kategoria: Stacje dyskietek
[#1] Problem z FDD
Witajcie.

Pojawił mi się problem z działaniem stacji dyskietek w A1200. Polega on na tym, że po włożeniu dyskietki stacja próbuje ją odczytać, po czym „zawiesza się”, tzn. przestaje reagować, kontrolka LED pozostaje zapalona i dodatkowo przestaje działać lewy przycisk myszy (!). Pod WB nie ma nawet żadnego komunikatu o błędzie ani dyskietce, ale sama stacja jest widziana w systemie w Boot Menu.

Podpiąłem zapasową stację, która działała bez problemu do momentu, gdy nie wsadziłem jej w docelowe miejsce i tu się okazało, że stara stacja jest sprawna.

Konkretnie obydwie przestają prawidłowo działać gdy zostają zamontowane w miejsce do tego przeznaczone.

Sytuacja pojawiła się po montażu wyprowadzenia karty CF na tył obudowy, gdzie do tego musiałem zdemontować stację i wprowadzić kolejną taśmę równolegle obok tej ze stacji dyskietek i podejrzewam jakieś mikro uszkodzenie taśmy FDD – bo gołym okiem nic nie widać a za każdym razem gdy tą taśmą podepnę stację, która leży na stacji – to wówczas ta tymczasowa zawsze działa, więc pewnie któryś sygnał przestał kontaktować i robi takie jaja jak na wstępie.

Czy dobrze się domyślam ? I że będę potrzebował nowej taśmy ?

Czy może to być dowolna taśma FDD ze starego blaszaka ?

Niestety w obudowie ciasnota, a po wyprowadzeniu CF na tyły jeszcze większa….

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2023 16:22:20 przez lukjan
[#2] Re: Problem z FDD

@lukjan, post #1

Czy dobrze rozumiem, że stacja podłączona ale podniesiona/przesunięta działa poprawnie? Jesteś pewien, że podzas montowania jej w docelowym miejscu nie zwierasz czegoś na płycie? Może to co zamontowałeś, przyciśnięte stacją powoduje zwarcie?
Czy dobrze się domyślam ? I że będę potrzebował nowej taśmy ?

Jeśli to rzeczywiście problem z taśmą - to owszem.
Czy może to być dowolna taśma FDD ze starego blaszaka ?

Tak. Aczkolwiek blaszakowa może być zbyt długa (fizycznie bo działać będzie).
1
[#3] Re: Problem z FDD

@perinoid, post #2

Tak, dokładnie. Dobrze zrozumiałeś. To co zamontowałem nie ma prawa robić zwarcia, ale już widzę gdzie jest problem. Jednak w taśmie przy samym złączu bo jak w tym miejscu są docisnę, to działa.
[#4] Re: Problem z FDD

@lukjan, post #3

No to prosta sprawa - weź taśmę z PC-ta, taką z 3-ma złączami, obetnij część z przeplotem i użyj tego co zostało. Będzie dłuższe niż amigowe ale działać też będzie.
1
[#5] Re: Problem z FDD

@lukjan, post #3

Może uda się zreanimować obecną taśme. Spróbuj delikatnie zdjąć zatrzask z taśmy fdd, zdejmij samo złącze i zaciśnij ponownie (polecam użyć imadła) w innym miejscu (jednocześnie skracając taśme). Nadmiar odetnij nożykiem do tapet OK
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem