), NEC FD1231H, SONY MPF920 Z/131, ALPS DF354H090F oraz Samsung
SFD-321B (/E REV.A). Test każdej z nich wykonałem w programie D-Copy 2.0 i X-Copy 2.9, a polegał
on na odczycie dyskietki do pamięci RAM, ponownym jej zapisaniu i zweryfikowaniu danych.
Jedynie stacja Samsung SFD-321B miała błędy odczytu (czerwone "4"), ale tylko w programie D-Copy
i tylko na Amidze 500 (rev. 6A) - zarówno z Kickstartem 2.05, jak i 3.1. Takie same problemy sprawia ta
stacja, gdy jest przerobiona do współpracy z Amigą i podłączona jako wewnętrzna DF0. W takim przy-
padku błędy odczytu w D-Copy były na Amidze 500 i 600. Jest to wina samej stacji, która generuje
niekompatybilne sygnały.

link
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem