[#1] Napięcie na wtyczce zasilania
Hey, w sumie pewnie prosty temat. Potrzebowałem zasilacza 9v do pewnej płytki MIDI. Przeszukałem graty i znalazłem zasilacz który ma napisane ma tabliczce ze out ma 9v. Podłączyłem multimetr do wtyczki na sucho i napięcie ma wyjściu to 14v. O co w tym chodzi ?
[#2] Re: Napięcie na wtyczce zasilania

@druzil28, post #1

Odpowiedź: To nie jest zasilacz stabilizowany, tylko najtańszy zasilacz "noname" na który składa się obudowa, transformator, 4 diody, 1 kondensator i przewód zakończony wtyczką.
Generalnie najgorsze co może być, ale dość często nie trzeba więcej.

Czyli 9V ma pod nominalnym obciążeniem 700 mA.
Jak obciążenie jest mniejsze (albo nie ma go wcale), to napięcie jest wyższe.
1
[#3] Re: Napięcie na wtyczce zasilania

@stachu100, post #2

Chce coś takiego prostego podłączyć, w opisie tego urządzenia jest 9/12v input. Czyli chyba nie spali płytki ?
[#4] Re: Napięcie na wtyczce zasilania

@druzil28, post #1

Niestabilizowany, czyli po mostku prostowniczym (i kondensatorze) będziesz miał 9V x pierwiastek z 2 czyli około 14V. Po obciążeniu spada do około 9V.
[#5] Re: Napięcie na wtyczce zasilania

@druzil28, post #3

Zapytaj sprzedawcy.
1
[#6] Re: Napięcie na wtyczce zasilania

@stachu100, post #2

Firma Tatarek to nie jest najtańszy i najgorszy "noname", tylko bardzo znana polska firma z Wrocławia produkująca od lat 80-tych zasilacze dobrej jakości. Sam miałem ich wiele, wszystkie działają do dzisiaj prawidłowo. Nie jest to "chińszczyzna" tylko produkt krajowy, zupełnie przyzwoity. Zasilacz z tematu zachowuje się jak każdy inny niestabilizowany, pod obciążeniem będzie miał 9V, tak jak napisałeś.
3
[#7] Re: Napięcie na wtyczce zasilania

@brain030, post #6

Hey, czy ma podstawie oznaczeń na zasialczu mozna odgadnac polaryzacje wtyku?
Bo szukam plusa na bolcu i niuja nie wiem czy jest ok. Zapytalem na allegro to sam nie wie

https://allegro.pl/oferta/zasilacz-uniwersalny-sieciowy-ladowarka-dc-12v-12w-13496571936
[#8] Re: Napięcie na wtyczce zasilania

@druzil28, post #7

np multimetr prawdę ci powie
:)
ale ten zasilacz + ma w "środku"
musisz sam go przerobić aby - był w środku :) (odkręć śrubki i przelutuj kabelki)
dla ZX spectrum :)

ps.
mam podobny zasilacz,
oraz 99% zasilaczy posiada + w środku.


Ostatnia aktualizacja: 11.09.2023 16:28:39 przez Cezarykl
[#9] Re: Napięcie na wtyczce zasilania

@Cezarykl, post #8

Ale ja tego nie kupilem :)
[#10] Re: Napięcie na wtyczce zasilania

@Cezarykl, post #8

A skad wiesz ze + jest srodku ?
[#11] Re: Napięcie na wtyczce zasilania

@druzil28, post #10

Zlokalizuj kabelkami miernika bieguny, przykładając je do jakiejś baterii np.: paluszka, tam gdzie odczyt napięcia na mierniku jest dodatni, masz bieguny na kabelkach zgodne z oznaczeniem plus i minus na baterii.

Aukcja z linku pokazuje zasilacz z możliwością podłączenia końcówek w jedną i drugą stronę, pozostaje tylko zlokalizować plus na bolcu jak podłączysz, czyli gdy odczyt na mierniku jest dodatni i kabelek wcześniej określony jako plus jest przyłożony do bolca.

Zasilacz Tatarek z pierwszego postu, jeśli dobrze widzę (trochę jest rozmazane) minus ma w środku, a plus na zewnątrz.
[#12] Re: Napięcie na wtyczce zasilania

@druzil28, post #7

Na pierwszym zdjęciu aukcji widać oznaczenia + i - na tym uniwersalnym gnieździe więc nie powinno być problemu z określeniem polaryzacji.
[#13] Re: Napięcie na wtyczce zasilania

@brain030, post #11

pokazuje zasilacz z możliwością podłączenia końcówek w jedną i drugą stronę

z tym, że bolce mają różne średnice, więc ciężko jest to odwrotnie podłączyć.
[#14] Re: Napięcie na wtyczce zasilania

@Cezarykl, post #13

Dziekuje za podpowiedzi, faktycznie jak się przypatrzyć to widać gdzie + a - wychodzi wiec odpowiednie założenie wtyku załatwi polaryzację. Dziekuje
[#15] Re: Napięcie na wtyczce zasilania

@Cezarykl, post #13

z tym, że bolce mają różne średnice, więc ciężko jest to odwrotnie podłączyć.
Masz rację, nie zwróciłem uwagi, szczególnie że mam podobny zasilacz, który nie ma bolców różnej średnicy i mnie zmyliło.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem