[#1] Mac OS 9.2
Witam. Poszukuje pomocy z Mac OS 9.2...
Dostalem starego PowerBooka G3. Jest strasznie zawalony programami i jest wolny. Nie mam plytki z systemem 9.2. Szukam osobo ktora odpowie mi na kilka pytan :)

- Jak, gdzie i skad usunac zbedne programy (tak aby uruchamial sie szybciej)

- Chce aby ten PoweBook byl uzywany wylacznie do internetu wiec co na nim powinno byc zainstalowane

- Jaka jest najszybsza przegladarka na OS 9.2 (slyszalem o iCab)

- Ogolnie jak to cudo przyspieszyc :)

Z gory dzieki



Ostatnia modyfikacja: 25.03.2009 03:50:29
[#2] Re: Mac OS 9.2

@MaveRick, post #1

Programy po prostu kasujesz przez wywalenie do kosza. To nie winda, że trzeba je jakoś odinstalowywać. Popatrz jeszcze jakie bibilioteki uruchamiają Ci się w czasie startu, może jest coś co muli, np. odnosi się do sprzętu w sieci.
Przeglądarki: to trzeba popatrzeć, która nanowsza chodzi jeszcze pod OS 9.x. ICab to raczej była polecana pod Motorolę, pod PPC są lepsze. ICab jest nie za bardzo stabilna. Popatrz, powinna być Mozilla.
Jeśli chcesz przyśpieszyć PowerMaca (która to wersja?) to dołóż pamięci jak najwięcej (ile się da) i wymień dysk na nowszy (nowsze są szybsze). Ponadto zainstaluj system na czysto, szybciej i łatwiej niż szukać co i gdzie muli.

[#3] Re: Mac OS 9.2

@MaveRick, post #1

2. 9.2 mozesz pociagnac sobie z torrentow;
3. Fx pod Classica nie wiem, czy jest, chyba ze jakis bardzo stary;
Ja bym sprobowal tego iCab'a
4. tak, iCab;
5. doloz RAM jesli sie da i wymien dysk, bo byc moze jest po prostu zjechany juz;

[#4] Re: Mac OS 9.2

@MaveRick, post #1

Niestety MacOS Classic (na PPC też) był ostro zamulony. Generalnie bardzo pomagało wyłączenie pamięci wirtualnej. No ale żeby to zrobić to trzeba było wsadzić dużo RAM-u. Jak będziesz miał okazję to polecam wyłączenie pamięci wirtualnej.

A co do odinstalowywania programów to, tak jak napisał AS, po prostu kasuje się katalog z programem i już jest "odinstalowany". Jak w AmigaOS/MorphOS. :) Niektóre programy w katalogu "SystemFolder/Preferences/" nagrywają jeszcze swoje preferencje więc jak chcesz w 100% posprzątać to i te preferencje możesz skasować. Na pewno się domyślisz, który to plik, bo nazwy plików są sensowne (a nie jak w Win jakieś tajemnicze schizy).

Jeżeli maszyna się długo uruchamia to polecam też zerknąć do katalogu "SystemFolder/Extensions" (czy "System Extensions" - nie pamiętam już) i sprawdzić czy na pewno wszystkie rozszerzenia są Ci potrzebne. Ten katalog to taki odpowiednik amigowego WBStartup. Działa prawie tak samo. :)

Generalnie jednak demona prędkości z niego nie zrobisz. Na pewno jest kilkakrotnie wolniejszy niż AmigaOS/MorphOS pod PPC. Teraz widzisz dlaczego Apple przekreśliło cały swój dorobek, powiedziało papa klasycznej linii MacOS i stworzyło MacOSX, który z klasycznym MacOS ma wspólną tylko nazwę.

[#5] Re: Mac OS 9.2

@_arti, post #3

2. 9.2 mozesz pociagnac sobie z torrentow;

za podobny tekst dostalem miesięcznego bana

legalnie mozna sciągnąć tylko 7.5 + update
późniejsze (nawet 7.6 są umieszczane na sieci nielegalnie)

Co do przeglądarek to mozna jeszcze sciagnąć mozille (pełną. nie firefoxa)

[#6] Re: Mac OS 9.2

@rzookol, post #5

@rzookol
To teraz wiedz, ze kazdy Mac sprzedawany jest z systemem i plytka instalacyjna. Jesli jej nie otrzymasz od poprzedniego wlasciciela a dany komputer mial te konkretna wersje (tu 9.2), to mozesz sobie ja pobrac skad chcesz i jej legalnie uzywac, bo powinienes ja miec kupujac komputer. Mozesz nawet isc do salonu Apple i takowa za symboliczna cene otrzymac (ale chyba nie w Polsce, choc nie wiem).



Ostatnia modyfikacja: 26.03.2009 13:24:38
[#7] Re: Mac OS 9.2

@_arti, post #6

uruchom system trzymajac SHIFT wywalisz extensions
system powinien smigac :P

[#8] Re: Mac OS 9.2

@_arti, post #6

ja o tym bardzo dobrze wiem, natomiast jesli ktoś pisze o starym laptopie z g3 to mamy tam przeważnie zainstalowane 8.1 albo 8.6

http://www.everymac.com/systems/apple/powerbook_g3/stats/powerbook_g3_300.html



Ostatnia modyfikacja: 26.03.2009 16:44:46
[#9] Re: Mac OS 9.2

@HOŁDYS, post #7

A że nic się nie będzie dało robić bez większości rozszerzeń to już szczegół. ;) :)

Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem