[#1] TF536 - uruchomienie
Witajcie,
Jestem zupełnie nowy na forum, ale elektroniką zajmuję się od dobrych kilkunastu lat.

Zmontowałem sobie kartę TF536 z procesorem MC68030RC50C. No i od kilku(nastu) godzin próbuję ją uruchomić. Oczywiście CPLD zaprogramowany i chyba ruszył (CPLD nie jest od Chińczyka chociaż mój dostawca zbyt wyszukany też nie jest bo na niektóre komponenty ma "swoich dostawców" czyli nie wiadomo skąd).

Nie będę opisywał całego procesu uruchomienia, ale w skrócie wygląda to tak:
Komputer Amiga 500 z płytą 6A i 1MB chipram. Zasilacz trzyma równe 5V mierzone na karcie akceleratora.

Na Kicku 1.3 komputer się uruchamia i podstawowe rzeczy działają stabilnie. Oczywiście nie widzi rozszerzenia pamięci ani dysku SD bo nie ma jak. Odpaliłem podstawowy Workbench i AmigaTestKit.

Na Kicku 2.0.4 komputer się uruchamia, AmigaTestKit widzi pamięć 64MB, ale nie bootuje z karty SD. Właśnie testuję te 64MB pamięci w AmigaTestKit i chyba będzie OK, zostawię do rana. To, że nie bootuje z SD mnie nie dziwi bo na moim rozszerzeniu IDE+FASTRAM też nie bootuje czyli chyba nie ma sterownika w tym kicku.

Na Kicku 3.1 który miał być docelowy, komputer się nie uruchamia. Zazwyczaj siedzi w reset-loopie czyli pojawia się tęcza (to chyba dobrze z tego co czytałem na forach), po czym na kilka sekund czarny ekran i tak w kółko (dioda power zazwyczaj miga albo przygasa, potem reboot). Nie ma znaczenia czy adapter SD jest podpięty czy nie bo i tak nie próbuje go czytać i jego podłączenie nic nie zmienia.

Należy dodać, że Kick 3.1 i adapter SD i karta SD i zawartość tej karty bardzo ładnie bootuje Workbencha z innym rozszerzeniem IDE+FASTRAM ale nie działa z TF536. Ze zdjęć w necie widzę, że inni używają dokładnie tego samego adaptera SD z tym akceleratorem.

Na TF536 mam wlutowane bufory IDE, których chyba większość ludzi nie używa i w desperacji będę je wymieniał na zworki 0R tak jak większość użytkowników ale jeszcze nie chcę tego robić bo moim zdaniem nie tu jest problem.

Doradźcie proszę gdzie może być problem. Który konkretnie Kick 3.1 powinien działać z tą kartą bo chyba jest kilka podwersji. Oczywiście lutowanie PCB przedzwonione miernikiem ze 3 razy i zdziwiłbym się gdyby było jakieś zwarcie lub niedolut.
[#2] Re: TF536 - uruchomienie

@bfgmatik, post #1

Hej, pytanie czy możesz wejść w startup manu (wciśnięte oba przyciski myszy w trakcie uruchomienia)? Czarny ekran może być spowodowany tym, że próbuje czytać z dysku, coś się wywala i leci reboot. Jeżeli masz startup menu zobacz co się będzie działo po wyłączniu bootowania z dysku.

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2023 12:03:02 przez Hal
[#3] Re: TF536 - uruchomienie

@Hal, post #2

No niestety startup menu daje się otworzyć w Kicku 2.0.4, ale w 3.1 już nie. Czyli jakby na wcześniejszym etapie się coś już sypało.
[#4] Re: TF536 - uruchomienie

@bfgmatik, post #3

Daj ładne fotki lutowania CPLD. Obejrzyj pod mikroskopem.
Jaki firmware wgrałeś? Ostatni?

Co do buforów IDE, to ja je lutowałem ostatnio znajomemu i wszystko ładnie działa. Przeważnie problemem są zimne luty albo mostki na CPLD. Trudno to też zmierzyć, bo przyciskając przewód pomiarowy dociskasz pin CPLD i kontakt jest. Znika jak już nie mierzysz

Może też być uszkodzony CPLD i nie działa logika od IDE.

Na początek wgrać na nowo firmware i przelutiwać CPLD i obejrzeć wszystko pod mikroskopem.
[#5] Re: TF536 - uruchomienie

@snifferman, post #4

Na razie nie daję zdjęć lutowania CPLD, jeszcze sam to sprawdzę. Polutowało się już trochę układów o takim rastrze :). Lutuję lutownicą + topnik, nie lubię hotaira właśnie ze względu na częste niedoluty (przy lutownicy są za to raczej mikrozwarcia ale zazwyczaj można je wychwycić). Jedyny błąd na płytce jaki wykryłem to niedolutowanie na jednym pullupie w drabince rezystorowej ale poprawka nic nie zmieniła.

Firmware wgrałem dokładnie ten, do którego link podałeś. Bufory dałem 74VHC245FTBE z TME. Niby przyoszczędziłem bo tanie, ale jednak Toshiba :).

Jutro wezmę płytkę do warsztatu i przejadę jeszcze raz CPLD z topnikiem i chyba wywalę bufory. Bez nich i tak musi ruszyć (bez IDE) a może w wyniku jakiegoś problemu wystawiają jakieś śmieci na liniach.

W sumie nagapiłem się już w płytkę i Gerbery tyle, że mógłbym rysować schemat tej nieszczęsnej płytki.

Odpaliłem też DiagROM który poprawnie testuje 64MB ramu i generalnie większość na zielono ale ma problem właśnie przy teście kontrolera HDD (tyle, że nie wiem czy w działającej karcie to działa poprawnie w DiagROMie bo pewnie DiagROM nie powstał do testowania TF'a chociaż jak kontroler jest kompatybilny z Kickstartem to powinien przechodzić testy?)

Dzięki za rady, będę raportował o wynikach.
[#6] Re: TF536 - uruchomienie

@bfgmatik, post #5

Zapewne wiesz, że TF536 nie jest jedyną kartą DIY dla A500...
ale gdybyś nie wiedział, to polecam 68030TK v2:
- więcej RAM
- dużo szybsze IDE niż w TF536
- taktowanie ustawiane zworkami (niektóre 68030 chodzą stabilnie ponad 60 MHz)
- karta pięknie mieści się w A500 (nie trzeba risera)
- IDE bootuje pod każdym kickiem (również 1.3)

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2023 07:38:25 przez wali7
[#7] Re: TF536 - uruchomienie

@bfgmatik, post #5

Kilka tych kart polutowałem i wszystkie problemy jakie miałem były spowodowane złym lutowaniem CPLD. Części brałem wtedy z Mousera. Mikroskop albo lupa i dokładnie obejrzyj oraz profilaktycznie przelutuj. Możesz zdjąc bufory IDE i nie wlutowywać drabinek rezystorowych. Karta powinna wstać bez działającego IDE.

Nic innego nie wymyślimy.
Zdarzały się uszkodzone CPLD z szemranych źródeł i ludzie pisali o problemach z IDE. Możesz sprawdzić starszy Firmware jeszcze.
[#8] Re: TF536 - uruchomienie

@snifferman, post #7

Na razie tak tylko na szybko :)

Przelutowałem w pracy CPLD chociaż już widać było, że to raczej nie to. Wracam do domu, podłączam. Nie działa. Wroar.
Podłączyłem na szybko JTAGA i wrzuciłem starszy firmware do CPLD. Nie działa.

Wkurzony na maksa, wsiadłem w samochód i jadę z powrotem do warsztatu (chociaż już kątem oka widzę, że żona niezadowolona). Wylutowałem bufory, przypiekając przy tym gniazdo IDE chociaż było owinięte kaptonem. Wroar^2.

Wracam do domu, podłączam. Karta ruszyła. Gołe bufory robiły coś złego chociaż były dobrze wlutowane. Jedyne co mi przychodzi do głowy to to, że nie nadążały przełączać kierunku i coś się robiło na liniach. Na przyszłość będę trzymał się BOMu :).

Jutro wlutuję drabinki 0R i będę się bawił dalej.
[#9] Re: TF536 - uruchomienie

@bfgmatik, post #8

Ja używałem tych i działają.
Co ty wlutowałeś?
[#10] Re: TF536 - uruchomienie

@snifferman, post #9

Ja generalnie unikam Mousera bo drogi.

Wlutowałem 74VHC245FTBE z TME (https://www.tme.eu/pl/details/74vhc245ftbe/bufory-nadajniki-sterowniki/toshiba/74vhc245ft-be/). Miały być VHC245 to uznałem, że będą pasowały. Toshiba na eleganckości, nie żadne Chiny :). Timingi AC i inne parametry były podobne.

Ogólnie mam wątpliwości co do samego rozwiązania autora bo np. linia DIR jest połączona z linia A7 w IC6. Jak DIR jest na wyjście to OK, ale jak DIR jest na wejście to jest konflikt między sterowaniem DIR z Xilinxa i tym co wchodzi z B7 na A7. A że te bufory nie mają pullupów to jeżeli gniazdo IDE wisi w powietrzu to mamy gotowy problem bo na wyjściu A7 jest losowy stan a dodatkowo ten losowy stan zupełnie losowo macha DIRem, który z kolei losowo przełącza kierunki A->B, B->A. Dziwne to, nie wnikam, robię bez buforów.
[#11] Re: TF536 - uruchomienie

@bfgmatik, post #10

Nie wiem, nie wnikałem. Wlutowałem bufory z linka i działały. Jak już używasz SD-IDE to możesz w nim przelutować piny na złącze żeńskie. Pomijasz wtedy taśmę IDE i nic nie dynda.




Ostatnia aktualizacja: 16.05.2023 20:01:08 przez snifferman
[#12] Re: TF536 - uruchomienie

@snifferman, post #11

Nie mam jeszcze risera, więc u mnie to wszystko jest połączone na próbę i koliduje z klawiaturą. No szkoda, że ta karta nie wchodzi do obudowy bez dodatkowych kombinacji. Dobry pomysł z pominięciem taśmy IDE, pewnie też tak zrobię :).
[#13] Re: TF536 - uruchomienie

@bfgmatik, post #12

Co do risera, to jest kilka modeli. Mam jeszcze taki

[#14] Re: TF536 - uruchomienie

@bfgmatik, post #1

Hmmm, no niby jest, system ruszył i załadował Workbencha w wersji zupełnie podstawowej ale zanim pojawił się pulpit, mielił diodą od dysku ze 20-30 sekund podczas gdy ta sama karta SD na amidze 1200 ładuje system w około sekundę może dwie a na zwykłej 500'ce z moim klonem ide68k trwa to ze 3-4 sekundy... :).

Pewnie muszę dograć jakieś sterowniki do tego 68030, zaraz będę o tym czytał, ale myślałem, że na gołym systemie będzie co najmniej tak szybko co z ide68k.
[#15] Re: TF536 - uruchomienie

@bfgmatik, post #14

Uruchom Amigę bez s-s i w CLI uruchom SysInfo.
Przetestuj prędkość dysku.
Może przez te 20-30 dysk się naprawiał przez wadliwą validacje.
[#16] Re: TF536 - uruchomienie

@bfgmatik, post #14

Do Tf536 wskazane jest doinstalowanie MMULibs.
Jaki system plików jest na karcie? Zalecany PFS3

Pamiętam wątki, że niektórzy mieli podobny problem.

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2023 19:33:05 przez snifferman
[#17] Re: TF536 - uruchomienie

@bfgmatik, post #14

U mnie TF536 strasznie długo rozpoznawał kartę, czas był tym dłuższy, im większa była karta. Snifferman pisze o PFS... może pomóc, ja męczyłem FFS.
Obecnie zlutowałem sobie 68030TK i wszelkie problemy zniknęły, zresztą sam zobacz: https://youtu.be/UezMVLOLvic
[#18] Re: TF536 - uruchomienie

@wali7, post #17

Ja używałem PFS3 z kartą 64GB i działało dobrze. W FFS można zwiększyć BLOCK SIZE na 4096 i też to pomagało. W PFS3 też zmieniałem na 4096, ale nie wiem czy ma to jakiś wpływ.
[#19] Re: TF536 - uruchomienie

@snifferman, post #18

czas był tym dłuższy, im większa była karta.


W PFS3 też zmieniałem na 4096, ale nie wiem czy ma to jakiś wpływ.


a ja się dopytam: NA JAKIEJ wersji scsi.device?
bo zauważyłem, że na starszej wersji szybciej startuje amiga,
niezależnie czy jakikolwiek dysk/karta pamięci jest podłączony.
[#20] Re: TF536 - uruchomienie

@Cezarykl, post #19

Od DonAdana. Chyba używałem wersji dla 68000 (wersja A500/A600).
[#21] Re: TF536 - uruchomienie

@wali7, post #17

U mnie na TF Sysinfo pokazuje transfer koło 700kb/s a na rozwiązaniu bazującym na ide68k 600kb/s. Czyli teoretycznie więcej ale w praktyce TF działa wolniej. I to chyba nie jest kwestia rozpoznawania karty tylko realnego transferu. Ładowanie gier przez whdload też trwa dłużej chociaż odpalałem tylko Cannon Fodder.

Jedno co martwi to to, że TF na tym samym systemie działa wolniej niż klon ide68k, którego kod w Verilogu zajmuje ze 20 linijek (reszta to definicje wejść/wyjść/rejestrów) :). Jeżeli dobrze rozumiem to rozwiązania typu ide68k bazują na udawaniu Gayle'a czyli chipa odpowiedzialnego za IDE w późniejszych Amigach i to się wydaje najprostsze i najlepsze.
[#22] Re: TF536 - uruchomienie

@bfgmatik, post #21

Jakiego systemu używasz? Jeśli 3.1 lub niżej to doonstaluj MMULibs z aminetu. U mnie to dawało jakieś 2-3MB/s w sysinfo
[#23] Re: TF536 - uruchomienie

@bfgmatik, post #21

U mnie 68030TK v2 przy 68030 taktowanym 50 MHz ma transfer około 4 MB/s, a po zainstalowaniu programu MapROM (który zmienia timingi IDE) około 8.5 MB/s.
68030TK v2 używa wbudowanego w kartę (we flashu) sterownika zgodnego z Oktagonem (oryginalny, albo nowszy z Aminetu). Plus jest taki, że jesteś niezależny od wersji kickstartu - bootuje pod każdym (oryginalny Oktagon także pod 1.3, nowszy Oktapussy od 2.0). Rozwiązania bazujące na emulacji Gayle wymagają odpowiedniego sterownika w kickstarcie, moim zdaniem to wada.
[#24] Re: TF536 - uruchomienie

@snifferman, post #22

No chyba 3.1, jak wrócę do domu to sprawdzę. Instalowałem system z obrazów dyskietek na WinUAE, ale to było kilka miesięcy temu. Nadal jestem trochę zielony w temacie, ale nadrabiam zaległości :). Pokombinuję z tymi MMULibs.
[#25] Re: TF536 - uruchomienie

@wali7, post #23

No właśnie też doczytałem, że 68030TK działa z Kickstartem 1.3 a ja byłem pewien, że ten Kickstart jest z czasów kiedy Amiga nie wiedziała co to dysk twardy. Muszę doczytać jak to jest realizowane w 68030TK. Początkowo ta karta mnie odstraszyła dlatego właśnie, że wydawała się bardziej skomplikowana, miała właśnie jakąś dodatkową pamięć a poza tym nie mogłem łatwo dostać jakiegoś scalaka od PLL więc postawiłem na dużo bardziej przejrzystego TF'a. No i muszę teraz brnąć w temat :)
[#26] Re: TF536 - uruchomienie

@bfgmatik, post #25

Scalaki do PLL w tej karcie można obecnie kupić w UTSource (nawet działają ;) , bo z układami od nich różnie bywa). Jeśli chcesz, to mogę Ci oddać po cenie zakupu (mam tego trochę), jakby co mam także na zbyciu najnowszą wersję PCB.


Ostatnia aktualizacja: 18.05.2023 13:56:02 przez wali7
[#27] Re: TF536 - uruchomienie

@bfgmatik, post #25

Bo 68030TK V2 jest bardziej złożona. TF536 miał być z założenia prosty i miał działać. Wiem, że ktoś miał problemy z IDE. Ja osobiście na żadnej polutowanej karcie problemów z IDE nie miałem. Używałem WB3.1 z MMULibs i scsi.device od DonAdana. Pamiętam, że na 3.1.4 IDE działało mi wolniej. Na 3.2.1 było Oki, ale pamiętam, że coś w S-S musiałem wyśrednikować (z pakietu MMULibs) bo nie było kompatybilne z 3.2.1, a pakiet MMU dołączony do systemu nie dawał takich transferów IDE jak ten z Aminetu.

Ogólnie TF536 ma swoje "słabe strony", ale na 3.1 działał mi bez kombinacji.
68030TK V2 jest lepszą kartą, ale jak już wszystko działa, to nie ma to dużego znaczenia.
[#28] Re: TF536 - uruchomienie

@wali7, post #26

Dzięki za propozycję, skorzystam jak będę robił kartę od Matze'go. Na razie chcę powalczyć z tym TF'em bo i tak już utopiłem dużo kasy w retro-sprzęcie :).
[#29] Re: TF536 - uruchomienie

@bfgmatik, post #28

Jasne, jakby co pisz na priv.
[#30] Re: TF536 - uruchomienie

@wali7, post #29

Gdzie można kupić 68030TK V2?
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem