[#1] A500 nic nie świeci, kręci się fdd
Szanowni
mam nadzieję, że to dobre miejsce do tego typu zapytania.
A500 rev. 6a
Po podłączeniu zasilacza jedyną oznaką jest szum kręcącego się flopa.
Diody przy klawiaturze nie świecą.
Napięcia z zasilacza sprawdzone - są.
Generalnie jest tak, jakby komp był martwy (oprocz fdd).
Żaden układ się nie grzeje.
Kondensatory wyglądają na dobre (wyglądają…).
Co sprawdzić na początku, co pomierzyć?
[#2] Re: A500 nic nie świeci, kręci się fdd

@pan_koper, post #1

Przynajmniej jedna dioda powinna świecić jeżeli jest napięcie 5V doprowadzone do złącza klawiatury ponieważ ona jest zasilona z tego 5V przez rezystor i musi świecić (chyba, że jest przepalona albo w torze diody gdzieś jest przerwa).

Edit: nie jest zasilona bezpośrednio z pinu 5V klawiatury, tym niemniej jest zasilona z linii 5V, sprawdź czy masz napięcie na 5V.

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2024 21:27:00 przez bfgmatik
[#3] Re: A500 nic nie świeci, kręci się fdd

@bfgmatik, post #2

Dziwna sytuancja.
Z zasilacza napięcia wychodzą: +12, -12 i 5V.
Po włożeniu wtyczki do gniazda kompa mierzę
na płycie płycie i jest tak:
+12V
-12V
+0,44V zamiast 5V.

Wyciągam wtyczkęz gniazda i na pinach jest:
+12
-12
+5.

I ja się pytam - o co chodzi?
[#4] Re: A500 nic nie świeci, kręci się fdd

@pan_koper, post #3

Źle to wygląda, chyba masz zwarcie do masy na 5V i dlatego po wpięciu płyty jest taki spadek. Chociaż wtedy pozostałe napięcia też pewnie by siadły chociaż trochę.

No albo do miejsca w którym mierzysz nie dochodzi już to 5V (uszkodzony element, ścieżka, coś co powoduje spadek napięcia do 0,44V).
[#5] Re: A500 nic nie świeci, kręci się fdd

@bfgmatik, post #4

Uszkodzone gniazdo może być przyczyną?
Jutro je wylutuję i zrobię kabelkozę.
[#6] Re: A500 nic nie świeci, kręci się fdd

@pan_koper, post #5

Wygląda to na zwarcie do masy. Jeśli nie ma jakiegoś szczególnie grzejącego się układu, czy ścieżki, albo rezystora (albo oznak przypaleń) to zwarcie może być zaraz za gniazdem np na jego pinach wchodzących do PCB (miałem kiedyś taki przypadek w A600 - za długie piny zwierały do metalowego ekranu).
Możesz też mieć uszkodzony zasilacz - sprawdź, czy pod obciążeniem też masz te około 5V.
Możesz potem spróbować poodpinać wszystko z tej Ami, wyciągnąć układy podstawek i sprawdzić czy nadal jest takie niskie napięcie...
Potem się zobaczy :)
Aha - płyta Amigi z wyciągniętymi układami, po podpięciu do zasilania nie uszkodzi się.

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2024 00:50:41 przez wali7
[#7] Re: A500 nic nie świeci, kręci się fdd

@wali7, post #6

Zwarcie można zweryfikować miernikiem i to sugerowałbym zrobić najpierw. Przy gnieździe stacji możesz sobie wygodnie zmierzyć 5V i 12V oraz jaką mają rezystancję do masy. Sam zasilacz może też być uszkodzony i 5v jest bez obciążenia, a przy obciążeniu siada.

Zdarzyło mi się już kilka razy, że jeden z układów między dwoma CIA był zwarty. Teraz już nie pamiętam który. U38 albo U39.

Amigę da się odpalić z ładowarki USB o prądzie 2A. Testowałem tak właśnie kiedyś rev6A podłączając 5V do gniazda zasilania stacji i odpaliłem nawet jakieś demko. Oczywiście dźwięk nie działał, bo wymaga +12V i -12V
[#8] Re: A500 nic nie świeci, kręci się fdd

@snifferman, post #7

W sumie od tego powinienem zacząć. Jaka powinna być rezystancja na linii 5V?
Na 12 jest pond 100kom, wiec luz.
Ale na 5 jest ok. 130 om. Czy to normalna wartość w tym przypadku, czy też za niska?
[#9] Re: A500 nic nie świeci, kręci się fdd

@bfgmatik, post #2

Nie musi świecić - starsze rewizje nie mialy przyciemniania a zupełne zgaszenie diody. W takim przypadku jeśli Amiga nie wykonuje kodu dioda się nigdy nie rozjaśnia (czyl nie zaświeca).
[#10] Re: A500 nic nie świeci, kręci się fdd

@pan_koper, post #8

Nie wiem ile powinno być. musiałbym iść zmierzyć. W każdym razie nie ma zwarcia. Albo masz niesprawny zasilacz, albo przerwę w obwodzie zasilania. Tutaj masz schematy
[#11] Re: A500 nic nie świeci, kręci się fdd

@pan_koper, post #5

Uszkodzone gniazdo może być przyczyną?

Oczywiście, że może. Jak również uszkodzenie PCB przy gnieździe. A600 ma taką wadę, że od wkładania i wyjmowania wtyku zasilania potrafi pękać przelotka przeprowadzająca 5V z jedną strony płyty na drugą i wtedy nie ma 5V na bodajże górnej stronie, gdzie są najważniejsze elementy. Nie słyszałem o niczym takim w przypadku A500 ale kto wie... Gniazdo na pewno do sprawdzenia - zobacz, czy masz zasilanie bezpośrednio na pinie gniazda w środku komputera. A potem, jeśli na pinie jest, to według schematu na najbliższym mu elemencie na płycie.
1
[#12] Re: A500 nic nie świeci, kręci się fdd

@pan_koper, post #8

130 om to nie jest zwarcie, jak wrócę do domu to mogę sprawdzić ile powinno być, akurat mam jedną rozkręconą A500 na stole...
Obciąż zasilacz czymś innym niż Amiga np. starym HDD i wtedy sprawdź napięcia.
Czy próbowałeś odpalać płytę odpalić po wyciągnięciu z obudowy i ekranu? Jeśli nie, to spróbuj. Wykluczysz ewentualne zwarcia do ekranu.
[#13] Re: A500 nic nie świeci, kręci się fdd

@wali7, post #12

Wychodzi na to, że jest walnięty zasilacz.
Napięcie 5V daje na luźno, ale pod obciążeniem spada.
Tak więc kolejny schodek do pokonania - naprawa zasilacza cisco.

Dziękuję wszystkim za wsparcie i rady!
I pewnie jesscze nie raz podobna dyskusja się zadzieje…
[#14] Re: A500 nic nie świeci, kręci się fdd

@pan_koper, post #13

Te zasiacze cisco to j widziałem pozalewane i pordzewiałe w środku. Lepiej go obejrzyj w środku. Co do samej Amigi, tak jak pisałem wcześniej możesz zasilić ładowarką od tela. 5V 2A wystarczy.
[#15] Re: A500 nic nie świeci, kręci się fdd

@snifferman, post #14

Ten, który posiadam można by rzec jest w stanie idealnym.
Ma tylko jeden minus - pod obciążeniem napięcie spada do 0,3V.
Jak podłączyłem na krótko 5V z ładowarki- amiga ożyła…
[#16] Re: A500 nic nie świeci, kręci się fdd

@pan_koper, post #15

W idealnym stanie w środku? Mi jak stare zasilacze nie trzymały napięcia albo był spadek przy obciążeniu to przeważnie winne były kondensatory. Wylutuj, pomierz, powymieniaj. Dużo ich tam nie ma.
[#17] Re: A500 nic nie świeci, kręci się fdd

@snifferman, post #16

Też wlasnienad tym się zastanawiałem. Niby wszystkie dobre, ale…
[#18] Re: A500 nic nie świeci, kręci się fdd

@pan_koper, post #17

Mogą być niewylane, ale pojemność bliska zeru...
Też mam zasilacz Cisco, nigdy nie podpinałem go do Ami, wezmę i wymienię w nim kondensatory na wszelki wypadek.
[#19] Re: A500 nic nie świeci, kręci się fdd

@alt_, post #9

ale to chyba ma tak rev 5, rev 6 już miała "normalnie" :P
[#20] Re: A500 nic nie świeci, kręci się fdd

@QUAD, post #19

Rev6 musi mieć "normalnie" bo tak wynika ze schematu i z badań empirycznych :).
[#21] Re: A500 nic nie świeci, kręci się fdd

@QUAD, post #19

Racja :)
[#22] Re: A500 nic nie świeci, kręci się fdd

@alt_, post #21

Ruszyło na pecetowym.
Jest nienajgorzej szeroki uśmiechszeroki uśmiech
3
[#23] Re: A500 nic nie świeci, kręci się fdd

@pan_koper, post #22

Miałem zasilacze, gdzie wzrokowo kondensatory były ok, ale jeden, co był blisko radiatora pewnie się mocno nagrzewał i nie miał pojemności. ESR też miał wysoki. I zasilacz zachowywał się dokładnie tak jak twój. Pod obciążeniem napięcie bliskie zeru.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem