kategoria: Karty procesorowe
[#1] Blizzard 1260 przestał wykrywać RAM (0MB FAST)
Cześć

Po dłuższym nieużywaniu Amigi dziś postanowiłem uruchomić A1200 z Blizzardem 1260 i .. zaatakował mnie problem.

Pierwszy start systemu wydawał się ok, ale po chwili pod WB wystąpiło guru. Potem (już nie pamiętam co było pierwsze) :
a) Amiga wpadła w pętlę resetowania się (zwiechy nawet w boot menu)
b) pojawił się ze 2 razy czerwony ekran

Aktualnie po wyłączeniu Amigi i włączeniu karta turbo nie wykrywa pamięci RAM.

Co do tej pory zostało zrobione:
- wielokrotne ponowne obsadzenie slotu pamięci (simm 128, simm 64)
- czyszczenie złącza RAM i krawędzi simm'ów izopropanolem i miękką szmatką
- test Amigi z Blizzardem 1230 (wszystko ok)
- sama karta działa (procesor wykrywany np. w SysInfo, wydajność wątła z 0 MB RAM)
- instalowane różne oscylatory: 66,75,80MHz

Nie jestem w stanie stwierdzić czy po resecie są wyświetlane charakterystyczne paski Blizzarda (lag tandemu monitor + Indivision)

Czy ktoś z Was miałby wiedzę co właściwie się stało i co mógłbym jeszcze spróbować zrobić?
[#2] Re: Blizzard 1260 przestał wykrywać RAM (0MB FAST)

@Kustosz, post #1

co mógłbym jeszcze spróbować zrobić?


Na początek daj zdjęcia w dobrej jakości tutaj. Co do reszty to zależy jakie masz umiejętności i narzędzia, bo od tego będzie zależeć czy naprawisz, czy popsujesz do reszty. Ja zacząłbym od rzeczy prostszych i mało inwazyjnych czyli sprawdzenie czy nie ma zimnych lutów i pooglądanie sygnałów z ramu oscyloskopem. Eeee. oszukuje samego siebie. Przelutowałbym wszystko na świeżo z nadzieją, że gdzieś nie łączyło i będzie szybki easy fix, a jeśli nie, to wtedy bym sprawdzał co "w szynach piszczy".

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2023 22:43:44 przez snifferman
2
[#3] Re: Blizzard 1260 przestał wykrywać RAM (0MB FAST)

@Kustosz, post #1

Moim zdaniem problem leży na styku karty ze złączem krawędziowym. Miałem podobny problem w swojej TF1260. Przemyj styki
Złącza krawędziowego amigi Izopropanolem lub innym kontaktem. Popsikaj kontaktem w środek gniazda karty turbo. Spróbuj nie dociskać do końca karty w Amidze.
2
[#4] Re: Blizzard 1260 przestał wykrywać RAM (0MB FAST)

@zilog, post #3

Moim zdaniem problem leży na styku karty ze złączem krawędziowym.
Albo w zimnych lutach samego gniazda tego złącza. Jednego B1260 w ten sposób udało się ożywić.
2
[#5] Re: Blizzard 1260 przestał wykrywać RAM (0MB FAST)

@Krashan, post #4

OK. Wszystkim dziękuję bardzo za podpowiedzi i sugestie.
W weekend przeczyszczę złącze krawędziowe na płycie Amigi oraz wnętrze gniazda w Blizzardzie. Sprawdzę również jeszcze raz gniazdo pamięci. Jeżeli to nie pomoże, to wykonam zdjęcia "makro" PCB karty (oraz SIMMa, który był zainstalowany w momencie awarii) i umieszczę w tym wątku w celu inspekcji wizualnej szeroki uśmiech
2
[#6] Re: Blizzard 1260 przestał wykrywać RAM (0MB FAST)

@Kustosz, post #1

Po dłuższym nieużywaniu Amigi dziś postanowiłem uruchomić A1200


Kondensatory na płycie głównej A1200 i w zasilaczu wymienione?
1
[#7] Re: Blizzard 1260 przestał wykrywać RAM (0MB FAST)

@stachu100, post #6

Kondensatory na płycie były wymieniane na 100%, +/- 7 lat temu - nie mam w tej chwili dostępu do archiwum maili w tej sprawie.

Co do zasilacza, to przerobiłem sobie 12-13 lat temu mały zasilacz od PC. Rzeczywiście, mógłbym sprawdzić Amigę z oryginalnym zasilaczem (nie jest to ten najmocniejszy, ale być może i nie ten najsłabszy). Test dziś wieczorem.
[#8] Re: Blizzard 1260 przestał wykrywać RAM (0MB FAST)

@Kustosz, post #7

Co do zasilacza, to przerobiłem sobie 12-13 lat temu mały zasilacz od PC. Rzeczywiście, mógłbym sprawdzić Amigę z oryginalnym zasilaczem (nie jest to ten najmocniejszy, ale być może i nie ten najsłabszy).


w moim przypadku zdechł zasilacz ATX w taki sposób, że uszkodził linie +12v w amidze
oraz dźwięk też zginął.
[#9] Re: Blizzard 1260 przestał wykrywać RAM (0MB FAST)

@Cezarykl, post #8

Dźwięk zginął bo wzmacniacze operacyjne zasilane są +/-12V.
1
[#10] Re: Blizzard 1260 przestał wykrywać RAM (0MB FAST)

@Kustosz, post #5

Blizzard odzyskał pamięć OK

==
Próba z innym zasilaczem nie przyniosła poprawy. Podobnie jak instalacja karty nie do końca wciśniętej na złącze płyty głównej.

Dziś (ponownie) podszedłem do czyszczenia gniazd na karcie i (po raz pierwszy) styków na płycie głównej. Tym razem użyłem środka do czyszczenia styków elektrycznych zamiast izopropanolu. Po czyszczeniu problemy z pamięcią ustąpiły.

Niestety, nie jestem w stanie stwierdzić gdzie dokładnie tkwił problem, ponieważ wszystkie trzy elementy czyściłem za jednym podejściem.

==
Cieszę się, że skończyło się tylko na "strachu". Jednocześnie ta awaria przypomniała mi, że 30 letni sprzęt w każdej chwili może się skończyć. Może warto kupić coś z bieżącej produkcji? pomysł
2
[#11] Re: Blizzard 1260 przestał wykrywać RAM (0MB FAST)

@Kustosz, post #10

Witam.
To życzymy długiego bezawaryjnego korzystania z Amigi.
Pozdrawiam.
1
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem