[#1] Dziwne zachowane kursora przy poruszaniu myszką, klawiszami jest dobrze.
Problem polega na tym, że w A3000 czasem po uruchomieniu komputera kursor poruszany myszką działa w jakimś sobie wybranym zakresie (np. ćwiartka ekranu). To samo jest zarówno w Early Menu jak i pod systemem. Poruszanie kursora klawiszami działa prawidłowo. Można przesunąć kursor i wtedy obszar jego zasięgu z poziomu muszki się o ten zakres przesuwa. Zmiana myszki nic nie daje. Myszką w wybranym obszarze można poruszać zarówno w pionie jak i poziomie. Wygląda to tak, jakby mysz pracowała na swoim ekranie, który jest wycinkiem całości. Przeczyszczenie styków układów Denise i Paula nic nie pomogło. Płyta główna oryginalna bez urządzeń dodatkowych.
[#2] Re: Dziwne zachowane kursora przy poruszaniu myszką, klawiszami jest dobrze.

@Rafał A-3000, post #1

A która wersja ROMu?
[#3] Re: Dziwne zachowane kursora przy poruszaniu myszką, klawiszami jest dobrze.

@ZorrO, post #2

Na płycie jest 1.4 i 3.1.
[#4] Re: Dziwne zachowane kursora przy poruszaniu myszką, klawiszami jest dobrze.

@Rafał A-3000, post #3

Myszka oryginalna, czy masz jakąś przejściówkę?
[#5] Re: Dziwne zachowane kursora przy poruszaniu myszką, klawiszami jest dobrze.

@Gandalf, post #4

Myszka oryginalna, czy masz jakąś przejściówkę?

To nie powinno mieć znaczenia, myszka nie pracuje w trybie bezwzględnym tylko względnym i nie powinno się objawiać jakby rozdzielczość obszaru wskazywanego była 2x mniejsza od faktycznego w każdą stronę. To wygląda na problem po stronie systemu.

Problem polega na tym, że w A3000 czasem po uruchomieniu komputera kursor poruszany myszką działa w jakimś sobie wybranym zakresie (np. ćwiartka ekranu).

Załóżmy, że po starcie jest jak piszesz. Czy jeśli teraz zmienisz rozdzielczość wyświetlania na jakąś inną to myszka działa poprawnie na całej powierzchni ekranu, czy nadal na obszarze ograniczonym jak po starcie?
[#6] Re: Dziwne zachowane kursora przy poruszaniu myszką, klawiszami jest dobrze.

@Rafał A-3000, post #1

Optuję sterownik GFX.

Sterownik potrafi rzucić ekran na display ale już nie potrafi skonwerować kursorów X/Y na ten display.

Powiedzmy mysz porusza się z prędkością 1 p = 1 px. Więc np. 640x480 przelicza się na 640px x 480 px. Ale już mysz przelicza 1 p - 1/2 px.

Coś ze sterownikiem wg. mnie. To sterownik przelicza mysz na display (lub WB z pomocą sterownika).
[#7] Re: Dziwne zachowane kursora przy poruszaniu myszką, klawiszami jest dobrze.

@_DiskDoctor_, post #6

Za ruch myszy odpowiada system, a konkretnie biblioteka intuition.library, która instaluje swoją funkcję obsługi urządzeń wejścia za pomocą input.device.

Właśnie tam zaszyta jest obsługa rozdzielczości ekranu oraz obsługa preferencji Input mówiących o prędkości ruchu wskaźnika.

Obstawiam jakieś łatki/modyfikacje na systemie bądź programy typu Commodities, które modyfikują wejście w przyjazny dla systemu sposób. Commodities.library służy do takich przyjaznych modyfikacji.

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2024 22:23:55 przez Hexmage960
[#8] Re: Dziwne zachowane kursora przy poruszaniu myszką, klawiszami jest dobrze.

@Hexmage960, post #7

Ale input.device nie jest inicjowane chyba w Early Menu a tam tez takie jaja są zdaniem autora wątku. Chyba ze.. są jakieś modyfikacje w romie dziwne.
[#9] Re: Dziwne zachowane kursora przy poruszaniu myszką, klawiszami jest dobrze.

@sunater, post #8

To nie biblioteki i Rom, bo w nich się nic nie zmieniło. Mam ten sam przełącznik Romów 1.4/3.1 od dawna. Błąd występuje od razu po włączeniu przed wczytaniem systemu więc system też odpada.
Jeszcze niedawno czasem włączałem Amigę ze 2-3 razy i za którymś było dobrze. Dlatego podejrzewam jakieś styki.
[#10] Re: Dziwne zachowane kursora przy poruszaniu myszką, klawiszami jest dobrze.

@Rafał A-3000, post #9

Błąd występuje od razu po włączeniu przed wczytaniem systemu więc system też odpada.

Rozumiem, że nie mapujesz w żaden sposób Romu? Input.device włącza się od razu przy starcie systemu. Również w Early Menu, gdzie są nawet przyciski gadtools.library.
[#11] Re: Dziwne zachowane kursora przy poruszaniu myszką, klawiszami jest dobrze.

@Hexmage960, post #10

Sprzętowo jest 1.4 i 3.1. Dla 1.4 jest doczytywany 1.3 lub 3.x ale to występuje już przed doczytaniem Romu dla 1.4. Poprosiłem kolegę by jeszcze ją sprawdził na 3.1 ale wątpię by to coś wniosło. Jak pisałem, potrafiła się uruchomić raz czy dwa z błędem, a potem działać poprawnie więc nie ma mowy o modyfikacji Romu, bibliotek itp.
[#12] Re: Dziwne zachowane kursora przy poruszaniu myszką, klawiszami jest dobrze.

@Rafał A-3000, post #11

miałem kiedyś przypadek taki, że poruszanie myszką szwankowało, więc
eksperymentalnie odłączyłem stacje dyskietek .. i ...
o dziwo, skończyły się problemy,
dziwne.
[#13] Re: Dziwne zachowane kursora przy poruszaniu myszką, klawiszami jest dobrze.

@Cezarykl, post #12

To by mogło wskazywać na zasilanie.
[#14] Re: Dziwne zachowane kursora przy poruszaniu myszką, klawiszami jest dobrze.

@ZorrO, post #13

Kolega testuje raczej bez stacji dyskietek.
[#15] Re: Dziwne zachowane kursora przy poruszaniu myszką, klawiszami jest dobrze.

@Rafał A-3000, post #14

Wszystkie podstawki pod układy wymienione i niestety nadal to samo. Może komuś przychodzi do głowy jakiś pomysł?
[#16] Re: Dziwne zachowane kursora przy poruszaniu myszką, klawiszami jest dobrze.

@Rafał A-3000, post #15

Po wymianie jednego spuchniętego kondensatora oraz podstawek wszystkich układów (m.in. Denise) Amiga śmiga jak nowa. szeroki uśmiech
8
[#17] Re: Dziwne zachowane kursora przy poruszaniu myszką, klawiszami jest dobrze.

@Rafał A-3000, post #16

Zawsze w takim przypadku spróbujcie dociśnąć Denise. Miałem ten sam problem. Wymiana podstawki pomogła.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem