[#1] LinuX & Ami
Mam już zainstalowanego Mac-ka, grzyba i C64. Chciałbym jeszcze dołożyć Linuxa ale nie wiem od czego zacząć. Skąd go ściągnąć, jaki jest najlepszy. Mam na grzyba Red Hata7 da się go wykorzystać. Wiem że są różne wersje: Red Hat, Debian. Pomóżcie mam konfig BPPC200MHz+BVizja+96MB Ram+FastAta. Która wersja jest najodpowiedniejsza do mojego konfigu. Podobno są problemy z Fast Atą? Można to ominąć? Mam nadzieję że mi ktoś pomoże.
Pozdrawiam
Arbuz

[#2] Re: LinuX & Ami

@Arbuz, post #1

Co do FastAty to niestety nie zadziała, gdyż brak sterów pod Linuxem (AFAIK).
Też prosiłbym o jakieś info na temat linuxa dla Ami z PPC. Przymierzam się do instalki już od kilku miesięcy;). Mój konfig BPPC 175MHz+BV+SCSI+128 RAM+FastATA. Słyszałem coś o APUSie ale może ktoś by dokładnie napisał co ściągnąć i jak to poinstalować żeby za bardzo nie narozrabiać. Czy na dysku SCSI partycje dla linuxa mogą być powyżej 4 GB?
[#3] Re: LinuX & Ami

@Arbuz, post #1

Aby uruchomic Debiana na FastATA musisz wylaczyc w s-s ata3.driver, jednak wtedy nie beda widoczne partycje powyzej 4 MB.
[#4] Re: LinuX & Ami

@szulu, post #2

Kiedys czytalem artykul ze Debian nie dziala na SCSI (jak jest aktualnie to nie wiem). Aktualnie Debian - Apus powinien byc tutaj http://linux-apus.sourceforge.net/ . Jakis czas temu sciagnalem ISO pierwszej plyty ktora powinna wystarczyc do instalacji. Nigdy jednak nie dotrwalem do instalacji jakiejkolwiek nakladki graficznej (okienka) i linuxa znam tylko od strony DOS.
[#5] Re: LinuX & Ami

@Andrzej Drozd, post #3

A czy dodanie parametru "ide=doubler" nie pozwoli na uzywanie 4 urzadzen przez FastATA? Oczywiscie ata3.driver nie bedzie uruchamiany przed startem linuxa.
Probowal ktos kiedys tak zrobic?
Nie mialem okazji tego sprawdzic, ale np. eide.device pod Workbenchem, ladnie rozpoznaje 4 urzadzenia podpiete pod FastATA.
(predkosc transferu pozostaje na poziomie standardowego IDE)
[#6] Re: LinuX & Ami

@szulu, post #2

Wielkość partycji nie zależy od rodzaju dysku,
tylko od systemu plików, przy czym możliwość
wykorzystania miejsca powyżej 4GB będzie na dysku
SCSI większa (o ile linuch obsłuży kontroler)
większa niż na EIDE pod F-ATA.

Zawsze myślałem, że to wiesz...

;)
[#7] Re: LinuX & Ami

@Andrzej Drozd, post #4

Z drugiej jednak strony, ciekawe czy nie zadziałałby taki Debian
na F-ATA bez włączonego sterownika...?
(oczywiście na pierwszych 4GB dysku)

Jeśli ktoś to sprawdzał, mógłby się odezwać.
Ja jeszcze nie zdążyłem.
[#8] Re: LinuX & Ami

@Andrzej Drozd, post #3

Skąd mogłem wiedzieć, co będzie w następnym poście?

))
[#9] Re: LinuX & Ami

@szulu, post #2

Ćwiczyłem temat z Debianem v2.2 swego czasu i z FastATA zadziała tylko w jeden sposób.
W trybie SPLIT i to wpierwszym obszarze 4GB dysku inaczej nie wystartuje. Dokladniejszy opis instalki znajduje sie na http://www.amiga.poldek.one.pl
Co prawda to tekst kiedy jeszcze mialem m68k ale nadaje się w 90%. Pracuje nad tekstem o instalce dla PPC ale brakuje mi czasu na taka zabawę... Może przez święta nadgonię ale wątpie.


[#10] Re: LinuX & Ami

@pekdar, post #9

Miałem zainstalowanego APUSa na BPPC+BV+FASTATA.
Przy odpalaniu linuxa nie może być aktywny ata3.driver, partycje linuksowe były na samym
końcu dysku 40GB, dysk był w NOSPLIT.
Z opcją ide-doubler widać dodatkowe urządzenia ale nie można ich wykorzystać.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem