[#1] Sygnał Ready w stacji Y-E Data YD-645C (TEAC?)
Ta stacja wg instrukcji ma sygnał Ready. Niestety u mnie on nie działa. Sprawdziłem i pin 34 jest podłaczony do mikrokontrolera stacji. Sam napęd był w obudowie zewnętrznej z epoki i tam zworka dla _RDY była rozłączona. Zauważyłem jednak, że dioda aktywności zapala się dopiero jak silnik osiągnie obroty. Gaśnie też gdy spowolnie silnik palcem. Sterowana jest masą przez otwarty kolektor(chyba?), bo +5V idzie prosto z zasilania. Wlutowałem się przed rezystorem dla diody aktywności i podłączyłem do 34pinu (_RDY). Przy wstępnych testach działa prawidłowo. Muszę tylko wlutować schotkyego między sygnałem sterującym a pinem 34, bo syganł z innych stacji zapala mi diodę.

Przy okazji napiszę, że stacja nie działała i miała za wysokie obroty. Dioda aktywności nie świecila i nie było sygnału INDEX. Po recapie (brudna robota, bo zapodziałem mój zeszyt z SMD, a chciałem zobaczyć czy stacja zadziała) stacja wstała.

Muszę posprawdzać moje PCtowe stacje, bo może działanie diody będzie podobnie rozwiązane i wtedy przy braku obecności _RDY będzie go można tak wygenerować.

Ciekawe czy stacja nie ma tego sygnału fabrycznie czy poprostu jest uszkodzona. Instrukcja jest od tej stacji, ale opis działania diody jest inny.

Przy okazji sprawdziłem jak wygląda sygnał _RDY w Panasonic JU-256A198PC i zaraz przy załączeniu stacji daje kikladziesiąt krótkich _pulsów i wraca do stanu wysokiego. Prawdopodobnie jest to spadek napięcia spowodowany startem silnika, bo na stacji w temacie też to widać, ale nie tak głęboko (nowe kondensatory MLCC robią robotę?). Po ok 500ms daje stan niski i trzyma tak do wyłączenia silnika.












Znalazłem ten sygnał bliżej i dałem BAT85. Na oscyloskopie wygląda prawidłowo i dioda aktywności działa ok na wszystkich 3 stacjach podłączonych na raz.




Przy okazji fotka oscyloskopu z sygnałem _RDY z Panasonica. Nie najlepszej jakości, bo to taki bonus(wiem wiem, powinienem zrzucać screeny po sieci albo na pendrive. Poprawię się)



Ostatnia aktualizacja: 03.08.2023 23:17:03 przez snifferman

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2023 23:24:29 przez snifferman
[#2] Re: Sygnał Ready w stacji Y-E Data YD-645C (TEAC?)

@snifferman, post #1

There is no need to rework the PC Floppy anymore, this interface will solve it.

https://www.amigaportal.cz/node/163127#post163127
https://lotharek.pl/productdetail.php?id=376
[#3] Re: Sygnał Ready w stacji Y-E Data YD-645C (TEAC?)

@Boboo_SK, post #2

It will disable _RDY signal if you slow down motor mechanicly (INDEX misses pulse or two but _SEL and _MTR will be ok)?


To be exact this topic is about Amiga external floppy drive wich was sold orginaly with this exatct drive and it should have _RDY (check manual linked above).

Interface is handy, but if drive has a proper ready signal than i will go that way.
[#4] Re: Sygnał Ready w stacji Y-E Data YD-645C (TEAC?)

@snifferman, post #3

Each floppy drive manufacturer has its own validation and control over disk rotation. (Therefore, it is not possible to convert every mechanic to Amiga HD)
I think it's ok if the engine slows down that the RDY signal turns off.

I have tested that with some FDDs it is enough to activate the MTR to light up the LED, but this does not mean that the floppy is already working.
More sophisticated FDDs require, along with MTR, a SELx signal for the LED to light.
[#5] Re: Sygnał Ready w stacji Y-E Data YD-645C (TEAC?)

@Boboo_SK, post #4

More sophisticated FDDs require, along with MTR, a SELx signal for the LED to light


YD-645C needs a proper index signal to turn the LED on. Thats why led activation signal (ground signal) could be used to make _RDY.

BUT... this FDD shuld have READY signal from factory. You can see it on PCB near pin 34
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem